Ovladače od ATI

Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem si koupil velmi levnou a v té době docel výkonnou grafickou kartu ATI Radeon 7500 64 MB DDR. S kartou jsem velice spokojen, protože i přes její nemalé stáří dokáže v klidu rozchodit tak HW náročné pecky jako Mafia, GTA III, nebo třeba Morrowind. Vše by bylo v pohodě kdyby nějaká chytrá hlava nevymyslela ... ovladače!

Možná si po tomto článku budete o mě myslet, že jsem zabedněný hňup, a že toho o počítačích vím asi tolik jako Marie Terezie, ale říkám Vám, že ne vše je tak lehké, jak se to jeví. Tímto hororovým příběhem bych nechtěl nikoho odrazovat od koupě grafické karty od ATI, naopak, myslím si, že tyto grafiky jsou na našem trhu zdaleka nejlepší, co se týče poměru cena/výkon (zvláště pak série 8500 a 9000 + pro). A také bych chtěl upozornit, že zdaleka ne každý má s ovladači na tuto kartu takové problémy jako já, a proto může být ta moje ... pošahaná.

Pusťme se do toho. Kartu jsem přinesl domů, zbaštil oběd, našel starý dobrý křižák a jal se pitvat počítač. Vše proběhlo bez nejmenších problémů. Karta zapadla do AGP slotu jak po másle a já už zapínal počítač. Naběhl, kontrola RAM, CD-ROM a HDD, bez problémů, a konečně Windows, až na to, že měl 16 barev, byl také úplně v pořádku. Už jsem byl připraven s instalační CD v ruce. Vše klaplo. Počítač se restartoval a já instaloval všechny hry, které se my kdysi sekaly, abych si užil to, že se mi teď sekat nebudou. Nádhera. Byl jsem překvapen jejím výkonem a mohl jsem jít spát (už byl večer). Ráno dalšího dne jsem se nasnídal a zapnul počítač (byl víkend), ale co se nestalo, Windows nenaběhl, restartuji počítač. Bez výsledku. Zuřím a nakonec spouštím Windows v nouzovém režimu. Nastavuji 16 barev a restartuji, Windows konečně nabíhá...

V následujících několika dnech několikrát přeinstalovávám ovladače. Smiřuji se s tím, že pokud zapínám počítač, pravděpodobnost, že se spustí je 1:1. Buď se spustí a já můžu jásat, nebo se objeví netečná černá obrazovka a já budu muset možná i několikrát přeinsalovávat ovladače...  Zjišťuji, že takto to dál nejde, odjíždím za Patem, aby mi z internetu stáhl nejnovější ovladače, které se stahovaly asi 90 minut. Ale co, hlavně, že je mám. Objíždím domů a ihned je instaluji. Vše se zdá být bez problémů, Windows nabíhá, sláva. Jásal jsem předčasně, nevím proč, ale jinou hru než miny jsem prostě nezpustil...

Příběh by mohl pokračovat, ale já radši nechám mluvit čísla: Počítač mi nefungoval, nebo částečně fungoval asi 381 hodin, 7krát jsem přeinstalovával Windows (střídavě Me a XP). A na svém harddisku mám 5 ovladačů, přičemž ani jeden nefunguje.

Jak jsem to vyřešil? Zahrál jsem si na Mendla (doufám, že to byl on, biologie není moje silná stránka) a zkřížil některé ovladače a ejhle, systém je poměrně stabilní (ještě kvůli grafice nespadl). Problém je vyřešen!

Jaké poučení plyne z tohoto článku? Nikdy, ale opravdu nikdy nejezte vafle s grankem!!

Mat