KulturaView No. 7

Kniha: Poslední pán prstenu by Kiril Yeskov

Autor: Mat 

 

Kiril Yeskov se Rus. Jen aby bylo jasno. Není to pseudonym, který J.R.R. Tolkien začal používat na sklonku svého života, kdy napsal tuto knihu. Ale není to ani pohan, který by napasal ztřeštěnou parodii na největší dílo zakladatele moderní fantasy. Jeto přesně něco mezi tím.

Kiril Yeskov si položil otázku: "Kdo píše dějiny?", na kterou mu historikové odpověděli: "Vítězové". A bylo rozhodnuto. Vítěznou stranou, pokud se nemýlím, tohoto obrovského sporu byla ta část Středozemě, které jen tak z legrace říkáme strana Dobra, ale co když to bylo všechno trochu jinak. Jak asi vypadala válka z pohledu vcelku průměrného skřeta? To se dozvíte na stránkách této knihy.

Vtip příběhu PPP je v tom, že přesně zapadá do všech událostí Středozemě (sice na to nejsem odborník, ale jiní jsou a potvrdili mi to) a v žádném případě neobrací rovnováhu sympatií tím způsobem, že ti bílí jsou ti špatní a ti černí zase ti dobří. Nikde nenajdete napsáno, že Gandalf, Aragorn, či Leogolas byli svině, ale kniha je pouze popisuje jako obyčejné charaktery se svými vlastními zájmy, které se mnohdy shodují se zájmy celé Středozemě.

Kniha vás zavede na mnoho známých míst popisovaných trochu jinak (skřetíma očima), v duchu si prožijete staré známé události, ale v kůži někoho jiného. Téměř z každé řádky je cítit Yeskovův respekt k dílu anglického profesora, které jistě mnohokrát přečetl a přetvořil do takové podoby, které rádi uvěří všichni, kterým v žilách nekoluje 100% gondorská krev.

Yeskov v žádném případě nekopíruje Tolkienův styl, těžko říci z jakého důvodu. Má jiný styl psaní, věcnější a (pokud to vůbec lze) popisnější. Zvláště pak se vyžívá v technických a vědeckých pasážích, kde je jako doma. Na jednu stranu je to vcelku nuda, ale na druhou stranu se dozvíte mnoho zajímavých věcí, které nám profesor Tolkien ve svém díle neprozradil. Například víte, proč okolí Mordoru vypadá jako obrovská zčernalá poušť? Že by ji zamořili skřeti svým zlem? Kdepak! )

Celkově vzato mne kniha velice zaujala a doporučil bych ji všem NEFANATICKÝM obdivovatelům Tolkienova díla.     

 

Hodnocení: 7/8

 

Film: Liga výjimečných

Autor: Mat

Drazí a mílí fanoušci akčních béček a příjemných fikcí. Už je tomu nějaký ten pátek, kdy přišel do kin právě recenzovaný snímek, ale to nám vůbec nevadí, abychom na něj zmákli nějakou krátkou recenzi. A víte proč? Protože MY jsme MY. Je vám to jasné?

Liga výjimečných by se dala zařadit do kategorie sci-fi fantasy akčních béček, ale též do fantasy sci-fi akčních áček nevalné kvality. Záleží jen na vás, jak se vám to líbí. Tento film je přesně to, čemu se říká příjemná fikce. My víme, že je to splácaná hovadina, která nemá žádné logické zdůvodnění, ale rádi se na to podíváme, poněvadž se na to dívá jednoduše dobře.

film se odehrává na počátku minulého století, kdy tajemný pan M shromáždí několik lidí, které začne říkat Liga výjimečných. Proč? Aby zabránil světové válce rozpoutané Fantomem (ne Fantomasem!) za účelem většího odbytu jeho vynálezů. Tento různorodý spolek se skládá z několika opravdu zajímavých charakterů vykradených z těch nejrůznějších fantasy a sci-fi. Z těch nejpoutavějších můžu jmenovat pana Hydea (z Doktor Jekyll a pan Hyde), Skinnera (volně převzato z románu Neviditelný), či Mínu (z Drákuly). Je to pořádná sebranka, ale vás zaujme už jen kvůli tomu, že vás bude zajímat, jak je autoři pojali v tomto díle. Popravdě řečeno, já jsem byl spokojen.

Vše se náležitě zauzlí, vyvine a zvrátí. Nehledě na to, že samotná zápletka je podbarvena hned několika citovými rovinami (nikde nechybějící láska, tentokrát pojata trochu jinak a o něco originálnější otcovské vztahy).

Herecké výkony jsou odpovídající kvalitě filmu, ze opravdu velikých hvězd je zde přítomen Schon Conery, který si zahrál legendárního střelce, jehož jméno si ani netroufnu napsat.

Takže ve finále je to velice pěkná nenáročná podívaná, kterou mohu s chutí doporučit všem jako relaxační film, více od toho nečekejte.

 

Hodnocení: 5/8

 

Filmí antiquí: Forrest Gump

Autor: Mat

Tento velice známý americký film nominovaný na několik Oscaů (tuším, že nakonec dostal jeden za hlavní mužský herecký výkon) se nesmazatelně zapsal do paměti mnoha a mnoha diváků. Proč?

Film vypráví příběh nepříliš inteligentního (IQ přibližně 70) chlapce Forresta, jehož jen tak tak přijmou na základní školu, ale nakonec prožije život plný zvratů, úspěchů, zklamání, ale i lásky. Při své pouti životem potkává mnoho osob majících přímí vliv na dějiny (prezidenti USA, John Lenon ...), stává se útočníkem v americkém fotbalu (s čímž přímo souvisí i jeho úspěšné univerzitní studium), válečným hrdinou, tenisovým přeborníkem, podivínským běžcem, multimilionářem, vlastníkem nezanedbatelného podílu ve firmě "zabývající se ovocem" (Apple computers), správcem fotbalového trávníku a v neposlední řadě i otcem a manželem (a to je téměř chorologicky!).

Film je téměř celý vyprávěn zajímavým retrospektivně povídacím způsobem, kterému nechybí ani zdůraznění citových okamžiků, ani jemný příběhový humor.

Film má vedle skvěle odvedeného scénáře ještě dva obrovské trumfy v rukávu. Prvním jsou herecké výkony, hlavně Toma Hankse v hlavní roli, jehož přidementnělé grimasy dodávají filmu na věrohodnosti. Druhou obrovskou předností filmu je jeho soundtrack, který se skládá z mnoha hitovek let minulých i amerických evergreenů (jen namátkou California Dreamin', Turn! Turn! Turn!, San Francisco, či Mrs. Robinson) a s přehledem obstojí i při samostatném poslechu, kdy se vám budou automaticky vybavovat scény z filmu.

Forrest Gump je opravdu skvělý film, ze kterého je z každé jeho scény cítit americký přístup, ale kdo tvrdí, že je to na škodu?  

Hodnocení: 8/8