Diskmagový terminátor

Martin Náhlovský, to je Tvé "skutečné" jméno nebo pseudonym (jinými slovy nick)?

Je to mé skutečné jméno. Tzv. nicků mám sice spousty, ale co se týče veřejně publikovaných textů, tak pod nimi vystupuju zásadně pod svým pravým jménem. Tuhle "tradici" jsem zavedl před nějakými pěti lety, když jsme začali vydávat Knight... A od té doby to nebylo nutné měnit. Ani po přestupu do Bazooky.

Hmm...spousty nicků? Pochlub se nějakými.

Když mi bylo osm let a já spatřil tehdy průkopnického Terminátora 2, tak jsem se prohlašoval za robota T-800 a dokonce jsem se podle toho i choval (zašlo to až tak daleko, že jsem se venku nechal mlátit, abych ostatním ukázal, že mě nic nebolí). Nedlouho poté jsem spatřil filmovou verzi Batmana, což vedlo k razantní proměně image. Strojové chování jsem nenásilně vyměnil za černé štrample a úplé tričko s přišpendleným papírovým emblémem ve tvaru netopýra. Ve vyšších ročnících základní školy už jsem nepožadoval, aby mě spolužáci oslovovali "Terminátore" či "Bruci", ale naopak mi byly přisouzeny jiné přezdívky. Mezi nimi se nejvíce prosadila Houba (kolega z lavice byl naopak Hadr - což vzniklo za naší "služby", kdy nám třídní neustále vtloukala do hlavy, že "houba myje a hadr utírá").

Jakmile jsem přestoupil na střední, tak tam se rázem ujala přezdívka Alois (zásluhou mého příjmení) a ta se mě drží až do dnešních dní na vysoké škole. Ke konci střední školy se počet mých "alter-jmen" rozrostl o Sašu Topiče (na školním výletě v Praze jsem málem podpálil ubytovnu), Kapitána Picarda (s kamarádem jsme si hráli na Star-Trek, který jsme nikdy nesledovali) a o "Chlapce, jenž to napral do dveřní zárubně".

Na inetu používám přezdívku xixo a její různé zkomoleniny. K tomuto netradičnímu nicku mě přiměla bezmoc při registraci na jednom nejmenovaném chatu.


Dobře mistře Batmane, nyní přišel čas na jednu mírně obligátní otázku. Jak jsi se dostal ke psaní?

Všechno se odvinulo od onoho Terminátora. Tentokrát však od toho prvního. Bylo mi snad sedm let, když jsem ten film viděl poprvé. Jednalo se o typickou pirátskou kopii s příšerným mutujícím dabingem a já ji strávil přes lehce pootevřené dveře od svého pokoje. Tenhle film mě ohromil a vyděsil zároveň (ta scéna s vytaženým okem... ufff...).

O několik týdnů později jsem si u otce vyprosil koupi měsíčníku Cinema (zaujala mě obálka s Arnoldem Schwarzeneggerem) a tím to všechno začalo (obrovský zájem o film, touha o něm psát).

Potřeba vydávat určitý časopis se u mě projevila od velmi malého věku. Zpočátku jsem ani netvořil vlastní texty, jako spíše, že jsem jednotlivými měsíčníky listoval, vystřihoval z nich obrázky a pak je přelepoval na své papíry a doplňoval je opsaným textem (většinou z televizního programu :)). Své výtvory jsem pak prodával za symbolickou jednu korunu. Samozřejmě pouze v rámci rodiny.

Někdy v páté třídě mě napadla myšlenka třídního časáku. Netrvalo dlouho a ihned jsem svůj nápad zrealizoval (už tehdy s Janem Nyklem, který stál i u zrodu Knightu). Celý "plátek" vznikal ručním způsobem - kreslil jsem komiksy, vymýšlel tématicky zaměřené bloky k aktuálním událostem a od ostatních spolužáků přejímal další vhodné nápady (zejména od Honzy). S přibývajícími léty se tento školní časák zdokonaloval. Ruční výrobu nahradil psací stroj v kanceláři mé matky a o hromadné šíření se postarala černobílá kopírka v jedné trafice.

Původně školní časopis se širokým rozptylem "zájmů" se někdy v devítce přetransformoval do podoby filmového magazínu "F". Články v něm byly těžce amatérské a proklatě krátké :)

Ke konci devítky jsem pak propadl počítačovým hrám a při koupi Levelu narazil na rubriku "Od čtenářů". Stačilo pár clicků a ihned jsem pochopil, že tohle je šance pro určitou seberealizaci.

A tak vznikl Knight. Časák o filmu, hrách, cestování a knihách.

Co bylo dál, je asi známé :)

Tvým prvním známějším projektem byl tedy Knight. Předpokládám, že jste nezačali hned u webu, ale že prošel určitým vývojem. Také jsi se poslední dobou vyjadřoval v tom smyslu, že odumírá a že jej pustíš k vodě. Mohl bys mi k tomu říci něco bližšího?

Knight je samostatnou kapitolou. Původně vznikal v PowerPointu coby jakýsi klon tehdejšího Klanu a o pár týdnů později se z něj vyklubal klasický diskmag ve formátu html. První číslo vyšlo v roce 1999 - krátce poté, co si v českých kinech odbyla premiéru kultovní sci-fi Matrix (díky čehož vznikla má první filmová recenze delšího rozsahu). S Knightem jsme moc nelelkovali a hbitě jej odeslali i do redakce Levelu (takovým obstarožním způsobem ? na disketě).

Tam nás ale napoprvé neotiskli.

Nedělali jsme z toho příliš velkou vědu, a i když nás to jistým způsobem ranilo, pokusili jsme se o repete. Druhé číslo vznikalo podstatně déle než to první a od toho odrazila i samotná kvalita. Následné vydání se pak premiérově objevilo i na Level CD, z čehož jsme měli (Já a Honza) nesmírně velkou radost. (A to víte, že jsme se tím chlubili ve škole :).)

Po tomto mezníku jsme přijali pár nabídek v jiných magazínech a začali se pomalu (na první pohled neviditelně) zlepšovat. Knight se v tu chvíli rozloučil s diskmagovým vzezřením a začal se postupně přetransformovávat do podoby multikulturního webu.

Absence na Level CD trvala dobrý rok a pomyslný comeback nastal až s příchodem nové grafiky (která byla na rozdíl od těch předchozích i docela koukatelná). O tento zápis se zasloužilo čtrnácté vydání. Knight se na Levelu docela usídlil a na jeho plackách se postupně objevilo 13 čísel. Tehdy jsme ještě disponovali širokou redaktorskou základnou a nadprůměrnou produkcí článků.

Ve 27. vydání jsme pak oznámili spojení s Bazookou (což byl výsledek měsíčních námluv). Tento krok přinesl řadu změn. Hodně lidí nás za přestup do Bazooky odsoudilo a rovněž nemístně napadlo. Začátky byly krušné a dost možná i ony se zasloužily o to, že jsme ztratili tolik redaktorů. Jen tak z nenadání. Bez vysvětlení.

Ztráta velkých talentů (David Sillmen, Daniel Černý) a osvědčených mazáků (Lomax) mě zamrzela.

A právě od té doby se Knight potýká s určitou krizí. Pravda, za ty roky přišlo dost nových tváří, ale žádná z nich s námi nevydržela (touhle cestou bych rád poprosil Milana Pohla a Garreta, aby už nestávkovali a přišli nám pomoci :)).

Nyní je Rytíř pouze o dvou lidech. O mě a o Zbyškovi Nádeníkovi. A to je na internetový web proklatě málo. Přestože se nechávám slyšet, že Knight pozvolna umírá, někde tam vzadu ještě pořád doufám. Přeci jen je to moje srdeční záležitost a nerad bych ji ztratil po pouhých šesti letech. Vždyť je to ještě dítě :-)

Ano, Bazooka má mnoho obdivovatelů a také zarytých nepřátel. Ale když jsme již u ní. Mohli bychom se u tohoto tématu trochu zastavit. Jak jsi se tam dostal, již víme, ale zajímalo by mne (a nejenom mne), proč jsi do Bazooky, šel, jak bys hodnotil tohle svoje tvůrčí období i celou Bazooku etc.

Pro Bazooku jsme se rozhodli kvůli zesílení a ulehčení určité práce. Zpočátku mi tak odpadly potíže s převáděním webu do offline podoby a mohl jsem se soustředit na hromadnější produkci článků. To se sice později změnilo (dneska se už podílím i na úpravě cizích textů v Bazooce), ale ani tak tohoto kroku nelituju. Bazooka měla jméno a pevný základ (čímž nechci naznačit, že ho nyní nemá) a onu nabídku jsme tenkrát dlouho zvažovali. Neproběhlo to ze dne na den. Trvalo to celý měsíc. Základním požadavkem bylo, aby v případě spolčení nezanikl Knight, a to se nakonec vyplnilo.

A mé současné pocity?

Je to už skoro padesát čísel, co jsem uváděn jako jeden z redaktorů Bazooky, a jsem na to svým způsobem pyšný. Nebýt jí, zřejmě bych tolik nepocítil potřebu se zdokonalovat. Ve výplodech svých kolegů jsem spatřil určité měřítko a dodnes se mu snažím přiblížit.

I proto se dnes věnuji psaní mnohem pečlivěji, než tomu bylo v minulých "sezónách". Na každém textu si dávám záležet, a přestože se občas nevyhnu uspěchané korekci, troufám si tvrdit, že stále zaznamenávám určité pokroky. Mohou se jevit jako malé a v porovnání s konkurenci coby neviditelné, ale přeci jen to dělám pro sebe a ještě stále pro radost (a hlavně v pozici amatéra). Což mě občas docela zaráží. Hlavně před uzávěrkou :)

Z našeho hlediska by ses zbytku redakce přiblížil, kdybys kvalitu svých dílek snížil. Není žádným tajemstvím, že Tě považujeme za nejschopnějšího redaktora Bazooky. Ale dost již bylo chválení, udělali jsme tomto směru dost v našich "diskmagových úvahách". Mně nyní mnohem více zajímá jiná věc. Kolem Bazooky se poslední dobou šíří různé fámy, jako že Bazooka možná skončí, možná bude vycházet jinak (již ne jako diskmag) etc. Jsou to fámy, které sami spíše podporujete. Můžeš mi k tomu sdělit něco bližšího?

Děkuji za lichotku. Nicméně nemůžu nevidět, že v poslední době není má produktivita bůhvíjak velká. Potřeboval bych nějaké nakopnutí. A dost možná i nějaké prázdniny :)

odpověď:

K tomu se asi moc nevyjádřím. Jedna věc je ale jasná. Bazooka nekončí a v blízké době ani neskončí. Co se týče jiné formy vydávání... tak tady si nejsem dvakrát jistý. Ano, o něčem podobném už byla řeč na našem soukromém guestbooku, ale pokud mě nešálí paměť, o nic konkrétního se nejednalo a byl to spíše jen jakýsi návrh (čímž nevylučuji, že určité změny neproběhnou).

V současné době je ale zapotřebí zcela jiných úvah. Chceme Bazooku obohatit o několik nových rubrik, tu a tam něco zdokonalit. V tomhle směru nechci být moc konkrétní a spíše se nechejte překvapit.

Takže v tom vlastně sami ještě nemáte jasno, nemýlím-li se? Možná by Bazooce šlušelo nějaké navýšení obsahu, nepřipadají Ti její poslední čísla jako poněkud útlá?

Asi takhle - dokážu si tam představit více článků. A vidím to sám na sobě. Vím, že bych se mohl více "hecnout"... V tom mi však brání jisté vedlejší aktivity a spousta dalších aspektů.

Ale na druhou stranu - je velký rozdíl udělat časopis, kde je patnáct velmi kvalitních článků, a časopis, kde je textů na třicet a jenž je oslavou neznalostí pravidel českého pravopisu. A to se netýká jen těch pravidel. Pokud se chce člověk pustit do nějakých těch recenzí, měl by mít určitý přehled o scéně, měl by disponovat podrobnějšími znalostmi a rovněž by měl být sečtělý - co se recenzí v tištěných magazínech týče (velmi vhodná učební pomůcka). Samotný text musí mít patřičný řad, ale taky nesmí vycházet ze stále stejné šablony.

Má-li člověk tyhle znalosti (a samozřejmě i zkušenosti), pak mu zpravidla trvá o něco déle, než napíše jeden jediný článek. Bedlivě po sobě kontroluje text, váží jednotlivá slova.... A to je úzce svázáno i se samotnou produktivitou.

Nechci teď hovořit za ostatní redaktory z Bazooky. Je to pouze má domněnka, která vznikla na základě mých posledních zkušeností. Když vyjdu sám ze sebe - před dvěma roky bych vyplodil čtyři až pět článků za měsíc a nyní napíšu (se stejně vynaloženým úsilím) jen dva či tři. Samozřejmě... nemusí se to týkat jen "snahy napsat vybroušený článek" (a má snaha kolikrát nekoresponduje s výsledkem :(), ale třeba i momentálního rozpoložení, ale to už se zase dostávám někam jinam.

Chápu a souhlasím. Na tuhle nemoc je, obávám se, jediný lék - větší počet redaktorů. Ale když k tomu všemu připočteme ještě velice nekonkrétní úvahy o tom, jak dál...nemyslíš, že jde o krizi Bazooky?

Asi takhle... Dokážu si představit, že by mohla být Bazooka objemnější, ale hovořit přímo o krizi? To ne. To je velmi silné slovo, které momentálnímu stavu prostě neodpovídá.

Krize nastane, až budeme psát se sebezapřením.

Výborně, tak až to přijde, dej mi, prosím, vědět, abych o tom mohl se sebezapřením napsat. Jedním z velmi přijemných objevů poslední doby v Bazooce pro nás byl Zbyšek Nádeníček. Jeho dílka jsem však zaregistroval i na Knightwebu. Začal v Bazooce a později přišel i tam nebo tomu bylo naopak. A kdo vůbec tohoto talentovaného človíčka pro diskmagovou scénu objevil?

Zbyšek Nádeník :)

Vyhlídnul jsem si ho sám na Písmáku. Jelikož tam také přispívám, napadlo mě poohlídnout se po několika dobrých povídkářích (základní požadavky byly jasné - lehký čtivý styl, humor a znalost českého jazyka). Oslovil jsem dva-tři lidi a jenom Zbyšek tuto nabídku přijal. Začal psát současně pro KnightWEB i Bazooku.

Jsem nesmírně rád, že se jako autor ujal. Už jej chválilo i pár čtenářů na Knightu.

Dokud bude psát takové krátké prózy, zůstane pro mne Nádeníčkem:) To zase není taková dřina. Avšak chválen byl nejenom na Knightu a rozhodně zaslouženě. Vidím, že též působíš na Písmáku. Také jsem se tam upíchl a často lovím těch vodách, což mne přivádí k otázce, co si myslíš o Písmáku?

Písmák je jedním z nejlepších serverů o amatérském psaní. A jestli není nejlepší, je určitě nejpočetnější (v rámci počtu členů). Já sám jsem se na něj přihlásil ze zvědavosti, abych poznal, jak se mé texty líbí ostatním. Zpočátku jsem tady schytával jednu facku za druhou (kritiky mých děl) a dost těžko jsem v sobě krotil přirozené reakce na negativní ohlasy. Písmačtí čtenáři byli na mě přísní, ale jak jsem si později uvědomil, bez nich bych nikdy nespatřil vlastní chyby. Dodnes se snažím přizpůsobovat tomu, co mi bylo řečeno.

Písmák je velmi dobrý učitel. Naučil mě lépe vnímat prózu a také... díky něj jsem poznal, jak velký rozdíl je v tom, když něco kritizuješ a naopak když jsi kritizován.

I když mne na Písmáku zatím nikdo "nefackoval" musím s Tebou souhlasit. Je to vynikající server a skvělá příležitost. Ale myslím, že je čas na otázku, jíž možná definitivně uzavřeme téma Bazooky. Říká se, že Bazooka je arognatní a izolacionistická a do jisté míry to bude možná pravda. Jak moc jsi v tomto jejím členem? Zajímáš se o diskmagovou scénu? Co si o ní myslíš?

Nevím, co na to odpovědět... Arogantní? Je mi líto, že takové názory vůbec vznikají. Ze svého pohledu vnímám Bazooku naprosto odlišně.

V každém případě by mě zajímalo, kde se tyhle názory vzaly, kdo je jejich šířitelem a na základě kterých konkrétních článků vznikly.

O magovou scénu se zajímám jen okrajově. A je to způsobeno tím, že už dávno neodbírám žádný časopis o počítačových hrách (kdysi Level a Gamestar). To však ale neznamená, že bych pár kvalitních magů ze současnosti neznal. Ať už je to Escape nebo vaše AAA....

A co si o ní myslím? No... coby velký nadšenec amatérského psaní ji velmi kvituju. Na druhou stranu - její současnou kvalitu nemohu moc posuzovat. Mám dosti omezený přehled.

Zaregistroval jsi u nás anketu Největší diskmager? Co si o ní myslíš?

Zaregistroval. Z mého hlediska mě velmi potěšila. Že jsem skončil na třetím místě - to je asi vedlejší. Mnohem více mě potěšily hlasy, které mi byly odeslány. Možná se budeš divit, ale i kdybych dostal pouhopouhé dva hlasy, byl bych stejně spokojený. Jsem rád, že se našel někdo takový, kdo ocenil mou práci. A že v takovém počtu... to jsem vážně nečekal.

Chci všem účastníkům ankety poděkovat.

Z druhého hlediska - myslím si, že podobné projekty jsou velmi vzácné. A to je dobrá vizitka vašeho magu. Líbí se mi, že se orientujete i na ostatní časopisy, že o nich píšete apod. Tuším, že tohle nedělá žádný jiný projekt. Ta anketka byla toho důkazem.

Tušíš správně. Mimochodem vedl sis opravdu dobře a trhl jsi i vlastního šéfredaktora, i když já bych Tě umístil ještě výš. To však není ani zdaleka tak důležité jako…jak vidíš budoucnost (sebe, Bazooky, diskmagů etc.)?

To si skutečně netroufám odhadovat :) Samozřejmě byl bych rád, kdybych v této činnosti ještě nějaký čas vydržel, ale...
...ale může se stát cokoliv.

V tomhle směru jsem jako Pavel Nedvěd :)

Tahle otázka se obvykle pokládá hned na začátku, ale já jí strčil až na konec. Alespoň budeme originální:). Máš nějaké nějaké jiné zájmy, krom redaktorování? Co děláš když zrovna nepíšeš?

Těch zájmů je více. A právě díky těm zajmům v poslední době moc nestíhám. Jsem nadšený fotbalista a hraju častěji "než jen rekreačně", rád kreslím lidské portréty a rovněž se pokouším sepsat nějaký ten solidní filmový scénář.

Zkrátka - je toho více než dost a mně je jasné, že budu muset redukovat. Bohužel :/

Doufám, že Ti to bude jenom ku prospěchu. To by mělo být vše. Děkuji Ti za vstřícnost.

Děkuji za celý rozhovor. Bylo to velmi příjemné zpestření a já jsem rád za to, že si mě někdo vůbec vyhlídnul. Přeci jen jsem dost nenápadný človíček a tohle mě... stejně jako vaše anketa.... velmi potěšilo.

Ale to už se opakuji :)

Mějte se
hodně sil při kompletování čísla
a samozřejmě pohodové svátky

tobě
i celé redakci AAA

Tobě též.
 

« Autor článku»

 
Vyslýchal: Augustus
 
 
Trpělivě odpovídal: Martin Náhlovský
 
 

Martin Náhlovský jest redaktorem Bazooky a KnightWebu. Věnuje se mimo jiného i malování, díky čemuž vypadá tento rozhovor vyzdobený jeho dílky o poznání pohledněji.

 

 

Za zraky čtenářů:

Nevadí, že odpovídám tak široce? :/

Že odpovídáš obšírně vůbec nevadí, jsem též ukecaný a tak si ani nemám právo stěžovat. Navíc u rozhovorů je lepší, když se dotázaný rozkecá sám. Alespoň z něj nemusím nic páčit a používat stolní lampu. Krom toho jsou Tvé odpovědi i čtivé a vtipné (to budeš v naší sérii rozhovorů první, když nepočítám ten legendární s lordem Abakem), proto jim délka na zajímavosti nijak neubírá.