Ač jsme Owena Wilsona a Vince Vaughna mohli vidět v celé řadě potřeštěných komedií (obvykle to bylo ve společnosti Bena Stilera), dosud se tato dvojice ani jednou neobjevila na plátně společně. Je to skoro až s podivem, protože tandem, který zmínění herci utvořili v romantické komedii Nesvatbovi, uvedené do našich kin na konci měsíce září, funguje jednoduše skvěle.

Příběh filmu není z nejoriginálnějších. Jeho hlavními hrdiny jsou dva rozvodoví právníci John a Jeremy, kteří mají na instituci manželství svůj velice osobitý pohled. Sami se do chomoutu nikterak nehrnou, zato však rádi přihlížejí svatebním obřadů jiných lidí a to často i když nejsou mezi pozvanými hosti. Díky propracované strategii se jim vždy podaří proniknout na jakoukoliv svatbu, aby následně v emocemi nabité atmosféře pomocí osvědčených a nespočetněkrát vyzkoušených triků lámali srdce půvabných družiček. Jejich život plný splývajících známostí na jednu noc poklidně plyne až do chvíle, kdy se jim podaří proniknout na společenskou událost roku, svatbu dcery ministra financí Clearyho, na níž se jeden z dvojice sukničkářů nešťastně zamiluje do ministrovy dcery.

Je to možná trochu zvláštní, ale právě ona úvodní sekvence, v níž John a Jeremy pronikají postupně na několik svateb je zřejmě tou nejméně vtipnou částí filmu a slouží pouze coby jeho mírně pomalejší rozjezd. Nenechte se tím odradit, příběh se definitivně zlomí až ve chvíli, kdy jsou oba podvodníčci pozváni na Clearyovic rodinné sídlo. V tu chvíli příběh oba hrdiny náhle postupně konfrontuje s jednotlivými členy navenek spořádané snobské rodinky, což vyvolává řadu situací vtipnějších, než je ona úvodní sváděcí mašinerie.

I když film svojí strukturou naprosto citelně směřuje k happy endu, je to právě jeho humor, který vás u něj udrží. Na rozdíl od jiných tuctových romantických komedií se totiž neutápí jenom v zažitých klišé, ale jako by do něj místy pronikalo i něco z té, chtělo by se říci „prcičkovské“, tématiky. Některé vtípky mají skutečně ostré hrany a svojí drsností nijak nezadají s náplní teenegerovských komedií. Přesto jsou podány vkusně a výsledek nepůsobí trapně, ale kupodivu funguje i v rámci vtipného a solidně vystavěného příběhu.

Svoji zásluhu na tom mají již zmínění představitelé obou hlavních rolí Owen Wilson a Vince Vaugh, kteří se výborně doplňují. Vaugh je totiž dokonalou protiváhou svého hereckého kolegy Wilsona, který se svojí image sladkého blonďatého chlapce v mnoha scénách jediným úsměvem láme dívčí srdce po desítkách kusů, zatímco jeho kolega dá v tu samou chvíli průchod právě oné drsné složce humoru. Od pohledu je jasné, že si oba herci své role pořádně užívají, což se koneckonců projevilo na jejich příjemně nevázaném výkonu..

Zbytek hereckého obsazení za nimi však nikterak nezaostává. Vedle půvabné Rachel McAdams, která je příčinou citového vzplanutí sukničkáře Johna, je nutno zmínit rovněž výkon Christophena Walkena. Ten pravda není právě typickým komediálním hercem, ale svoji roli zvládl s bravurou. (Jako přijatelné přirovnání se mi vybavuje kreace Roberta De Nira z jiné „romantické“ komedie Fotr je lotr.) Filmem se rovněž mihne Jane Seymour, kterou si možná pamatujete jako Doktorku Quinnovou ze stejnojmenného televizního seriálu.

Nesvatbovi působí na plátně jako příjemný dozvuk letošního léta a jejich uvolněná atmosféra jakoby tryskala s každého záběru. Vedle skvělých výkonů herců je to především zásluha režiséra Davida Dobkina, který film dokázal poskládat takovým způsobem, že ani na chvíli svého diváka nenudí.

Hudební doprovod tvoří z valné většiny příjemně vtíravý americký poprock, který rovněž jako by sem zaplul z nějaké teenegerovské komedie, střídající se s skvělou scénickou hudbou.

Nesvatbovi jsou opravdu nejspíše dosud nejlepší letošní komedií, která má díky skvěle fungující dvojici herců v hlavních rolích a vtipnému a zároveň chytrému scénáři všechny předpoklady proto, aby si mezi diváky vydobyla (alespoň malou) kultovní pozici. Vedle třeskutého humoru pak nabízí rovněž trochu té romantiky, a to v mnohem snesitelnější podobě, než jiná, kýčem přetékající, díla filmového průmyslu.

 

« Autor článku »

Jan "Racer" Nemček

Racer šéfuje sekci Kultura v konkurenčním Escapu

 


Tématické články:

Rozhodně Racerova poezie, kterou uveřejňuje (uveřejňoval) i na našich stránkách.

« QuickBoX »


Premiéra : 22. září 2005

Délka: 119 minut

Znění: původní znění s českými titulky

Hrají: Owen Wilson, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Christopher Walkena, Jane Seymour aj.

Režie : David Dobkin

Scénář: Steve Faber, Bob Fisher

Hodnocení: 86%

 

Racer pro redakci AAA Games

Najdete ve vedlejším článku.