Jak nahrávat s TV kartou?

To by jste rádi věděli, co? Máte doma televizní kartu? Když jste si jí kupovali, říkali jste si, že si budete nahrávat filmy a vypalovat je na CDčka? A teď? Snad stokrát jste zkoušeli nahrávat a nikdy to nebylo OK? Tak je tento článek určený právě vám!!!

Základem nahrávání jsou kodeky, malé prográmky, které zajišťují komprimaci zvukových a video dat. Zatím to zní jednoduše... Je dost pravděpodobné, že máte na svém počítači instalovaný nějaký novější DivX kodek (5.04, či 5.05), možná i XviD, ale to je tak vše a to je chyba. K tomu, abyste na svůj počítač dostali co nejvíce kodeků během relativně krátké doby a bez námahy slouží takzvané kodekové balíky. Budu jmenovat jeden, který se mi jeví jako nejlepší, je to Tsunami Filter Pack, který obsahuje kromě kodeků i řadu nástrojů pro dodatečnou úpravu videa v různých formátech. Doporučuji instalovat pouze typické (zaškrtnuté) kodeky a XviD, který patří k momentální špičce v oboru, jinak se vám totiž může stát, že se některé kodeky pohádají a obraz bude třeba vzhůru nohama (obracet monitor je také řešení, ale ne ideální).

Už máte nainstalované kodeky. Co dál? Nejdříve se něco řekneme o zvukových kodecích, těch máte na výběr širokou škálu, mě se nejvíce osvědčili kodeky PCM, který nabízí širokou škálu nastavení od hrozného, až po skvělý zvuk, a MPEG Layer-3, což je ve své podstatě MP3. Už tedy víte, v čem je nejlepší nahrávat audio, zbývá malý detail - video.

S videem je kříž, ale pokud máte nainstalovaný nějaký Pack, tak se můžete rozhodnout v podstatě ze tří alternativ.

1. DivX, který nabízí spoustu nastavení a pokud si s ním budete hrát několik hodin, možná vám přijde, že už máte to, co hledáte. Nejdůležitější hodnotou je takzvaný bitstream, který udává poměr kvalita/velikost. V podstatě ta samá možnost je XviD, který nabízí ještě více nastavení, což v praxi znamená, že většina obyčejných uživatelů je z toho více zmatená.

2. MPEG-1, či MPEG-2, který zajišťuje vysokou, téměř originální kvalitu obrazu, ale na druhou stranu jen velice málo nastavení a video nahrané v tomto kodeku je docela veliké (kolem 10 MB na minutu). To znamená, že tento kodek se hodí spíše na krátké videa, které chcete mít v opravdu dobré kvalitě (dejme tomu videoklipy)

3. MS MPEG 4 V3, možná to zní divně, ale nejlepší kodeky podle mého názoru vydává Microsoft. V tomto kodeku nahrávám téměř vše. Nastavení je sice omezené, ale na druhou stranu také jednoduché - ve třech parametrech se nikdo neztratí. A video můžete zachytávat v rozumné kvalitě i velikosti (dejme tomu 5 MB za minutu). Ze dvou metrů již nepoznáte, zda se díváte na televizi, či na video.

Poznámka: Pro nastavení tohoto kodeku se ve Tsunami Filter Pack používá program MPEG 4 Patcher.

Trochu méně důležitou volbou je tak trochu paradoxně rozlišení videa, stačí, když nezvolíte nějaký nepřirozený formát a vyjde vám to téměř nastejno (kromě toho se vyšší rozlišení na slabších strojích seká). Já osobně používám rozlišení 320*240, které mým potřebám plně dostačuje.

A ještě něco, pokud se vám nahrané video bude podivně zasekávat, zkuste prográmek DivFix, který je rovněž součástí Tsunami Filter Pack, stačí otevřít soubor a kliknout na Rebuild Index a Check Errors, většinou to pomáhá.    

Doufám, že jsem vám tímto článkem alespoň trochu pomohl při nahrávání vašeho oblíbeného filmu. Přeji vám mnoho vlastních kvalitních videosouborů.      

 

Mat