To špatné naší magové kultury

Hodnotit co je špatné a dobré na naší magové kultuře jistě nenáleží každému. Člověk, který se o to pokusí, musí znát velice dobře stav naší magové scény a v neposlední řadě se o ni i intenzivně zajímat. Zda jsem já takovým člověkem? Toto hodnocení nechávám na Vás. Jelikož jsem se ale do této náročné zkoušky pustil, můj názor znáte.

rádoby nové začátky

Znáte discmag Galaxii ? Tak to jste na omylu ... Jeho šéfredaktor Peter nechal toto slovní spojení zemřít. Nyní se již Galaxie pyšní titulem "online mag". Co znamená tato změna pro čtenáře ? Snad jen to, že vše nezískají najednou a naopak se jim "to" pěkně naservíruje po částech. Málokdo ale ví, co přinesla tato změna reálného.

stejný šéfredaktor = stejná Galaxie ?

Myslíte si, že je vše při starém ? Nene, není - a věřím, že jste si na tuto otázku neodpověděli jinak než já. Pokud si pamatujete na stará jména - starou gardu Galaxie - zjistíte, že neexistují. ,,Kompletní reorganizace uspořádání = zcela nová jména, mladá krev" , řekl si asi Peter a všichni včetně čtenářů se mylně domnívali, že se stejným šéfredaktorem není třeba obávat se revolučních proměn. Ty ale nastaly a logika šéfredaktorova zůstala mnoha lidem hořkým soustem v krku. ,,Staří redaktoři VEN, už nejste potřební !" pronesl s určitou mírou nadsázky Peter a jak řekl, tak se stalo. Tým lidí, kteří také částečně stáli za vysokou úrovní Galaxie jsou pryč. A s ním i čtenářská důvěra v tento mag. Důvěra, kterou si nová, revoluční Galaxie bude muset ještě hodně dlouho získávat.

jsme fenomén, jsme Bazooka, kdo je víc ?

Je až úsměvné s jakou posvátnou úctou, nebo naopak nenávistí mluví o Bazooce tvůrci jiných discmagů. Přitom Bazooka, kromě nezpochybnitelného nosníku magové kultury, nevlastní vůbec nic. Nevlastní specifickou úroveň, která by ji stavěla výše než jiné magy, nevlastní pravou a všeříkající historii a co je horší, nevlastní ani čtenáře. Bazooka ztrácí paradoxně na tom, co by jiným prospělo - na popularitě. Popularita má ale dvě tváře - tu kladnou a tu zápornou. Fenomenálnost Bazooky tak pravděpodobně bude i konec tohoto magu. A co si budeme povídat - o nic extra nepřijdeme. Některé články nám budou chybět (např. Martin Náhlovský má občas štěstí a napíše něco, co narozdíl od ostatního obsahu Bazooky má smysl číst), ale i tak je Bazooka již vyhořelá stavba. Stavba majestátní, cenná, známá - ale i přesto bohužel vyhořelá.

Píšeme pro to, abychom byli spokojení my, ne čtenáři

Tak toto heslo razí už pěkně dlouho discmag Click. Toho je mi velice líto - měl slušně našlápnuto. Bohužel ale uvízl v díře vlastního dojmu nenahraditelnosti, důležitosti a nepostradatelnosti. To, s jakou úrovní se v poslední době prezentuje je bohužel černým zrníčkem v jinak bílém sáčku rýže - pokud jste nepochopili smysl, čtěte dál. Arogance, s jakou představitelé tohoto magu hovoří je až neslýchaná. Jistě, v případě, že člověk něco umí a jde mu to dobře, má alespoň malý důvod být hrdý sám na sebe ... ale hrdost Clicku není přiměřená ... a už vůbec ne oprávněná - doporučuji podívat se na články autora Cyberface ... Chcete vědět jak se autor dnes vyspinkal ? Jaká má trápení s láskou ? S rodiči ? Jakou má dnes náladu ? Skvěle, pokud Vás toto zajímá, dozvíte se vše co jste hledali. Nedozvíte se ale nic jiného. Autor totiž doplácí na nezamaskovaný pubertální styl - styl sebestřednosti, kdy jeho postava má význam slunce v naší Sluneční soustavě.

Nyní si představte, že takových samozvaných sluncí je v naší sluneční soustavě víc - přesně tak vypadá Click. A my ostatní můžeme pouze doufat, že vysoká teplota několika sluncí tohoto magového outsidera spálí na uhel. Ještě dlouho potom ucítíme smrad značící spálenou hmotu - budeme ale rádi i za to.

děláme to proto, že máme zrovna čas a chuť...

Tak zrovna toto je případ mého relativně oblíbeného magu s názvem Smash. Bohužel, jeho šéfredaktor lehce nezvládá to, co by rád chtěl a tím se jeho neschopnost projevuje i v samotném výsledku. Podle svých slov se ale více jak na samotný mag soustředil na samotný život - popíjení a příležitostné kouření marihuany. Absolutně žádný interval vydávání, hodně rozporuplná úroveň článků a nicneříkající smysl a význam...  Je škoda, že nadějný mag může skončit kvůli takovým dětinským zkouškám - jde ale o realitu a my můžeme jen doufat, že se představitel tohoto internetového časopisu probudí zpod hospodského stolu a nechá si vyležet kocovinu - pak, snad, budeme opět moci prohlásit Smash za živý. Do té doby musíme číst něco jiného ...

nestojíme za vyjmenování - jméno ani nemáme

Nezasvěcený se může domnívat, že kvalitních magů je dost... a navíc, že stále vznikají nové a nové, což rozšiřuje komunitu jak jejich tvůrců, tak čtenářů. Je velká škoda, že tomu tak není. Denně se dozvídáme názvy velkých projektů - projektů, ze kterých nám bude padat brada nadšením a úžasem. Většinou to dopadá tak, že brada nepadá, neboť nic nevznikne ... a když už padá, tak z docela jiných důvodů. Snad jediným štěstím je, že některé osvědčené značky zůstávají a naši magovou scénu udržují alespoň v umělém spánku. Na velké procitnutí po době temna si patrně ještě budeme muset počkat.

Jaký je smysl magů ?

Tak na tuto otázku najdete spoustu odpovědí. Ta, která ale ještě nepadla je obecný "magový" názor. Nelze se ničemu divit - způsoby vedení magů je příklad od příkladu jiný. Galaxie se musí líbit šéfredaktorovi, Bazooka nejspíše čtenářům - bohužel ale už nemá ten pravý šmrnc (přiznejme ale, že ne za všechno si může sama), Click se nemusí líbit nikomu a taky se ani nikomu nelíbí, no a jednočíslové magy zůstávají líbivé pouze aktuálnímu tvůrci, aby měl radost, že hodina práce přinesla výsledky.

Odpověď na výše položenou otázku ale jednou budeme muset nalézt. A to ne každý sám za sebe, ale v širokém pásu tvůrců samotných magů. Podle všeho co vidíme a slyšíme zůstaňme radši pesimisty.

Špatný = opak dobrý ?

Nechci, aby článek vyzněl tak, že jakýkoli mag vyjmenovaný výše je špatný, a že všechny ostatní jsou dobré. Není tomu tak. To, nad čím není lehké zavřít oči existuje i jinde. I přesto ale nechci křivdit magům dobrým - a i já přiznávám, že pár jich přece jen přežívá. Modleme se za to, aby přežívali - třeba i s vypětím posledních sil - ještě hodně dlouho.

« Autor článku »

Apofis


Tématické články:

Nedávno jsme se dozvěděli, že se magovou scénou zabýváme docela dost :-). Mezi nejúspěšnější články z tohoto oboru patří Nicčiny statě a Augustův článek Geneze diskmagů, která se Apofisově článku trošku podobá úhlem pohledu.