Velké věci, menší revoluce a středně velká revolta v české herní žurnalistice

Vždycky je lepší, když se něco děje, redaktoři mají na tyto události názory a šéfredaktoři zase články ... a když si čtenáři těchto výplodů nevšímají, tak jsou všichni spokojeni ...

První český herní časopis Excalibur je legendární hlavně kvůli tom, že byl první. Jeho zánik byl téměř nevyhnutelný a všem kdo po něm vzdychají doporučuji, aby si z něho přečetli nějaké články, brzy je to vyléčí. Pak přišlo Score a jeho chudý příbuzný LEVEL. Tuhý konkurenční boj se po letech hlavně díky Scorackým redakčním revoltám vyvinul ve prospěch LEVELu. O naši přízeň se však ucházel už další časopis, ze západu přicestoval GameStar, který si až dosud drží status toho třetího vzadu. Za poslední rok se však stalo hned několik významných událostí, které si zasluhují naší pozornost. V první řadě nám vznikly hned tři nová periodika, ale nouze nebyla ani o jiné zvraty. Projděme si to tedy pěkně všechno od nejaktuálnějších a nejvýznamnějších událostí až k těm méně výrazným, ale pro mnoho lidí také důležitým.

>>Nový časopis CD Action

18.10.2005 vyšlo první číslo herního časopisu CD Action a byla to ta nejfamóznější premiéra, jaké jsme byli prozatím svědky. Když časopisu odpustíme jeho přihlouplý název a cenu 150 Kč, která je na začátečníka nezvykle vysoká, zůstanou nám pouze atributy k pochvale a novorozenecké neduhy. 148 stran prakticky bez reklam dělá z tohoto časopisu s přehledem nejrozsáhlejší periodikum svého druhu. Na první pohled. Samozřejmě by se autorům povedlo vmáčknout uveřejňovaný text na menší počet listů, například návod na San Andreas má 16 stran, které stejně jako jejich sestřičky z jiných sekcí nejsou zrovna přeplněné, ale sluší jim to. Vzhled časopisu se překvapivě může měřit i s o deset let zkušenějšími harcovníky, což je rovněž zarážející.

Další způsob jak nahnat stránky najdeme v rubrice Game Walker, což je pět stran věnovaných redakčním kecům o recenzovaných hrách i jiných problémech. Ovšem když už jsme u toho, tak právě redakce mi hodně vrtá hlavou. Autoři jsou představeni pod nic neříkajícími nicky a pod recenzemi nejsou vůbec podepsáni. Dezorientaci stupňuje i nic neříkající editorial o sedmi slovech. Na druhou stranu musím ocenit originalitu tohoto přístupu, ale rád bych věděl, kdo je šéfredaktor, odkud se všichni ti redaktoři vzali a další informace, například e-mailová adresa by se hodila, v dnešní době dávat jako kontakt do redakce obyčejnou adresu je tak trochu podivné.

Kvalita článků je vyšší než jsem očekával. Nejsou to žádné klenoty, ale jsou informativní a vcelku se s jejich názory shoduji. Rovněž musím vyzdvihnout fakt, že například v preview píší o jiných hrách, než zbytek papírových magnátů. Nechtěl bych se mýlit, ale tito autoři už musí mít nějaký ten týden za klávesnicí odkroucený, protože jejich texty většinou nevykazují mnoho znaků začátečnictví.

Ale přesto nalezneme slabé místo a tím je DVD. Čtyři plné hry, každá pod hranicí obyčejného cover průměru (ale každá z nich kvalitnější než třeba gamesy na Doupěti), mohou zaujmout, ale pokud vás nebudou zajímat na DVD právě ony, tak ho snad ani nestrkejte do mechaniky. Dema jsou všude stejná, ty hodnotit nemohu, ale videí je málo a to je kromě ovladačů už úplně všechen obsah média. V prosinci by měl CD Action vyjít opět se čtyřmi plnými hrami, z nichž tři dost možná osloví (Necromania, Korea, Pohádka o Mrazíkovi, Ivanovi a Nastěnce). Uvidíme, jak to dopadne, ale takto kvalitní první číslo nepředvedlo ani například Doupě se zkušeným kádrem autorů, takže jestli bude i nadále tým podporován svými mecenáši (nějak to rozjet museli, bez koruny do všech trafik v republice časopis se 150 stranami a DVD nedostanete) můžeme se těšit na zajímavý konkurenční boj.

>>Změny u kormidla Game On

V patnáctém GamesView jsme vám představili nový časopis Game On, který jsem hodnotil kromě jiného těmito slovy:

Game ON nemůžeme strhat za začátečnické chyby ty dělalo i Score a dělal je i Level (GameStar ne v takové míře, tam pracovali od začátku zkušení lidé), může se nám však nelíbit naprostý nedostatek ambicí. Možná, že se pletu, ale Game ON nebude nikdy ničím jiným, než placená reklama se zálivkou textu. I když obsah i forma se dozajista časem vytříbí. Nehodlám se přetvařovat, věřím, že na našich stránkách najdete kvalitnější články a úplně zdarma, ale nevím proč, nějak ve skrytu duše tomuto projektu fandím. Vždyť za dvanáct korun vám ani pivo nenalejou.  

Tak Game On nám nabral trošku jiný směr. Do ruky jej vzal Tomáš Zvelebil, kterého vyprovodili ze serveru GameCenter, s posilami (hlavně Ondřej Kolanda). V důsledku toho se o něco zvedla úroveň článků a i grafika vypadá najednou o řád lépe (takže na špičku ztrácí už jen dvě třídy). Kdyby to takhle zůstalo, nebylo by to špatné. Obstojný časopis za 12 Kč? To je přeci super. Změny se ale dít budou. Zvedne se počet stran a k časopisu v trafice dostaneme i DVD, přesto bychom za něj neměli zaplatit více než padesát korun, což znamená, že Game ON zůstane nejlevnějším periodikem na trhu. Game ON půjde nahoru, přesto neočekávám, že by se mohl měřit s po všech stránkách lepším Doupětem. Ale už se událi i méně pravděpodobné věci. 

»Před rokem by mne asi všichni nazvali surrealistou, kdybych začal tvrdit, že se v blízkém časovém horizontu počet herních papírových časopisů na českém trhu zdvojnásobí.«

>>A co na to Doupě?

Doupě rovněž nezačalo s nikterak obrovskými ambicemi. Filozofie byla prostá. články přeci máme z internetového portálu, tak proč je nehodit na papír, přiložit k nim DVD a neprodávat je za rozumný peníz. Bohužel pro čtenáře se tento rozumný peníz téměř ztrojnásobil (na 79 Kč), což je nemilé ale vzhledem k přikládanému DVD pochopitelné. Doupě se tedy stalo plnohodnotnou byť low-endovou alternativou zkušenějších časopisů. Stále má ještě dost chyb (málo stran, zavádějící až lživé upoutávkové nápisy na obálce), ale je to relativně profesionální plátek za rozumnou cenu a právě poměr quality/prize je to, v čem je Doupě jednička, byť už ne tak výrazná jako kdysi.

>>Zbytek pelotonu

Score A LEVEL setrvávají ve studené válce, která je nejviditelněji znát na kvalitě plných her. Posledních pár bitev vyhrálo Score (Spellforce, Kult, Johanka z Arku Chicago 1930 + Dracula 2: Poslední útočiště či Silent Storm) i když LEVEL se taky občas vzchopí a umístí pěkný levý hák (Operace Flashpoint, Posel Smrti). Ale mohlo by to napomoci ke sporadické difúzi čtenářů LEVELu a SCORE. Pokud bych se na to měl dívat co nejnestrašněji (o což se snažím celý tento článek a vůbec celou dobu, co působím v AAA Games), nezbývá mi než upozornit na stagnaci LEVELu a naopak opět stoupající hvězdě Score, která sice mírně zaškobrtla nedávnými změnami ve vedení, ale přesto zůstal nedůležitější postavou časopisu Mikoláš Tuček, což měsíčníku jednoznačně prospívá. Poslední rok uplynul také ve znamení stále se snižující kvality redakčních DVD pořadů. Score to trochu napravilo se sovu Score live, kde je upřednostňován informativní obsah před poněkud suchými vtipy již jmenovaného zástupce šéfredaktora. Level TV by se v některých fázích dala označit za vyloženě trapnou, ale musím uznat, že poslední díl (Level 132) se nevídaně vyvedl, takže snese srovnání i s amatérským filmem (a to je kompliment!). A proč ta náhlá změna? Odpověď je jednoduchá, na psaní scénáře se velkou měrou podílel Jiří "Crew" Pavlovský, což je značný úchyl, ale taký výborný humorista. 

S politováním se musím pozastavit i nad klesající úrovní námi v redakci milovaného GameStaru, jehož články už nejsou co bývali. Redakční kádr se HerníHvězdě tak trochu rozkližuje, což dokázal i nábor nedávno uveřejněný na stránkách časopisu. Tomáš Zvelebil jakožto někdejší přispěvatel už má jinou práci, a tak v redakci zůstali asi tři lidé, kteří dokáží napsat recenzi po všech stránkách na vysoké úrovni, a to ještě jen když se jim zadaří. Na druhou strano třeba taková Gef udělala za poslední dva roky obrovské pokroky ve svém stylu, kéž by bylo takových autorů více. Nám jako věrným předplatitelům ale vyjde jedno číslo na 77 Kč, takže to zkusíme přečkat, snad je to jen dočasné.

>>"Myšlenka" na závěr

Ne, šest herních časopisů dle mého názoru český trh neuživí. Kdo tedy půjde z kole ven? O CD Action máme příliš málo informací, než abychom mohli rozhodnout, ale na odpis vidíme do půl roku minimálně Game ON, který opustí čtenáři při přechodu na vyšší cenu. Ale je to jen prognóza, není to vize:-).

« Autor článku »

Mat

 

Tématické články:

Vcelku aktuální článek zabývající se srovnáváním různých aspektů čtyřech českých herních časopisů.