Jak také může dopadnout váš upgrade?

Aneb smutný příběh jednoho upgradu

Ten kdo si skládal počítač sám, ten mi jistě dá za pravdu, že takovýto způsob koupě počítače je docela vhodný, a to protože si můžete postavit počítač podle svých představ a finančních možností. To jsou výhody, na druhou stranu misek vah se nám ovšem hrdě staví fakt, že když se vám něco pokazí, tak musíte nejdříve zjistit, jaká součástka počítače vám dělá vrásky a následně jí dát reklamovat. Pokud jde o slušeného obchodníka, tak vám poskytne za reklamovanou součástku náhradu, abyste mohli počítač v době reklamace používat, ale ne každý obchodník je dobrák od kosti ...

Ve chvíli, kdy jsem spustil skvělého Morrowinada, který byl hratelný pouze v nejnižším rozlišení, rozhodl jsem se, že moje šunka potřebuje krapet nové šťávy, první na řadě byla pro gamera velmi důležitá grafická karta, ta moje - Radeon 7500 - sloužila už nějaký ten týden, a proto jsem se jí rozhodl vyměnit za modernější. Mé rozhodování, jakou kartu zvolit a kolik do toho vrazit nabralo konce až v jednom nejmenovaném podniku, kde jsem si vybral za opravdu dobrou cenu opravdu low-endovou kartu GeForce FX 5200, která mi zanedlouho opravdu přišla a já mohl zkoušet Morrowina v 800*600 i vyšších rozlišeních. Sami asi tušíte, že kdyby to takto skončil, tak jste u tohoto článku jen ztráceli čas, ale ono to má pokračování a to dost tragické.

Po několika marných pokusech přeinstalovat ovladače i Windowsy jsem musel konstatovat, že tahle grafika mi prostě nepofachá, a tak jsem znovu vyrazil do obchodu s prosíkem o výměnu. Muž za pultem si myslel své a požádal mne, abych mu počítač přinesl, že mi grafiku nainstaluje. Vyhověl jsem mu tedy a compa donesl, ještě ten den mi ho vracel nazpátek s tím, že je hotovo, ale ouha, požádal jsem ho, aby zapnul počítač. Na monitoru se zanedlouho místo krásných Windows XP objevila černá obrazovka, která byla neklamným důkazem toho, že to s tou hotovou prací nebude tak růžové. Ironický úsměv se přesunul z jeho tváře na moji. Muž tedy konstatoval, že si v obchodě počítač ještě nechá a dá to do pořádku. V příštím týdnu jsem chodil do obchodu vyptat se na stav prací (a popohnat je), nutno říct, že nikdy jsem muže nenašel v jiné pozici, než při rezignované pozici u opětovné instalaci Windowsů na můj počítač. Vypadalo to, že den ode dne chřadnul.

Nakonec se vše vyřešilo tak, že poslal grafiku na výměnu za nadupanou (a osvědčenou) kartu s čipem ATI. Ale... Výměna se neuskutečnila kvůli tomu, že na mé kartě našli závadu, kterou odstranili, takže už by karta měla fungovat v pořádku. Je nutné zdůraznit fakt, že k tomuto závěru dospěli za MĚSÍC práce!! Nicméně já na kartě žádnou změnu neviděl, ale co, zkusím to ... Ovšem při (velice opatrné) instalaci mi zcela upadl chladič!! Zajímavé ... opět jsem ho nasadil a nasazoval opatrněji, takže se mi kartu podařilo vsoukat do správného slotu bez další nehody. Ale ... Nejenže mi nenaběhl Windows (v režimu VGA se stále dalo slušně pracovat alespoň na těchto WWW stránkách), ale ozval se velice nepříjemný pískot, který všichni Gameři-kutilové dobře znají. Karta putovala opět na reklamaci a v mém AGP slotu se znovu uhnízdila skvělá karta s celými 4 MG RAM!!

Ale co, o co jde? Teď sedím u počítače a píšu tenhle článek, u srdce mne hřeje pocit, že tam dole tepe srdce Radeonu 9200 (z bláta do louže...). Však jsem byl od paření odsunut jen nějaké dva měsíce (i když ne tak úplně, rozchodil jsem i Diablo II). Znervózňuje mne jen nepříjemné škrčení větráku ... mam jít tu kartu reklamovat?

Mat