V našem magazínu se již nějakou dobu mimo jiné zabýváme porovnáváním a hodnocením různých magů. Převážně protože si myslíme, že si to diskmagy zaslouží. Proč by měly být hodnoceny jen knihy, hry filmy, mobily, software etc.? Tento nápad nepošel přímo z mojí hlavy. Určitá srovnání na této scéně existovala již dříve a byla dokonce jednu dobu (cca před rokem a půl) velmi módní, ale nikdo před námi se magy nezabýval tak do hloubky, což bylo jednoznačně škoda. Přinejmenším proto, že naše „diskmagové úvahy“ si našly mnoho oddaných čtenářů a také řadu odpůrců, kteří se drtivou většinou rekrutovali z těch, jež jsme příliš nechválili.

Uplynul rok, v němž jsme se na magy dívali z mnoha různých úhlů, a jelikož se diskmagová scéna za tu dobu dosti změnila, nebylo by od věci se k některým z nich vrátit. Snažili jsme všechny časopisy posuzovat co nejvíce objektivně, ale každé podobné hodnocení je již ze své podstaty subjektivní. Každé hodnocení má však také dvě složky kvalitativní a kvantitativní. A právě k té druhé jsem se rozhodl v záchvatu objektivity znovu upnout. Jestli je totiž něco nepopiratelné, tak je to suchá řeč čísel a přece jenom není důležité pouze to jak kvalitního ale také KOLIK toho dostanete.

Mnozí před námi vyjadřovali toho hledisko součtem článků, což nebylo příliš šťastné vzhledem k tomu, že článek se na internetu může říkat půlstránkovému elaborátu o obsahu slabých tří set slov i opravdu pečlivému redaktorskému zpracování daného tématu dosahujícího slov klidně tří tisíc. Navíc to jen podporovalo neblahý trend projevující se v mnoha začínajících diskmazích – nakupit v jednom číslech nejvíce superkrátkých „článků“, aby mag vypadal alespoň opticky obsáhle. Moje kolegyně Nicka zvolila mnohem objektivnější metodu součtu znaků. Já dávám přednost počtu slov, jelikož slovo je nositelem významu. Ale dost bylo (přesně 291:-)) keců! Jde se na věc!


Total Game 15
(71 200 slov)

Famfáry pro vítěze
Je pravdou že o Total Gamu obecně i o tomto jeho čísle konkrétně jsem toho již napsal dost (pro případ, že jste to promeškali, můžete kliknout sem), ale žádný nový Total Game od té doby nevyšel a ani nečekám, že ještě někdy vyjde. Důvody, kvůli kterým jsem se obával, že nám tento velmi kvalitní mag odchází ze scény totiž zůstávají a navíc se k nim přibalily nové. Jeho redaktoři již jednou museli vydávání přerušit kvůli maturitám, přes prázdniny se až na jednu výjimku moc nevytáhli a nyní, když je mají za sebou, je čeká vysoká, která Vás dokáže obrat o čas daleko víc než střední. Škoda. Zatlačme slzu a pokračujme dál. Ostatně není zase tolik důvodů proč plakat. Total Game nám sice bude VELMI chybět, ale pokud by to měl zabalit, jeho 15. vydání by byl více než důstojný odchod. Jde totiž rozhodně o jedno z nejlepších čísel jaké kdy diskmagová scéna spatřila.

Hodnocení magu: 7/8
Vychází: sporadicky
Index doporučení: ano, určitě to stojí za přečtení.
Link: www.toalgame.aktualne.cz

AAA Games 29
(40 300 slov)

 

To jsme, prosím, my
Možná Vás zaráží číslovka v nadpisu, ale my máme ve zvyku pro své „diskmagové úvahy“ používat ta nejaktuálnější čísla magů, jaká byla v době vzniku článku dostupná. A při psaní tohoto článku to byla právě dvacetdevítka. Na tomto místě se rovněž obvykle vyjadřuji k danému magu, ale jelikož tyto řádky čtete přímo z AAA Games, bude nejlépe, když si názor uděláte sami. Kdybyste však (nedej Bože) vážně chtěli vědět, co si o tom všem myslím, přečtěte si úvodník.

Hodnocení magu: mně osobně se náš mag líbí čím dál víc, ale hodnocení nechám na Vás
Vychází: každý první pátek v měsíci, ne-li dřív
Index doporučení: právě čtete, takže jste zřejmě žádné nepotřebovali

Poznámka - v rámci naší posedlosti po plynulém navyšování kvality i kvantity má 30. vydání přes 43 tisíc slov.

Splatmag 10
(33 500 slov)

Hrdina dne vstupuje na scénu
V předchozím odstavci jsem psal o nejaktuálnějším čísle. Zde uvádím záměrně Splatmag 10 přestože jeho jedenácté vydání se již hřeje na mém harddisku. Je to jednak proto, že jde o jubileum (první je vždy nejkrásnější), ale také díky jeho ohromujícím obsahu na číslo. Ohromujícímu proto, že Splatmag vytvářejí prakticky pouze dva (!) redaktoři, Qaz a Pretender, a zvládají svůj mag vydávat absolutně přesně jednou za měsíc. Časopisy, kterým se něco takového daří, by na naší diskmagové scéně na pracce spočítal i medvěd Tříprsťák. A pokud je mi známo, žádný z nich to nepraktikuje v tak málo lidech. Žádný krom Splatmagu. Na začínající mag obdivuhodný výkon, nemyslíte?

Jaký je však Splatmag obsahově? Není u něj kvantita na úkor kvality? To musí posoudit každý čtenář sám. Já si však myslím, že ne. Splatmag je více diskmagový. Nepodléhá momentálně moderním trendům inklinovat k informačním webům či snahám přiblížit se profesionálním časopisům a odolává i jednostrannému zaměření. Pokouší se podávat svým čtenářům co nejpestřejší pohled na vše, co jeho redaktory zajímá a na nic si nehraje. Poskytuje osobitý humor, nadhled a přirozenou originalitu, jelikož se vůbec nestylizuje. Na stávající špici má však ještě hodně co dohánět. Některým textům by slušelo zkrátit, jiné zase poněkud učesat, ale na 10. číslo je to pořád velmi dobré. Oba hlavní redaktoři Splatmagu ve svých příspěvcích sice ještě dělají začátečnické chyby, ale číslo od čísla jsou lepší, vypisují se. Proto vidím ve Splatmagu velký potenciál do budoucna. Myslím, že kdyby měl za sebou početnou redakci jako třeba Galaxie, dokázal by na této scéně velké věci a mnohé jiné pyšné magy by hravě strčil do kapsy.

Nezbývá tedy než popřát oběma hlavním tvůrcům Splatmagu, aby jim vydržely nápady i elán a našli další schopné spolupracovníky.

Hodnocení magu: 5/8
Vychází: superpravidelně každý měsíc 15-tého
Tip: pokud jste začínající diskmager, nemáte chuť/odvahu/potenciál na tvorbu vlastního časopisu a nechcete se přifařit/nevzali Vás ke stávající elitě scény, je Splatmag tou pravou volbu pro Vás
Index doporučení: ano a nejenom jako výraz podpory.
Link: www.splatmag.wz.cz 

Click 23
(26 100 slov)

Nové tváře a staří známí
Click sice přivítal nové spolupracovníky, ale výrazněji se z nich vybarvila pouze Tokra, ke které mohu sdělit jen jedno. To není redaktorka, ale parodie. Avšak ne všechno bylo zase špatné. Chování vedení jeho redakce Vám sice může připadat nelogické a arogantní stejně jako jejich přístup k tvorbě a mnohé výroky vyloženě na hlavu (aktuálně to jsou např. Cyberf@cova prohlášení, že Každý uznává originalitu jejich úvodníků nebo že Diskmagy jsou určeny pro čtrnáctileté puberťáky bez názoru). Osobně nechápu, jak můžou s takovým přístupem potom rozesílat ostatním magům upozornění na svá nová čísla.
To však neznamená, že se jim nemůže podařit napsat dobrý článek. Naopak Click se nám od posledka rozrostl obsahově i zlepšil kvalitou. Např. za úvahu o módnosti antiamerikanismu jsem rád pochválil právě Cyberf@ce. Panečku, ten Vám byl překvapený:-). Trvalo mu chvilku než to rozdýchal a nesrovnal se s tím doteď.
Clickaři mají se psaním povětšinou již velké zkušenosti a za dobu vydávání jejich magu (cca 3 roky) se jim podařilo řádně vybrousit svůj styl. Proto, když již mají nápad, dokáží jej obvykle velice dobře zpracovat. Bohužel pro ně se však krom toho v Clicku vyskytují i hodně špatné věci, takže celek nepůsobí nic moc. Výsledně pak tento mag hřeší na křečovité pokusy o uměleckost a originalitu, která mu dost bolestně chybí, falešné pózy, přemíru stylizace a sebestřednosti etc. Přesto by se od něj obzvláště po formální stránce mohli mnozí učit a proto by bylo nespravedlivé jej rovnou zatracovat.

Hodnocení magu: 4/8
Vychází: when it´s done – tedy naprosto nepravidelně
Index doporučení: ne, není sice zdaleka nejhorší, ale nevidím důvod proč si raději nevybrat nějaký jiný mag, který píše o tom samém a lépe
Link: www.click-web.net 

Galaxie 18
(24 800 slov)

Chytrý manažerský tah
Galaxie, respektive Nová Galaxie (jedná se totiž v podstatě o úplně nový mag s jinou redakcí, koncepcí a vlastně jen stejným šéfredaktorem), je především dobrým šéfredaktorským nápadem, tedy pokud Vám jde hlavně o návštěvnost. Její hlavní strůjce Peter vymyslel docela pěkný ale též jednoduchý a přehledný engine, v němž každý den uveřejňuje jeden článek. Dokázal také sestavit redakci, která by mu je psala, což je mimochodem to hlavní.

Každodenní uveřejňování článků přináší vyšší návštěvnost, jelikož tak lidé, kteří by jen jednou za čas přišli a stáhli nové číslo, zaskočí mnohem častěji podívat se, co je nového. To s sebou samozřejmě přináší větší prestiž, která zase ve spolupráci s mohutnou reklamou láká nové redaktory. Je to vcelku pochopitelné. Představte si, že jste začínající diskmager. Můžete si založit vlastní mag, který se na počátku prostě nebude moci vedle těch ostatních ani ukázat. Čeká Vás hromada tvrdé práce, hodně zklamání, pachtění se po nových redaktorech etc. A když máte talent, tak z Vás možná za rok za dva něco bude. Tohle všechno mít pro účast v Galaxii nemusíte (ta si totiž své redaktory nijak zvlášť nevybírá, pokud nebere rovnou každého) a už si můžete hrát na velkého diskmagera. Velkou roli hraje i fakt, že Vás její záštita ochrání před kritikou, která by se jinak na Vaši hlavu nevyhnutelně snesla. Někteří redaktoři Galaxie totiž berou kritiku některých článků jako útok na Galaxii samotnou a postaví se za Vás jako jeden muž.

A jaká vlastně nová Galaxie je? Dosti se podobá té staré. Má početnou redaktorskou základnu a velmi široký záběr. Dalo by se říci, že v ní naleznete články prakticky o čemkoliv, což z ní dělá velmi pestrý mag. A kvalita? Ta je též velmi pestrá, od naprostých blábolů až po vynikající články (především v rubrice Mix bohatě zásobené jejich pravděpodobně nejschopnějším redaktorem Jakubem Halcinem) to všechno můžete v Galaxii najít. Postupem času se však s každým dalším číslem zlepšuje souběžně s tím, jak se její nováčci vypisují. Nejvíce je toto zlepšení vidět v rubrice Kultura, za což mohou především jména jako Jan Foltán a Jakub Šilhavík. Ukažme si na ně:).

Pro čtenáře s omezenějším přístupem na net Galaxie jednou za měsíc vydává stažitelné číslo, které na tom sice není rozsahově ani vzhledově vůbec špatně, ale velmi se na něm projevuje minimum šéfredaktorské koncepce – spíše než číslo je to souhrn všech článků uveřejněných za měsíc.

Hodnocení magu: 5/8
Vychází: superpravidelně, 30. každého měsíce
Index doporučení: ano, Galaxie má své příznivce i odpůrce ale věřím, že by se všichni shodli na tom, že je přinejmenším pestrá a zajímavá
Link: www.galaxie.name

Escape 28
(22 700 slov)

Vítaný únik z průměrnosti
Escape se nám sice na příčkách kapacity nevyšplhal příliš vysoko (poslední tři čísla byla poměrně těžce poznamenána prázdninovou depresí, takže je toho v nich k nalezení podstatně méně) ale za to si to bohatě vynahrazuje kvalitou. Představuje vyvážený poměr mezi grafikou a texty (obojí na vynikající úrovni) a pravděpodobně se nejvíce ze všech přibližuje diskmagovému ideálu. Věnuje se jak hrám tak kultuře, obojímu dost a také kupodivu dobře, což o sobě mnoho diskmagů říci rozhodně nemůže. Jeho vzhled neztratil nic ze své krásy a přidáním Escape indexu také konečně nabyl trochu na přehlednosti. Co dodat? Snad jen, že krom toho všeho je také originální a to jak svým vzhledem (nekopíruje nastokrát obšlehnutá bazookoidní schémata rubrik), tak i svým obsahem. Nevyhýbá se totiž i takovým experimentům jako jsou články o urážecích hláškách či vlivu alkoholu na hraní her. Kupodivu mu tyto pokusy obvykle vycházejí a čtenáře nejen zaujmou, ale také se u nich pobaví.

Hodnocení magu: 7/8
Vychází: až na výjimky jednou měsíčně
Index doporučení: rozhodně ano, jeden z nejlepších diskmagů vůbec
Link: www.escapemag.tk 

Smash 15
(22 800 slov)

Smolař scény
Ačkoliv je Smash rozhodně výrazným a zajímavým tvůrčím počinem této scény, po celou dobu svého vycházení se na ní spíše potácí od krize ke krizi. Dobrou ukázkou může být např. jeho poslední 16. číslo, před jehož vydáním si jeho šéfredaktor honzaq omylem smazal články. Některé sice ještě stihl zachránit, ale i tak bylo vlivem toho poslední vydání Smashe VELMI chudé, což nestačil zalátovat ani nový výkonný redaktor, a absence především honzaqových kulturních recenzí na něm byla dost znát. Proto jsem jej v tomto souhrnu ani neuváděl (nepřipadlo mi to fér) a sáhl jsem raději po čísle starším.

On má Smash vůbec velmi smolný osud. Byla mu vyčítána přílišná bazookoidnost, přestože v této nelichotivé tendenci nezašel dále než mnozí jiní; kopíroval články a byl kopírován; trpěl a stále trpí nedostatkem a nespolehlivostí redaktorů; stával se terčem útoků kvůli osobním sporům některých diskmagerů etc. Jediné, co jej drží nad vodou, je jeden z nejobětavějších a nejodhodlanějších šéfredaktorů na scéně.

Přesto přese všechno je velmi silně kulturně zaměřený Smash dobrým a originálním magem, jehož články si drží na poměry diskmagové scény slušnou úroveň. Obzvláště Honzaqovy kulturní recenze mohu vřele doporučit.

Hodnocení magu: 5/8 (moc rád bych mu dal více, ale nemůžu)
Vychází: sporadicky
Index doporučení: ano, tedy jak které číslo, ale i když je zrovna v krizi, dokáže někdy dodat zajímavé a originální články
Link: www.smash.wz.cz

Bazooka 88
(13 700slov)

Bazooka se nám propadala na žebříčku kvantity uveřejňovaných textů dosti hluboko. Necelých 14 tisíc slov je výkon nepříliš hvězdný, ale zato Bazooka nabízí jednu na magové scéně nevídanou vlastnost - stabilitu. Tedy alespoň donedávna tomu tak bylo, dnes už je vše jinak. Autoři do internetového etheru vypouštějí jednu mlhavou informaci za druhou a tato informační nedochůdčata většinou mají jediný obsah - brzy asi praštíme z Bazookou tak, jak ji znáte dnes, kdy a co budeme dělat potom, nevíme. Ale dost bylo řečí o budoucnosti, bavme se raději o aktuálním 88 čísle.

Překvapilo nás něco? Kdepak! Forma je většinou vynikající a obsah ji občas i dotahuje. Je až hloupé neustále vyzdvihovat zdravé názory a redaktorskou zběhlost Martina Náhlovského, který nezklamal ani tentokrát svými filmovými recenzemi, ale tentokrát máme dokonce další osobu k podrbání po bradě. Je to Zbyšek Nádeník, který se projevuje svými velice zajímavými miniaturami, které patří k tomu nejlepšímu, co lze na magové scéně nalézt. O čas vás neochudí, pobaví a občas i donutí k zamyšlení. Potlesk, prosím.

Hodnocení magu: 6/8
Vychází: pravidelné třináctkrát do roka
Index doporučení: ano, když si necháte tuto legendu diskmagové scény ujít, sice o nic nepřijdete, ale její čtení času netratí
Link: www.bazooka.wz.cz

Defekt 3
(7 500 slov)

Omlouváme se Defektu, neb kvůli drobným problémům jsme museli počet slov a obrázek vztáhnout na třetí číslo, hodnocení se však odvíjí i od Defektu 4, který jsme rovněž četli - pozn. Nicka

Slibný začátečník
Defekt vznikl po rozpadu staré Galaxie „dezercí“ několika převážně mladších autorů pod vedením Emporeora. Ti se rozhodli téměř výhradně věnovat tomu, co se na této scéně poněkud nepřesně označuje pojmem kultura, tedy recenzím na knihy, filmy, muziku, reportážím z kulturních akcí, autorské tvorbě básní, povídek a úvah etc. Na tohle své výhradní zaměření se také Emporeor vymlouvá při omlouvání jejich prachbídné návštěvnosti (kdo ale takovou v začátcích neměl?). Vždyť kdo by (podle něj) četl kulturní mag? Nechtěl bych mu do toho nějak výrazně mluvit, ale zřejmě ještě nepostřehl, že drtivá většina magů je v dnešní době přinejmenším z části kulturních a své čtenáře i návštěvníky rozhodně mají. Momentálně si dokonce ani nemohu vzpomenout na žádný vyloženě herní mag. Možná někde existuje, ale za zmínku asi nestojí.

Defekt je začínající (začátečnický) diskmag se vším kladným i záporným co to obnáší. Nemůžete toho od něj mnoho očekávat, nemůžete jej srovnávat s mnohem staršími projekty, ale rozhodně je to slibný začátečník. Kdyby všechna první druhá a třetí čísla některých magů vypadala alespoň tak jako u Defektu, byla by úroveň této scény teď úplně někde jinde. A minulost? Podle mne je Defekt zářným příkladem toho, že diskmagová scéna dnes sice povážlivě poklesla kvantitativně, ale pozvedla se v kvalitě. Přeloženo do češtiny – diskmagů výrazně ubylo, ale ty stávající jsou na druhou stranu mnohem lepší. Přesvědčte se sami a srovnejte si Defekt s tou hromadou bezejmenných magů, které vycházely (dvakrát či třikrát) před třemi či čtyřmi lety. Přinejmenším většinu jich hravě strčí do kapsy.

Co dodat? Nezbývá než mu držet pěsti do budoucna a počkat si, jak se nám vybarví.

Hodnocení magu: pozitivní (nějaké srovnání s ostatními po mně nemůžete chtít, nebylo by to ani vůči Defektu fér)
Vychází: sporadicky
Index doporučení: ano, staří zkušení diskmagoví vlci by podle mého názoru měli schopné nováčky sledovat a podporovat, a pro ostatní to může být velmi poučný a povzbuzující pohled na někoho, kdo se na scéně teprve rozkoukává.
Link: www.defekt.ic.cz

Tímto se pomalu dostáváme na konec tohoto megačlánku věnovanému nejenom rozsahu momentálně nejznámějších diskmagů scény. Neobsáhl sice všechny amatérské internetové časopisy, jelikož to není v rámci jedné aktivně tvořící osoby možné ani nutné, ale alespoň ty nejvýznamnější a nejzajímavější určitě ano.
To je vše. Co dodat? Nic. Čekali jste nějaký všeobjímající moudrostí naplněný závěr? To doufám ne. Ale pokud ano, omlouvám se, že jsem Vás zklamal. Sorry.

« Autor článku »

Augustus

 

+ menší výpomoc

Nicka

 Tématické články:

Článků o mazích nemáme málo, odstartovala to Geneze diskmagů a následný článek Magy z klávesnice Augusta. Později toto téma lehce rozvinula i Nicka se svými Nejen hrobečky ... a hlavně se seriálem Jak dělat kvalitní mag, aneb jedenáctero statí o tvorbě elektronického magazínu.