INVEX 2004

 

Omlouváme se, ale obrázky sežral Šotek

 

a) úvod

INVEX je pravděpodobně největší akcí svého druhu pořádanou v České republice. Honosná výstava výpočetní techniky plná zajímavých prezentací slibně se rozvíjejících firem od malého nezávislého programátorského týmu až po Microsoft. A jako třešnička na dortu pavilón Z - Game hall! Zní to velice pěkně, že?

 

b) zajištění akce

Co se organizačních záležitostí týče, mají již Veletrhy Brno dlouholeté zkušenosti, takže s tím nebyly větší problémy. Je sice pravda, že páteční dopolední rychlík Praha-Brno by mohl být trochu prázdnější (alespoň do té míry aby se v něm dalo dýchat), ale kdo je prozíravý (a jede osobákem už ráno), nebo má jiné způsoby dopravy v záloze (mohu potvrdit, že cesta autem je mnohem příjemnější), tak by měl cestu do Brna absolvovat bez problémů. Cesta šalinou není žádné utrpení (když nejedete tou hned po příjezdu vlaku) a navíc ke vstupence dostanete lístek na tramvaj, což je velice pozorné. Doporučuji vám nejezdit na černo takových vykuků jako vy, co jedou do Brna jednou za rok a chtějí ušetřit desetikačku na dopravě je mnohem více než si myslíte a revizoři jsou chytřejší, než byste si přáli. Takže na organizační problémy jsme si tento rok stěžovat příliš nemohli.

 

c) prezentace

Patův názor

Očekával jsem, že si v pavilónu Z zahraji nějaké  dosud nevydané hry jako například CS: Source, Medal of Honor: PA, místo toho tam byly samé staré hry.

Oproti minulému roku to bylo více zaměřeno na buisness a obyčejný člověk si zde nemohl prohlédnout žádné nové technologie.

Celkově bych tento rok hodnotil jako velice chudý a pokud se to nezlepší, tak INVEX brzy zanikne, protože tam přestanou výrobci i návštěvníci jezdit.   

Co do počtu prezentací se INVEX oproti minulým letů nerozrostl a popravdě řečeno, je to dost

 vidět. Zatímco cena párku v rohlíku se oproti minulému roku zase o pětikačku zvedla, úroveň poskytovaných služeb se dopředu příliš nehnula. Stejné firmy, znudění představovatelé, nezáživné přednášky a vtípky, které by pokládal za ubohé i náš Šotek. Největšího zklamání jsme se dočkali dost možná nap poli VI-FI technologie, která měla minule jednu z nejlepších prezentací, ale tentokrát to byl jen slabý komerční odvárek. Snad jediného znatelného pokroku se dosáhlo v prezentacích projekčních technologií, kterým byl věnován celý pavilón. Zato milovníci hardwaru odcházeli znechuceni ani jedna firma z oblasti procesorů, grafických čipů, základních desek, harddisků a podobných interních pařaských záležitostí se na INVEXu neprezentovala apespoň průměrně, zda-li vůbec. Ani IBM nezabodovalo, byť alespoň rozdávali slušivé reklamní tašky:-).

 

d) dobré nebo velké prezentace

Velkou prezentaci měl již tradičně Microsoft a tento rok jen velice neobratně maskoval, že vlastně nemá co předvádět, takže jediné co v jeho úseku stálo za pozornost byly informace o novém Service Packu 2 pro Windows XP. Oproti minulému roku, kde jste si mohli exkluzovně vyzkoušet českou verzi Office 2003 jde o znatelný pokles. Naše očekáváni alespoň naplnili stánky antivirů AVG a NODu 32 a feirewallu Keiro. Jediného opravdu milého překvapení jsme se dočkali u velestánku Abel Computers, kde jsme se opravdu pobavili a který byl opravdu profesionálně zvládnutý se vším všudy.        

 

e) Game hall

Hala Z se již podruhé stala Mekkou téměř všech mladších návštěvníků INVEXu. Nic ji však necharakterizuje lépe, než výrok: žádné překvapení. Vedle prodejních stánků JRC a zajímavého oživení INVEX Cupu, na jehož sledování stejně nikdo neměl čas, jste se mohli dočkat spousty informací o hrách na mobilní telefony, které opravdového pařana nezajímají déle než pět minut. Jednoznačnou perlou haly Z byla již tradiční GameStar Show, u které se neustále tísnily davy fanoušků nejen tohoto časopisu a doufali, že získají některou se zajímavých věciček házených do davu (od půllitrových limonád až po originální hry). Za zmínku stojí i prezentace hry Cold War v této lokalitě, vedle které bledly všechny hratelné game pulty s nedávno vydanými tituly, u kterých se zdržovali hlavně "invexoví" hráči. Jediný lokální distributor (alespoň EA Czech a CD Projekt jsme čekali), žádný vývojářský tým. Jednoduše žádná zajímavá firma ani osobnost. Smůla.

 

f) Možnosti výhry a koupě

Ty tam jsou ty časy, kdy jste na INVEXu sice riskantně, ale levně pořídili nějakou tu HW komponentu do vašeho mazlíčka. Ani příležitostí je získat zdarma jste tentokrát neměli příliš. Jedinou výjimkou byla již zmiňované prezentace Abel Computers, kde jste měli příležitost získat digitální fotoaparát, či fototiskárny v jedné z nejprofláknutějších věcí všech veletrhů světa - losovací soutěži. Ale i to se snad počítá! K výhodným nákupům bychom snad mohli přiřadit jedině některá media, například DVD±R Gigamaster jste mohli pořídit za 11 Kč kus.

 

g) závěr

Zklamání, stereotyp, nic nového. Za trest tuto akci i hodnotíme. Příště snad ani nejedem.

 

« Autor článku »

Mat
 
 

Tématické články:

Jediná tématicky podobná reportáž z akce na našich stránkách je Patovo hodnocení loňského národního finále WCG