Jeden skromný profík


Věřím, že na diskmagové scéně nebude Tvé jméno nijak neznámé, ale přece jenom ne každý je diskmager a ne každý diskmager se v diskmazích a jejich redaktorech vyzná. Mohl by ses nám proto představit a navrch říci něco o sobě?

Ahoj Auguste. Takže jmenuji se Robert Varga a působím na webu CzechGamer.com, kde se prezentuji pod nickem Robin. Zastávám zde funkce šefredaktora (společně s Apollo21), administrátora, programátora, designera či grafika. V diskmagové scéně mě zatím nikdo neměl šanci poznat, mimo 2 poslední čísla Hellforge. Skládám hudbu, dělám weby, miluji starší hry :) a nechápu lidi bez názoru a bez zálib.

To je zajímavé. Jak jsi se vůbec dostal ke psaní?

Když jsem na CzechGameru začal dělat svoji práci, neměl jsem vůbec žádný přehled o nových hrách. Jenže již po 4 měsících od startu našeho webu přišel Half-Life 2, pokračování hry, na které jsem, dá-li se to tak říci, herně vyrostl :) A tak jsem prostě usoudil, že jeho zrecenzování je na mně, že je to moje práce :D (Udělil jsem hře 100% a všichni v redakci si mysleli své :) )

Jsi přinejmenším jednou z hlavních osobností poměrně úspěšného herního serveru CzechGamer. Můžeš mi něco povědět o tom, jak jsi se k práci k němu dostal a jak vůbec vznikl?

O tom DubyDu a Snip3r)-(ell napsali článek - kroniku. Na svoji historii jsme hrdí a když ji zde nyní budu zkracovat, hodně lidí, kteří měli sic menší, ale přece významný podíl na vzniku webu, budou určitě nešťastní :) Všem se předem omlouvám.

Takže pokud se nepletu, se Snip3r)-(ellem jsme se nějak rozhodli udělat herní web. Já uměl programovat, dělal jsem design a grafiku. Snip3r)-(ell byl šefredaktorem diskmagu HellForge a s Apollem21 vymyslel název CzechGamer. Poslal mi ve wordu dvě popsané stránky s tím, co by měl web obsahovat a umět. A já se ujal iniciavity :) Dva měsíce jsem pracoval na webu, aby ho po jeho dokončení následující dva týdny Apollo21 testoval a skrze administrační systém plnil všemi články z HellForge - web jsme pustili. Nedávno jsme slavili první narozeniny :)

Gratuluji! A jak jste s ním spokojeni nyní? Plánujete něco nového do budoucna?

Vzhledem k tomu, že jsme do toho všichni šli, alespoň z mého pohledu, bez jakýchkoli zkušeností, tak jsme z toho "minima" (nadšení :)) vytěžili snad dost. Ale o spokojenosti se mluvit nedá. Navíc, snažíme se toho vyvarovat.

Samozřejmě chystáme něco nového. Podle mého názoru je CzechGamer.com projektem, který může jít ještě dál. A to chceme, máme nápady, chuť i prostředky. Už zbývá jen najít si dost času. A kdy ten čas bude samozřejmě vím, ale neřeknu.

To je moudré. Řekni mi, víš kam byste se chtěli s projektem CzechGamer dostat? Máte nějaké konkrétní ambice?

Hned po přečtení tvé otázky jsem si vzpomněl na klasickou Rimmerovou hláškou z Red Dwarfa: "Výš, jen výš. Tam já mířím..." :) Stejně jako Rimmer, i my na CzechGameru chceme jít tak vysoko, jak to jen půjde. Ovšem, narozdíl od Rimmera a několika konkurenčních magů, bez podrazů, bez podlézání a jakýchkoli podobných "špatností" :)

Na tom si strašně moc zakládáme a já osobně věřím, že přijde chvíle kdy všechny špatnosti nejmenované konkurence vyjdou najevo a my s čistým štítem z toho budeme těžit.

Psal jsi něco o podrazech a jich využívající nejmenované konkurenci. Znělo to velice zajímavě, ale na mne přespříliš záhadně. Mohl bys tohle téma trochu rozvést?

Nevím, jestli ty máš stejné zkušenosti v diskmagové scéně, každopádně ta webmagová je podrazy přímo prošpikovaná. Detaily, či jména těch, o kterých mluvím, samozřejmě vyzrazovat nebudu. Každpádně veř, že jich je maximum. Víc Ti neřeknu, v zájmu CzechGameru :)

Já se naopak nebojím pár podrazáků v klidu vyjmenovat. To bychom měli Speedy, Cyberf@ce, X-Name...byl by to dlouhý seznam. Raději se Tě zeptám, co si myslíš o české webové scéně? Nakolik je odlišná od té diskmagové, jestli je pro magera výhrou nacpat se do webu etc.

Na otázku co si myslím o české webové scéně Ti odpovídat nebudu, snad mi promineš. Za prvé si nemyslím, že jsem osoba, jenž by o ní mohla mluvit, protože přeci jen s CzechGamerem jsem z ní zažil jen jeden rok a za druhé máme jistá redakční pravidla, která bych nechtěl porušit.

Webmag vs. diskmag? To je odlišnost sama :) Ať už z pohledu těch, co web tvoří, tak z pohledu čtenářů, či sponzorů. I po technické stránce se webmagy a diskmagy nemůžou srovnávat. S webmagem je mnohem, mnohem více práce. Každý den. A vůbec, je to jak srovnávat gramofon a vzducholoď.

Nacpat se do webmagu pro magera určitě výhoda je. Než si zvykne, je to pro něj spíše peklo, ale naučí se tolik nových věcí, že to určitě stojí za to.



Jaké třeba?

Teda, ty mi dáváš :) O tomhle by mohl povyprávět jeden náš redaktor, kterého jistojistě znáš z Gameburgeru. Přišel, zhruba měsíc, nebo dva, byl pod palbou téměř všech našich redaktorů a občas i mně. Všechno byla kritika - ať už to bylo jeho vystupování na veřejnosti, výstřelky v článcích, několikrát celkem směšně téměř nalítl na špek dravcům z konkurence. Teď už se, dle mně, chová zcela střízlivě a na svůj věk hodně rozumně i ve vypjatých situacích.

Mezi webmagy je mnohem větší konkurenční boj. Často jde o renomé, ale zpravidla vždy hlavně o peníze... Všechno, co napíšeš ve fóru, čte hrozně moc lidí - třeba u nás (a to jsme ještě web-batole) máme denně nad 15.000 zobrazených stránek. Člověk proto musí vážit každé své slovo, naučit se ovládat, vědět kdo za jakou šňůru tahá...

Bylo to hodně těžké?

Podle mně ne. U každého je to ale trochu jiné. Zpravidla však platí, že čím mladší člověk je, tím těžší pro něj je krotit své emoce. Ale to je, řekl bych, stejné, jako když jde poprvé do práce atp.

Hmmm...z Tvých odpovědí jsem nabyl pocitu, že je diskmagová scéna oproti té webové mnohem amatérštější ale za to férovější nebo přinejmenším upřímnější. Je tomu podle Tebe tak?

Přesně tak, řekl jsi kopici pravdy - amatérštější, ale hlavně upřímnější a férovější.

Dobře tedy. Přejděmež k trochu jiné záležitosti. Zaregistroval jsi na našich stránkách anketu Největší diskmager? Co si o ní myslíš?

Anketu jsem samozřejmě zaregistroval. Celkem jsem se divil tomu, jak dopadl můj pravěký favorit. Snad nebudu plácat, ale řeknu pár svých názorů, klidně na ně kašlete :) Stejně bylo chvály už dost, nemyslíš?

Takže...

Pokud měl někdo zcela zásadní vliv na diskmagovou scénu nás, byl to Memory a Bazooka. Když se zeptám nějakého svého kamaráda na diskmag, řekne Bazooka, nic víc. Že by průkopníci? Šáhněte si do svědomí, koho byste řekli vy v době, když jste ještě nedělali diskmag.

Když se na ni podívám dnes, je na zcela jiné úrovni, než jakýkoli jiný diskmag, co znám. Na úrovni podstatně vyšší. Tenhle diskmag má svůj styl, je přímo určen pro určitou skupinu lidí, kteří myslí stejně jako oni. Nesnaží se vměstnat do zadnice všem a všude. To je ukazatel obrovské zkušenosti Bazooky. Proto si ji vážím a s ní samozřejmě Memoryho.

Bazooka je koutek. Přesně to, o čem jsem mluvil v některé z minulých odpovědí.

Abych se vrátil k anketě, gratuluji Ti, Auguste. Avšak jak jsem dal najevo výše, moc se s jejími výsledky neztotožňuji, ale to může být všem šumafuk :) Každopádně tahle anketa byl skvělý nápad, ke kterému Ti gratuluji znovu, podruhé :)



Děkuji. Tvůj názor není šumafuk přinejmenším mně, jinak bych se Tě na něj neptal. Abych řekl pravdu, předtím a ještě dlouho potom, co jsem začali tvořit AAA Games, věděla drtivá většina z nás o Bazooce a diskmagové scéně kulový. Mnohým z nás to vydrželo až doteď. Možná proto jsme originální a neskončili jsme v bazookoiditě jako mnozí jiní. O vlivu Bazooky na diskmagovou scénu snad nemůže nikdo soudný pochybovat. Otázkou zůstává nakolik či jestli vůbec tento vliv přetrval. Já si dovolím tvrdit, že v dnešní době je mizivý. A výsledky ankety mi to nijak překvapivě potvrdily. Na scénu totiž přišla nová, mladší generace, která chtěla mít diskmag jako Total Game, Galaxie či AAA Games. Určitě některé takové budeš mít i ve svém okolí. A mnozí by se jistě dušovali, že právě ten jejich milovaný mag je...nejbest:). Nějak jsem se však zakecal. Neděláme rozhovor o Bazooce nýbrž o Tobě. Proto bych se Tě rád zeptal, co Ti Tvá práce davá? Proč tohle všechno (jakože toho v Czechgammeru nemáš málo) děláš?

Jo jo, je vidět, že jsi u AAA Games na tom správném místě. Za to, cos teď řekl, máš můj respekt. (Vím, že si za něj chleba nekoupíš, ale... :)

Nemám toho málo, nikdo toho nemáme málo. 4 hodiny programování, kreslení, vesměs práce na CzechGameru, hodinka skládání hudby, nebo jejího poslechu, spánek. Je to důsledek toho, že jsme mladý web co si bere velké porce. Pro vás sic nejsou velké, o 90% z nich ani nevíte, ale pro nás ano. Určitě to znáš, Auguste. A nejen ty.

Proč to všechno dělám? Jsme parta lidí co si víceméně rozumí. Akorát se nescházíme po hospodách, ale na CzechGamer chatboardu v adminu, nebo na ICQ, telefonu... Nejde nám o to, udělat z CzechGameru profesionální web, mít HR a PR a vydělat balík prachů. Děláme to proto, aby nás CzechGamer bavil. Každý rád dělá to, co ho baví. A proto CzechGamer, protože mě baví.

That's all folks...

To určitě také znáš, Auguste. A nejen ty :)

To je velmi střízlivá a rozumná odpověď. Je vidět, že již máš něco za sebou. Možná by stálo za to nám přiblížit něco z toho, co tvoří Tvou práci a běžný čtenář si toho vůbec nevšimne. Pochlub se, prosím.

V současné době je to předběžné domlouvání soutěží, zajišťování různých produktů na recenze (hodně času), domlouvání reklam na jiných webech (v poslední době se to snažíme orientovat na Memphise), každodenní kontakt s redakcí a se sponzory (hodně času), neustále sledování statistik, reakce na tyto statistiky, administrace webu, technická podpora pro naše fanstránky (strašně moc času), kontrola DB, jestli nám na webu někdo zase nespamuje + jeho okamžitá infiltrace - ban, dělání bannerů, občas úprava zdrojového kódu a časté odpovídání na úplně neuvěřitelné emaily :D

Máš pravdu. Většinu z toho znám a provádím byť v menší míře v AAA Games, což zabere neuvěřitelně času. Běžní čtenáři a nezasvěcení redaktoři si ani nedokáží představit kolik. Ale nejsme tu, abychom nadávali na náš nevděčně krutý úděl. Máš krom internetového sebeobětování pro CzechGamer také nějaké jiné zájmy? Zaregistroval jsem něco o hudbě.

Jasně, skládám již pátým rokem hudbu, která už se v poslední době celkem masivně dostává mezi lidi, čehož si strašně moc vážím. Věř mi, že není hezčí pocit, než tvořit pěkně poctivě v synthesizerech zvouček po zvuku, hodit to všechno do sekvenceru, tři měsíce si s tím hrát, udělat track, aby ti pak na něj někdo řekl: "Jo, je v pohodě..." :) Je to podobné jako s CzechGamerem, dělám to hlavně proto, protože mě to baví a že si potřebuji stále něco dokazovat.

Další věcí je dělání designů, nebo webů samotných včetně jejich programování. Toho mám tak pokrk, že to ani nebudu rozvádět. Dělám to proto, abych měl na upgrade počítače a podobně (no přece kvůli CzechGameru :), i když stále ještě občas někomu něco nakreslím jen tak a udělám mu radost, třeba teď CassCade-ovi z redakce :)

Takže muž mnoha zájmů. Když se tak dívám na časy, kdy mi Tvé odpovědi přichází na mail, napadá mne snad poslední otázka - spíš Ty vůbec někdy? Kolik hodin denně vlastně trávíš u počítače?

Jasně, že spím :) U počítače sedím takřka celé dny (pokud nejsem ve škole, nebo venku nesportuji.) Mám už prostě takové koníčky :-/

Výborně! Tj. z mé strany vše. Děkuji Ti za rozhovor.
 

« Autor článku»

 
Vyslýchal: Augustus
 
 

Trpělivě odpovídal: Robert "Robin" Varga

 
 

Robin je známý hlavně svým působením na www.czechgamer.com, kterému (spolu)šéfuje.  

 

 

Něco pro ouška:

Robin nám jako součást rozhovoru vybral svoje oblíbené vlastnoručně namixované skladby, takže poslouchejte tady, tady a tady