Průvodce: "Připojíte se k naší exkurzi?"

O'Niell: „Ne, musím pomoct Teal’covi čekat na Daniela

---

Mat: "A co vy, chcete s projít po světě Star Gate?"

Kult Star Gate je veliký, ne tak veliký jako sousední Star Trek, ale stále dost vlivný na to, aby si na mne v případě nelichotivého hodnocení na konci tohoto článku najali jeho stoupenci řemesla znalého nájemného vraha, proto se v průběhu tohoto článku budu snažit být co nejvíce ... diplomatický.

Historie seriálu se datuje až do roku 1994, kdy byl do kin uveden film Star Gate. Snímek rozpracovával teorii, že pyramidy na Zemi postavili mimozemšťané, kteří využívali lidi jako otroky. Hrdinové snímku to zjišťují tak, že se jim podaří zprovoznit kruh z prvku zvaný naquahdah a spustit tak Hvězdnou bránu, která vede na planetu Abydos, kde ještě stále vládnou Goa'uldi jako falešní bohové a vůbec vše se nápadně podobá Egyptské civilizaci. Hrdinové s Jackem O'Niellem v čele však oproti všem očekáváním osvobodí lid Abydosu od nadvlády a tyranie parazitické rasy a když už jsou v tom, tak i odkrouhnou nejmocnějšího vládce soustavy, boha Ra. To však zatím ještě netuší ...

Roku 1997 si prodělala velice úspěšnou premiéru první řada seriálu, která přímo navazovala na film a využívala jeho prostředí. Tým vědců od letectva spojených států zjišťuje, že Hvězdná brána nevede pouze na Abydos, ale na stovky, možná tisíce světů. Po menších peripetiích je rozhodnuto, že vláda USA bude finančně podporovat projekt, v rámci kterého přibližně deset čtyřčlenných týmů bude podnikat výpravy na neznámé planety, snažit se navazovat přátelské kontakty a hlavně získávat nové technologie proti nepřátelům číslo jedna - Goa'uldům, kteří v současné době ovládají většinu naší galaxie.

Lidé

Kupodivu lidé žijí po celé Galaxii. Jejich domovská planeta je Země, ale jelikož jsou lidé velice výkonné pracovní síly a navíc se mohou stát hostiteli goa'uldského symbionta, byli odvlečeni jako otroci na stovky planet. Z hlediska galaktické "politiky" neměli vůbec žádný význam až do okamžiku, kdy na Zemi zprovoznili Hvězdnou bránu.

Goa'uldi

Úhlavní nepřátelé lidí a největší mocnost Galaxie. V podstatě jsou to parazité, kteří ovládají lidské tělo. Od různých ras získali spousty užitečných technologií, o kterých se lidem může jen zdát. Rodí se s kolektivní pamětí, což způsobuje jejich nepříliš příjemnou povahu. Jejich potenciál je však omezován tím, že žijí ve feudální společnosti.

Jaffové

Rasa vypěstovaná goa'uldy. Mladí symbionti se vyvíjejí v břišním vaku jaffů a poskytují jim odolnost vůči nemocem, zrychlenou regeneraci a vůbec velikou tělesnou odolnost. Dospělý jaffa nemůže bez symbionta dlouho přežít. Jaffové slouží goa'uldům, poněvadž je považují (stejně jako kdysi lidé) za bohy. Tvoří goa'uldskou armádu a jsou základem jejich moci.

Tolláni

Jedni z prvních spojenců lidí. SGC je pravidelně tahají z bryndy (nejdřív jim najdou planetu, pak ji zachrání před goa'uldy ...). Přesto se s Tauri nechtějí podělit o technologie, protože mají špatné zkušenosti z pomáháním zaostalejším rasám (taková první směrnice ze Star Treku). Jsou na vysokém stupni vývoje, mají velice účinné zbraně i jiné hračičky, díky nimž mohou například procházet hmotou a podobně. Jejich planeta však nakonec díky jejich blbosti padne (do) rukou goa'uldů.

Asgardi

Neobvykle vyvinutá rasa z jiné galaxie. Ve dvacátém století, kdy létali studovat naší planetu, se projevovala jako UFO. Jsou na vyšší technické úrovni než goa'uldi, kteří z nich mají kopřivku, protože jsou to typičtí good guys, kteří chrání život, svobodu ... Přesto však Země pod jejich ochranou není bez starostí, poněvadž Asgardi mají dost svých problémů ve své galaxii (válčí s robotnickými brouky - replikátory)

Noxové

Noxové jsou také prastará rasa, která kdysi hrála v Galaxii prim. Nyní jim však jejich filosofie nedovoluje bojovat proti komukoliv, takže jejich význam pro Zemi není nikterak obrovský. Na první pohled působí jako křováci, ale takové vtípky jako zneviditelňování se, či oživování mrtvých jsou u nich na denním pořádku.

Vyšší bytosti

Problematická rasa, o které najdete v seriálu jen málo informací. Ve své podstatě se jedná o bytosti na bázi energie, které se však nerozmnožují, ale prakticky kdokoliv se může "povznést na vyšší úroveň" a stát se jedním z nich. Jsou velice mocní, ale jejich kodex jim nedovoluje zasahovat do záležitostí ostatních ras. Jednou takovouto zářící zrůdou se stane i Daniel Jackson.

Tok'rové

Jsou to goa'uldi a nejsou to goa'uldi. Jednoho krásného dne si jedna goa'uldská královna řekla, že přestane rodit svině a začne rodit hodné symbionty. A tak vznikli tok'rové, kteří se špionáží a sabotérstvím snaží porazit mnohem silnější goa'uldy. Ukrývají se před svými "zlými bratry" v podzemních tunelech. Jejich taktika je však více než pochybná a jejich ideály a přesvědčení ne zrovna čiré. Přesto jsou důležitými spojenci lidí ze Země.

Jenomže jak to tak bývá, Goa'uldi jsou ve vývoji alespoň tisíc let napřed a to díky technologiím, které nakradli od jiných a ještě vyvinutějších ras. Je to nevyrovnaný boj a lidstvo alespoň zpočátku přežívá pouze kvůli tomu, že si na svojí bránu prozíravě namontovalo iris, což je krunýř, který brání v průchodu bránou nezvaným hostům. Projekt Star Gate se však musí bránit kromě útoků zvenčí i nebezpečím, které pramení z touhy po ukončení tak nákladného a riskantního počinu. Na konci první řady je základna dokonce uzavřena, ale je to tak bývá, brzy se jede dál, poněvadž "užívat Hvězdnou bránu je nebezpečné, nechat ji však ladem je ještě nebezpečnější".

Jinak mají lidé na svých cestách docela štěstí, poněvadž kromě Goa'uldů a jejich služebníků Jaffů potkávají vesměs civilizace přátelské, neutrální, nebo méně vyvinuté, než je Země. V takovém případě se většinou jedná o výrazně nenápadité odnože lidské rasy, které vznikly z nějaké překonané kultury a během tisíců let se vůbec nevyvinuly, takže je to ve své podstatě cesta do minulosti. Samotné rasy jsou vymyšleny docela důmyslně, každá z nich má vlastní kulturu, zvyky a zájmy, ty nejvýznamnější dokonce i historii. 

Dobře, budu k tobě upřímný, nejmenuji se Kirk, jsem Skywalker, Luke Skywlaker

O'Niell při výslechu na Zemi v první polovině 20. stol.

Lidé v průběhu seriálu naváží přátelské kontakty hlavně s Tok'ry, se kterými mají stejného nepřítele; Tollány, kterým sice pozemšťané nejednou pomohou, ale mimozemská rasa se s nimi nebude chtít podělit o svojí technologii; Noxy, což jsou neuvěřitelně mocné bytosti, které si však zvolili cestu nevměšování se do galaktických záležitostí; a samozřejmě Asgardy, kteří vypadají jako ET z béčkového sci-fi z poloviny minulého století, ale i přesto jsou zdaleka nejvyvinutější a co je hlavní, drží ochrannou ruku nad Zemí, kterou zahrnou do seznamu "chráněných" planet, takže na ni Goa'uldi, kteří mají z Asgardů pořádný vítr, nemohou zaútočit.

To je ovšem celogalaktická politika, která alespoň zpočátku není hlavní náplní seriálu. Star Gate sleduje osudy elitního týmu - SG-1, jehož členy jsou Jack O'Niell, Teal'c, Samantha Carterová a Daniel Jackson. Hlavně v prvních řadách jasně převažují díly, které nemají s touto komplexní problematikou Galaxie vůbec nic společného. Proto na mne první série plná dílů "jdeme na planetu, narazíme na problém, vyřešíme problém" zapůsobila spíše jako standardní pokus svézt se na úspěchu filmu. Takže zatímco ostatní seriály často mívají klesavou tendenci kvality, Star Gate až časem vnášela do hry prvky, které sledování oživily. Byť na jiných složkách seriálu se ztráta nápadů časem také projevila.

Plukovník Jack O'Niell

Velitel týmu SG-1. Bojovník a primitiv. Jedna ze dvou postav převzatá z původního filmu. Je to vcelku klasický příklad amerického hrdiny - plní rozkazy, dokáže se obětovat pro svůj tým, ale zároveň vždycky řekne co si myslí, vždy má pravdu a pro ty nejvypjatější situace si schovává nějakou tu hlášku. O'Niell je však okořeněn o značnou dávku nechápavosti napůl hrané a napůl skutečné, čímž nám všem v redakci připomíná naprosto mimoběžné hlášky Lorda Abaka.

Teal'c

Jaffa a někdejší první muž Apophise, který z nepříliš přesvědčivých důvodů přeběhl na stranu Země. Získal si důvěru generála Hammonda a hlavně plukovníka O'Niella, se kterým se velice brzy spřátelil. Důležitý je hlavně kvůli znalostem goa'uldů a poměrů v Galaxii. V týmu SG-1 plní hlavně roli bijce, který je díky svému symbiontovi schopen přežít prakticky všechno.

Samantha Carterová

Kapitán (a později major) Carterová je skutečně multifunkční člen týmu. Je to důstojník, technik, vědec, někdejší hostitel tok'ry a navíc v seriálu naplňuje minimální hodnotu výskytu ženského půvabu. V mládí se dlouho rozhodovala, zda se vydat na vojenskou, či vědeckou dráhu. Letectvo zvítězilo. Na svých cestách nabalí spoustu chlapů, s žádným však nic nemá, poněvadž chová platonické city k O'Niellovi.

Daniel Jackson

Vědec, archeolog, lingvista. Další postava z původního filmu. Nadprůměrně inteligentní člověk se vším, co k tomu patří včetně značné dávky pohrdání vůči blbosti, což alespoň z počátku komplikuje jeho vztah s O'Niellem. Rok žil na Abydosu se svojí ženou, se kterou se seznámil již ve filmu, v prvním díle seriálu se z ní však stává hostitel, což Daniela motivuje k práci v SG-1. Na konci 5. série se "povznese na vyšší úroveň".

Generál Hammond

Hammond z Texasu je velitelem SGC, což jeho postavu přímo předurčuje. On je ten, který má největší starost o "svoje lidi", on jim nejvíc věří, on je hájí, on rozhoduje o jejich budoucnosti, a on je ten, který je dořvává po nepovedené akci. Právě on určuje postupy, jakými se hlavní rozkazy budou plnit, ale jelikož je to měkkas, vždy se až teatrálně ohlíží na morálku typu: "Já vím, že by to mohlo zachránit celý náš svět, ale máme právo obětovat kvůli tomu život mimozemšťana?"  

Doktorka Fraiserová

Naprosto plochá postavička, která kromě přemrštěně černě namalovaných řas nevnáší do seriálu nic nového. Věčně se promenáduje po nemocnici v bílém plášti, zachraňuje lidem životy a trousí hlášky: "Udělali jsme vše, co bylo v našich silách" a podobné. Původně ji chtěli autoři vtáhnout více do děje, ale záhy pochopili, že by to bylo kontraproduktivní, takže její tvářičce nebyl vtisknut žádný charakter.

Johnas Quinn

Slabá, ale opravdu hodně slabá náhrada doktora Jacksona, která se v seriálu objeví na konci páté série. Johnas je mimozemšťan, který má pozoruhodně velkou schopnost se učit, takže brzy zastane Danielovu práci více než dostatečně. V průběhu šesté série si získává důvěru O'Niella, který se stále ještě nechce smířit s Danielovým odchodem. Za jednu sérii se nestihl vybarvit jinak, než jako frajírek a to dost nepovedený.

Fanatičtí příznivci Star Gate se dušují, že oproti tuctovým seriálovým space operám má jejich oblíbený seriál originálnější ideu, která je navíc založena na VĚDECKÉM základě. Vždy když tuto hlášku slyším, získávám dojem, že tady muselo dojít k nějakému hromadnému vymývání mozků. Je sice pravda, že nápad udělat seriál o týmu ze současnosti, který se díky mimozemské technologii vydává na pátrání po nových vědomostech na jiné planety, je méně ohraný (ne však více originální!!) než hvězdná loď z blízké současnosti, ale o onom základě vycházejícím z nových poznatků vědy bych raději mlčel. Nejen že samotný princip Hvězdné brány je proti vědě, ale navíc v prakticky každém díle bych mohl poukázat na nějakou logickou nesrovnalost, kterou autoři buď neošetřili, nebo se na její zaretušování jednoduše vykašlali kvůli plynulému běhu děje. Mě jako diváka to vyloženě uráží.

Jackson: Hathor byla egyptská bohyně plodnosti, opojení a hudby.

O'Niell: Sex, drogy a Roc’n’Roll?

Jackson: Něco v tom smyslu.

Abych to tedy shrnul do krátkého odstavečku, srovnám tento seriál se Star Trekem, který je určen pro přibližně stejnou cílovou skupinu diváků. Star Gate je seriál "nového typu" - modernější, akčnější a dokonce se slušnou dávkou humoru, o který se povětšinou stará O'Niell se svými tupými hláškami. Potěšující je rovněž opravdový VÝVOJ děje. Zatímco v prvním i 176. díle Star Treku sedí na těch samých místech ti samí lidé, Federace je na tom prakticky stejně a jediná loď stejně prd ovlivní, ve Star Gate se vztahy opravdu hýbou a hybateli těchto události (a permanentními zachránci světa) jsou právě členové SG-1. Plynutí děje je prakticky jediným okovem, který vás u seriálu drží. Oba dva seriály trpí tím, že některé jejich díly jsou vyloženě špatné a jiné naopak snesou srovnání třeba s kvalitní SF povídkou. Star Gate má bohužel výraznou převahu těch prvních. A věta na úplný konec: Času stráveného u Star Gate nelituji, ale už je to na hranici ... musíte sami vyzkoušet, jak se vám líbí.   

Pozn.: Hodnocení i text se vztahují i prvním šesti řadám seriálu, které byly zatím u nás odvysílány.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Připravujeme sérii tématických článků o Star Treku, ale ty ještě nejsou uveřejněny, takže nic. Jinak bych sem mohl lupnout odkaz na Červeného trpaslíka, ale to je moje recenze z prvního čísla a hrdě ji zařazuji do seznamu tří článků, ze které se opravdu stydím. Takže jestli chcete, tak si ji v časopise najděte, ale já vám to usnadňovat nebudu.

 

 

Star Gate v síti

Na českém internetu jsem našel jednu opravdu zajímavou stránku o Star Gate, je to www.stargate-sg1.cz, před kterou mohou blednout závisí i mnozí trekies. Najdete tu vše možné i nemožné o seriálu zpracováno v obstojné formě. Zkrátka a dobře, Star Gate si tak dobrou stránku snad ani nezaslouží ...