V bojové zóně


Autor Robin Neillands
Přeložil Jiří Bartoň
Vydal D-Consult , s.r.o. , V nakladatelství DEUS v roce 2001

Když jsem dostal do ruky tuto knížku a podíval se na obal , jelikož obal by měl hned na první pohled upoutat , řekl jsem si „Gute“ a měl jsem pravdu . Dalo by se říci , že jsem to přečetl hned ten první den mého převzetí a to je rekord !
Autor v této knížce stručně popisuje vznik prvních speciálních vojsk a to od roku 1640 , kdy Oliver Cromwell zformoval první takto podobnou jednotku až po válku v zálivu roku 1991 .
Kniha je rozdělena do 16 kapitol , ve kterých se zabývá jednotlivými období válek , konfliktů a revolt . Nesmím také zapomenout na terorismus a protiterorismus , tomuto problému autor sám věnuje 2 kapitoly . První z nich je právě „Terorismus a protiterorismus“ z období 1970 – 1997 . Kde se zabývá světovým terorismem - vznik , cíle a důvody založení těchto nejvýznamnějších protestantských skupin ( ETA , IRA – Irská republikánská armáda, PFLP – Lidová fronta pro osvobození Palestiny , aj. ) . A druhá kapitola „SAS versus IRA“ se zabývá už danou teroristickou problematikou .
Pokud se zajímáte o války 20. století , kromě světových , doporučil bych vám tuto knihu přečíst . Velice krátce , +/- na 15 stran , jsou zde popisovány konflikty a války . Naleznete tu problémy s Koreou , Vietnamem , Afrikou , Dálným východem , Argentinou a končí to úspěšnou operací Pouštní bouře .
Nesmím zapomenout na přílohu , která mě potěšila a v zápětí rozesmutnila kvůli tomu , že jsem u naší republiky našel jako speciální jednotku pouze 22. výsadkový prapor . Myslím si a můžu vám potvrdit , že nemáme elitní jen pouze tento prapor !

Hodnocení:AAAAAAAA

 

Pouštní horečka


Autoři Jaroslav Kmenta , Jan Valo a Peter Želinský
 

Vydalo nakladatelství Želinský 1998

Dnes se hodně diskutuje o válce s Irákem , ale víte co předcházelo této situaci? Já ano. Válka v zálivu . Tohle ví každý dospělý člověk , ale málo který ví jaké to tam doopravdy bylo a jaké situace tam nastaly . To vše mi odkryla kniha Pouštní horečka , která byla vydána třemi autory , kteří sbírali informace , vlastní a cizí zážitky a důkazy . Cílem však není pomoc nahlédnout do všedního dne chemiků , ale spíše popsat kolotoč ohledně nemoci zvaná „pouštní horečka“ . Nemocní nebyli jenom někteří z našich vojáků , ale i američtí , britští a de facto všichni zúčastnění .
Pokud vás blíže zajímá , jak se ministerstvo obrany a vysoce postavení lidé obrátili českým veteránům ze zálivu zády , mohu vám tuto knihu doporučit . Dozvíte se o tom , jak čeští čeští chemici naměřili sarin a yperit , který se později zapíral , o tom proč už někteří veteráni mezi námi nejsou a o těch co žijí s jakými zdravotními problémy se potýkají .
Tato kniha mi otevřela oči a donutila mě přemýšlet o dřívější politice a záměrech . Naštěstí jsem toho názoru , že dnešní politika je jíž na jiné úrovni , po příchodu Tvrdíka na post ministra obrany .

Hodnocení:AAAAAAAA

Psychická válka

Autor : David Morehouse

Vydalo nakladatelství EMINENT 1999

 

Tato knížka je podle skutečné události. Děj se odehrává v Americe v nynější době. Hlavní hrdina David Morehouse, což je i sám autor, je voják. I jeho otec sloužil v Americké armádě, je to typická Americká rodinka. David v této knize popisuje svůj život. Dětství, které strávil sám doma se svojí matkou, jelikož otec byl neustále v práci a v cizině. Když byl téměř dospělý odešel na studie. Během svého studia se seznámil s dívkou, se kterou se posléze oženil. Po studiích šel k útvaru, kde se mu moc líbilo. Ale jednou se mu stala nehoda, kdy byl omylem zasažen kulkou do hlavy. Měl štěstí, protože tuto kulku by neměla přilba zastavit, ale stalo se tak. Od té doby se mu zdají hrozné sny a mívá halucinace. O těchto problémech raději nemluví, protože by ho mohly z armády vyhodit. Až na nátlak jeho ženy navštívil nemocnici, kde nic bližšího nezjistili. Až jeden doktor mu řekl o tajném Americkém programu, ve kterém se lidé nazývají „pátrači“. David souhlasil, protože v tom vyděl jediné východisko, jak vše pochopit. Po přezkoumání, byl přijat do tohoto útvaru o kterém nikdo nikdy nic neslyšel. I jeho žena neměla nic vědět a vše co se tam stalo muselo tam taky zůstat.

David se však mýlil a tato činnost mu nepomohla od jeho snů a vidění, ba naopak bylo to vše horší. To už nechtěla snášet jeho žena, ale David odmítl navštívit doktora, tato práce byla až moc důležitá a tak vzrušující, že z ní nemohl odejít. Mimochodem byl velmi nadaný a rychle se učil a bylo vidět, že z něho bude opravdu vynikající „pátrač“. Cílem „pátrače“ bylo zjišťovat informace jak z minulosti tak z přítomnosti a pohybovat se kdekoliv po světě. Nebylo to klasické povolání cestovatele, tento cestovatel se pohyboval v myšlenkách a ve své mysli ( v hypnóze ), a díky tomu se mohl pohybovat kdekoliv a navštívit cokoliv. Jak sami vidíte, toto povolání bylo důležité pro americké zájmy, protože pomocí „pátračů“ se mohlo kdykoliv zjistit postavení armád, raket, rukojmích aj. Kdo by se toho chtěl vzdát? Jeho žena už mu téměř nerozuměla, práce ho změnila. A tak se odstěhovala s dětmi pryč. Až teď David chápe co se s ním děje a chce se léčit a povědět všem pravdu o této tajné organizaci. Ví, že to nebude jednoduché, protože bude mít proti sobě silného nepřítele. A měl pravdu. Někdo mu začíná vyhrožovat a objevily se první pokusy o vraždu. Náhle byl z léčení u doktora převelen do psychiatrické léčebny kde byl léky úplně utlumen. CIA je silný protivník. Po nějaké době souhlasil, že nebude o ničem mluvit a posléze byl propuštěn. Ztratil práci, rodinu a všichni si myslí, že je blázen.

Začíná však o něj opět stát štěstí, protože jeho přítel z práce mu nabízí pomoc. Podle starého indiánského způsobu lze zlého ducha osvobodit. David s tím souhlasí a setkává se s ním. Po vykonání rituálu se vrací vše zpět do starých kolejí. I svůj osobní život chce vrátit do normálu, proto se usmiřuje se svou ženou a vysvětluje jí vše co neměl nikdy říci. I rodičům říká co se mu v posledních pár letech přihodilo a jeho otec mu prozrazuje, že i jeho to potkalo, ale bál se to říci.

Hodnocení:AAAAAAAA

Vrtulníkové výsadky nastupují

 

Autor : Zdeněk Hron

 

Vydalo Naše vojsko v roce 1989

 

Jednou jsem se opět omylem procházel v knihovně a narazil jsem na tuto knihu ,která vypadala ,že je založena a málo používána .Moje zvědavost byla velká a tak jsem se na ni podíval a vypůjčil si ji .

Doma jsem se pěkně uvelebil a začal číst .Po prvních přečtených stránkách se mi zdála tato kniha jako nesmyslná a málo srozumitelná .Ale přesto mě to neodradilo a pokračoval jsme  dál .

 

Cílem knihy bylo ,abyste lépe pochopily výsadkáře a jejich dopravu .Hýřilo se zde samými vědeckými slovy ,kterým jsem na začátku nerozuměl .Až později jsem jim porozuměl .Byla to velice úchvatná kniha , jelikož byla vydána ještě v socialistické republice ,nemohly se zde vypustit velice slavné ruské výsadkářské akce a první ruské experimenty s padákem .Podle této knihy byl první padák vytvořen v Rusku ( bohužel jsem ještě nezjistil zda to byl  komunistický tah nebo skutečnost ) .V tomto obraze je popsána celá kniha .Všechno bylo prvně vyrobeno v Rusku a posléze ukradeno západem a přivlastněno .

Je zde také popsán vývoj výsadkářů a výsadkářských transportů .Dříve se myslelo ,že by výsadkáři byly klasickým bojovým útvarem ( voják dopraven k nepříteli padákem ) ,ale po katastrofálním útoku na Krétu se začalo přemýšlet o tom ,že by to bylo využito jen pro speciální oddíly .

 

Pokud rádi čtete komunistické knihy nebo soucítíte s komunismem ,doporučuji Vám to .Ale nejen to ,pokud se chcete pobavit není to také k zahození .

Hodnocení:AAAAAAAA

Elitní a speciální jednotky světa

 

Autor : Jan Boger

Vydalo Naše vojsko v roce 1995

 

Tuto knížku doporučuji všem, kteří se zajímají o významné jednotky. Naleznete tu vše potřebné a mnoho informací o elitních jednotkách různých států světa. Bohužel tam opět chybí naše prostějovská elita nebo liberečtí borci. Ale kdo by o ně stál, lepší jsou cizí kvalitně vybavení žoldáci, kteří neznají strach a mají pochopení pro práci, které zasvětili vše a to včetně svého života. Ale nemyslete si. Tady se nepíše pouze o vojenských oddílech, ale patří sem i policejní útvary, které jsou podle mého skromného názoru také dobře vycvičeni a připraveni na řešení neřešitelných teroristických akcí či obyčejných zásahových přepadů.

Velice ji doporučuji. Stojí za přečtení

Hodnocení:AAAAAAAA

 

Lord Abak

 

Autor článku: