Confiteor

Latinské deponentní sloveso Confiteor znamená vyznávám

A přesně takto bude také tento článek vystavěn, jako taková menší zpověď. Poslední tři roky jsem trávil velkou část svého volného času hraním si na novináře a byla to skvělá činnost. Bohužel je žurnalistické řemeslo zodpovědná práce pro lidi s přehledem. A když se dívám zpět, zjišťují, že jsem se dopustil nejedené chyby, které lituji. Účelem tohoto článku je uvést na pravou míru ty největší z nich. Což znamená, že menší pochybení nechávám stranou, poněvadž jejich výčet by byl příliš dlouhý a bez valného významu, poněvadž to nejsou závady fatální. Přestupme tedy k pitevnímu stolu.

Hodnocení Might and Magic IX

Tato začátečnická a slohově neobratná recenze měla vás, čtenáře, zavést do světa Moci a Magie a zhodnotit její poslední reinkarnaci v podobě dungeonů. Ve své nezkušenosti jsem hleděl z veliké části na grafiku a příběh, což nikdy nebyly královské disciplíny tohoto žánru. Pramálo jsem zmínil hratelnost, která je mnohem více rozhodující. Této hře tedy dodatečně uděluji hodnocení 6/8 namísto dosavadních pěti.

Porovnání WarCraftu III a Age of Mythology

"Kdo vyhrál z těchto dvou her? To se neptejte mne, to běžte za někým, kdo hrám rozumí, ale pokud chcete opravdu slyšet můj názor, tak tady ho máte. AoM je o něco málo lepší hra než WIII."

Tak toto se můžete dočíst v závěru mé dvojrecenze na zmiňované hry. Samozřejmě je zcela mylná a moje hraná skromnost v ukázce zachycená byla naprosto na místě. Čas a moje zkušenosti jasně ukázaly, že WarCraft III přinesl RTS nový rozměr, o skvělém multiplayeru, ještě dnes výborné grafice, velice dobrém příběhu a vyladěné hratelnosti nemluvě. Vedle toho bylo Age of Mythology jen další hra v řadě byť b několika ohledech výtečná. V prvním čísle dostaly obě tyto hry hodnocení 7/8, dnes dávám Warcraftu III po právu absolutních 8/8 a naopak AoM jedno A strhávám.

Rome Total War

Z touto recenzí jsem docela spokojen. Též hodnocení je adekvátní (8/8). Ale brzy po jejím uveřejnění mne kdosi (tuším, že to byl CamperCz toho času z Total Gamu) v návštěvní knize upozornil, že nesouhlasí s mám hodnocením hudby, kterou jsem označil za nevýraznou. Onen kdosi měl samozřejmě naprostou pravdu. Za hodiny, které jste strávil s hrou ještě po napsání recenze jsem si nemohl nepovšimnout, že smýšlím o vokálových melodiích lépe a lépe, až jsem se nakonec zastavil na smotaném vrcholu mého soundtrackového hodnocení, takže jsem se po něm začal shánět na placce. Můj průzkum po samostatném vydání hudby z hry nebyl úspěšný, ale to nemění nic na tom, že je skvělá a já se šeredně seknul.

Hodnocení Diabla A Diabla II

Tato recenze byla již napsána později, takže s jejím obsahem již vcelku souhlasím (ne však s jejím stylem, ale to by bylo na jiné povídání). Bohužel jsem tehdy pravděpodobně procházel obdobím, kdy jsem se bál vysokých hodnocení, takže jednička dostala šest a dvojka sedm Áček. Dnes bych obě cifry bez zardění zvýšil o jeden řád. Diablo si to rozhodně zaslouží, i když není zrovna vrcholem sofistikovanosti.

Hodnocení Might and Magic VII

Téměř dočista to samé, jako u devátého dílu, mrkněte o pár řádek výše.

Catwoman a Punisher

Přesunuli jsme se do sekce Kutrura, kde jsem již v jakožto vcelku zkušený recenzent docela řádil. Konkrétně se jedná o dvě komiksové adaptace, které mne okouzlili tím, že jako filmy jsou o chloupek lepší, než v jejich původním žánru. Bohužel jsem si neuvědomil že ne každý hodnotí komiksové filmy na základě jejich předlohy (zvláště když nevyšly v ČR). Byl to zásek a pro obyčejného diváka akčních filmů se jednalo o mírně nadprůměrné kusy. Namísto původcích šesti Áček jim tedy dávám pět (což je lehký nadstandart, průměr je totiž 4,5, nikoliv 4 jak by se mohlo zdát).

Resident Evil

Podobně je na tom i tento zombácký film, jehož přemrštěné hodnocení však bylo způsobeno mojí minimální orientací v kinematografii v okamžiku, kdy jsem s časopisem začínal. Naštěstí to však není zcela scestné, protože i při zpětném pohledu je tento film docela zajímavý a hlavně se na něj pěkně dívá, což z něj činí adepta na čtyři či pět Áček, nikoliv však na šest, které ode mne v prvním čísle obdržel.

_-'

Ano, to by snad mělo být všechno. Snad jsem alespoň trošku napravil svá pochybení. Nechtěl jsem to vepisovat do samotných recenzí, poněvadž potom by ztratili leccos na své autentičnosti. A já se velice těším na to až za dvacet let otevřu tyto stránky a řeknu si - "Já byl ale blbej!" Přece byste mně nechtěli o tento pocit ochudit?

« Autor článku »

Mat


Tématické články:


Nic podobného u nás už nenajdete, naštěstí