AAA Games - Epilog

Takřka tři roky existence našeho časopisu se uzavřely. Cílem tohoto článku je shrnout to, čeho jsme dosáhli, co se povedlo a co se naopak nevyvedlo. Nahlédnout do minulosti i dnů příštích, pochlubit se úspěchy a vysvětlit defekty. Snad se mi to alespoň trochu povede nahromadit na kupu, která nebude nepřiměřeně veliká. Pro přehlednost jsem se rozhodla rozčlenit tuto rozlučku na několik nezávislých částí.

Redaktoři ve třech větách a třech otázkách

Stvořila jsem takový malý soupis redaktorů s jejich charakteristikou, abych vyvážila neblahé účinky sekce Redakce, kterou má na starost Šotek. Rovněž jsem se zeptala na dvě otázky každého z redakčního týmu a přinutila je, aby si třetí vymysleli a odpověděli sami.

PAT

Pat stál u ideje zrodu AAA Games a věren jeho jménu se podílel takřka výhradně na herních článcích. Jeho redaktorská aktivita sice časem upadala, ale přesto nevyšlo jediné číslo bez nějakého jeho článku. Je autorem mnohých nápadů, které činí AAA Games jedinečným (jména Pat a Mat, upoutávky na články na první straně, soutěže o plní hry...).

Dalo ti AAA Games to, co jsi od něj očekával?

Jo, dalo. Naučil jsem se psát a víc jsem od toho neočekával.

Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Mají něco společného s magovou scénou?

Ne. Na magové scéně nadále působit nebudu.

Jak se máš?

Dobře.

MAT

Pracant, bez kterého by AAA nemohlo existovat v takové podobě, jak jej známe. Je autorem velké části článků napříč všemi sekcemi, píše poezii, herní recenze i medailonky do Knihovničky AAA Games. Je to člověk velice plodný (autorsky) a spolehlivý, avšak ke všemu je to dyslektik, což není zrovna ideální kombinace.

Dalo ti AAA Games to, co jsi od něj očekával?
Nikoliv, dalo mi úplně něco jiného, než jsem čekal, ale pomalu začínám chápat, že to co jsem obdržel je pro život mnohem důležitější. Zkušenosti, lekce v disciplíně a zodpovědnosti a nabroušené pero se mohou hodit po celý život.

Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Mají něco společného s magovou scénou?
Mé plány jsou velkolepé. Už pomalu začínám pracovat na svém prvním románu, který dozajista vyjde někdy před Vánoci:-). Mezi magy se plánuji ještě nějakou dobu pohybovat, ale vzhledem k mému připojení (chybějícímu) to nebude žádná sláva. Přesto držím některým projektům palce.

Na co jsi za ty tři roky práce nejvíce pyšný?
Těch věcí je samozřejmě více, ale nejvíc ze všeho jsem hrdý na to, že jsme si našli své čtenáře, získali jsme si docela zvučné jméno a vytvořili neopakovatelné unikum magové scény.

AUGUSTUS

Zatímco Mat je zárukou značného počtu článků v obstojné kvalitě, Augustus naopak obstarává několik málo výjimečných kusů, na kterých si dává pořádně záležet. Kdo neviděl Augusta tvořit, neuvěří, nad jedním slovem je schopen přemýšlet (či diskutovat) po dobu, která by některým ostatním redaktorům stačila k sepsání třetiny recenze. Vedle své pečlivosti se v jeho článcích projevuje i jeho rozhled, znalosti a stylistická zdatnost, je to zkrátka znalý člověk, který svojí práci bere vážně a zodpovědně.

Dalo ti AAA Games to, co jsi od něj očekával?

Vzhledem k tomu, že jsem od něj nic neočekával, tak ne. Já jsem vůbec v očekávání velmi opatrný, zvláště u věcí, na nichž mi záleží, mezi které jsem AAA Games rozhodně řadil. Ale aby Nicka zase nemohla tvrdit, že se vyhýbám otázce:

Nikoli, AAA Games mi nedalo to, co jsem očekával, ale s tím, co mi dalo, jsem navýsost spokojen.

Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Mají něco společného s magovou scénou?

Mé priority již nemají s diskmagovou scénou společného zhola nic, avšak to neznamená, že bych ji plánoval opustit. Domnívám se totiž, že má práce v této oblasti ještě zcela neskončila, mám po ní porůznu rozházené přátele a proto mně na ní ještě uslyšíte.

Chtěl bys k Nicčině charakteristice něco doplnit?

Rád. Vážím si toho, co píše o mně a o mých článcích, ale to, že jsem do AAA Games zase tolik nepsal (na aktualizaci pouze kvantum textu o rozsahu menšího magu:)) bylo způsobeno mnohem více mou zaměstnaností jinde než nějakou přílišnou pečlivostí. Nepublikuji totiž zdaleka jen v AAA Games, kde zastávám funkci redaktora pro veřejnost (odpovídání na maily, navazování vztahů s ostatními časopisy, různé magové projekty). Což jsou povinnosti, které v mazích velmi často zastávají šéfredaktoři, jež krom toho nepíší prakticky vůbec.

Ono to dá totiž spoustu nevděčné práce, která není nikde vidět. Jenom na svůj redakční (pracovní) mail jsem dostával v posledních měsících klidně i pět mailů denně (spamy nepočítám) a všem jsem se snažil svědomitě věnovat. Tohle, koordinování externistů a neustálé pátrání po nových tvůrčích silách si vybralo nemálo času a sil, které by se odrazily na článcích.

ŠOTEK

Redakční škůdce, to je Šotkova charakteristika a jeho styl, ale pravda je taková, že téměř celá redakce si od něj nechala škodit s úsměvem - ať už přezíravým nebo vyvolaným jeho vtipy. Šotek se stal na magové scéně nebývale slavnou osobou a našel si své čtenáře, což může tvrdit jen málokdo. Ačkoliv je na něj házena kdejaká špína "v civilu" je to vcelku příjemný kluk.

Dalo ti AAA Games to, co jsi od něj očekával?

Jo, a jsem asi jedinej. To je ale překvápko! Ne, fakt bych chtěl všem svejm věrnejm čtenářům hrozně moc poděkovat, páč ta masivní podpora, kterou mi dali v tý zpropadený anketě...to bylo prostě suprový. Víc jsem ani nechtěl. Fakt dík! Jste skvěěěěěělýýýýýýý!!

Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Mají něco společného s magovou scénou?

Jasně že jo! Přece vás děcka nenechám samotný! Jsem nejslavnější a nejkontroverznější mager a mířím jenom vejš a vejš!

Otázky?

Na všecky další otázky vodpoví náš tiskovej mluvčí! Vod čeho ho máme, ne? Augustíku, poklusem klus máš práci!!! A slez z toho lustru Abaku! Já tě vidíííím:)))))))))

NICKA

To jsem já. Starám se o technické zázemí časopisu (dosti neúspěšně), jeho dostatečně plynulý chod (s úspěchem) a korekturu (zoufale bez účinku). Kromě toho píšu články zpravidla o magové scéně či konkrétně o AAA Games (jako je právě tento).

Dalo ti AAA Games to, co jsi od něj očekávala?
Docela jo, seznámila jsem se velice dobře s partou skvělých lidí, kteří tu jako moji kamarádi zůstanou i nadále. Ale nejlepší, co mi AAA zatím nabídlo je ten skvělý pocit odlehčení, když končíme.

Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Mají něco společného s magovou scénou?
Rozhodně bych se ráda i nadále o magy zajímala, ale času nebude nezbyt. Dozajista se nestanu redaktorkou jiného magu, ale nevylučuji, že o mě ještě uslyšíte.

Co dneska chystáš k obědu?
Rizoto.

LORD ABAK

Latentní redaktor, který v druhém poločase existence našeho magu stvořil tři články (včetně jednoho rozhovoru) a dva z nich se staly legendami, které nebyly a nebudou překonány. Ačkoliv si často hraje na tupce, je to vcelku bystrý člověk, který si často všímá věcí, které ostatním unikají. Pro svoje svérázné zájmy (autor subrubriky Army v sekci Plus) a vystupování se stal maskotem našeho časopisu.

Dalo ti AAA Games to, co jsi od něj očekával?

Dalo. Asi mě to dlao to, že jsem si mohl psát do vlastní sekceArmy, takže jsem se zajímal o věci okolo armády a mohl jsem předat zkušenosti a vědomosti dále.

Jaké jsou tvoje plány do budoucnosti? Mají něco společného s magovou scénou?

Whoahahahahahaha. Když bys tohle napsal na tři řádky, tak by už tam nemusela být moje odpověď. Popravě na žádnou magovou scénu se nechystám. Měl jsem určité nabídky, ale ty jsme odmítl, jelikož dnes se angažuji již v jiných oblastech, než tomu bývalo kdysi. Dostal jsem nabídku od jednoho sportovního klubu k jeho vedení. A tudíž mě nezbývá čas na psaní.

Znemožňuje ti pozice vedoucího fotbalového klubu hrát fotbal?

Ne, v žádném případě. I nadále hraji svojí oblíbenou pozici, to znamená defenzivní záložník.

Stručná historie ve třech obdobích

O historii našeho časopisu se rozepisoval již Pat se Šotkem ve dvanáctém a ve dvacátém čísle. Ohlédnout se za celými dějinami AAA máme ale možnost až teď a já jsem byla vyvolena k tomu, abych ji využila.

Zrod (1-11)

V tomto období jsme vystřídali tři vzhledy (+ různé úpravy) a učili se naprostým základům. Jelikož jsme začínali od dokonalé nuly a nevěděli jsme nic prakticky o ničem, nemůžeme se našimi prvními čísly nijak moc chlubit a nedělali jsme to ani v té době, přestože někteří z nás už tehdy věřili, že bychom klidně mohli. Ale zase není pravda, že bychom v té době neměli co nabídnout. Naše hlavní síly byly dvě - Games a Story. O herní sekci se starali Pat s Matem, kteří se v tě době ve hrách už opravdu slušně vyznali a Story se soustředila hlavně na publikování poezie, která se nemá za co stydět ani dnes, a Augustovy Černé růže, která si našla své čtenáře a má řadu nesporných kvalit. Ostatní rubriky tak trochu zmírali, byla snaha o křečovité udržení článků o softwaru a vydávání alespoň jedné kulturní recenze za měsíc, ale jelikož se v kultuře psalo hlavně o filmech a nikdo z autorů těchto článků (především Mat, Pat a Lord Abak) v té době o kinematografii nevěděl téměř nic, nebyla tato sekce naší chloubou.

Růst (12-20)

Dvanácté číslo bylo první, které získalo i off-line podobu, kterou jsme zaslali časopisu GameStar. To nám dodalo novou sílu a motivaci. Další impuls přišel s novým enginem z dílny Grega, který překonal vše, o co jsme se před šestnáctým číslem pokoušeli a který nám v modifikované podobě vydržel až dodnes. Ale technické změny byly jen zlomkem revolucí tohoto období. Ve dvanáctce vyšlo první GamesView a KulturaView, které se nadále staly nedílnou součástí každého čísla. Tato epocha se nese ve znamení kvalitativního i kvantitativního růstu, článků je dost a za naprostou většinou z nich si už stojíme, včetně kulturních recenzí. Tato doba byla zakončena dvacátým číslem, které bylo opravdovým vrcholem našeho snažení. Kromě jiného zavedla standart tři filmových recenzí na číslo, který byl na tu dobu nevídaný.

Rozkvět (21-33)

Dvacítka jednička znamenala katastrofu. Vyšla na počátku ledna, takže byla po Vánocích opravdu napěchovaná a naše touha po vyrovnaně velkých aktualizacích ve spojení se stanoveným datem zániku našeho časopisu nás hnala výš a výš. Každou chvíli jsme navyšovali článkové standarty až se zastavily někde okolo třiceti příspěvků za měsíc. V tomto období naší existence už jsme byli obecně uznáváni jako "jeden z lepších, ne-li nejlepších magů", na což jsme byli náležitě pyšní a nutilo nás to k lepším a lepším výkonům. Projekty jako Knihovnička AAA Games či Tok'ra ještě nikdy nebyly na tak malé a amatérské scéně uskutečněny a my jsme hrdí, že za nimi stojíme právě my. Také jsme v tomuto období zaznamenávali velký ohlas čtenářů, kteří aktivně přispívali do návštěvní knihy (někdy popsali třeba i dvě stránky ve Wordu za den) a hlasovali v anketách (100 respondentů za měsíc je skutečně nádherné číslo, zvláště když máme zablokovanou možnost vícenásobného hlasování z jednoho počítače). Tím bych chtěla všem aktivním čtenářům poděkovat za jejich přízeň i občasnou zdravou kritiku, i oni nám dodávali sílu k další práci.

AAA Games slovem, číslem a grafem

>> První číslo AAA Games vyšlo 8.3.2003, poslední 3. 2. 2006, to je 1063 dní či 25 512 hodin.

>> Za tuto dobu stihlo AAA Games vydat 1 002 400 slov, což odpovídá téměř čtyřiceti slovům za hodinu.

>> AAA Games začínalo s dvěma reaktory a dvěma externisty, končí s šesti redaktory (čtyři zakládající členové plus já a Šotek) a 11 přispivateli (+grafik).

>> Z osmnácti lidí z výpisu spolupracovníků redakce pouze dva vytvořili více než desetinu celkového textu časopisu.

>> Celou dobu, po kterou jsme časopis vydávali jsem kladli obzvláštní důraz (někteří by možná řekli, že jsme tím byli posedlí) na obsahově vyrovnaná čísla se stoupající tendencí. To se neprojevovalo jen v celém časopisu, ale i v jeho dílčích částech. Skvěle to demonstruje graf počtu slov v jednotlivých KulturaViewech. Samozřejmě že v taktové skrovné kompilaci byla možnost upravení počtu slov minimální (zvláště při standartu tří příspěvků na číslo). Garantuji vám, že počet slov časopisu měl ještě mnohem harmoničtější průběh.

>>  Celkový počet slov uveřejňovaný naším časopisem je docela vysoký. Pro vaší představu jsem naházela pár údajů do sloupcového grafu, udělejte si obrázek sami, k tomu snad není třeba žádný komentář.

>> Náš časopis vám nabídl kupříkladu 118 herních recenzí (tři a půl na číslo), 35 retrorecenzí (jedna každou aktualizaci), pouhých 68 filmových recenzí (dvě na vydání) či 190 básnických skladeb (necelých šest na číslo).

>> A jako zlatý hřeb porovnáme náš časopis s některými jinými kvanty textu

 

« Autor článku »

Nicka