Jaký je nejlepší

Windows?

Otázka je to dost složitá a vsadil bych se, že to je vůbec první existenční otázka lidstva. Žádné vejce nebo slepice a hádej co bylo dřív, ale jaké Windowsy jsou nejlepší, to nám řekni, chytrolíne! Já mám jasno a proto vyhlásím vítěze hned zkraje. Takže prosil bych tuž a vítězem se stává...

  Proč tomu tak je? Protože jsem to řekl (napsal) Já, to jsem vám vytřel zrak, že. Ale teď vážně. Na následujících řádcích se vám budu snažit vysvětlit proč tomu tak je a zároveň stručně charakterizuji i ostatní Windowsy. takže s chutí do toho ...

Windows 95: Revoluce    

To jistě, revoluce to byla a jak veliká. Skok z opravdu obstarožního ( napadají mne i jiné výrazy, ale ty se na slušné internetové stránky nehodí) Windowsu 3.11 přímo do uživatelského rozhraní které se používá prakticky dodnes. Nicméně podívejme se pravdě tváří v ksicht, tento systém je již okolo osmi let starý (to pouze typuji z názvu, v té době jsem pařil na C64, a tak jsem se o PC moc nezajímal- popravdě řečeno jsem nevěděl co to PC je) a tak se nesmíme ptát, co nám přinesl nového, ale co nám může nabídnout dnes. Buďme upřímní, moc toho není maximálně tak nízké HW nároky, ale kdo o to v době 2 Gigaherzových mašin stojí?

Moje zkušenosti s W95: asi 20 dní

Moje hodnocení: 50%

Windows 98: Evoluce

Co mohu říct o W98, asi to, že měl na čem stavět a tak stavěl a stavěl. Vylepšil co se jen dalo. Byl stabilnější než W95 (faktor stability s zvednul ze 2% na 5%, což je více než stoprocentní nárůst), byl hezčí než W95 a jeho HW nároky nevzrostli o tolik, o kolik vzrostla jeho kvalita. Ale to hlavní je přístup na Internet, který byl ve W98 mnohem a mnohem jednodušší. Výrazně záporného nemůžu říct nic, snad, až na opravdu špatnou stabilitu (ale jak jsem již řekl Microsoft se učí).

Moje zkušenosti s W98: přes půl roku

Moje hodnocení: 75%

Windows Me: Dokonalost?

Ne, to určitě ne. Pouze z povzdálí sleduje, jak by měl vypadat opravdu dobrý operační systém. Ale když to vezmeme kolem a kolem, tak je to v podstatě vylepšený W98, ale styděl se rozhodně nemusí. Je opět o něco stabilnější, hezčí a také "mediálnější". Věc, kterou bych považoval za klad je vlastní instalátor přímo v útrobách samotného systému, což znamená, že když si budete chtít nainstalovat Malování (které jste pro úsporu místa nenainstalovali), tak nebudete muset hledat ve svém pařanském kutlochu instalační CD WMe, nýbrž se nainstaluje přímo z HDD, což znamená, že když Vám spadne systém, stačí zadat c:\Windows\options\install\setup, odklikat pár obrazovek, počkat asi půl hodiny a voala, systém je zcela obnoven, přičemž vaše nastavení (ovladače, pracovní plocha...) zůstalo netknuto. S tímto samozřejmě souvisí i zápor a to (podle mého názoru) neúměrné zvýšení požadovaného místa na disku ,které po několika měsících používání může dosáhnout až úctyhodný jeden gigabajt. Přestože tento systém má spoustu chyb, tak jde o, podle mě, nejlepší systém na trhu.

Moje zkušenosti s WMe: 2+ roky

Moje hodnocení: 85%

Windows 2k hledáte marně, nehodnotil jsem ho, protože s ním nemám žádné zkušenosti.

 

Windows XP: Nová generace

Nevěřte tomu, všude, všude, VŠUDE, se dočtete/doslechnete, že XP je nejlepší operační systém. Tedy takto, pokud máte mašinu, která právě vylezla z pásu a hodláte na ní prováděl činnosti jako je psaní ve Wordu (pokud vám na něj po koupi XP zbudou peníze), surfování po internu, či hraní her jako Hledání min a Srdce, tak je pro Vás XP ideální systém. Ano, je VELMI stabilní, VELMI pěkný, a má VELMI dobrého správce souborů NTFS (důrazně doporučuji ho neinstalovat a zůstat u FAT 32, pokud nejste rozhodnuti, že si XP ponecháte na pořád, pokud budete chtít nainstalovat jiný systém, budete mít problémy), ale je také VELMIVELMIVELMI, HW náročný, nenechte se zmást minimálními požadavky (P II 300, 128 MB RAM a 1,5 GB na HDD) pod kterými sice možná XP rozchodíte, ale budou se vám sekat i výše zmiňované miny. Já sice nemám nějak nadupanou mašinu, ale Pat má Athlon XP 2000+, 512 MB RAM a GF3 Ti a věřte mi, že na novějších a náročnějších kusech (GTA3) je rozdíl ve výkonu v XP a Me na první pohled patrný.

Moje zkušenosti s XP: asi 4 měsíce

Moje hodnocení: 75%

Pro jaký systém jste se rozhodli?

Mat