Rozhovor se Shaylen

Na internetu jsi hodně známá a uznávaná zejména pod dvěma pseudonymy, Shaylen a Cannisha. Můžeš nám sdělit své "skutečné" jméno?

Nemyslím, že bych pod přezdívkami Shaylen a Cannisha byla známější. Hned po tom, co jsem se rozhodla, že budu opravdu psát a není to jen chvilková zábava, jsem odhalila své pravé jméno, pod kterým se chci prezentovat i nadále.

Pro přezdívky, jsem se rozhodla kdysi, když jsem začínala. Shaylen Cannister měl být pseudonym a zvolila jsem si ho téměř náhodně. Cannisha používám na Písmákovi a tam jsem vlastně usekla Cannister a Shaylen, protože jsme si myslela, že Shaylen už je obsazené, ale jen to nějak blblo a přezdívka byla volná, ale pak už jsem to nechtěla měnit. Jinak jmenuji se Petra Nachtmanová.

Hmm...to je velmi zajímavé a co jsi v té chvíli napsala? Cobyla Tvá první věc?

Když nepočítám úplně první povídku do soutěže, po které následovala pauza, protože jsem tenkrát neměla ani potuchu o tom, jak se ovládá internet natož o nějakých literárních serverech, tak to bude román o třech dívkách, který je ale stylisticky děsný a musím ho předělat.

Kde všude vlastně publikuješ svá díla?

Od té doby, co mám osobní stránky (www.shaylen.epika.cz), tak už vlastně na publikování jinde ani nezbývá čas a není nutnost. Prošla jsem mnohými literárními servery, ale nyní mi zůstaly hlavně www.epika.cz a www.pismak.cz
Jinak nově publikuji na Pozitivních novinách, kde jsem se hned po týdnu stala stálou autorkou, www.pozitivni-noviny.cz no a tady na AAAgames. Zaměřuji se v poslední době hlavně na díla, která bych mohla poslat do literárních soutěží a třeba někde vydat.

Jak sama přiznáváš, prošla jsi poměrně velké množství autorských serverů. Co si o tomto typu webových stránek myslíš a který český lit. server je podle Tebe nejlepší?

Literární servery jsou možností pro všechny autory. Mohou se zde otrkat, naučit se přijímat kritiky, získávat si čtenáře. Ač se jim to třeba zdá zbytečné, mýlí se! Každá zkušenost je dobrá a jestli si někdo myslí, že napíše veledílo a třeba mu ho i vydají, pak může zaplakat. Nikdo ho nebude znát a prodá pár výtisků a zazdí si další možnosti. Nakladatelé bohužel nevydávají na reklamy autorů mnoho peněz a úsilí, autor se musí snažit sám a to už i v době, kdy není vydávaný. Ta situace, že mu vyjde kniha přijde totiž jako blesk a pak není čas na dohánění.
Jelikož jsem viděla připravovanou verzi Epiky, která bude v provozu cca od letošního prosince, považuji lit. server www.epika.cz za nejzdařilejší. Měla jsem dost v oblibě Písmáka, ale bohužel mi připadá, že poslední dobou to tam jde z kopce.

Na internetu na Tebe a Tvá dílka pějí ódy mnohé hlasy a Tvé osobní stránky by svou návštěvností zahanbily leckterý diskmag. Máš ve své sbírce i nějaké vavříny z literárních soutěží?

Ódy snad ne :-) Moje první povídka získala druhé místo na Tachovské renetě, jmenovala se Hadí spravedlnost. Jinak jsem zase moc soutěží neobeslala a musím dohánět.

Patříš k té velmi úzké skupince nemnoha vyvolených internetových autorů, kterým se podařilo dosáhnout na vysněnou metu - vyjít knižně. V jakých případech se Ti to již podařilo a jaká Tvá dílka se k vydání připravují?

V únoru 2006 vyjdou v nakladatelství Petra mé dva románky – Lechtání rybiček a Okno plné strachu. Pár mých povídek vyjde v knize „Já už budu pozitivní, dědečku!“ Kde se objevím mezi tak slavnými jmény jako je pan Švandrlík, O.a J. Suchý, Blanka Kubešová, Václav Židek, Josef Fousek a mnoho dalších. V příštím roce by snad měly vyjít i Šupinaté pohádky, které připravujeme společně s ilustrátorkou Ivou Hoňkovou.

Do nakladatelství Petra chci do února 2006 poslat další čtyři rukopisy: Skvělý DJ, Rajčatová šťáva v slzách, Čas je blázen a Líbíš se mi, živote!
V mé přípravně je toho opravdu mnoho a tak uvidíme, co všechno ještě doženu do zdárného konce.

Je o Tobě známo, že tvoříš obdivuhodně rychle, snadno a ve velkém množství? Jak se Ti vůbec tvoří? Potřebuješ k tomu specielní atmosféru, inspiraci etc. nebo si prostě sedneš a píšeš kdekoli a kdykoli je to možné?

K psaní musím být hlavně v pohodě. Sedím, nebo stojím u pultu v kuchyni a píšu si v ruce nebo na PC, podle nálady, protože člověk nemůže u PC sedět celý den, takže si nápady, povídky a hrubé verze píšu ručně. Baví mě to a nehodlám to nikdy měnit. Mám ráda papíry! Dá se říci, že píšu kdykoliv. Hlavně, když je nápad v hlavě, píše se samo.

To máš pravdu. Na poli internetové tvorby nejsi již žádné ořezávátko. Na různých tvůrčích serverech se pohybuješ s jistotou zkušeného psavce příspěvků i kritik. Jak dlouho se již vůbec věnuješ psaní? Kolik Ti denně průměrně zabírá času?

Psaní se věnuji cca 3 roky. Ze začátku jsem to ale flákala, psala jen básně, díky krátké formě. Postupem času jsem se vybičovala na psaní prózy a jsem dnes velmi ráda, že jsem upustila od dívání na televizi na úkor psaní. Přibližně rok a půl píši opravdu téměř denně a to 2-3 hodiny na PC a další 1-2 hodiny ručně. Někdy ale daleko víc.

To je opravdu HODNĚ. Přibližně tolik, co věnuji AAA Games. Zbývá Ti čas ještě i na něco jiného? Máš krom psaní a s tím nutně spojeného čtení nějaké další záliby?

Mám tříletou dcerku, takže ta si vybírá jaké bude mít maminka zájmy. Zálib jsem měla opravdu hodně, ale nyní je díky psaní všechno v pozadí. Snad jen hudba zůstává, poslouchám ráda všechny možné styly a navíc hudba podporuje fantazii.

To zcela určitě. Když se pročítám Tvou úctyhodně rozsáhlou tvorbou, vidím, že máš velmi rozmanité portfolio. Máš v oblibě nějaký specifický literární žánr, který je Ti nejbližší? Který se Ti nejlépe čte, tvoří etc.?

Tvořím podle nálady a tak má každý žánr u mne místo. Píšu ráda povídky, hlavně humorné, záhadné, detektivní ale i fantasy a horůrky. Ráda mám i psaní románů pro ženy a dívky, romancí, detektivek. Opravdu nejde říct to či ono víc, jsem otevřený člověk, přijímám vše, co se naskytne a co se mi líbí. Zrovna tak i se čtením, čtu co mne zaujme, na žánru nezáleží. Snad kromě nějakých politických témat, to bych nikdy nepsala ani nečetla.
A ze všeho nejradši bych psala fantasy romány, jenže tam se musí všechno daleko více promýšlet než u současných témat, takže snad se k tomu dostanu, nápadů mám děsně moc.

Co si myslíš o kritice? Měla jsi někdy problémy se zarputilými kritiky nebo spíše patříš mezi jejich miláčky?

Zatím mi píšou jen ti „amatérští“ psavci. Někteří lidé dokážou být opravdu zlí, ale naštěstí to není často a člověka to vypruží a příště je více připraven. Každá kritika je každopádně reklama. Někdy člověk zaregistruje, že naopak špatně hodnocená dílka jsou nejnavštěvovanější.
Nejraději mám názory čtenářů. Když mi někdo napíše, že na mých stránkách strávil spoustu hodin čtením, tak to mne nesmírně potěší až z toho zase píšu, aby měl co číst.

Co si myslíš o internetové tvorbě? Spousta lidí na ni shlíží s despektem. Ty bys též mohla ostatně jsi již jednou nohou profesionální spisovatelkou. Je skutečně tak špatná?

Internetová tvorba není špatná, protože někdo tvrdí, že je špatná. Já si myslím, že naopak, je dobrá a ještě lepší. Každý si najde to své, přece nebudeme navěky ovcemi, co budou následovat svého vůdce. I když se uznávaný kritik vyjádří o ubohosti, je třeba ho brát s rezervou, je to přece jeden člověk mezi tisíci. Nebudu se přece stydět za to, že se mi líbí tvorba nějakého amatérského autora, i když mu nikdo ještě nevydal knihu a těžko ji třeba vydá, protože nesplňuje nějaké zákony kvalitní poezie. Pro mne je kvalitní to, co se mi líbí a co mne zaujme a nezáleží na tom, jestli je to kniha nebo server. Nakonec i mnoho knih nepatří mezi skvosty. Když bude několik lidí psát o nějakém „braku“, že je to veledílo, tisíce lidí tomu uvěří, zrovna tak i naopak. Nejlepší je si zachovat svůj názor, přečíst a vidět, co to udělá se srdcem.

V podstatě s Tebou souhlasím, přesto bych názory uznávaných kritiků vůbec nepodceňoval. Nyní přichází čas na jednu z mých obligátních otázek. Jak jsi se dostala k práci v AAA Games? A jsi u nás spokojená?

K práci v AAAGames jsem se dostala tak, že jsem byla Tebou oslovena a nabídku jsem přijala. Spokojená jsem a velmi.

Jak s odstupem času hodnotíš tento svůj krok i náš magazín? Čteš jej nebo patříš mezi ty hodně externí externisty, kteří "jen" jednou za čas pošlou souhrn svých děl, podívají se jak vypadají po výsledném uveřejnění a tím to pro ně končí?

Ráda si čtu hlavní stranu a knihu návštěv, tam strávím nejvíc času a pobavím se. Většinou pročítám zlehka Story, ale bohužel díky psaní nemám moc času.

Nejobligátnější z obligátních otázek jsem si nechal na závěr. Vybrala sis poměrně náročný obor činnosti, není vůbec lehké se na tomto poli prosadit. Co bys doporučila mladým začínajícím autorům?

Pište! Pište! Pište! A nepištěte u toho, že na to nemáte. Kdo chce ten se pílí dostane za hranice možností, hlavní je mít nápady a fantazii si musíte trénovat sami! Zkuste psát denně, jen tak najdete styl, zvolníte ho, vytříbíte.

To jsou hodně moudrá a povzbuzující slova pro každého psavce. Děkuji Ti za rozhovor.

« Autor článku»

 
Vyslýchal: Augustus
 
 
Trpělivě odpovídala: Shaylen
 
 

CamperCz jest redaktorem diskmagu Total Game, píše rovněž pro Doupě, ale pravděpodobně jeho nejzajímavější momentální projekt je fanouškovský film ze světa Star Wars.