Největší infiltrační akce v dějinách magové scény ...
Vztah některých redaktorů Clicku (myšlen hlavně Speedy Daniel a CyberF@ce) ke dvěma našim pisálkům (myšlen Augustus a Šotek) je veřejně známý a ne zrovna přátelský. Vyvrcholilo to v okamžiku, kdy Clikařská klika začala chrlit nejasné a nepodložené výroky (např. AAA Games je v krizi a podobně). Rozhodli jsme se tedy podniknout akci, která by jednou pro vždy ukázala nesmyslnost naprosté většiny výtek (či spíše nadávek) směřovaných směrem od Clicku k nám. Stali jsme se redaktorkou Speedyho týmu a aktivně se zajímali o vnitřní život Clicku. Příprava a realizace tohoto projektu nám trvala více než pět měsíců, ale na oplátku za naší práci jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací nejen o Speedym, ale i o sobě samých (např. to, že jsme praví Clickaři:)) a občas jsme se i dobře pobavili. Vám nyní nabízíme kompletní report této akce s komentáři tvůrců, celou korespondencí (jen minimálně upravenou z důvodů ochrany osobních dat) a tvorbu naší milé Tok'ry, která by si jinak kvůli své nepříliš závratné kvalitě (eufemisticky řečeno) na naše stránky nacházela cestu jen velice ztuha.

Report: Operace Tok'ra
Korespondence: Tok'ra a Speedy Daniel (+bonus)
Kompilace: Tok'řina tvorba

Diskmagový vysloužilec snad naposledy ve svém živlu ...

Ze svého díla pro dnes již zesnulý Total Game vybral Camper_Cz jedno ze svých nejlepších a náhodou i jedno z těch, které bylo v naší redakci vcelku podrobně propíráno, protože jeho přečtení znamenalo objevní dalšího talentovaného a pracovitého člověka na magové scéně. Tato megarecenze, jak sám říká, je pro jeho působení v Total Gamu dost typická a my doufáme, že vás přečetní tohoto dílka přivede k zájmu o již zemřelý časopis, který se stal na magové scéně fenoménem, protože když si pročítáte TG, tak listujete v historii tohoto prazvláštního uskupení okolo amatérských elektronických magazínů a já vám zaručuji, že jste na jedné z nejlepších stránek knihy. V pravém sloupci naleznete Camperův komentář, kterým vysvětluje výběr své recenze a jeho názor na AAA Games, který nás jak jinak než potěšil. A abychom odpověděli na jeho otázku: "Už jsme provedli."
Recenze: Half Life 2

Kultura má zelnou nejen v Escapu

Každý z autorů článků uveřejňovaných v Diskamg Area má nějaký (silnější či slabší) vztah k AAA Games a každý jej vyjádřil odlišným způsobem. Racer nám dodal o stať o magové scéně, našich dikmagových úvahách a AAA Games, která rozsahem předčila jeho filmovou recenzi, a tudíž jsme ji nemohli zařadit do pravého sloupce stejně jako u ostatních a vytvořili z ní další článek. Neodpustím si vyjádření k jeho výroku: "Mezi Escape a AAA Games panují dlouhou dobu velmi dobré vztahy, tudíž mě osobně činí problém vnímat AAA jako konkurenci." Ano, je pravda, že stejně jako k s ostatními magy se i s Escapem snažíme pomocí zdvořilé ale upřímné kritiky udržovat co nejharmoničtější vztah, ale většině redakce nikdy nedělalo problém vnímat tento časopis jako konkurenční. Naopak část redakce (ta militaristicky zaměřená) prosazuje heslo: "Kdo není my, je náš nepřítel." Proto prosím nedávejte Lordu Abakovi svojí adresu za žádných okolností, zvlášť poslední dobou se chová podivně. Sehnal si z vyřazené armádní techniky jednu ještě obstojně funkční bazuku a často jej slyšíme citovat pořekadlo: "Kdo s čím zachází, s tím také schází."
Recenze: Nesvadbovi
Stať: K čemu kritika a k čemu úvahy?

Číslo jedna z legendy představuje svůj článek u nás. Výborně!

Martin Náhlovský je další z nedlouhé řady autorů, kteří dle našeho názoru patří do zlatého fondu magové scény, proto jsme rádi, že se i on uvolil zpestřit naše 33. číslo svým dílkem. Ve svém komentáři se, stejně jako ostatní, vyjadřuje ke svému vztahu k AAA a zmiňuje, že ne vždy souhlasil s naším názorem na mag, do kterého aktivně přispívá. Abych tedy definitivně osvětila názor většiny redakce k magu jménem Bazooka: Tento legendární (na poměry scény) elektronický magazín vyniká kvalitou některých článků, jinde (když si autoři zahrávají s moderním uměním) to pro naše uši skřípe. V každé případě se jedná o jasný nadprůměr a legendu k tomu. Naše první články mohou působit tak, že jsme Bazooku neúměrně (a tak trochu závistivě) kritizovali. Nebylo to naším záměrem, pouze jsme vyjádřili svůj názor o vzhledu tohoto magazínu (který se v poslední době zlepšil) a vyjádřili naší domněnku, že kvalita většiny textů nedosahuje velikosti jména Bazooka. A tehdy to byla pravda, za tím si stále stojíme, ale teď už je situace trošku jiná. Bazooka jde nahoru (snaží se o změny a inovace, které rozhodně nejsou krokem zpátky) a její jméno naopak trošku vyčpělo (dle zmínek v ostatních mazích), takže teď si tyto dvě velice těžko měřitelné veličiny snad přibližně odpovídají. A my jsme vyzískali jednu z těch nejsvětlejších stránek Bazooky, recenzi od Martina Náhlovského, kterého považujeme za nejschopnějšího redaktora tohoto magu. Užijte si ji.
Recenze: Obchodník se smrtí

Zástupce magu deroucího se do popředí recenzuje kulturu v AAA.

Honzaq je zajímavá persóna magové scény a i když jeho mag trpí několika neduhy, mnohé nabízí a slibuje. Zvláště posední dobou se čím dál tím víc prosazuje, nabírá spolupracovníky i zkušenosti, což zvyšuje jak kvalitu tak kvantitu článků. Navíc, ačkoliv byl svého času nařčen z kopírování Bazooky, má tento mag vlastní svébytný styl a výraz, který by mu mohli mnozí závidět. A abych co nejlépe a nejstručněji vyjádřila náš vztah ke Smashi, prozradím vám, že někteří redaktoři AAA se vyjádřili v tom smyslu, že kdyby chtěli ještě někdy někam psát, oslovili by buď Escape nebo právě Smash. Neodpustím si poznámku, že Honzaq je z "hostujících" přispivatelů jediný, kdo kdy vystupoval v šotkovinách (a to rovnou ve dvou). To si zaslouží potlesk, protože v této sortě článků není nikdo vykreslen v nejhezčích barvách (kromě Šotka samotného).
Recenze: Zlomené květiny

Poezie z Defektu, nikoliv s defektem
Časopis Defekt nikterak nevyčuhuje ani kvalitou ani ničím jiným, to si musíme říci hned na začátku. Je to projekt, který se rozjíždí, a my na to musíme brát ohled. Je sice pravda, že ne mnoho děl uveřejněných v tomto magu by se dalo označit za vynikající či výjimečné, ale to v žádném případě neznamená, že by byl Defekt špatný, je jen ještě trochu zelený. Naopak v něm naše redakce spatřuje neobvyklý potenciál, protože se jedná o něco vcelku unikátního a mladého. Jestli Defekt neukončí svojí činnost během tohoto roku, má šanci stát se na diskmagové scéně symbolem kulturního magu, přáli bychom mu to.
Báseň: Silvestr

Nedodali, odmítli ...
Ne vždy jsme se s naším projektem diskamg area setkali s kladnými ohlasy. Někteří se k naší žádosti postavili laxně, jiní vyloženě záporně. Kdo z oslovených se jak zachoval vám popsal Augustus, tvůrce tohoto projektu, ve svých statích. Dost možná, že se v nich dozvíte něco zajímavého a nového o magové scéně, možná taky ne, ale rozhodně to je docela pozoruhodné čtení.
Stať: Click
Stať: Galaxie
Stať: Splatmag

 

Neslzíme, ale vysvětlujeme a představujeme
Poslední číslo by mohlo být důvodem k hořkosladkým výlevům v úvodníku. Ne tak v našem, Augustus vás seznámí s tím, že opravdu bylo naším plánem skončit právě 33. číslem a podloží to zřejmými fakty a náznaky, kterých si asi nikdo z našich čtenářů nevšiml (není třeba umět číst náznaky, my vám to ve dvacítce oznámili a onen článek stále ještě visí na našich stránkách). Provede vás také redakčními změnami, kterých jsme se na smrtelné posteli ještě dočkali a představí vám nové číslo. Rozhodně je co hypovat a vyzdvihovat, poněvadž jsem si na nejnovější aktualizaci dali zvlášť záležet a je rozhodně tím nejlepším, co jsme kdy vydali. Snažili jsme se i o víc a doufáme, že se nám to povedlo. A mimochodem, o slzy a nostalgické fňukání nepřijdete, když budete dobře hledat, najdete je na různých částech časopisu v článcích odlišných autorů.
Augustův: Úvodník #10

Carl Gustav Jung podruhé
Druhá část Augustova článku se zabývá Jungovým dílem a to znamená i lidskou typologií, kde se dozvíte nejednu zajímavou věc možná i o sobě. Já se zde neodpustím citovat charakteristiku Introvertního intuitivního typu lidí: Tito lidé mají ve zvyku používat intuici, ale vnější jevy mají sklony sledovat spíš ve vztahu k sobě. Významné jsou pro ně vnitřní možnosti věcí. Činí jim poměrně značné obtíže sdělit své myšlenky druhým jasně a přehledně, neboť postupují obraz od obrazu, myšlenku po myšlence, přičemž obvykle přehlížejí, jaké osobní důsledky tyto možnosti mohou mít. Někdy mívají úžasný vhled do věcí, a dokážou – li se přinutit, aby jej dostatečně srozumitelně vyjádřili, mohou na něm potom jiní stavět. Jejich inferiorní funkcí je extrovertní vnímání. Neustále jim hrozí nebezpečí, že ztratí kontakt s vnější skutečností. Nemají příliš ponětí o praktických detailech a špatně se orientují v prostoru a čase. Mají sklon zapomínat domluvené schůzky, málokdy jsou dochvilní a lehce se ztratí na neznámých místech. Slabý vztah ke skutečnosti spolu s hloubkou jejich vhledů některé z nich dovádí k pocitu, že patří k „zneuznaným géniům“. Příklady: Jung, Nietzsche, Schopenhauer a já (myšlen Augustus). A kdo má s takovým člověkem pracovat? Možná, že je zneuznaný génius, ale já mám hlavně na mysli tu nedochvilnost:-).
Medailonek: Carl Gustav Jung

Nemůžete něco najít?
Jelikož se počet našich čísel i článků naplnil, rozhodli jsme se ulehčit vám orientaci na našich stránkách a vydat co nejpřehlednější soupis téměř všech článků na našich stránkách. Téměř neříkám z toho důvodu, že bychom vám chtěli něco zatajit, ale kvůli tom, že jsme určitě na něco zapomněli. Přes 98% našich stránek byste tam však určitě měli najít tak přehledně, jak to jen šlo. Je sice pravda, že v sekci Plus máme docela nepořádek, ale je to kvůli tomu, že tam je ohromná všehochuť ... ohromě zajímavá, chtěla jsem říci. Vězte tedy, že tento soupis je ideálním nástrojem pro prozkoumávání bohatství, které vám náš časopis může nabídnout.
Soupis: Rozcestník

Šotkovy prostocviky pěkně na kupě.
Často od našeho redakčního škůdce slýcháváme, že dělat humor není jen tak. Něco jiného je napsat nějaký hloupý vtípek do recenze a psát dlouhosáhlou humoristickou stať (tohle je jeho oblíbené slovní spojení). "Takový humorista," říkává často "se musí udržovat ve formě a kropit sarkasmy na všechny, kdo jsou v doslechu, a ráno, když vstane, musí se pěkně rozhýbat a napsat si něco menšího, aby nevyšel ze cviku. Některé z těchto "ranních pokusů" se nám zdály natolik zajímavé, že jsme je zařadily do 33. čísla jako Šotkův bonus. Berte to jako dárek na rozloučenou, když už jste ho vyhodili ...
Kompilace: Šotkovy etudy

Amatérská novinařina ... má svoje mouchy.
Mat se nechal slyšet, že by z působená v AAA Games rád vyšel s čistým štítem, ale že za svojí redaktorskou kariéru natropil příliš mnoho chyb na to, aby to mohl tvrdit. Navrhla jsem mu tedy, aby svoje někdejší poklesky napravil a on se rozhodnul uvést je na správnou míru samostatným článkem, kde by shrnul všechny své objevené zásadní nedostatky v uveřejněných článcích. Možná že v něm najdete právě to, co se vám na některé z jeho recenzí nezdálo. A možná že ne. V tom případě to s největší pravděpodobností bude tvrzení, ze kterým si Mat stále ještě stojí.
Zpověď: Confiteor

Ani za tři roky člověk nestihne všechno
Další z Matových kajícných článků. Tentokrát nám představuje dva projekty, kterým za poslední tři roky pod hlavičkou AAA Games velel, ale které tak nějak nedopadly. Dle Matova názoru jeho vinou. Přesto by jen nerad viděl to, že by úsilí jeho a několika dalších vešlo vniveč, a proto se rozhodl sepsat článek, který by prezentoval alespoň zlomek výsledné práce, která by v jiné formě nikdy nemohla spatřit světlo světa. Mne tedy rozhodně mrzí, že alespoň jeden z těchto ambiciózních projektů neuspěl, a vás to možná po dočtení této stati bude mrzet taky.
Článek: Vraky, aneb projekty, které nedopadly

Šmytec!

Čtvrtá kapitola STAAAR TREKu pojednávala prakticky celá o sporu mezi lodí Aaagames a plavidlem Cvak, čili Speedyho lodí. Obrovskou inspirací k napsání této části byla pro Šotka proběhnuvší akce Tok'ra, takže některé události zde popisované a některé výroky pronesené se zakládají na skutečnosti. Šotek rovněž slíbil, že svému nevětšímu opusu vytvoří důstojný a tragický konec. Posuďte sami, nakolik je to pravda. A náhodným čtenářům doporučuji, aby tuto frašku začali číst od začátku, rozhodně se budou více chytat a bude je to více bavit. A ještě něco, Šotek tvrdí, že STAAAR TREK je ta nejlepší parodie na Star Trek, kterou kdy stvořil. Pro tentokrát mu jeho vychloubání nebudu napadat.
Šotkovina: STAAAR TREK

Seriál o mazích z mé vlastní produkce
Popularita na magové scéně? Existuje vůbec něco takového? Jací lidé mohou a budou váš mag kritizovat? Co je důležité pro vnímání ohlasů z vnějšku? Jakým způsobem komunikují redakce magů se svými čtenáři? Existuje více magů přeceněných, nebo nedoceněných? Tak na tyto a další otázky se vám pokusí odpovědět moje krátká stať, která se pro tentokrát zabývá popularitou, návštěvností a ohlasy. Říkejte si co chcete, ale mít kvalitní mag je sice důležité, ale mnohem příhodnější je mít kvalitní a populární mag, dostatek čtenářů, podporu kritiků a podobně. Nechť je pro vás tento článek dostatečně zajímavý a možná i poučný.
Seriál: Jak dělat kvalitní mag, aneb jedenáctero statí o tvorbě elektronického magazínu

 

 

Plus
« Archiv »
 
Úvodníky
Šotkoviny
DrD
Směs
Hyde Park
Software
Hardware
Army
Kritiky
Diskmagy
Rozhovory
Úvahy