Nejen hrobečky ...

...naleznete na magové scéně.

Spoustu protikladů nejdete v naší redakci. Mnozí nevědí, co to znamená slovo diskmag, jiní se jimi zabývají opravdu hodně, někteří z nich jsou na magové scéně dosti známí :-). Pro tu část redakce, která se aktivně zajímá o scénu (jmenovitě já, Augustus, Mat a Šotek), byly poslední měsíce dost depresivní. Kdybych měla vyjmenovávat jen krachy, které se nás dotkly nejvíce, tak bych nemohla opomenout konec Fraggermagu, GameBurgeru a dočasné přerušení prací na Total Gameu. Každý z těchto magů měl své jméno a místo na magové scéně. My jsme si položili otázku: "Zůstane toto místo bílé (čili bude scéna degradovat), nebo jej zaplní nové a nové magy?" Všichni svorně doufáme, že epidemie magové padoucnice již skončila a je čas nastartovat novou generaci.

Proto jsme hledali na internetu, procházeli cover DVD různých časopisů a hledali nové nadějné magy. Pamatujete časy, kdy bývala na CD/DVD Levelu dobrá desítka magazínů? Tak tyhle doby jsou pryč, zda nenávratně si nedovedu tipnout. Přesto jsme v tomto období sucha vykutaly tři projekty, které by si dozajista zasloužili více publicity, než mají. Rozhodli jsme se  tedy napsat o každém z nich pár řádek a přispět tak se svojí troškou do mlýna. Nicméně šetřit je nebudeme. I když očičko přivřeme, nemůžeme je srovnávat s elitou, i když ten čas dost možná přijde též. Dost bylo okecávání, jdeme na představování.

Adept první, kulturní - DEFEKT (www.defekt.site.cz)

Tento časopis byl vystavěn na troskách Galaxie. Díky určité soudržnosti bývalých redaktorů tohoto (dle slov autorů) ještě stále živého magu je redakce tohoto časopisu o něco větší, než bývá u začínajících projektů obvyklé. V době psaní tohoto článku se pyšnil Defekt již dvěma čísly a obě dvě vás zaujmou na první pohled. Není to ani grafika, ani šíleně malé okno, ve kterém se časopis zobrazuje, co vás upoutá, ale obsah. Defekt je totiž čistě kulturní mag, čemuž napovídá i členění sekcí - básně, úvahy, povídky a ostatní. Popravdě řečeno, nic z děl zde uveřejňovaných by asi nenašlo cestu do Literárních novin, ale i přesto mají úvahy o tom, jaký je Bush pablb, nebo jak mají studenti těžký život, své kouzlo. Básně taktéž na klasiky ve svém žánru nemají, ale u některých se alespoň pobavíte. Časopis jde svojí cestou, což jde na něm vidět - Proč nezrecenzovat Romea a Julii? A tak to je správně. Obsahem se tedy tento mag pohybuje kolem průměru, ale my v redakci tak nějak tušíme, že pokud redaktoři Defektu neztratí směr, tak jednou (a nebude to trvat tak dlouho) se budou moci postavit i arogantní Koroně. Přáli bychom jim to.

Adept druhý, klasicky herní - FragLimit

Druhý představovaný mag trpí klasickými neduhy začínajících projektů - nezobrazující se položky v menu, špatné hypertextové odkazy ... přesto vypadá docela k světu - tedy kdyby se načetl celý. Prakticky celý je výhradně o hrách, což nám tvoří příjemnou protiváhu k Defektu. Proč se o tomto magu zmiňuji? Čím vůbec může zaujmout? Především mladickým entuziasmem hraničícím s naivitou (vyhlášení soutěže) a opravdu slušnou kvalitou textů. Některé recenze se bez problémů dají srovnávat s díly těch, kteří se na scéně pohybují už nějaký ten čtvrtek. Je to pozoruhodné, že začínající recenzent může napsat něco, co skutečně zaujme. Nemá asi cenu vytýkat pravopisné a stylistické chyby, něco se poddá a něco ne ... tak už to bývá. Stejně jako Defekt, by mohl mít tento mag budoucnost a stát se všeobecně uznávaným, když se budou jeho tvůrci skutečně snažit a dřít. Byť by si to možná zasloužilo trošku rozšířit zaměření magu. Nicméně na první číslo je to opravdu slušný výkon.

Adept třetí, netradičně tradiční- Gamepad 

Třetí a poslední projekt už není žádný nováček. Nemyslím tím, že by snad páté číslo znamenalo nějak extra dlouhý věk, ale mluvím spíše o osobě šéfredaktora. Jan Suda je jméno vcelku známé, dost možná přijde povědomé i vám. Nějaký čas strávil v Total Gameu, šéfredaktor magu Tomorrow též není titul k zahození, přesto přese všechno založil Jan Suda i projekt Gamepad, který (jak název napovídá) se měl zabývat hlavně hrami pro konzole (povětšinou PS2). Časem se to však tak nějak zvrhlo a najdete tady recenze i na PC hry a filmy. Popravdě řečeno, tenhle projekt trpí nedostatkem článků a kompetentních redaktorů. Oceňuji sice Sudovu touhu po seberealizaci, ale řekla bych, že by jeho kvalitní recenze vynikly více v některém z "větších" magů, nebo na nějakém poloprofesionálním serveru. Takhle se jedná stále "jen" o průměrný mag, byť líbivě provedený bez větších pih na kráse.

Závěrem bych řekla jediné: "Budoucnost magové scény není ve hvězdách, je ve vašich rukou. Chovejte se dle toho. Batooka A Korona jsou staré gardy, léty prověřené a dost možná i kvalitní, ale vy jste budoucnost, svěží vítr. To není lichotka, to je zodpovědnost."

« Autor článku »

Nicka

 
Tématické články:

Augustův článek Magy a Geneze diskmagů a Matův článek Diskmagy.