KulturaView No. 9

Předešlé KulturaView 1-2-3-4-5-6-7-8

Film: Out Cold (snowborďácká komedie)

Autor: Augustus

 

Myslím, že již nadpis mluví za vše, avšak jelikož jako správný recenzent jsem povinen něco vyplodit a taky je docela dobře možné, že všem čtenářům to nedojde, alespoň ne hned. Co? No, že tento film je o snowboarďácích. Ale to je přece jasný! Aha, tak tady nám to ještě zapaluje. Proto se ptám: Co krom sněhu, holek, chlastu, drsnejch keců a samozřejmě také snowboardů zajímá takové průměrné snowboarďáky? Nic. A když si odmyslíte tohle všechno, tak zjistíte, že i tento film je v podstatě o ničem, což však ještě nemusí nutně znamenat, že se na to nedá koukat. Např. já jsem se u Out cold celkem slušně pobavil, a to mám ke snowboardům a sportu obecně stejný vztah jako psi k letům do vesmíru – povšechně kladný nezájem, pokud se to netýká přímo mne (pět minut ticha za Lajku, prosím).

Děj je v celku banální a nestál by mi za zmínku, kdybych nepotřeboval nějak zaplácnout místo. Protože by se však měl i krátký článeček do KulturaView, vyznačovat alespoň nějakou byť nepříliš velkou délkou, tak musím. Vše se odehrává v jednom zapadlém zimním středisku v horách zvaných Bull mountains. Místní snowboarďáci si žijí celkem idylickým životem, jež zahrnuje převážně chlastání, různé soutěže a flákání. Zimní středisko i celé městečko žije zcela v duchu odkazu taťky Muntze, jehož nejvýraznějším počinem byla jízda z kopce na lyžích se staženými kalhotami. Díky naprostému leč ne vyloženě nesympatickému magorismu většiny obyvatel sem krom medvědů téměř nikdo nezavítá. To se však má již brzy změnit. Středisko totiž kupuje velký finanční magnát fušující též do turistiky. Obyvatelé to zprvu jako zdroj evidentního přílivu peněz nadšeně podporují, avšak záhy poznávají, že zdaleka ne všechny chystané změny budou vítané a tím méně bezbolestné. Jak to dopadne? Nechejte se překvapit nebo spíš naopak nepřekvapit, ale na tom nesejde, jelikož těžiště filmu nespočívá v ději ale v různých vtípkách, které rozhodně neurazí příznivce pivního humoru.

Celkově je Out cold dobrou komedií splňující všechna očekávání, pokud od ní však příliš mnoho nečekáte. Dávám ...

Hodnocení: 2/8

Pro fanatické lyžaře, jelikož dvě prkýnka jsou prostě víc než jedno.

Hodnocení: 3/8

Pro členy ligy na ochranu a propagaci veverek, protože jsem ve snímku nespatřil jedinou veverku. A to jsem se na něj kvůli tomu díval dvakrát! Což je na jednu stranu chvályhodné, jelikož žádné nevinné zvířátko nebylo potupně drezírováno kvůli potřebám nechutného showbyznysu. Snad s výjimkou jednoho ledního medvěda, ale co je nám po medvědech, že? Ale na druhou stranu to veverky vůbec nepropaguje, což je jednoznačně mínus. Mohl tam být třeba jen kratičký záběr na člověka krmícího veverku, aby lidé věděli, co mají dělat, až nějakého takového něžného tvorečka potkají.

Hodnocení: 4/8

Pro všechny ostatní

 

Poznámka: Matovu recenzi na tento film naleznete již v KulturaView No 2., ale kvůli odlišnosti Augustova názoru jsme se rozhodli uveřejnit i tento článek.

Šotkova vložka: Kratičká úvaha na téma: Je Augustus normální?

Autor: Šotek 

 

NE!

 

Stručné, jasné a výstižné. Mohl jsem to samozřejmě vložit pod samotný příspěvek, ale takhle to bude vypadat, že máme víc článků. No nejsem geniální? (Odpověď hledejte výš – pozn. redakce.)

 

Film: Horem Pádem

Autor: Mat 

 

Kvalitních českých filmů je mnohem méně, než by se mohlo zdát. Nebudu teď rozebírat situaci na našem kinematografickém trhu, ale neodpustím si poznámku, že nebýt České televize (a tučných koncesionářských poplatků), bylo by jich jistě mnohem méně. Za podpory ČT vznikl i dnes recenzovaný film tvůrčí dvojice Petr Jarchovský (scénář) a Jan Hřebejk (režie). Popravdě řečeno, Hřebejkovy filmy nejsou moje krevní skupina (až na výjimky), takže jsem do Horem Pádem mnoho nadějí nevkládal.

Snímek se vine na několika úrovních, které se proplétají a tvoří tak základní dějovou linii. V důsledku toho nejde děj vyložit několika slovy, ale ono je to stejně fuk, poněvadž tenhle film není o ději, je o postavách, které se navzájem ovlivňují, působí na sebe a potkávají se (i když to pořadí je možná trochu jinak).

Na jedné straně tu máme Františka (Jiří Macháček), vášnivého fanouška Sparty. Díky tomuto "koníčku" se dostal do problémů, má zápis v trestním rejstříku a dělá jako soukromá ochranka. Jeho žena (či něco podobného) Miluška (Nataša Burgerová) chorobně touží po dítěti, které nemůže mít a jelikož žije s Františkem - kriminálním delikventem - adopce je též nemožná. Proto si jednoduše "koupí" jednoho mírně opálenějšího imigranta. Druhá dějová linie pojednává o vztahu Otakara (Jan Tříska), jeho bývalé a budoucí ženy a jejich dětí.

Zbytek jsou již jen prostřihy ze života v návaznosti na děj, které se povětšinou odehrávají v prostředí spodiny (feťáci) a drobných kriminálníků (zlodějíčci). Ve vedlejších rolích i netrénované oko objeví například Pavla Lišku, Jaroslava Duška, či Václava Havla. Výkony těchto herců (tím v žádném případě nechci říci, že by na nás náš ex-prezident patnáct let něco hrál) by pravděpodobně nešlo označit jinak než za výborné. Zvláště výkon Jiřího Macháčka a Pavla Lišky dávají filmu punc horkého kandidáta na Českého lva v kategoriích hlavní a vedlejší mužská herecká role.

Horem Pádem je drama, není to žádná komedie, či černá komedie, ale zcela vážný příběh, který v sobě nese morální poselství. Možná to zní jako fráze - morální poselství, ale ono tomu je skutečně tak. Neznamená to ovšem, že by vám někdo tloukl do hlavy, jak je alkohol škodlivý a kouření způsobuje rakovinu odstrašujícím příkladem notorického pijáctví a popáleninami třetího stupně způsobenými cigaretou. Kdepak. Tohle je normální, obyčejný příběh, kterých se denně stávají možná tucty, příběh o lidech, o jejich (ne)snášenlivosti, o jejich vztahu jiným rasám a o nezvladatelné touze po lepším životě.

Nemohu se nezmínit i o speciálním vydání tohoto filmu pro nevidomé a silně zrakově postižené, kterou jsem měl příležitost také zhlédnout, a která i pro nás - vidomé dodává filmu nový rozměr. Pokud si to nedovedete představit, tak věřte, že to je obyčejný film a čas od času vám někdo řekne, co se na plátně děje.

Názory na tento film se značně různí, v mém okolí jsem zatím jediný, komu se tento snímek líbil, ale věřím, že pro vnímavé a přemýšlivé lidi, které trápí otázky světa je to skvělá podívaná. A ne jen pro ně.  

Hodnocení: 6/8

 

Kniha: Maladie (antologie polské fantasy)

Autor: Augustus

Jak se již kdosi, kdysi, kdesi zmínil, redakce AAA Games kašle na aktuálnost. Má to své výhody i nevýhody. Co z toho však pro Vás čtenáře plyne? Pro dnešek například to, že se u slavného jména Andrzej Sapkowski neobjeví recenze na jeho nejnovější román Narrenturm ale jiná literární lahůdka.
 
Andrzej Sapkowski již ve svých knihách mnohokrát prokázal spisovatelskou zdatnost, ale v této odhalil ještě jinou svou dobrou vlastnost - velkorysost. Propůjčil totiž své slavné jméno k propagaci děl nejen vlastních, ale i jiných polských autorů, čímž jim dal výraznou šanci prosadit se. Maladie je tedy sbírkou povídek nejen od Sapkowského ale i dalších jedenácti mágů polské fantasy a v pravdě představuje výběr toho nejlepšího, co může tahle zem v tomto žánru nabídnout. Povídek je celkem dvanáct a jde o velice pestrou směs různorodých námětu, stylů i zpracování, což je pro čtenáře velmi osvěžující. Jediným jednotícím prvkem zde zůstává kvalita, která je dosti vysoká. Celé knize dala jméno povídka Andrzeje Sapkowského Maladie, jež je nápaditou variací čerpající inspiraci z legendy o Tristanovi a Isoldě.Z toho mimojité vyplývá, že nepatří do kánonu příběhů o zaklínači Geraltovi. Přesto nese charakteristické znaky autorova rukopisu. Romantický příběh je zde poněkud odmytologizován a přiblížen drsnosti i ironii běžného života, přesto však nijak neztrácí na své poetičnosti, ba právě naopak nabývá na síle a věrohodnosti, jež je obvykle romantickým příběhům cizí. Nebyla však ochuzena ani o tajemno a magično, které k fantasy neodmyslitelně patří. Celkově je Maladie vynikajícím a na poli fantasy svým způsobem ojedinělým počinem, který by neměl chybět v knihovničce žádného ctitele tohoto žánru.

Hodnocení: 7/8