Tanky

 

Rozdělení tanků podle generací

První generace

Jsou to tanky, které byly zaváděné do výzbroje na přelomu 40. a 50. let. Do této kategorie lze zařadit např. sovětské T-44, T-54, americké M47 a M48 nebo britské CENTURION.

 

Druhá generace

Představují nový vývoj tankové technik. Zvláště byl důraz kladen na zdokonalení konstrukce, zvyšování palebných možností cestou vyšší ráže, stabilizace kanónu a na komplex opatření směřujících ke zlepšení pohyblivosti. V centru pozornosti odborníků stál také požadavek na zvýšenou ochranu osádky proti zbraním -hromadného ničení. Téměř všechny typy této generace, mezi které např. patří ruské tanky T-64 a T-72, německé LEOPARD 1, americké M60, britské CHIEFTAIN nebo francouzské AMX30, se postupně podrobily rozsáhlé modernizaci. Přiblížily se tak až úrovni následné generace.

    

Třetí generace

První tanky byly zaváděny do výzbroje vyspělých armád světa na přelomu 70. a 80. let. Vyznačují se zpravidla již integrovaným systémem řízení palby, střeleckým počítačem, zdokonalenou stabilizací kanónu ve dvou rovinách, vybavením tanku moderní optoelektronikou a poměrně vysokou úrovní balistické ochrany. Do třetí generace tanků lze zařadit např. LEPOARD 2, americký M1 ABRAMS, ruský T-80 nebo britský CHALLENGER. Tyto tanky dosahují kvalitativně vysoké bojové hodnoty, která je podmíněna možnostmi účinného boje v noci, za všech klimatických podmínek i účinnou palbou za pohybu okolo 2 000 m. Tanky této generace jsou již ve větším měřítku vybaveny automatickými systémy, které pracují nezávisle na činnosti osádky.

 

Čtvrtá generace

Součastný vývoj tanků směřuje již ke čtvrté generaci, kam se např. podle francouzského názoru řadí již bojový tank AMX LECLERC a zřejmě i ruský tank T-90, a ke které se blíží i modernizované verze tanků třetí generace hlavních výrobců tankové techniky z USA, Německa a Anglie.

Na tomto snímku můžete krásně vidět technický a konstrukční vývoj za uplynulých 80 let. Vedle sebe stojí jeden z prvních průkopníků tanků a nejmodernější tank americké armády M1A2 ABRAMS.

 

Autor článku: