KulturaView No. 8

Předešlé KulturaView 1-2-3-4-5-6-7

Film: Strasky a Hutch

Autor: Mat

V předminulém KulturaView jsem recenzoval Mizery 2 a označil jsem je za nepovedenou kopii svého předchůdce. Psal jsem něco v tom smyslu, že u žánrů, které jsou již proprány až na kost nestačí být dobrý v jednotlivých aspektech, všechno to musí zapadat a ladit spolu. Policejní komedie jsou jedním z vůbec nejklasičtějších filmových žánrů nové doby, takže u nich to platí dvojnásob.

Starsky a Hutch je netypická dvojice detektivů. Zatímco první z nich je jedním z hnidopichů, který je schopen ustřelit někomu hlavu za odpadek odhozený na chodník, protože podle něho něco takového jako malý zločin neexistuje, Hutch je spíš týpek, který si právo a zákony vysvětluje volněji a proto pro něj není problém infiltrovat gang zločinců, vyloupit s ním banku, shrábnout svůj podíl a tak nějak zapomenou je dát za katr. A tihle dva pracují na stejném případu, ve kterém se vše točí okolo stylového kokainového bosse.

Nebude pro vás jistě žádné překvapení, že dvojice těchto svérázných postav půjde z průšvihu do průšvihu a nebude si brát žádné servítky zasáhnout proti zločinu i tam, kde by to člověk nečekal. Kdybych měl hodnotit komičnost situací, tak by to byl soud přetěžký. V tomto filmů totiž najdete jak jednoduché komerční vtípky, ale i hůř pochopitelné scény, kterým se nezasměje každý a mnohým budou připadat trapné, ale mne film kápl do noty, takže není co řešit, tedy pro mne.

Nicméně samotná komičnost pro úspěch filmů nestačí, nejsem filmový odborník, takže střih, režii, kostýmy stravování herců na place při natáčení označím za standardní, herecké výkony potěší a hudby si téměř nevšimnete, ale nic z toho není tak důležité ... Na takové komedii, stejně jako u ostatních snímků je důležitá dobrá scéna, která vám bude symbolizovat celý film, která nemusí být ani tak vtipná, ale musí být jednoduše výborná (jako například: "Sarah Conorová?" "Ano." - bum, nebo "Nemůžeš projít" a následné "Run fools"). Takové scény v tomto filmu jsou, zvláště finální akce se mi vryla do paměti nesmazatelným písmem a dost možná právě díky ní, nezapomenu do dvou měsíců název tohoto filmu, jak se my často stává u jiných veleděl.

Výborná odpočinková podívaná, není co řešit, pokud můžete, mrkněte na to. Nepřekvapí, ale v žádném případě neurazí.   

 

Hodnocení: 6/8

 

Kniha: Mistrovské kusy: Nejlepší SF 20. století

Autor: Mat 

 

Vybrat nejlepší díla daného žánru, to je úkol více než obtížný. Dokonce tak těžký, že nevím, jestli bych si si na něj troufl sám. Přesto existují desítky autorů, kteří nejlepší díla SF vybírají tak pečlivě, že se téměř nikdy neshodnou. Konkrétně tuto antologii má na svědomí O.S.Card, autor, který mi k srdci nikdy zvlášť nepřirostl, ale znáte to: Jsou věci, které se nikdy nezmění ... a věci, které ano.

"Není mým úkolem předložit dějiny SF. Nejde o studijní příručku. Jde o pokladnici, sbírku klenotů," praví anton této knihy a nelze než s ním souhlasit. V předmluvě vám svými slovy vylíčí autor stručné dějiny SF jako žánru a přiblíží prostředí, ve kterém vyrůstalo. Jedná se o velice povrchní až laické pojednání, ale neznalce jistě potěší a zasvětí do situace.

A teď již k samotným povídkám, O.S. Card vybíral povídky do této antologie dle svého vkusu a jde to vidět. Pročetl jsem ji křížem krážem, ale ani ve snu by mne nenapadlo označit tuto knihu za to nejlepší, co nám SF může nabídnout. A kdybych měl být ještě upřímnější, tak musím dodat, že po přečtení některých povídek jsem musel uznat, že je to to nejhorší, co jsem kdy od toho daného autora četl. Jediná povídka, která mne opravdu zaujala byl Písňotepec od Lloyda Biggla juniora. Zato taková díla jako Temní byli a zlatoocí od R. Bradburyho, či Devět miliard božích jmen od A.C. Clarka hrají právem druhé housle. Nicméně jedna skvělá povídka z bezmála třiceti je opravdu málo.

Celkově vzato je tato kniha složena z děl, které ani vzdáleně nedosahují úrovně autorů, kteří je napsali, byť zaujme například svojí rozmanitostí. Musím vám doporučit spíše Síň slávy (KulturaView No. 5)       

Hodnocení: 3/8

 

Kniha: Největší spiknutí v dějinách lidstva

Autor: Mat

Asi nikdo nevěnuje příliš pozornosti a nevkládá mnoho nadějí do knihy, které obsahují slovíčko NEJ. Občas jsou tyto svazky opravdu NEJ, ale mnohdy z té špatné strany. ke knize NSvDL jsem přistupoval se značným despektem, nepotrpím si totiž na bulvár, který tato kniha, již soudě dle názvu, nabízí. Nicméně byl jsem překvapen.

Ne snad, že by kniha neobsahovala úplné žvásty, to v žádném případě netvrdím, naopak u některých příspěvků jsem se nasmál mnohem více, než u kdejaké humoristické knihy a přečtením této knihy jsem vstřebal více humoru, než kdybych se díval na všechny novácké estrády najednou. Některé úvahy popsané v knize snad ani autoři nemohli myslet vážně, takže ve finále složí pouze pro pobavení.

Ale abych vám dal příklad toho, co se v knize můžete dočíst. Co se stalo s Paulem McCartneym? Vzal si ho do pekla ďábel, poté co zajistil slávu Beatles, nebo si jeho vraždu objednal Elvis Presley, protože žárlil na jeho úspěchy? Vytváří vládnoucí elitu spojených států členové organizace Lebky a zkřížených hnátů? Kdo je zodpovědný za vytváření EU? Nacisté, Vatikán a nebo mimozemšťani ze Siria? Vypustila virus HIV do oběhu americká vláda, nebo farmaceutické a vědecké ústavy? Je Gates ve spojení se svobodnými zednáři a získává pro ně informace z vašeho počítače? Sloužil Stonehange jako korunovací sál pro krále Artuše, nebo jako přistávací plocha pro mimozemšťany? A tak bych mohl pokračovat stále dál.

U každého případu naleznete základní "fakta", podivné okolnosti, obvyklé a neobvyklé podezřelé, nejpřesvědčivější důkazy a nejzáhadnější skutečnosti a nakonec moje oblíbená skeptická poznámka, která vám jinými slovy oznámí, že jste úplní vymaštěnci, pokud tomu všemu věříte.

Dle mého názoru se jedná o velice pozoruhodný svazek a doporučuji ho všem, kdo o věcech chtějí trochu přemýšlet a rádi se pobaví, doporučuji tuto knihu však číst s krajním skepticismem, jinak něčemu z toho začnete věřit!

       

Hodnocení: 6/8

Informace: Digitální televize v ČR

Autor: Mat

Čtení TV programu je moje oblíbená činnost. Dalo by se říci, že u ní strávím mnohem více času, než sledováním televize, ale to mi ani trochu nevadí. Velice mne potěšilo, že brzy budu mít této zábavy mnohem více, poněvadž se značně rozšíří repertoár TV stanic v naší milé malé zemičce. Čímpak to? Pokrokem!

Již delší dobu mnozí investoři a mediální magnáti hořekují, že není příležitost k založení nové komerční televize, že všechny vysílací kanály již jsou obsazeny, to se však dramaticky mění s příchodem digitálního vysílání, které s sebou nese přibližně 120x více vysílacích pásem.

Předchozí dva odstavce znamenají, že TV vysílání v ČR čeká veliká revoluce. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání touto dobou již vesele rozprodává licence vážným zájemcům o vstup na mediální trh. Takže na na co se můžeme těšit? Kromě výrazného zvýšení kvality obrazu i zvuku přijímaného signálu samozřejmě i na nové stanice. Především vy se ČT měla rozrůst na čtyři kanály (ČT 3 - zpravodajský kanál, ČT 4 - dokumentární kanál), ale ani komerční projekty nezůstávají příliš pozadu, měli bychom se těšit na další zpravodajský kanál, hudební kanál, seriálový kanál, sportovní kanál... celkově by se v první vlně mělo objevit osm nových kanálů.

Jsou zde jen dvě zásadní otázky Kdy a Za kolik? Po technické stránce vysílání nic nebrání a první licence jsou již prodány, takže na první otázku zní nejasná odpověď brzy. Můj odhad je, že první vlaštovky spatříme již od 1.1.2005. A za kolik? K příjmu digitálního vysílání bude zapotřebí speciálního rozkódovače, který ještě není na trhu, ale jeho cena se odhaduje na 2000 Kč. A co se týče jiných poplatků, tak ty jsou stále v jednání, ale osobně bych se přikláněl k možnosti, že žádné zavedeny nebudou.

Digitální televize je budoucnost, uvažuje se například i o takových alternativách, že by se s její pomocí mohl každý s určitými omezeními připojit na internet, ale to je zatím ve hvězdách. Stejně jako odpověď na otázku: Budeme se mít konečně na co koukat?    

Obrázky? Žádné obrázky!