Dobré freeware a shareware, které by neměli chybět na vašem počítači...

WinSETUP 3

Tento program Vám výrazně pomůže při tvorbě optimálního prostředí. Nenabízí sice mnoho funkcí, ale zato je v češtině. A co dokáže tento program? Můžete třeba skrýt ikony na ploše, výrazně modifikovat Nabídku START a nebo třeba zakázat logo Windows při načítání systému. Přestože to není žádná špice, já osobně ho používám a to přesto, že jsem s ním měl poměrně velké problémy a to takové, že jsem měl omezené možnosti správcem systému, což mě zarazilo, protože nejsem připojený ani na internet a já jsem jediný uživatel mého PC. Trvalo mi to pěknou chvíli, než jsem zjistil, jaký program mi to způsobuje. A ještě něco, jednou jsem si pohodově konfiguroval pomoci WinSETUPU, když mi z ničeho nic spadl systém, což by nebyl takový problém, kdyby mi zase naběhl a já ho nemusel přeinstalovávat (myslím tím Windows.

WindowBlinds

Tak toto je opravdu špičkový program ve svém oboru. Je to sice shareware, ale i tak nabízí spoustu mužností jak vylepšit vzhled Vašeho systému. Věřte mi, že když si s tím opravdu vyhrajete, bude vaše 98 nebo Me vypadat o dost lépe než nechutně hardwarově náročné XP. Skinů, které můžete použít sice není nějak převratně hodně, ale vypadají opravdu dobře. A ještě byste měli vědět, že po každém spuštění počítače Vás bude otravovat Kupmě obrazovka.

Windeath

Tento free prográmek je velice jednoduchý a také velmi užitečný, Prostě Vám vypne počítač v zadaný čas, nic víc, nic míň (nebo obráceně?). K dobrému mu musíme přičíst také to, že vypadá velmi pěkně. Řeknu Vám, že není nic lepšího, než si lehnout do postele, pustit si Červeného Trpaslíka (viz sekce Seriály) a vědět, že můžete v klidu usnout a počítač se sám vypne.

Ke stažení je tento program na www.slunecnice.cz

HyperSnap-DX 4

Tento téměř dokonalý típač obrázků vám přijde vhod, až budete jako já psát časopis o PC hrách. Jediné, co mě na něm opravdu štve je kupmě tabulka, která se objeví na každém típnutém obrázku v shareware verzi, kterou vlastním. Takové pěkné obrázky z filmů se potom mohou dát do spořiče obrazovky a to je potom krása! Já osobně si udělal spořič obrazovky s obrázky z Pána prstenů a mohu to jen doporučit. Druhá strana mince je zase to, že ke klávesnici dostanete úplně zdarma klávesu Print Screen, který zvládne většinu funkcí tohoto programu.

Virtual Dub

Toto je velmi šikovný program na úpravu videa. Já osobně neznám žádný jiný program tohoto typu s tak širokou škálou funkcí. Pomocí tohoto můžete dělat videoklipy nebo třeba vytáhnout pouze audio, což je funkce kvůli které jsem ho používal já. 600 megový film tak můžete stáhnout na nějakých cca 70 mega (pokud vám nebude vadit, že se nebudete dívat na film, ale budete ho poslouchat :)

Icon XP

Tento prográmek slouží, jak samotný název napovídá k importování ikonek z Win.XP na váš operační systém, => viz. obrázek zde <= . Program po instalaci rozezná jakou verzi Windows máte nainstalovanou a podle toho se zařídí.Ovládání je snadné, takže nic nemůžete pokazit a když se vám program nebude líbit stačí kliknout na Restore Me Icons a vše se vrátí do původní podoby.
Program je bohužel shareware, po 20 dnech si ho musíte zaregistrovat a nebo…. ale o této možnosti se tu nebudu zmiňovat, protože se mi hnusí a nebudu jí tu proto zmiňovat.

CPUKILLER

Tento program, nebo nějaký program tomuto velmi podobný, je jistě znám všem nostalgikům a milovníkům sterých her, kteří vlastní trochu silnější železo. Tento program totiž dokáže z vašeho gigaherzového broučka udělat nadupanou stovku a řekněte samy, kdo by to nebral? Zkušenější jistě ví, že většinu her z roku 1985 na svém P IV prostě nerozchodí. Program má velmi intuitivní ovládání, ve kterém se neztratí ani ten největší laik. Když jsme u těch amatérů, pokud je pro Vás hranice mezi hardwarem a softwarem velmi matná a nejasná, tak se nemusíte bát, že Vám tento program udělá z vašeho nového počítače archivní kousek na trvalo, účinky tohoto programu zmizí po jeho vypnutí, nebo po restartu počítače (pokud nesnesete tu pomalou herku už ani o vteřinu déle). Závěrem musím říct, že se CPUKILLER (všeříkající název) stal stálou součástí mého miláššška...


RAD LIGHT

Jaký přehrávač na filmy používáte? Windows Media Player? Já taky, ale co filmy s titulky? Micro DVD? BS Player? Tak to máte docela smůlu, protože na trhu je přehrávač mnohem stabilnější a intuitivnější. Podporuje bezkonkurenční množství formátů a to jak videa, tak i titulků. Jak jsem již řekl, ovládání je velmi intuitivní na rozdíl od některých jiných přehrávačů (Styď se Micro DVD!!) a k tomu dobře vypadá!!! A jako bonbónek na dortu vám oznamuji, že to je freeware!!! (ti co běželi do obchodu, než dočetli tento článek mají smůlu...:-)).
www.radlight.net

Icon Packager
 

Možná jste si už všimli, že se v této rubrice věnujeme hodně vzhledu Vašich Woken. Nejinak tomu bude i tentokrát. Program, který Vám chci představit je Icon Packager. Jak jste možná podle názvu poznali, bude se tento program zabývat ikonami, přesněji řečeno výměnou ikon. Vy si pouze vyberete jeden z několika motivů (v základní verzi jich je asi deset, ale další si můžete stáhnout z netu). A když se Vám nebude žádný líbit, jednoduše se vrátíte k ikonám klasickým. Myslím si však, že alespoň pár motivů se Vám zalíbí. Tyto motivy obsahují ikony pro Tento počítač, dokumenty, koš, ... ale i pro samotné složky. Užívat si tento program můžete 30 dní, potom musíte platit... škoda.

IrfanView

Je freeware, to je jeho velká výhoda, neboť takhle kvalitních volně šiřitelných prográmků je jako šafránu. Funguje ve všech Bilových operačních systémech, včetně XPček. K dispozici je i česká verze programu, což je další velká výhoda. Umožňuje přehrávání audio i video souborů WAW, MID, AVI, MOV, MPEG a MP3. Můžete si ho dokonce obohatit o další funkce, pokud si stáhnete z internetu potřebné soubory. Je to jednoduchý, velice přehledný grafický editor s kterým se naučí pracovat opravdu každý. Vřele ho doporučuji.

Nokia Monitor Test

Ne, neděste se, tohle nemá s mobilními telefony nic společného, i když název tomu napovídá.
Jedná se o program, který vám umožní zjistit potřebné informace o vašim budoucím či současném monitoru. Pomocí něho si můžete zjistit např. Moiré, Readability, Focus a jiné neduhy, které by monitor mohl mít.
Pamatujte, že monitor je nutné před testováním nechat alespoň 15 až 30 minut rozehřát na správnou provozní teplotu a poctivě si ho seřídit, než začnete testovat. Tento prográmek by si měl pořídit každý, kdo si chce koupit nový monitor a přitom neprohloupit a nebo si otestovat svůj dosavadní.

Visual Business Cards
 

Je to jednoduchý prográmek, který umožňuje vytvoření vizitky dle vašich představ. Má jednoduché ovládání a příjemně se s ním pracuje. Obsahuje i pár šablon, pro ty kteří nemají čas a nebo se jim nechce vymýšlet vlastní.
Bohužel je to 30 denní trial verze, tak si pospěšte ať toho stihnete co nejvíc.

 Dream Screensaver Maker
 

 Je snadno použitelný šetřič obrazovky. V čtyřkrokovém průvodci si můžete snadno udělat vlastní profesionální šetřič obrazovky s vašimi fotkami.
Tento nástroj obsahuje několik druhů efektů jako je např. maska,dynamický přechod a spoustu dalších. A nejlepší je na tom to, že nepotřebujete mít žádné zkušenosti, pouze stačí spustit průvodce a ten vše obstará za vás. Program je jako trial verze.
Podporuje všechny Microsofťácký operační systémy.


www.share2.com/screen-saver


WinAce Archiver

Začal jsem používat tento archivační prográmek a jsem s ním naprosto spokojen. Nejenže má větší archivační kompresi než ZIP, Rar. Mat ho testoval a musím přiznat, že program v testu obstál více než dobře. Program umí archivovat ve více formátech jako je např.zip,rar, tar…
V programu je i obsažen Sfx modul. Můžete si vybrat zda chcete vytvořit průvodce v dosovském nebo windowsovském prostředí. Navíc si můžete také vybrat v jakém jazyku bude s vámi průvodce komunikovat. Bohužel čeština není obsažena. Program také umožňuje rozdělení většího souboru na diskety,Zipky a CDčka 650 a 700MB.
Bohužel je to dvouměsíční trial verze. Umí pracovat se všemi Win.operačními systémy.
www.winace.com
 


JetAudio

Tento skvělý freeware prográmek vám umožní přehrávat téměř všechny tipy mediálních souborů. Primárně je určen pro přehrávání audia (Wav, MP3 ...), ale bez větších problémů přehraje i jakékoliv video. V tomto ohledu mi však chyběla funkce přehrávání videa s titulky, takže vám stejně neposlouží jako jediný přehrávač v systému (budete si muset nechat RAD LIGHT, nebo MDVD player). Ale jinak poskytuje mnoho nadstandardních funkcí, např. konvertování audia, ripování CD, poslouchání internetových rádií, či dokonce vypalování Audio CD. Jediná věc, která se tomuto přehrávači dá vytknout je jeho ovládání, které není nejhorší, ale stále se má od Windows Media Playeru co učit.

www.jetaudio.com      

IDOS - Jízdní řády

Absolutní klasika. Kdo nezná, tak o hodně přichází, nebo jezdí všude autem :-). Co byste od takovéhoto prográmku čekali? Ano tento každoročně aktualizovaný program vám vyhledá jakékoliv možné spojení vlakem, či autobusem (ale v některých městech i MHD) podle vámi zadaných kritérií (délka čekání na další spoj, přes co chcete jet, počet přestupů, maximální odchylka od nejkratší cesty...). Nic víc, nic míň. Vadou tohoto freewaru je nemožnost vyhledávání kombinovaného spojení (vlak i autobus), ale i přesto je to velice užitečná věcička.

www.datis.cdrail.cz     

MAGIC MEDIA MANAGER - silver edition

Nedávno jsme vám představili výborný univerzální nástroj na přehrávání mediálních souborů- Jet Audio. Nikdy bych netušil, že někdy najdu něco ještě univerzálnějšího a promakanějšího. Ale stalo se, právě MMM je tím programem. Tak nejprve si vyjmenujeme, co umí - samozřejmě přehrává všechny standardní typy hudby (včetně stále modernějšího formátu ogg) a videa (opět bez možnosti titulků), vypaluje hudební CD, přehrává internetová rádia, konvertuje hudbu (bohužel pouze do formátů waw, ogg a wma, takže žádné MP3, ogg je sice lepší, ale ne tak běžný jako MP3) a dokonce obsahuje několik nástrojů pro správu obrázků! Kromě toho, že je velice komplexní je i intuitivní a nabízí velice pokročilé funkce - například navolení pořadí písniček, aniž bychom měnili pořadí v playlistu, nebo tvorba slideshow z obrázků ve složce.

Nebýt technických problémů - občasné padání a zpomalování přehrávání videa, by byl tento nástroj zcela ideální a konečně by pohřbil již léta stagnující (a zhoršující se) WinAmp.

www.maxic.com

Hotkey

V jednoduchosti je genialita. Když spustíte program hotkey, ničím vás neohromí - žádná estetika, žádná KupMě obrazovka, prostě nic. Ale jeho možnosti jsou obrovské. Přiřazuje totiž různé akce vámi navoleným klávesovým zkratkám. Kdyby jste spouštěli kombinací kláves programy - OK je to praktické, ale tato možnost (sice podivná, ale přece) je zaimplentovaná v samotných Windowsech. Tento program vám poskytne mnohem více. Od otevírání a zavírání CD mechanik, přes úpravu hlasitosti hudby a otevírání Windowsáckých dialogů až ke změně tapety na ploše. A to vše třeba jedinou klávesou!! Je ovšem docela nepraktické, když se vám při každém stisku klávesy O otevře CD mechanika a při každém stisku C zase zavře (pokud je otevřená). Proto se tyto funkce mohou přiřazovat ke kombinaci s různými funkčními klávesami (ALT, CTRL, SHIFT a WIN). Dle mého názoru tento program velice zjednodušuje práci s operačním systémem.

http://sweb.cz/petr.lastovicka

Free DVD Codec

Název mluví za vše. Pokud máte DVD-ROM, tak jste si již jistě setkali s problémem: Nejdou mi přehrát DVD videa, která buď potřebují speciální kodek, a nebo dokonce celý přehrávač, který většinou není zdarma (Power DVD, InterDVD player ...). Ovšem najde se i rozumná alternativa a tou je právě tento kodek poskytovaný zdarma, po jeho instalaci již nebudete mít s DVD problémy a přehrajete je například ve Windows Media Playeru. Jedinou jeho nevýhodou je jeho přílišná chytlavost s jinými, "klasičtějšími kodeky, takže počítejte s tím, že pokud máte nainstalované tři codec-packy, tak vám je výrazně rozvrtá a sám nepoběží.

http://www.maximusdvd.com

CDex 1.5b

Pod tímto krkolomným názvem se neskrývá nic jiného než malý, šikovný a freewarový Audio CD ripovač, který nabízí všechny standardní funkce včetně jednoduché editace tagů a navrch ještě jednoduché a intuitivní ovládání. I zde se však najde nějaké to mínus. Hlavně se jedná o dost pomalou kompresi, zvláště do formátu mp3, oproti např. Audio Convertoru je ripování až dvakrát delší. Nicméně v oblasti freewaru nemá konkurenci. 

http://www.cdex.n3.net

Rock XP

Tento program je velice prostá záležitost, která vám vytáhne z registrů produce key vašeho Windows XP a poskytne vám možnost ho změnit. Kromě toho hledá i jiná produktová čísla v registrech a jako bonbónek na vrch vám ještě nějaký ten kód vyprodukuje, což znamená, že vám vychrlí slovo libovolně složené z písmen a číslic o dané délce ... zajímavá možnost, ale pochybuji, že to někdy někdo využil.

www.stahuj.cz

RadLight 4 alpha 7

Tato veřejně šířená alfa nové verze dost možná nejlepšího a nejpoužívanějšího přehrávače filmů (rozuměj přehrávače s možností zapnout titulky) ukazuje, že ne vše bylo na tomto poli již vynalezeno. Nabízí asi nejelegantnější desing, jaký jsme až dosud na tomto poli mohli spatřit a oproti svému staršímu bratříčkovi nabízí několik zajímavých funkcí. Snad proto, že se jedná o alfa verzi, je přehrávač docela nestabilní a občas spadne ani nevíte proč. Ale toho se ve finální verzi nemusíme bát. 

www.radlight.net

Cyklotrasy

Tento navýsost zajímavý program vám pomůže připravit trasu na čundr, vypočítá vzdálenosti, či převýšení, upozorní na zajímavosti, které jsou často i vyfocené a vůbec poskytne vám sice strohé, ale důležité informace, které se vám při plánování budou hodit. Někdo si hold dal tu práci a zanesl všechny svoje čundrácké poznatky spojené s kartografickou přesností do programu, který opravdu stojí za to. Jediný "problém" tohoto programu tkví v tom, že je shareware a tudíž vám bez registrace bude co chvíli vyskakovat tabulka s požadavkem o opsání řady čísel. Člověka to dost prudí, ale na druhou stranu musím smeknout nad zajímavým nápadem, jak donutit lidi ke koupi.

www.clickteam.com

 Pat & Mat

« Autor článku »

Pat a Mat