ČERNÁ ZMIJE

 

Setkání s černou mambou nejspíš nepřežijete, což ochotně potvrdí třeba taková Beatrix Kiddo, načež Černá zmije zase zcela jistě dostane Vaši bránici. Pod tímto malebným názvem byste nejspíš čekali nějaký americký akční film například s Lorezem Tlamasem v hlavní roli. Pokud ano – chyba lávky, jedná se totiž o počin britský spadající do oblasti mající v této zemi vynikající tradici, tedy mezi komediální seriály. Stačí zmínit třeba takového Červeného trpaslíka nebo…ehm…Červeného trpaslíka, který byl u nás již recenzován (hypertextový odkaz sem, Baldricku) a mnoho dalších.

Pevně věřím, že Černou zmiji nemusím většině z Vás příliš představovat. Setkal jsem se totiž jen s velmi malým množstvím lidí (zbytek redakce), kteří by ji neznali, což je velmi překvapující vzhledem k tomu, že se tento seriál na českých obrazovkách prakticky jen mihnul, avšak docela dobře to vypovídá o jeho kvalitě.

 

 

Pokud je mi známo, má Černá zmije čtyři řady, z nichž každá se odehrává v jiné historické epoše. Ne, nemusíte se bát, není nutné být znalcem historie, abyste se skvěle pobavili. I když pokud máte alespoň elementární znalosti z tohoto oboru, užijete si mnohem víc.

Jak již název malinko napovídá, vše se točí kolem Černé zmije, což je fiktivní šlechtický rod, jehož potomek Edmund je vždy hlavním hrdinou. Toho skvěle ztvárnil Rowan Atkinson – ano známý to Mr Bean. Avšak v tomto případě jde o zcela odlišnou roli než byl jeho slavný totální nešika. Černá zmije je založena spíše na slovním humoru, což herci umožnilo využít skvělý hlasový repertoár (občas jej zaslechnete přes dabing) a vůbec velký herecký a komediální talent. V každé řadě jde totiž o jiného člověka ve zcela odlišných historických okolnostech, a tak je logické, že má každý Edmund vlastní osobnost, což v Aktinsonově podaní okamžitě poznáte. Samozřejmě určité charakteristické rysy jako sobectví, lakota, mocichtivost a lstivost zůstávají, ale v drobnostech se od sebe jednotliví Černí zmijové zásadně liší, což je příležitost pro hravého a hlavně dobrého herce. K dobrému musíme ještě Atkinsonovi přičíst fakt, že se podílel na scénáři, který je jednou z nejlepších věcí z celého seriálu.

 

 Ačkoliv Atkinson v Mr. Beanovi více než přesvědčivě dokázal, že si vystačí sám, počin typu Černé zmije přece jenom postavit pouze na jediném člověku. Proto má Edmund dva věrné kumpány, kterými jsou neuvěřitelně tupé a odpudivé monstrum z té nejnižší společenské vrstvy Baldrick ( Tony Robinson) a ještě natvrdlejší (ano i to je možné) šlechtický synek lord Percy (Hugh Laurie ), jež se samozřejmě též v různých obměnách objevují v každé řadě po jeho boku. Všechny další role zbyly na těch několik dalších herců, kteří v seriálu odřeli takovou tu nevděčnou práci (převlíkání se za chlapa popřípadě ženskou etc.).

 

Několik skvělých hlášek:

 

Jak jsem již napsal je Černá zmije seriál založený hlavně na slovním humoru, to znamená, že zde každou vteřinou padají vtipné hlášky. Těžko říci, které jsou nejlepší, já je mám rád téměř všechny. Jen tak na ukázku jsem vypsal pár skutečných perliček, i když mimo kontext a charakteristickou atmosféru tohoto seriálu není tak úplně ono.

 

Percy: „Takže chlápka, co měl přijít na řadu až ve středu popravíme už v pondělí? Jak to vysvětlíš?“

Edmund: „Řekněme zkrácení trestu za dobré chování?“

 

Edmund: „Takže Baldricku, když přidám k těmto třem fazolím ještě jednu, co budu ve výsledku mít?“

Baldrick: „Velmi chudý oběd.“

Edmund: „Baldricku, renesance je nejspíš něco, co Tě úplně minulo, že?

 

Edmund: „Váš mladší bratr? A který to je? Pitt batole? Pitt embryo? Pitt záblesk v očích mlíkaře?“

 

„Budeš s námi zítra ráno bojovat, že Edmunde?“

„Ó né, já myslel, že budu bojovat s nepřítelem.“

 

Edmund: „Baldricku, tys toho chlapa už popravil?“

Baldrick: „Jo“

Edmund: „A jsi si jistý, že jsi ho zabil? Ne třeba jen zranil?“

Baldrick: „Usekl jsem mu hlavu, na to se obvykle umírá.“

 

 

Verdikt:

Černá zmije je jeden z nejlepších komediálních seriálů, jaké jsem kdy viděl. Snese srovnání dokonce i s fenomenálním Červeným trpaslíkem, což už se hned tak něčemu nepodaří. Je to brilantní to brilantní počin se vším všudy od úvodní písně, přes herecké výkony, kulisy až po scénář. Vřele doporučuji všek, kdož ještě neměli tu čest shlédnout.

 

« Autor článku »

Augustus


Tématické články:

Černá zmije je pátý recenzovaný seriál na našich stránkách, ty předchozí jsou: Červený trpaslík, Ženatý se závazky, MASH a Pat a Mat.