MASH je mobilní(značí první písmenko M) vojenská polní nemocnice. Poprvé byli použity za druhé světové války, kde se zjistilo, že je mnohem lepší a efektivnější, když jsou lékaři poblíž fronty. Nejinak tomu bylo i ve válce v Koreji 1950 – 1953.
Jelikož lékaři v těchto nemocnicích pracovali i dvacet čtyři hodin denně, byli v řadě případů tak unaveni, že je armáda po několika měsících musela vystřídat.
Skutečná nemocnice MASH se skládala z deseti lékařů, 12 sester a 200 lůžek. V naši seriálové jich bylo o poznání méně. Musím dodat, že seriálový MASH moc mobilní nemocnici zrovna nepřipomínal, za celou dobu se stěhoval pouze dvakrát, ale realita byla úplně jiná. Skutečné jednotky MASH se během války stěhovali až třicetkrát.
Příběhy, které zde naši seriálový hrdinové prožívají, vychází z šedesáti procent ze skutečných událostí, jelikož jako námět bylo použito vyprávění starých veteránů.
Natáčelo se v USA, Kalifornii. Na jednu půlhodinovou epizodu byly vyhrazeny tři až čtyři dny. Pracovní podmínky byly dosti náročné (ty samé jako v seriálu), vzpomínají herci.
Seriál také neustále bojoval s cenzory. Nevadilo jim, že je celý silně protiválečně zaměřený, ale nějaká témata jako např. Homoušství, impotence, transvestitismu (alá Klinger) byli jako trn v oku. Ostatně pokud to nevíte Kliner se měl objevit pouze v první epizodě. Jenže z nějakého záhadného důvodu se ujal a vydržel zde po celou dobu seriálu.
První díly seriálu se potýkali se značným nezájmem diváků, spousta slavných lidí celý seriál zatracovala, což nějak producenty neodradilo, pevně věřily, že se seriál nakonec uchytí. A měly pravdu na poslední díl, který se vysílal 28. února 1983 se dívalo přes ca 152 milionů Američanů a to už je co říci.
Od té doby byl nesčetněkrát opakován a vznikly i dvě následné série - After MASH a Traper John, M.D.
Ale už bylo dost povídání o vzniku seriálu, pojďme si trochu povědět o seriálu jako takovém.
Kde jinde by se mělo začít než u velitele jednotky, tedy u Henryho Blakea. Henry je dobrý velitel, jehož velkou slabinou je kázeň. Jak sám dodal: Když jsme měli doma kočku trvalo mi půl roku než jsem jí naučil chodit ven na záchod. Do té doby jsme chodily doma v holinkách.
S tohoto důvodu si z něho nikdo moc nedělá a všichni ho zde mají rádi, kromě majora Franka "Kunní ksicht" Burnse a majora Margaret "Šťabajzny" Houlihanové, kteří mu stále vyčítají jeho neschopnost velet. Henry si z nich také nic nedělá a má je rád jako komáry v močálu. Ovšem Henry je jen papírový velitel, opravdový správce celé jednotky je Radar, Henryho úředník. Nebýt něho tábor by nevypadal tak, jak vypadá, za spolehlivý chod vděčíme právě němu. Radar je devatenáctiletý kluk, který měl tu smůlu, že válka začala zrovna když dospěl. Na druhou stranu měl zase velké štěstí, že se dostal do této nemocnice, kde se sešla velice dobrá parta lidí. Je velice slušný a stydlivý a s holkami to moc neumí, což v jeho kombinaci se zdá být kolikrát spíše plusem, než nějakou velkou nepřekonatelnou překážkou.
Co ale dělá nemocnici nemocnicí, je jejich personál. Začneme tedy u těch nejžádanějších, u chirurgů. Šéf chirurgem zde je kapitán Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce, který dostal svou přezdívku podle oblíbeného hrdiny v Posledním Mohykánu od Jacka Londna a je na to patřičně hrdý. Je to velice vtipný, veselý a přátelský člověk, jemuž právě jeho humor závidí, i když se to nedává znát, nejeden člověk v táboře.Ze všeho si dělá regraci, neuznává autority, vojnu jako takovou bere na lehkou váhu. Nějaké to polínko do ohně si přiloží i jeho nejlepší kamarád kapitán "Trapper John" McIntyre, který má stejnou pověst jako Hawkeye s tím rozdílem, že sním se dá občas i rozumně mluvit. Oba to jsou velicí svůdníci, kterým odolá málo která sestra. Ovšem pokud se objeví raněný, stávají se z nich na operačním sále opravdový profesionálové, který nic neberou na lehkou váhu a snaží se udělat maximum pro jejich záchranu.
Další chirurg je major Frank Burns, který na rozdíl od těch dvou předchozích je kopito. Zkoušky prý udělal jenom proto, že podplatil zkoušejícího. Je posedlý armádou a touží tak po povýšení, že by schopný pro něj udělat cokoliv. Chová se jako magor a z tohoto důvodu ho zde nikdo nemá rád, stává se častým terčem vtipů Hawkeho a Trappera.
Jediným zastáncem je vrchní sestra major Houlihanová, s kterou se Frank tajně schází. Ovšem je to veřejné tajemství, který všichni samozřejmě ví, kromě jich. Margaret pochází z vojenské rodiny. Její otec byl slavný plukovník Houlihan, který se vyloďoval v Normandii. Velice si také potrpí na kázeň a disciplínu, společně s Frankem to dávají jasně znát velícímu, který si o nich, ostatně jako všichni, myslí své.
I když je v táboře hodně odlišných charakterů najdou se i tací, kteří se snaží dostat na paragraf osm z armády. Mezi ně patří i desátník Maxwell Klinger. Oblékáním do ženských šatů se snaží přesvědčit velícího, že je blázen a osmičku si zaslouží. Ovšem on mu to samozřejmě nevěří a jeho chování ignoruje.
Duchovním otcem celé jednotky je otec Francis Mulcahy, zdejší kaplan. I on to zde nemá jednoduché, na mše skoro nikdo nechodí, na sále a pooperačním je zase velice žádaným. Každému rád poradí v jeho špatné životní situaci. Stará se také o zdejší sirotky, kteří mu jsou za jeho práci velice vděčný.
Jelikož to byl seriál velice dlouhý, prostřídali se zde i herci. Velícího důstojníka Henryho Blakea, který byl tragicky sestřelen nad Japonským mořem při návratu domů, nahradil plukovník Sherman T. Potter. Tuto roli získal proto, že v epizodě: Generál za úsvitu, podal vynikající výkon při ztvárnění vyšinutého generála Bartforda Hamiltona Steela, který je tak posedlý vojenskou disciplínou, až se z toho zblázní. Za tuto roli dostal Harry Morgan cenu Emmy a také si tímto zajistil, jak již víte, pozdější pokračování v seriálu.
Další neřadě byl Trapper John, který byl po jednom neúspěšném pokusu konečně odvelen domů. Stalo se to právě kdy byl Hawkeye na dovolené v Tokiu. Při návratu od Radara zjišťuje, že Trapper před pár hodinami odjel na letiště. V domnění, že ho ještě zastihne ukradne s Radarem džíp a spěchají za ním. Ovšem na letišti zjistí, že se o pár minut minuly. Seznamuje se zde s novým chirurgem kapitánem B.J Hunnicuttem, který je šťastně ženatý a na rozdíl od Trappera by nikdy nepodvedl svoji manželku, i když kolikrát měl možnost a to je co říct. Je to taková tichá voda.
Do třetice všeho dobrého i špatného to postihlo také Franka Burnse, který se od doby kdy se Margaret zasnoubila s Donaldem Penobscottem choval divně a tak ho velící poslal na dovolenou do Tokia. Ovšem zde se Frank šíleně opil, provedl spoustu ztřeštěných věcí, za který by se každý z nás určitě styděl. Po pár dnech by převelen do států a jako náhradu za něj jsem byl převelen major Charles Emerson Winchester III., který tu je jen na záskok než se najde nějaký stálý chirurg.
Ovšem situace se nešťastně vyvrbí a Charles se dozvídá, že je tu nastálo, což se mu zrovna dvakrát nelíbí. Přes jeho marné protesty a vyhrožování vysokými známými, zůstává zde do konce války.
Ze začátku se zdá, že přijel nový Frank Burns, ale Čárlí(nemá rád, když mu tak někdo říká, podle něj je to strašně neurozené) se však brzy zabydlí a osazenstvo MASHe zjistí, že to nebude zas tak hrozné. Charles pochází z Bostonu z velice urozené rodiny a dává to zde patřičně znát. Poslouchá vážnou hudbu, která se nikomu nelíbí a proto je terčem mnoha vtípků.
V MASHi vystupovalo spoustu známých osobností. Z těch známějších např. Otec Alana Aldy, který v jedné epizodě ztvárnil postavu Dr. Anthonyho Borelliho, Leslie Nielsen, Patrick Swayze, Nicholas Prior… Kompletní výčet naleznete právě zde. Ovšem na Ženatého se závazky to nemá, tam kromě modelek z Playboye vystupoval v skoro každé epizodě někdo slavný.
I když se to nezdá získal seriál mnoho prestižních ocenění.
Jak již víme, seriál se dočkal i českého znění. Jak herci vzpomínají, dabování seriálu dalo spoustu práce, ale byla to pěkná práce, rádi na ní vzpomínáme. Jelikož by měl být udělán tak, aby česká verze odpovídala po poslechové stránce té původní anglické dalo velkou práci najít herce kteří by hlasem odpovídali těm seriálovým. Nakonec to vyšlo a na dabingu se podíleli tito herci:


Plukovník Henry Blake ... Saic, Miroslav
Major Frank "Kunní ksicht" Burns ... Knop, Václav
Major Margaret "Šťabajzna" Houlihanová ... Kotrbová, Jorga
Kapitán B.J. Hunnicutt ... Svoboda, Petr
Desátník Maxwell Klinger ... Potměšil, Ladislav
Kapitán "Trapper John" McIntyre ... Prachař, David
Otec Francis Mulcahy ... Nohýnek, Miroslav
Desátník Walter "Radar" O'Reilly ... Kvasnička, Jiří
Kapitán Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce ... Trávníček, Pavel
Plukovník Sherman T. Potter ... Brabec, Vladimír
Major Charles Emerson Winchester ... Molčík, Antonín
rozhlas ... Lábus, Jiří

Dále hráli:
... Miláčková, Eva
... Bouchner, Vítězslav
... Velda, Martin
... Kolár, Jiří
... Bouchner, Vítěslav
... Jagelka, Martin

překlad ... Skřivánek, Zbyněk
... Coufalová, Zuzana
zvuk ... Somr, Milo
... Vaisar, Oldřich
... Kosán, Jaroslav
produkce ... Svoboda, Petr Jan
... Bártová, Marcela
dialogy ... Kvasnička, Jiři
režie ... Bobek, Milo
... Kvasnička, Jiři
 

Seriál se daboval od ledna 1994 do června 1995. vždy jenom o víkendech. Na otázku proč jenom o víkendech Václav Knop odpověděl: „V herecké branži lze brzy ztratit přehled, kdy jsou všední dny a kdy víkendy“. A víkendy každému nejvíce vyhovovali, neboť bylo nejméně práce. Nakonec práce to byla zajímavá a všechny nás velice bavila.
Nakonec pokud máte zájem, můžete se podívat jaké triky které si Kliner vymyslel, jenom proto aby se dostal z armády.

 

Pat

>>>  diskografie herců  >>>
 

 ...........................................................................................................................................................................

Pokud by jste si chtěl někdo objednat všechny díly M*A*S*He 4077 na CD (je jich 32, jeden díl má ca 90 MB),       stačí poslat mail na naši adresu a do 14 dnů to máte doma.

• 1 CD stojí 26 Kč + poštovné

Vše je stoprocentně legální, neboť se jedná o pouhé tv-ripy .