Já osobně Star Trek považuji za největší televizní fenomén v dosavadní historii tohoto média. Který jiný pořad si dokázal udržet zájem fanoušků čtyřicet let? Který jiný pořad má přes pět set třičtvrtěhodinových dílů? K tomu si ještě připočtěme deset filmů tvořících jednu z nejúspěšnějších kinematografických sérií. Který pořad dokázal oslovit minimálně tři generace diváků? A který pořad byli ochotni jeho fanoušci sponzorovat z vlastních peněz? A když už jsme u těch fanoušků, ukažte na jediný seriál, který má tak početný fanklub po celém světě? Star Trek je zkrátka kult se vším všudy. Jeho jméno si již stalo symbolem. Úkolem tohoto článku je mírně rozpitvat svět, vznik a pozadí Star Treku tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny (i lidé s jen velice nepřesnou představou o obsahu těchto dvou slov existují) a zároveň to přineslo nějaká nová a zajímavá fakta i těm, kteří už podlehli ...

Několik dat ze světa Star Trek

2061 - Zefram Cochrane podniká první let hyperprostorem, toho si všímají vulkáni, kteří se Zemí učiní první kontakt. Existence mimozemských ras sjednocuje zdecimované lidstvo po třetí světové válce.
2156 - Lidé potkávají romulany a začíná válka s nimi, která skončila o čtyři roky později.
2161 - Založena Spojená Federace planet.
2264 - Kapitán Kirk vyráží na svojí legendární pětiletou misi do "hlubokého" kosmu.
2267 - Klingoni uzavírají dohodu s Federací
2355 - Federace potkává ferengy
2363 - Start Enterprise D s kapitánem Picardem
2365 - Federace potkává borgy, dva roky na to ničí jediná borgská krychle bezmála 40 lodí Federace.

Téma nakousneme pěkně od začátku. Příběhy o tiše geniálních lidech, kteří se jen těžko prosazovali přes zabedněnost ostatních už jsem slyšeli mnohokrát, proto budu stručný. Eugene Wesley Roddenberry nebyl nijak výjimečné dítě ani student, na začátku druhé světové války učil mladé kadety jak létat s vojenskými letadly a po vstupu USA do konfliktu sloužil na bombardéru, na kterém si vydobyl uznání i prýmky (skoro devadesát úspěšných misí). Po válce začal létat jako pilot civilního letounu, ale po incidentu, při kterém mohl zahynout on i jeho pasažéři se rozhodl přesedlat. Už dříve psal povídky hlavně z vojenského a leteckého prostředí, tentokrát se rozhodl zplodit několik děl pro televizi, která se v té době již prosazovala jako nadějné médium. Napsal několik televizních scénářů většinou i policajtech a vojácích, až se rozhodl vytvořit něco trošku (ne úplně) jiného. A tak se roku 1965 začala psát historie fenoménu Star Trek, která pokračovala i po smrti autora 24. 10. 1991. Nechal se zpopelnit a vynést na nízkou orbitu, aby svůj poslední odpočinek strávil tam, kde se jeho mysl posledních třicet let toulala, ve vesmíru.

Gene Roddenberry měl kupodivu úplně stejný nápad jako George Lucas o deset let později, natočit kovbojku ve vesmíru, kde se namísto bílých mužů s indiány na koních budou honit rozličné mimozemské rasy na lodích. Musíme si uvědomit, že šedesátá léta byla až doposud (a vypadá to, že ještě dlouho zůstanou) tím nejdůležitějším obdobím v oboru dobývání kosmu. Tomu odpovídala i všeobecná nálada, lidé tak nějak přilnuli ke hvězdám, což je vedlo ke zvýšenému zájmu o SF. Přesto to Roddenberry neměl s producenty nikterak lehké, dlouho obcházel největší studia, která pro něj měla jen naprostý nezájem, který dávala okázale najevo. Nakonec se však šťastnou shodou okolností mohl natočit pilotní díl seriálu s názvem Star Trek: The Cage (Klec), který producenti zamítli. Ale ... stalo se něco, co v televizní branži není vůbec obvyklé, Roddenberry dostal druhou šanci, přepracoval tedy scénář a hlavně postavy, ze kterých ve finále zbyl jen Spock. Je natočen díl Where No Man Has Gone Before, který se stává první hvězdou Star Trekovského nebe.

Jak A.C.Clarke Star Trek zachránil...

>>Gene Roddenberry jednou přišel na Clarkovu přenášku, aby si jej vyslechl jako jednoho z velikánů SF. Po přednášce se s ním setkal a on jej přesvědčil, aby v seriálu Star Trek pokračoval i nadále, byť jej v televizi označovali za propadák. Arthur Gena seznámil s Billem Leighem, který organizoval jeho přenášky a na JEHO doporučení (v podstatě protekci) mu bylo umožněno přednášet vysokoškolákům o natáčení Star Treku. To teprve ukázalo, jak je v této vrstvě obyvatel sci-fi seriál populární. Gene si za několik let přednášení vydělal nemálo peněz a výrazně oživil fanouškovskou komunitu, díky níž byla natočena Nová Generace a další série. Takže kdo ví, nebýt A.C. Clarka ...

Tento sloupek pochází z medailonku A.C.Clarka

K pochopení průběhu tvorby první série Star Treku je nutné trošku se vrátit v čase. Tehdy na tom byla SF trošku jinak, takže přestože prožívala jeden (a zatím poslední) ze svých vrcholů, jen ti nejúspěšnější spisovatelé si psaní vydělili na živobytí. A nejúspěšnější neznamená vždy nejlepší, řada velmistrů žánru si musela chodit ke svým bohatším kolegům půjčovat peníze na chleba (a na chlast). Téměř každý z nich skočil po možnosti napsat scénář do "toho nového televizního seriálu", který byl relativně dobře honorován. A ti, kteří to nedělali kvůli penězům, pomáhali Star Treku už proto, že to byl jediný SF seriál té doby, který splňoval alespoň některé kvalitativní požadavky. Na tvorbě Star Treku se tak podílel třeba můj oblíbený Harlan Ellison.

Původní série Star Treku neměla žádný podtitul, proto ji bylo pořízeno umělé přízvisko The Original Series (TOS). Tato řada měla paradoxně asi nejmenší úspěch, alespoň zpočátku. Seriál si oblíbili fanoušci SF, ale to očividně nestačilo. Po třech letech bylo jeho natáčení zastaveno kvůli malé sledovanosti. A znovu přichází rarita (ten Star Trek je snad přitahuje). Produkce nových dílů byla zastavena a pravděpodobnost na obnovení natáčení byla minimální, přesto se na pod vlajkou neustále opakovaných dílů TOS (kvůli náhlému a trvalému zájmu diváků) v malých komerčních televizích dokázali fanoušci sjednotit a založit fanklub nazvaný Trekkies (trekkie - jeden fanoušek), který získal na takové síle, že byl jakožto jediná fanouškovská organizace zapsán jako heslo do Oxfordského výkladového slovníku. TOS byly natáčeny v letech 1966-1969 a po nich následovalo Star Trekovské ticho přerušované jen sporadickými výkřiky, které trvalo 18 let. Tuto předlouhou dobu Star Trek přežíval hlavně v myslích fanoušků, kteří jej různě promýšleli a sami psali stále nové epizody příběhu jejich oblíbených hrdinů.

>>>Rasy

Lidé

Jako obvykle je lidská rasa "ta malá, ale šikovná". Do vesmíru se dostává v postatě až v době, kdy jsou mocenské karty již rozdány, ale přesto se prosazuje v konkurenci říší, kterým patří desítky hvězdných systémů a které mají technologii na vyšší úrovni. Jsou typičtí svojí morálkou a  milosrdenstvím. Jsou jedním (a to hlavním) ze zakladatelů Federace planet, která je jednou ze tří nejvlivnějších mocností v alfa kvadrantu. 

Výskyt: V každé sérii máme lidí dost, nejvíce jich najdeme v původní řadě, nejméně v Deep Space 9.

Vulkáni

Hodně stará rasa, jejíž domovskou planetou je Vulkán. Jsou spřízněni s romulany, ale narozdíl od nich používají techniky k potlačení svých citů a tudíž je hlavním (a většinou i výhradním) kritériem jejich rozhodování a motivem jejich jednání logika. Právě oni byli první rasou, která učinila s pozemšťany kontakt. Brzy tyto dvě rasy uzavřely spojenectví a posléze i založily Federaci planet. Vulkáni se dožívají vysokého věku (200 let no problém) a jsou telepaté.

Výskyt: Poprvé jsme je mohli potkat již v původní řadě v podobě vulkánského nedochůdčete Spocka, který byl napůl člověk. Hrdým a plnohodnotným členem svého druhu je však až Tuvok z Voyageru.

Klingoni

Divoká a bojovná rasa, sci-fi ekvivalent barbarů. Jejich hlavním charakterovým rysem je smysl pro čest a nejdůležitější dovedností umění boje a to (hlavně!!!) na blízko. Smyslem jejich života je boj, jejich koníčkem je válka a největší jejich touha je zemřít v bitvě, což z nich dělá velice obávané soupeře. V původních dílech jsou hlavními nepřáteli Federace, je s nimi však ujednáno nepříliš pevné příměří. Jejich válečnické schopnosti jsou vylepšeny ještě o maskovací techniku získanou od romulanů.

Výskyt: Také rasa z TOS, mnohem více prostoru však dostala v TNG, zvláště díky Worfovi a zajímavých dějích v klingonské Vysoké radě.

Romulané

Jeden veliký poděs. Většina dílů Star Treku se vám snaží namluvit, že romulané jsou skrz naskrz prolezlí touhou po moci a prospěchářstvím. Jindy to vyznívá tak, že jsou to v jádru dobří chlapíci. Jejich taktikou je pošťuchovat Federaci a škodit ji všemi možnými způsoby, když to přeženou a vyvolají válku, pár let bojují a pak uzavřou mír, stáhnou se do pozadí a za několik desítek let se celý cyklus opakuje. Na pohled jsou k nerozeznání od vulkánů, což jim nemohou odpustit. Mezi romulanskou říší a Federací je tzv. neutrální zóna.

Výskyt: Romulané jsou tichá stálice, nikde je nerozebírají příliš, ale mihnou se v úplně všech sériích, hlavně v TOS

Borgové

Druh, který ve své podstatě ani není rasa. Rozmnožuje se tak, že asimiluje nové inteligentní živočišné druhy, které se pak stanou součástí společného vědomí, tzv. Společenstva, jehož hnacím motorem je touha po dokonalosti. Borgové v důsledku toho nemají  vlastní identitu. Poznáte je podle toho, že se přepravují v naprosto neaerodynamických plavidlech (koule, krychle) a po celém těle mají mechanické implantáty, takže to nejsou zrovna krasavci.

Výskyt: Borgové jsou objevem TNG, ale jejich problematika byla více rozpracována (a zprzněna) ve Voyageru.

Ferengové

Obchodnická rasa, která nemá příliš veliký vliv v galaktické politice, ale o to zajímavější jsou jako individua. Jejich nejvyššími zákony, které nade vše ctí, jsou tzv. Pravidla zisku, které jim dávají za úkol zpeněžovat úplně všechno své jednání. V důsledku toho jsou velice bohatí a jejich lodě snesou srovnání s flotilou Federace, ale to až na výjimky nikomu nevadí, poněvadž ferengové nemají prakticky žádné dobyvačné ambice.

Výskyt: Další výmysl TNG, který došel naplnění v DS9 v podobě majitele baru Qarka. 

Cardassiani

Kdysi mírumilovná rasa založená na rozvoji vědy i filozofie. Zvrat přišel v okamžiku, kdy byly vyčerpány všechny nerostné zdroje na jejich planetě. Nezbylo jim nic jiného, než expandovat a dle hesla "Čím víc mám, tím víc potřebuji" se zastavili až u hranic s Federací, se kterou vedla cardassiská říše dlouholetou a krvavou válku, která byla nakonec ukončena příměřím, ale několik skupin odpadlíků (kteří třeba přišli o svoje domovy) konec války nerespektovalo a dále vedou teroristické útoky na obě mocnosti.

Výskyt: TNG, DP9 a okrajově také Voyager.

Byli bychom však nespravedliví, kdybychom tvrdili, že se nedělo vůbec nic. V letech 1973-1974 vznikala samostatná a svébytná animovaná série, která se k nám do Čech a na Moravu ani nedostala, ale údajně nebyla zas až tak špatná, poněvadž na ni dohlížel sám Roddenberry a triky bylo samozřejmě jednodušší nakreslit, než vytvořit na plátně. Pro starší trekkies tvůrci připravili 4 filmy, které pokaždé fanouškovskou aktivitu ještě oživily. Kromě toho se však děla ještě jedna nanejvýš důležitá věc. Roddenberry si prostředí Star Treku pořádně promyslel, takže v dalších dílech už pozadí nepůsobí jako ploché kulisy (jako v nějaké vesmírné kovbojce), nýbrž jako živoucí vesmír se vším všudy. Každý z důležitých národů má svojí historii, zvyky, normy chování a dokonce i jazyk. Největšího rozkvětu dosáhla klingonština a romulanština. Do klingonštiny byly dokonce přeloženy desítky knih, například některé Shakespearovy hry. A když je někdo (a není jich málo) ochoten naučit se uměle vytvořený jazyk smyšlené rasy z "nějakého seriálu", tak potom se tomuto dílku může říkat KULT.

A to už jsme se dostaly do roku 1987, kdy všichni fanoušci Star Treku sedí u obrazovek a slintají nad prvním dílem nové série s podtitulem The Next Generation (TNG; natáčeno 1987-1994), která se odehrává asi sto let po TOS a vypráví nám příběhy vlajkové lodi Federace Enterprise. Roku 1992 se otevírá druhá fronta a vedle TNG se začíná natáčet Deep Space Nine (DP9; 1992-1999) popisující život na stanici v hlubokém vesmíru. Ihned po dokončení TNG začínají tvůrci s natáčením Voyageru (1994-2001, každá z nových sérií se vytváří sedm let). O těchto třech sériích se nebudu mnoho rozepisovat, poněvadž o nich chystáme obsáhlé samostatné články.

Roku 2001 začalo natáčení nové série nazvané Enterprise (bez Star Trek v názvu), která pojednává o dobrodružstvích první Enterprise o dvě stě let před Picardem a sto let před Kirkem. Technologie této doby jsou samozřejmě extrémně zastaralé, takže na tomto poli nová řada jen s těží překvapí, ale pro fanoušky je velice zajímavé vidět, jak to vypadalo ještě před tím, než vznikla samotná Federace planet. Ohlasy na nejnovější přírůstek do rodiny jsou různé, ale většina skalních fanoušků při zaznění znělky Enterprise zachrochtá blahem. A tak to má být.

Star Trekovských filmů je prozatím deset: The Motion Picture, The Warth of Khan, The Search For The Spock, The Voyage Home, The Final Frontier, Undiscovered Country, Generations, First Contact, Insurrection a Nemesis. Většina z nich jsou povedené kousky, které mají šanci obstát i u diváka, který jinak o Star Treku nic neví, většinou návštěvníků kin ale stejně tvoří fanoušci, kteří si potajmu zastřihávají uši do špičata, nebo se snaží zvýraznit si vrásky na čele, aby vypadaly jako hřebeny.

O vztahu Star Treku a počítačových her by se toho dalo napsat docela dost, ale myslím si, že bohatě postačí konstatování, že se Star Trek hrami se to má asi tak stejně jako se všemi ostatními gamesami s licencí. Z veliké části je to škvár, ale občas se povede něco nadprůměrného. Já osobně mohou doporučit akční hru Star Trek: Voyager: Elite Force 2, což je nadprůměrná střílečka a když k tomu přičtete zajímavé reálie na každém kroku (například tutoriálem vás provází Tuvok, můžete si projít sídlo Federace planet s San Franciscu...) a slušný příběh, nemáte jako správný fan šanci uniknout. Nezapomínejme ani na výtečnou taktickou strategii Star Trek: Bridge Commander a postarší rovněž strategickou záležitost Star Trek: Armada. Pevně věřím, že o kvalitní s touto licencí nebude nouze ani v budoucnu, byť jméno Star Trek už netáhne tolik jako kdysi (což na druhou stranu odfiltruje licenční prospěcháře).

Jak můžeš být vědec a neklanět se před oltářem Star Treku?

jedna z nedůležitých postav v seriálu Star Gate

 

Knihy ze světa Star Treku jsou také velice populární, i když do ČR se jich většina nedostala. K každé sérii vycházejí desítky svazků s literárními přepisy jednotlivých epizod i novými příběhy, které většinou vznikají po natočení seriálu nebo se rekrutuji z odmítnutých námětů na epizody. Asi největšího úspěchu u nás dosáhla série knih s příběhy kapitána Kirka a jeho týmu, které dle mého skromného názoru svoji seriálovou předlohu už v dnešní době převyšují v ohledu přístupnosti pro obyčejného diváka/čtenáře, ne každý snese pohled na Uhuru a Spocka v pyžamu čili uniformě. Rok od roku se stává větší pravdou, že TOS jsou už jen pro opravdové fajnšmekry.

Amatérský Star Trek?

Je to opravdu tak, parta šílenců se rozhodla udělat vlastní řadu epizod Star Trek. Viděl jsem jeden díl a musel jsem konstatovat "hmmm... zajímavé". Asi takhle, je lepěí, když nějaká taková aktivita existuje, než aby neexistovala. Logujte pro informace i download dílů na www.hiddenfrontier.com 

A teď už bychom se měli vydat hledat příčinu tak velikého úspěchu, jakým tento fenomén dozajista je. Správné načasování už jsme probírali a tak je na čase se podívat na diváctvo. V tom je Star Trek dozajista geniální, může se líbit třináctiletému klukovi i pětapadesátileté ženě, negramotnému dělníkovi i vysokoškolskému profesorovi, moralistovi i zhýralci. Zkrátka může se líbit všem skupinám napříč diváckým spektrem, nejen fanouškům SF. Jak se jim to povedlo? Rád bych řekl, že je to posté, ale ono to asi tak jednoduché nebude. Autorům se povedlo do seriálu zakomponovat několik vrstev děje, které jsou patrné téměř v každé epizodě. Dvě nejdůležitější z nich jsem pojmenoval "mise" a "posádka". Zatímco "mise" se zabývá dobrodružstvím lodi, objevováním nových světů, řešením zapeklitých situací, používáním složitých triků či bitvami s nepřátelskými civilizacemi a tvoří tak faktickou kostru každého dílu, "posádka" je dějová linka zabývající se mezilidskými vztahy, láskami i nepřátelstvím, osobními úspěchy a soukromými problémy, často se při sledování této části i zasmějeme. Kdyby "posádka" byla jedinou úrovní děje Star Treku, dal by se tento seriál úspěšně a výstižně označit za Beverly Hills 902 10 ve vesmíru. A když se to autorům podaří dobře zakamuflovat (což rozhodně není vždycky), působí tato část jako přirozený doplněk děje, bez kterého by seriál nemohl fungovat, poněvadž právě díky tomuto se můžeme sžívat s postavami a sympatizovat s nimi. Nevím jak vy, ale já jsem byl dost naměkko při sledování závěrečného dílu každé série, s jejíž hrdiny jsem strávil i přes sto hodin.

O atraktivním prostředí budoucnosti jsme už utrousili také nejedno slovo, takže bychom se měli přesunout už k samotnému filmařskému umění. Když někdo točí už desátý, třiatřicátý či stopadesátý díl některé ze série Star Trek, tak už ve svém řemesle získal značný grif, který jde vidět doslova na každém záběru. Při koukání se na chodbu Enterprise nemáte pocit, že tohle je kus filmařského studia, kde se točí kousíček jedné epizody, ale skutečně to vypadá jako kus lodi. Díky mravenčí práci odvedené na každé scéně byste skutečně mohli žít v iluzi, že tato loď existuje a žije i mimo záběr kamer. Scénáristické umění si také zaslouží poklonu, protože si jen s těží dovedu představit, jak těžké musí být dostat za úkol: budou spolu mluvit tyhle tři lidi, budou vědět tohle a dojdou k tomuhle, máš na to scénu na tři a půl minuty. A vymýšlejte něco, když takových situací může být za sérii třeba tři sta. A přesto nemáte ohromný pocit deja vu. A pokud schémata přímo nehledáte, jen stěží je postřehnete.

Dalším šikovným postupem, který dost možná přispěl k oblíbenosti Star Treku je skoupost na informace, kterou si seriál zachoval ještě ze šedesátých let. Dnešní seriály už jsou mnohem modernější a jsou stavěny pro konzumního diváka (za příklad nechť nám poslouží Star Gate), takže když se seznámíme s novou rasou, tak nás pozve domů, ukáže, kde žije, několikati větami vylíčí historii a kulturu a nadnese problém. Dostáváme tedy důležité informace + omáčku. Star Trek zato dává co nejméně důležitých informací a omáčku vaří z vlastních zdrojů, takže ve finále nám zbude spousta bílých míst, které si přímo říkají o dokreslení samotným divákem. Když to tak vezmeme, nejpropranější mimozemskou rasou jsou vulkáni. Co o nich vlastně víme? Skoro nic. A kde končí informace, začíná prostor pro fantazii. A takto my vlastně s tou bednou spolupracujeme a vyvíjíme činnost, což je taktéž malá rarita, alespoň u seriálů.

>>>Technologie typické pro Star Trek

Replikátor

Replikátory jsou tuze užitečné mašinky. Strčíte do nich energii a informaci, co chcete vytvořit a replikátor vám danou věc udělá. Nejčastěji se replikuje jídlo, ale vytvořit lze takřka cokoliv. Příjemné je, že když zrovna není po ruce kompatibilní zdroj energie, jdou replikátory modifikovat tak, aby fachaly třeba jen na řídký vzduch. Zajímavé je, že takovou praktickou věcičku vymyslela téměř jenom Federace. Například klingoni by nic z přístroje nejedli, ti mají rádi, když se jim jídlo ještě hýbe na talíři.

Simulátor

Technologie pro volné chvíle, aneb máme tu odpověď na otázku: "Kam až dospěje vývoj počítačových her?" Simulátor vás může v místnosti o pár metrech čtverečních přesvědčit, že surfujete na pobřeží Atlantiku. Tato technologie vedla ke vzniku nového uměleckého žánru - holorománu, což je v podstatě kombinace virtuální hry s uměleckým dílem :-). 

Transportér

Kdybychom toto téma opravdu bagatelizovali, tak bychom řekli, že transportér vás  rozloží na molekuly a ty pak převede atom po atomu na energii, která se pohybuje rychlostí světla a na jiném místě, které tuto energii zachytí vás transportér zase složí a každou molekulu dá na své místo. Tento vynález by se dal považovat za všemohoucí a univerzální únikový prostředek, ale ono to není tak jednoduché. Dosah transportérů je velice omezený a navíc je velice citlivý na rušení, takže zrovna ve vypjatých situacích je zpravidla transport znemožněn. Štíty samozřejmě transportní nepronikne, takže taktické únosy kapitána z můstku v polovině bitvy se nekonají. Transportér je velice účinnou věcičkou na různé finty a navíc je to ideální místo, kde se může stát nějaká ta nehoda (spojení dvou lidí v jednoho, duplikování signálu a tudíž i osoby ...)

  Komunikátor

Kromě velice výkonné vysílačky, odznaku Hvězdné flotily, lokátoru a dalších funkcí je komunikátor také univerzální překladač, takže se pomocí něho domluvíte prakticky s každým, včetně neandrtálců a vaší učitelky angličtiny. Jak se to děje je značně nejisté, jediné, co tvůrci prozradili, je fakt, že toho není docíleno na lingvistické bázi, což se jeví jako logické.

Další zajímavou kapitolou je terminologie Star Treku, která se výrazně odlišuje od mluvy obyčejných lidí i vědců. Neustále se modifikuje proud iontů z deflektoru, převádí energie do strukturální integrity a rekalibrují senzory. Jen stěží si pod těmito pojmy něco představíme, což je výhoda, kterou scénáristé často využívají. Je empiricky dokázáno, že pokud některá z postav seřadí alespoň tři takovéto fráze do jedné věty, právě vyřešila ten zapeklitý problém, na kterém si všichni ostatní vylámali zuby. A namítej něco proti tomuto řešení, diváku, co s těží rozeznáš regulátor reakce hmoty a antihmoty od podpěry gondol!

Na druhou stranu by zlí jazykové mohli tvrdit o Star Treku, že je skrz naskrz prolezlý chybami, nelogičnostmi a vědě odporujícími fakty. Ano, to je pravda, ale i tady platí pravidlo, že kdo nehledá, nenajde. A ten, kdo hledá, najde mnohem více u "hvězdných" sousedů, Star Gate a Star Wars (o Andromedě ani nemluvě) těmito nelogičnostmi doslova přetékají a nemnoho lidí jim to vyčítá, buďme tedy stejně milosrdní i u Star Treku.

A jak to vypadá se Star Trekem v České republice? Jde to, fanouškovská základna je vcelku široká, což dokazují každoroční cony na Festivalu Fantazie. Tento rok byl pro trekkies připraven čtyřdenní program nacpaný promítáním a přednáškami, takže fandové měli co dělat od snídaně až po večerní ulehnutí. Kromě toho mnoho vypovídá i existence mnoha rozsáhlých a kvalitních internetových stránek věnovaných buď kompletně fenoménu Star Trek, nebo jen některým jeho aspektům.

A nějaké závěrečné bombastické zhodnocení? Pročpak? Když Star Trak milujete, není co řešit.

Žijte dlouho a blaze.

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Zmiňovaný seriál Star Gate a Červený trpaslík, který bývá označován za parodii Star Treku, což není zrovna přesné, ale nebýt tohoto fenoménu, dozajista by nevznikl. A samozřejmě Šotkův STAAAR TREK.

 

 

Pár otázek ze světa Star Treku, aneb ověřte si, jaký jste trekkies.


1) Voyager na druhý konec Galaxie dostal(a):
a) nestabilní červí díra
b) bytost zvaná Ochránce
c) Prototyp nového pohonu


2) Vulkánci prožívají pon far (neodolatelnou touhu se pářit) každých:
a) pět hodin
b) sedm let
c) devatenáct let


3) Který z následujících lidí NESLOUŽIL na Kirkově Enterprise:
a) Pavel Andrejevič Čechov
b) Nyota Uhura
c) Ti-mi-sung


4) Poradkyně Deanna Troi pochází z:
a) Betazedu
b) Bajoru
c) Vulkánu


5) Může se holografická bytost dotýkat skutečných předmětů?
a) ano
b) ne
c) záleží na tom, jestli je z tvrdého, nebo z měkkého světla


6) Jaké je původní jméno stanice Deep Space Nine?
a) Altarimus
b) Deep Space Two
c) Terok Nor


7) Které dvě postavy byly členové posádky DS9 i Enterprise D?
a) Worf a O'Brian
b) Picard a Troi
c) LaForge a Wesly Crasher


8) Která říše je nejsilnější mocností kvadrantu Gama?
a) borgové
b) Romulani
c) Dominion


9) Hvězdná Flotila je
a) vědecká organizace vytvořená k průzkumu
b) armáda Federace
c) vládnoucí vrstva Federace


10) Má Enterprise D záchodky?
a) ano
b) ne
c) autoři se k tomu odmítli vyjádřit

 

---
správné odpovědi
---


 

1)b, 2)b, 3)c, 4)a, 5)a, 6)c, 7)a, 8)c, 9)b, 10) c