Geneze diskmagů

Zdaleka nejzajímavější na diskmazích nejsou ony samy pro svůj většinou nevalný obsah, nýbrž jejich geneze – tedy vznik, vývoj a zánik. Vždyť již pouhý fakt, že spousta z těch, o nichž pojednávám, skončila ještě dříve než jsem stihl tento článeček dopsat neřkuli uveřejnit, o lecčem vypovídá. Naopak jiné zatím vznikly…takový je již jepičí život magů.Bývá mi často vytýkáno, že píši velmi vzletně, obšírně a pro řadového čtenáře příliš složitě. Proto následující téma pojmu mnohem stručněji, než by si bývalo zasluhovalo.

Fraggermag

Byl nebyl jednou jeden docela ucházející mag zvaná Fraggermag. Nevynikal sice originalitou, jelikož ve svém repertoáru v podstatě nic originálního neměl, ale za to na něm byla vidět spousta tvrdé práce, kterou povětšinou odváděl jeho pilný šéfredaktor petarda. Redakce si žila vcelku idylickým životem. Petarda na nich tvrdě vymáhal články a oni je nechtěli psát, když tu náhle…proletěl návštěvními knihami ostatních magů následující spam…

FRAGGERMAG KONČÍ

Rázem se odevšad slétli verbíři ve snaze přetáhnout z umírajícího magu schopnější část redakce (myšlen petarda). Dva dny potom následovalo oznámení…

FRAGGERMAG NESKONČIL, FRAGGERMAG TRVÁ!!!

Odezva byla takřka nulová, jelikož to silně zavánělo trikem s lacinou reklamou. Když to zjistila redakce tohoto časopisu, tak rozeslala ještě jedno oznámení…

FRAGGERMAG ALE OPRAVDU NEKONČÍ

Po pravdě řečeno…většinu lidí to tehdy ale opravdu nezajímalo. Když to konečně došlo i bývalé redakci výše zmíněného Fraggermagu – rozpadla se.

SELECTOR

Torzo Fraggermagu (petarda + ještě jedna osoba) se s Gamestory sešel, přibyl ještě jeden shitek (dle vlastních slov jeho tvůrce Kuboneta) Team1 a Selector byl na světě. Tento projekt byl jako většina jemu podobných velmi ambiciózní a též již kvůli osobě šéfredaktora již od začátku odsouzen k záhubě. Ale měl něco na způsob originality.

Když se totiž obvykle tvoří mag, tak se pečlivě připraví první číslo, nějaký více či méně šikovný grafik mu udělá web, hodí se to tam a pak je třeba se postarat o propagaci. Redakce Selectoru to však provedla přesně obráceně, tvrdě se spamovalo; objevily se stránky, jejichž engine však v anketě čtenářů neobstál (a to přestože ji asi desetkrát vyměnili); zhruba měsíc se v návštěvní knize neplodně diskutovalo, ale první číslo…jaksi nevzniklo.

 

Nezdá se vám to trochu ... prázdné?

Nebudu to protahovat Selector skončil dříve než vlastně vznikl. Jenom za svůj velmi krátký skoroživot stihl vyměnit dvakrát engine a jednou šéfredaktora. Zařadil se do dlouhé řady nechvalně známých projektů, jako třeba první 3D diskmag Revolution, jež by se daly charakterizovat slovy…

prvně velké haló a pak kde nic, tu nic.

Galaxie

Její redaktoři, jelikož se jedná veskrze o inteligentní osoby, se všichni svorně dostali na střední školy a rozjeli se po internátech, kde nemají přístup k počítači natožpak k netu. Poslední číslo vyšlo v srpnu, ale dle oficiálního vyjádření v jejich návštěvní knize se v podstatě nic neděje. Galaxie se prý pouze předělává, aby byla lepší.

Nevím, zdali její redaktoři prošli nějakým speciálním školením v mediálním mlžení pro politiky a jejich tiskové mluvčí nebo se již s takovým darem narodili. Každopádně jim to jde skvěle. Ve světě se určitě neztratí.

 

Hvězdná pěchota diskmagové scény

Do této kategorie by se vešlo osob, ale s ohledem na mezený prostor i trpělivost čtenářů uvedu jen dva zvlášť těžké případy.

Kostěj

Kostěj začal svou kariéru ve výše zmíněném Fraggermagu, kde vydržel měsíc a pak se zcela vymkl petardově kontrole. Psal tehdy asi půlstránkové (i s obrázkem) recenze na filmy, přičemž převážnou většinu tohoto extrémně malého prostoru zabral popis děje. Čímž zkazil požitek ze snímku všem nebohým chudákům, kteří měli tu smůlu, že na jeho recenzi narazili ještě před zhlédnutím filmu. Ti, kteří pak snímek již někdy viděli, se museli jen smát. Na Kostějovu obhajobu však musím dodat, že na diskmagové scéně nebyl, není a pravděpodobně také nebude zdaleka sám, kdo podobné paskvily tvoří. Je mu též připisována ona trapná lapálie s rozesíláním spamů o předčasném konci Fraggermagu.

Z prvního ze dlouhé řady svých trapasů se ale vůbec nepoučil. Naopak si začal myslet, že již všemu ohledně magů rozumí a může si směle založit diskmag vlastní. Proto záhy opustil Infiltration, kam na několik dnů přestoupil po smutném konci Fraggermagu, a založil svůj Gamepower.

Začal tak psát novou kapitolu dějin diskmagové scény a rozhovory typu…

Petardo, jak mám udělat to, že když kliknu na Novinky, tak se mi objeví novinky?

Petarda: Hypertextovým odkazem.

A jak mám udělat hypertextový odkaz?

Dotázaný petarda (který evidentně nechtěl příliš pomáhat rodící se konkurenci): Teď budu momentálně chvíli offline.

…se nesmazatelně vryly do naší (myšleni redaktoři AAAgames) paměti a se smíchem si je opakujeme dodnes.

Pokud byste chtěli o Gamepoweru něco bližšího vědět, tak tento mag existoval asi týden, měl jednoho šéfredaktora (Kostěje) a přibližně nula redaktorů. Nikdy nevyšlo žádné jeho číslo, ale zato stihl vyhlásit AAAgames válku. Doposud jsem se nedozvěděl proč.

Momentálně působí Kostěj v Gameburgeru, kde byl v návštěvní knize jeho šéfredaktorem důrazně žádán, aby odpovídal jen na otázky, které se jej týkají a kterým rozumí nebo aby byl alespoň umírněnější. Kostěj chtěl dokonce pracovat zároveň pro Fraggermag, který mezitím znovu vznikl, což ani jednoho z obou šéfredaktorů nijak zvlášť nepotěšilo. Tedy ne to, že vznikl, jako spíš fakt, že by měl Kostěj psát pro dva časopisy. Nějakou dobu si jej přehazovali jako horký brambor poznámkami typu:

Podívej, vím, že máš málo redaktorů, jestli ho potřebuješ, tak já ho klidně oželím.

Ne, díky já se bez něj obejdu. Ať se radši rozhodne sám.

Poté se Kostěj rozhodl setrvat v Gameburgeru. Nebudu tvrdit, že to bylo proto, že o titulech, jež chtěl původně recenzovat do Fraggermagu, se petarda vyjádřil v tom smyslu, že je již dávno má napsané.

X – Name

Tento človíček patří k tomu nejzajímavějšímu, co můžete na diskmagové scéně nalézt. Ani ne tak pro schopnosti jako spíše charakterem. Dle vlastních slov se považuje za rapera, hip hopera, velkého šéfredaktora a nejvíce z všeho toho za levicového extrémistu. Není mi známo zdali má ponětí o tom, co tyto pojmy znamenají, ale dle mého názoru bych řekl, že ne. Nesnáší také impéria, za které považuje každý trochu zavedený mag (např. Galaxie ,Click etc.) a nikdy by se s žádným takovým nespojil. Což ostře koresponduje s faktem, že chtěl jedno takové ve svém Selectoru založit.

Začal se projevovat docela nenápadně. Psal v návštěvních knihách různých magů pod cizími jmény příspěvky typu:

…Já jsem ale čurák…

Poté se bavil tím, že mu to prakticky není možné jednoznačně dokázat a svaloval vinu na šotka. Mj. obvinil i naši redakci z toho, že jej z ničeho neobviňujeme, takže to touto cestou napravujeme.

Pak psal dopisy do Clicku, kde pěl ódy na něj i na jeho šéfredaktora a dle svých vlastních slov: „se ani neodvažoval žádat o místo v něm.“(myšlen pravděpodobně časopis nikoliv šéfredaktor). Když se nedočkal odpovědí typu: „Jen pojď, jen pojď, všichni tu na Tebe již s otevřenou náručí čekáme.“ Tak toho nechal a svého snu se nejspíš vzdal.

Když mu ani tento pochybný způsob seberealizace nestačil, založil vlastní mag Gamestory, který vynikal snad jedině originální grafikou – originální v tom, že se nezobrazovala. Co se týče článků obsažených v tomto mediu, se ke čtení dá použít snad jen recenze na film Trója, kterou však nepsal on.

Gamestory mělo zatím tři čísla, což je na nuzné poměry školáckých magů hodně (vzpomeňme Selector nebo Game power), a dle X – Nama také svou početnou skupinku čtenářů vedených hlavně dívčinou, které se X –Name marně snažil vysvětlit, že s ní nechce chodit.

Tento klučina z vesnice, jak se sám často nazývá, také tvrdil, že dostal spousty SMS od lidí, kterým se jeho mag líbil a kteří se na něm dokonce chtěli podílet. Nemohu tvrdit, zda je to pravda či ne, jelikož jsem nikdy žádnou z nich neviděl, což asi nikdo krom X-Nama. Každopádně by to ostře korespondovalo s anketou oblíbenosti Gamestory, ve které hlasovalo asi šest lidí, z nichž čtyři přáli X – Namovi smrt. Tuto anketu X – Name záhy stáhl a již nikdy neobnovil. Když pak tento mag na nějakou dobu přerušil svou činnost, nevšiml jsem si, že by toho někdo želel a po jeho obnově se z ní nikdo zvlášť neradoval – tedy snad krom X – Nama a jeho redakce.

Proč přerušil snaživý klučina z vesnice svou práci na „zavedeném magu“? Vznikl Selector(viz výše), jehož byl šéfredaktorem. Když se však měsíc nic nedělo, začali se čtenáři (Když první číslo nevyšlo tak co asi četli? – filosofická poznámka autora) a někteří redaktoři dožadovat prvního čísla. X – Name je však pouze zásoboval historkami o tom, jak je na útěku před policií. Netrvalo dlouho a návštěvní kniha Selectoru se začala plnit rozezleným voláním po změně šéfredaktora. Tím se měl stát pracovitý petarda, který přes své prvotní rozpaky nabídku nakonec přijal. Když mu však X – Name místo práce nebo prvního čísla, které v tu dobu prý (Existují oprávněné pochybnosti, zdali vůbec existovalo – pozn. autora) leželo u něj v počítači, dodal jen sliby, rozhodl se petarda na přání čtenářů odejít a znovu oživit Fraggermag. X – Name se vyděsil a celý projekt ukončil. Tak neslavně tedy dopadl Selector – mimochodem podle X –Nama petardovou vinou a zradou.

Sem

Chtěl šotek umístit své Odhalení pravé tváře Slowlyho (Speedyho) Daniela, avšak jelikož je to MŮJ článek, tak jsem jej přesvědčil, aby to nedělal a pokud již bude pociťovat neodolatelnou touhu se čtenářům svěřit, aby napsal něco vlastního a uveřejnil to pod svým jménem. Nakonec šotek od svého „geniálního“ nápadu upustil výměnou za to, že zde nebudu psát o něm, avšak tyto řádky mají být výstrahou Speedymu Danielovi, což je též jediný důvod, proč je píši. Někdy si připadám jako chudák.

Jak vidíte, milí čtenáři, život může být někdy mnohem absurdnější a zábavnější než jakákoliv satira či šotkův úvodník – hlavně proto, že je skutečný. Tímto autor prohlašuje, že každá z osob nebo událostí zmíněných v tomto článku je prostou pravdou. Nic jsem si nevymyslel ani nepřikrášlil. Nechtěl jsem se také nad osoby v něm zmíněné nijak vyvyšovat nebo se jim snad posmívat, nýbrž podat trochu ucelenější přehled faktů o odvrácené straně diskmagové scény. Zastávám totiž názor, že tvorba magu je činnost navýsost chvályhodná a pokud se vyloženě nekopírují články, nápady, grafika etc., tak si zasluhuje podporu, kterou bych poskytl i dvěma výše zmíněným redaktorům. Jestli jsem se sem tam dopustil nějakého nejapného žertíku, tak to bylo pouze ve snaze tento článek čtenářům nějak oživit, jelikož je docela dlouhý a přiznejme si…kdo by jej jinak četl?

« Autor sešitu »

Augustus
 
 

Tématické články:

Zatím jsme o mazích jako takových příliš nepsali, výjimku tvoří pouze Matův článek Diskmagy, který vyvrací (a naopak rozšiřuje) některé mýty.