Šárka Vaňková - Věřím náhodám 

Euforie prvního kola Česko hledá SuperStar opadla. Všichni finalisté získali možnost pokračovat a získat místo mezi zpěváky - získali možnost obhájit své já a zbavit se označení "rychlokvaška". Aneta Langerová musela své debutové album vydat co nejdříve a tak mne osobně připadlo krapet vynucené - nicméně, fanouškové a hudební obchody zajásali - dostavil se očekávaný úspěch. U stříbrné finalistky Šárky je to trochu jiné.

Historie

Pamatujete si ještě vůbec na finále soutěže Česko hledá superstar 1 ? Stály proti sobě dvě zcela odlišné zpěvačky. Prkenná. ale celým srdcem rockerka Aneta, která všechny okouzlila svým hlasem versus mladá dívka, která ve svých šestnácti prošla tím, o čem většina dospělých ani nesní. To je ale minulost. Všichni čekali, jak dívky využijí svých šancí prorazit - a Šárka nepřekvapila. V předobdobí Vánoc obchody zaplavilo český zpívané album Věřím náhodám, které mělo konkurovat miláčkovi pubertálních fanynek Sámeru Issovi (album Busted). Jaké ale tohle album je ? Jak se na něj dívám téměř po roce od vydání?

BMG se Šárce věnovala skutečně důkladně a tak se z mladé dívky, která někomu může připadat až tuctová stala modelka alias dokážu-rozepnout-"punty"-pouhým-pohledem. Focení, natáčení zkušeným týmem, rady producentů Ondřeje Soukupa a Dana Hádla - to vše nakonec přineslo své ovoce. Věřím náhodám se na české poměry stalo nadprůměrným albem.

Album pod drobnosluchem

Prvním singlem ( a zároveň prvním trackem alba) se stala pro někoho až lacině diskofilní píseň Lásku Dávej. Mé dojmy byly zpočátku velice nepříznivé ... ale právě ta diskofilnost zabrala. Nejen, že hitparády a rádia vzaly tento kousek útokem a prakticky nic jiného nehrály ... ale i já jsem si nakonec textík "Lásku dávej bejby..." pobrukoval. Neboli, singlík uspěl a stal se vděčnou reklamou celého CD.

Druhý singl - Věřím náhodám - (odtud název celého alba) uspěl u posluchačů trochu vlažněji. Možná i proto, že podobných slaďáků jsme slyšeli již stovky. Nicméně, infantilní posluchači měli opět na chvíli vystaráno - a účel tak byl naplněn.

Za zmínku pak ještě stojí píseň  Nechci být jenom tvůj sen. Tahle současná popová nahrávka má strhující rytmus a je škoda, že nezískal víc pozornosti samotné Šárky - možná by pak album jako celek bylo úspěšnější daleko více.

Nejslabším momentem alba je jistojistě duet se Stanislavem Dolinkem Sen. Dolinek podal doslova hrůzný výkon a Šárka úroveň písně bohužel nepozvedla - buď se nesnažila, nebo snažila marně :o) .

Nyní ale pohled trochu profesionálnějším směrem. Mixáž si skvěle pohrála s elektrozvuky - není jednoduché najít rozumnou míru. Zde se to ale povedlo. Samotný kámen úrazu vidím někde jinde než u vývojářského týmu. Kazila to interpretka. Šárka někde očividně nestíhala a vše bylo vyřešeno poněkud "západním" stylem. Šárku jednoduše překřičely vokalistky nebo hudba ... a bylo vystaráno. No nevím, možná by bylo lepší, kdyby se píseň nahradila jinou, kde Šárka bude excelovat více.

Verdikt

V Česku jsme něco takového potřebovali - pubertální posluchači mají o jednu hezkou tvářičku na plakátech na stěnách víc. Ukázalo se ale, že i pro někoho laciný pop-styl dokáže být cool a kvalitní, pokud za ním stojí dobrý tým. CD je tak na naše poměry mírný nadprůměr - ale chtělo by to kapánek té originality. Šárka samotná by možná měla více dbát na výběru písní, které jí sedí.

« Autor článku »

Apofis


 

Interpret:

Šárka Vaňková

Název alba:

Věřím Náhodám

Pilotní singl:

Lásku Dávej

Vydavatelství:

BMG Czech Republic

Oficiální stránka:

www.sarkavankova.com

CD doporučujeme:

fanouškům moderního popu, kterým nevadí, že hudba nemá hloubku a samo CD dostatečně poskládané písně (což jsou vlastně všichni posluchači popového směru).

Co si zaslouží bod navíc ?

Šárka nešla jednoduchou cestou a zvolila si písně české. Její kolega Sámer raději vsadil na nesložitou výslovnost angličtiny.

Album má skvělý sound, na výbornou hodnotím zvláště skvěle vypracované elektrozvuky, které album zvýrazňují.

Skvěle vybraný pilotní singl.


Ale co si neodpustím ...

Šárka nezůstala svou a raději zvolila image sexuálního vampa. To ji ke světovým hvězdám pop-music Britney Spears a Christině Aguileře možná přiblíží. Celá změna mi ale připadla zbabělá a neoriginální.

Album není  dobře poskládané - jsou obsaženy i písně, kde interpretka spíše škodí než prospívá.