Rozhovor s Martinem Kleknerem alias CamperCz

Ke každému začátku patří určitý úvod, ale jelikož soudím, že lidé o sobě nejlépe a nejvíce vypovídají sami, rovnou se Tě zeptám. Mohl bys našim čtenářům o sobě něco prozradit?

Tak, jmenuji se Martin Klekner, pro některé možná známý jako CamperCz, je mi 16 let, bydlím v Liberci, studuji osmileté gymnázium. Ze zájmů můžu uvést snad floorball, sportovní tanec (klasický a latinsko-americký), samozřejmě hraní her a psaní článků o nich, v současné době pak už i bojové umění, přesněji wu-shu.

To je velmi slušná škála zájmů. Jak to všechno stíháš?

Abych pravdu řekl, tak špatně :-). Bojím se toho, že během roku se bude muset některá z těchto činností odsunout do pozadí a mám bohužel pocit, že půjde o Total Game. Nechci říct že by byl pro mě méně důležitý než vše ostatní, přesto však je to to jediné, co v současnosti mohu omezit...

Hmm...to bude pro Total Game rána vzhledem ke Tvému redaktorskému nasazení. Jak vůbec vidíš budoucnost tohoto magu?

Věřím, že to TG nějak přežije, ostatně neskončím s psaním do něj úplně, pouze snížím počet článků. Navíc má Derel jedno eso v rukávu, které dříve či později vytasí. Nepovím oč jde, ale přesto vám prozradím, že se máte na co těšit...

V tom případě se budeme těšit. Jak jsi se vůbec dostal k psaní?

Tuším, že to bylo někdy před čtyřmi lety, když jsem zničehonic dostal jednoho dne chuť napsat svůj vlastní článek. Ale jelikož mi přišlo nesmyslné psát recenze a preview jen tak sám pro sebe, rozhodl jsem se vyhledat místo, kde bych je mohl eventuelně publikovat. Internetu jsem se v té době bál, to se mi zdálo až příliš profesionální. Ale jakmile jsem do rukou dostal Level CD (tehdy ještě CD :-)) a oko mi padlo na rubriku Readers, okamžitě jsem dostal nápad, který jsem rychle realizoval. Ani nevím jaký discmag jsem tehdá kontaktoval, nicméně přispěl jsem několika články do jeho druhého čísla, jež bylo (bůhví proč) zároveň i jeho číslem posledním. Mě to ale nedalo a zkoušel jsem dál. Druhý byl Spyke, který si možná někteří pamatujete, ale ten se rovněž rychle rozpadl. No, a nakonec jsem natrefil na Total Game, slovo dalo slovo a Derel mě přijal do redakce. U tohoto diskmagu jsem dodnes.

Na svůj věk máš za sebou působivou diskmagovou kariéru, avšak dostal jsi se mnohem dále. Dalo by se říci až k vysněné metě mnohých diskmagerů. Píšeš pro Doupě. Jak jsi se k tomu dopracoval?

Předně, nejsem první kdo začal pro Doupě psát. Kolegovi Nosimu se to povedlo mnohem dříve. K psaní na tento web (který je již v současnosti i úspěšným časopisem) jsem se dostal celkem náhodně na doporučení mého bývalého šéfredaktora webu PCGames.cz a následné pomoci od Nosiho. Stačilo pár mailů, nějaké ty ukázkové práce a bylo to :-). A nutno dodat, že si na Doupě rozhodně nemohu v ničem stěžovat...

Potom mi nezbývá než Ti gratulovat. Co si myslíš o diskmagové scéně? Jaký máš k ní vůbec vztah?

Diskmagová scéna je úžasná tím, že je ryze nadšenecká a dobrovolná. To znamená, že každý kdo vytváří či přispívá do některého z magů, dělá tak z vlastní iniciativy a psaní má rád. O žurnalistech-profesionálech se to mnohdy říci nedá a nejednou píší jen proto, aby dostali výplatu. Pravda sice také je, že diskmagy jsou povětšinou veskrze amatérské, takže nejednou je kvalita článků otřesná. Výhoda však zůstává v tom, že od nich tuto profesionalitu nikdo ani neočekává...

To je velmi chvályhodný postoj, obzvláště u tak úspěšného diskmagera. Mnozí se snaží z různých důvodů od zbytku scény distancovat. Co si o takových snahách myslíš?

Osobně jsem se tedy s ničím takovým nesetkal, občas však projdu fóra našich spřátelených magů a zahlédnu nějaké zmínky. Možná stojí za zmínku Bazooka, která je ale v naprosto jiných dimenzích než všechny ostatní magy, takže si svoji trošku "distancovanosti" dozajista zaslouží. S jinými případy jsem se nesetkal. A co si o tom myslím? Že je to hloupost. To nejlepší, co může člověk vytvářející diskmag udělat, je spřátelit se s konkurencí a rozhodně se k ní nestavět zády. Je k tomu jediný důvod, který jsem během těch pár let vypozoroval - ti, kteří čtou nějaké diskmagy, jsou ve valné většině případů redaktory jiných diskmagů. Proč si tedy odrazovat svoje čtenáře, že?

Nedávno proběhla na našich stránkách svým způsobem kontroverzní anketa "Největší diskmager". Jaký je Tvůj názor  na ni, její výsledky etc.?

Asi že odráží všeobecný názor diskmagové veřejnosti na práci nás všech a že je to velice dobrá motivace pro všechny ty, kteří vytvářejí nějaký mag.

Krom spousty jiných svých činností připravuješ i určitý velmi zajímavý filmový projekt. Dalo by se o něm poreferovat pomocí informací získaných z jeho stránek, ale je přece jenom lepší, když se autor vyjadřuje o svém díle sám. Co nám tedy o něm můžeš říci?

Ano, jde o krátký Star Wars Fanfilm. Jak jsi řekl sám, informací o něm je dost na stránce k3s.site.cz, takže to vezmu jen zkrátka. Přišlo nám totiž jaksi neuctivé k univerzu George Lucase, že se nikdo z českých luhů a hájů zatím nepokusil vytvořit skutečný fanouškovský film, který by ukazoval, že i v naší malé zemičce jsou lidé, kteří Hvězdným válkám opravdu fandí. Nu, a tak jsme jednoho dne (ano, bylo to krátce po příchodu Episody 3 do kin) položili základy našeho studia tím, že jsme se naučili vytvářet různé SW efekty (od blesků, přes různé účinky Síly, až samozřejmě po světelné meče) a film tak mohl začít vzkvétat....

To je nesporně zajímavé. Řekni mi, jaká byla cesta od nápadu k jeho realizaci. Čekalo Tě při přípravě Vašeho fanfilmu nějaké velké vystřízlivění? Musel jsi nějak slevit ze svých představ?

Musím říct, že je to právě naopak - místo vystřízlivění máme stále větší ambice :-). Původně jsme chtěli natočit pouhý několika minutový souboj s normálními dřevěnými meči, postupem času se k projektu přidaly SW efekty, dále jsme zařadili jednoduchý příběh. Nakonec jsme se rozhodli vytvořit ryzí a nefalšovaný fanfilm. Uvidíme, zda-li se to povede.

To bych Ti rozhodně přál, přeji Tobě i Tvému projektu mnoho úspěchů do budoucna. My z AAA Games jej budeme i nadále sledovat. Děkuji za rozhovor.

« Autor článku»

 
Augustus
 
 
 

CamperCz jest redaktorem diskmagu Total Game, píše rovněž pro Doupě, ale pravděpodobně jeho nejzajímavější momentální projekt je fanouškovský film ze světa Star Wars.