Galaxie

Petr Sedlařík, šéfredaktor Galaxie, mi zaslal následující prohlášení:

Zdravím,
na úvod bych se chtěl omluvit, že odpovídám až nyní, ale poslední dobou
toho mám hodně a na maily bohužel nestíhám odpovídat (o tom vím své – pozn. Augustus).

Dále bych Ti chtěl poděkovat za nabídku, ale nedovolím si vybrat jeden
jediný článek, který by charakterizoval celou Galaxii a stejně tak si
nedovolím za celou redakci napsat o našem vztahu k AAA Games.

Co se týče důvodů, byly různé, ovšem ten pro mě rozhodující bylo
rozhodnutí redakce se v současné době podobného projektu neúčastnit.

Nepotěší nás když oslovený mag odmítne zaslat článek a vyhne se vyjádření (byť by pro nás nemuselo být zrovna lichotivé). Ostatně jde o propagaci JEJICH práce a JEJICH názorů. Ale v případě Galaxie se tomuto postoji vůbec nedivím. V naší redakci jsme v souvislosti s tímto projektem zkoušeli tipovat, co ten který mag odpoví a jaký druh článku pošle. Většinou jsme se kupodivu nemýlili: převážná většina oslovených magerů reagovala velice kladně (někteří z nich dokonce stihli v rozmezí dvou měsíců i něco poslat:)), Clickaři vůbec nepochopili o co jde etc., jen s Galaxií byl trochu problém.

Dlouho jsme nemohli najít slovo, které by vyjadřovalo, jaká je. Nemám nyní na mysli kvalitu článků. V tomto si Galaxie stojí ještě poměrně dobře. Vyskytují se v ní příspěvky dobré, lepší, skvělé ale i vyložené bláboly. Celkově jde však o naprůměrný mag, který si zaslouží podporu i chválu.

Já měl na mysli spíše to, co z velké části dělá z magu mag – styl. A tady jsme právě u kořene problému i důvodu, proč by se Galaxie podle nás dala charakterizovat slovy – bez výrazu. Ona totiž žádný styl nemá.

Každý mag, který znám (dokonce i ty začínající), se v něčem takzvaně našel a k tvorbě přistupuje po svém. Ať již jde o Bazooku, Click, Defekt, Koronu, Marmeládu v mozku, Smash etc., každý je utvářen na základě určitých myšlenek, má své charakteristické vlastnosti a na jejich číslech je to znát. Prostě styl. Galaxie nikoli. Galaxie je souhrnem článků, které vyšly na jejím webu za jeden měsíc (nově dokonce za čtyři neděle). Jsou to články rozličné kvality, zaměření, délky i stylu, které krom toho, že vycházejí v jednom magu prakticky nic nespojuje. Proto je takřka nemožné vybrat nějaký charakteristický.

Velmi si vážím Petra (šéfredaktora), že dokázal Galaxii postavit na nohy, znovu rozjet jako fungující, slavný a velmi konkurence schopný mag. Musel začínat prakticky od píky a sestavit kompletně novou redakci. Nedokázal jí však vtisknout žádný jednotný styl navzdory jeho nepochybným schopnostem ve vedení a propagaci by měl věnovat více péče článkům, protože o ně u magu v prvé řadě jde. Nikoliv o návštěvnost.

Galaxie podle mého názoru nezůstane dlouho bez výrazu. Její momentálně nezkušená redakce se časem vyprofiluje do ryze informačního stylu, jehož síla bude spočívat především v informativních esejích a bleskovkách. Jen se obávám, aby se ta informativnost nakonec příliš neprosadila na úkor estetické funkce článků. Pak by se totiž Galaxie mohla jen těžko nazývat magem.

Velmi diplomatickému vyhnutí se odpovědi na vztah k AAA Games se také vůbec nedivím, jelikož naprosto scestné proklamace jejího redaktora Lucase, který by do toho nepochybně kecal, by se daly jen stěží obhajovat. Galaxie by měla zase jednou kvůli němu ostudu.

 

« Autor článku »

Augustus