Windows Media Player 10

Windows Media Player je s námi již od počátků Oken. Zprvu to byla nevýrazná aplikace, která sloužila jako okrasný doplněk, neboť kromě přehrání Audio CD toho moc neuměla. Nejen s novými verzemi Windows se k nám dostaly i další verze tohoto nadějně vypadajícího přehrávače. Předposlední devátá již byla dosti „funkčně nadupaná“, ale měla jen omezenou podporu přenosných zařízení, neuměla nakupovat hudbu přes Internet, což bylo v zemi nečekaných možností – Americe velikým problémem. Poslední desátá verze sebou přinesla spoustu inovací. Ovládací lišta se krapet zpřehlednila a přesunula se na vrchní okraj přehrávače, kde nabízí jen ty nejdůležitější funkce programu.

Výraznou a dosti hypovanou novinkou je zde podpora těch největších on-line obchodů (viz konec článku). Bohužel si zatím tuto novinku mohou užívat jen v Americe a v Asii. Česká Republika se zbytkem Evropy stále čeká až přijdou pánové v Americe na to, že i v Evropě se dá rozjet slušný byznys. Ale abych jenom nehanil, v poslední době se stále častěji objevují zprávy, že i východní Evropa nebude ochuzena o tento luxus. U nás by asi tato služba moc nevydělala, když převážná část národa má stále modemový Internet, neboť neschopný Telecom má stále plnou hubu různých reklam na celodenní net, ale že polovina ústředen v ČR není na ADSL vybavena už nikoho nějak netankuje. Kreténi! (promiňte mi to, ale potřeboval jsem se vykecat) (Kdybych nevěděl, že Pata tento problém tolik pálí, poslední vulgární slovo bych vyškrtl, ale v nastalé situaci bych mu to nemohl udělat. – pozn. Koniáš)

Mrkněte na název okna :-).

 

Určitého vylepšení se dočkala i knihovna médií. Nová desátá verze se může oproti předcházejícím variantám pyšnit větší komplexností. Nyní zde opravdu můžete dělat skoro vše, aniž byste museli použít nějaký externí nástroj. Bez větších problémů zde kromě přehrávání, můžete i kopírovat hudbu a to buď ve formátu wma, wma pro přenosné přehrávače, wma bezztrátový a konečně i v mp3. Dále si vaše legální nahrávky můžete i v klidu zazálohovat a roztřídit podle nejrůznějších kritérií. Kromě klasických jako je autor, album, žánr máte možnost si přehrávání zpestřit vlastním, či automatickým seznamem stop, kde se položky řadí mimo jiné i podle těchto kritérií: oblíbená, neoblíbená hudba (smysl této položky mi stále uniká, přece si nikdo do počítače nebude nahrávat věci, které se mu nelíbí a zabírat si tak zbytečně místo na disku a oblíbené je přece všechno co si do počítače natáhnu.) Kromě těchto dvou divných položek zde naleznete i užitečnější jako z vysokou / nízkou přenosovou rychlostí, zatím nehodnocené...hodnocené čtyřmi a pěti hvězdičkami atd. Přehrávač je také automaticky nastaven tak, že na Internetu sám vyhledává a doplňuje vaše skladby dalšími doplňkovými informacemi.

»Hodnotící systém je následující, každá položka se podle počtu přehrání ohodnotí určitým počtem hvězdiček. Klasifikovat si skladby můžete samozřejmě i ručně na výběr máte mezi jednou až pěti hvězdičkami, kdy automatické hodnocení zde začíná až od třech hvězdiček.«

Přidávat položky můžete i zde více způsoby, buď jednorázovým prohledáním určité složky nebo si vyberete adresáře, ve kterých máte uložené své mediální soubory a přehrávač si je bude hlídat a podle aktuální situace bude aktualizovat vaši mediální knihovnu.  Skladby si stejně jako i v předchozích verzích můžete sami editovat. Z editovat zde jde úplně vše včetně textu písně, který vám po potřebné synchronizaci s danou melodií bude formou titulků zobrazovat ve spod přehrávače. I přesto v  tomto ohledu Media Player docela zaostává od jiných specializovaných přehrávačů, které mimo jiné také umožňují velice vstřícnou vychytávku v podobě automatického vkládání názvu autora a alba do všech skladeb, zde by rozhodně také nebyla na škodu.

Kromě hudby jak offline či online v podobě hip-hopových internetových rádiích, zde poprvé můžeme přehrávat také televizní záznamy. Funkce je to pěkná, zatím ale naprosto zbytečná, neboť ke katalogizaci snímků je potřeba doinstalovat nějaké podpůrné programy. WMP také oproti předcházejícím verzím podporuje neuvěřitelných sedmdesát druhů přehrávačů, které pokud zasunete do příslušného USB konektoru, jsou ihned detekovány a za okamžik se vám nabídne synchronizace položek mezi přehrávačem a vašim přenosným zařízením. Aby vám tato funkce běžela, musíte mít vždy zapnutý Windows Media Player.

Nakonec se ještě zmíním o pár drobných vylepšeních, které vás jistě stejně jako mě velice potěší.

 • Také se vám občas stává, že si přehráváte oblíbené songy a přitom děláte i jinou práci a omylem poklepete na nějaký mediální soubor, nebo si potřebujete některý přehrát? To však znamená, že celý playlist se vám zbortí a vy ho můžete znovu nastavovat. Nyní již nic takového nehrozí neboť klávesovou zkratkou CTRL-B lze vše vrátit do původního stavu, dokonce program pokračuje v přehrávání přesně z toho místa, kde přestal.
 • Zjednodušil se i přístup k jednotlivým skladbám ve složkách. Nyní stačí na daný track pouze kliknout, pravím tlačítkem myši a pokliknout na příkaz Otevřít nadřazenou složku, který vám ihned otevře adresář, kde se klip/video nachází.
 • Pokud máte nějakou mp3 a nejste si jisti, do jakého alba patří, není nic snazšího, než kliknout pravím tlačítkem myši na danou písničku a klepnout na příkaz Najít informace o albu. Tato funkce samozřejmě vyžaduje nejlépe celodenní připojení k Internetu, který bohužel každý nemá.
 • Pokud jste online, v okně, kde se normálně znázorňují různé vizualizace, se vám automaticky zobrazují informace o autorovy, albu a dalších věcech s ním spojených.
 • Pokud párkrát kliknete vpravo dole na čísla, který zobrazují čas od začátku skladby, můžete si nastavit více druhů odpočítávání.
 • Pokud vám zde připadá, že panel nabídek zde kazí celkový vzhled přehrávače a chtěli byste ho skrýt, klikněte na modré tlačítko, které zobrazuje dvě stříšky otočené o 90 stupňů (vedle tlačítka minimalizovat.)Pokud ho budete chtít zobrazit, stačí potom jen kliknout pravým tlačítkem ve spodní části přehrávače, kde se zobrazují informace o albu a kliknout na příkaz Zobrazit panel nabídek. Pokud se vám toto nelíbí a dali byste přednost klasickému schovávání, stačí kliknout v panelu nabídek na Zobrazit à Možnosti panelu nabídek à Automaticky skrývat panel nabídek, klávesová zkratka pro rychlejší přístup k požadované funkci je CTRL-SHIFT-M.  
 • Pokud to nevíte Windows Media Player již delší dobu kromě hudby a filmů umí také zobrazit klasické obrázky.
 • Pokud chcete zobrazit externí titulky ve Windows Media Playeru, přejmenujte koncovku na „.sub“   např. xxx.sub

Škoda jen, že zde není implantována přímá podpora externích titulků, kterých se asi také nikdy nedočkáme kvůli tomu, že se převážně používají na screenery, které běžně putují po p2p sítích. To samé by se dalo říci i o větší podpoře DivX kodeku.

Zajímavé odkazy:

http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/cs/mp10/readme.aspx 
Online nápověda pro přehrávač Windows Media Player 10

http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/cs/mp10/faq.aspx#1_4 
Časté otázky týkající se programu Microsoft Windows Media Player 10

http://www.microsoft.com/billgates/default.asp
Stránka Billa Gatese (eng.)

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=34686
Nové vizualizace do WMP

Pokud se ptáte, proč tento přehrávač používám a raději nepřejdu nějakému lepšímu, důvod je jednoduchý. Dříve jsem na něj přešel kvůli jeho integraci do operačního systému, protože mě už unavovalo po každé reinstalaci systému instalovat mimo jiné nový přehrávač, prohlížeč, emailový kliet a další a další věci, které jsou údajně lepší, protože nejsou od Microsoftu. (Jistě některé věci např. již zmíněné prohlížeče nejsou tak děravé jako Internet Explorer, ale je to z větší části poroto, že nejsou tak rozšířené. Až vyjde Longhorn, bude za chvíli stejně děravý jako XPéčka a to jenom proto, že opět bude nejrozšířenější operační systém a tudíž se na něj opět zaměří největší komunita hackerů, který v něm ty chyby budou hledat a na základě nich někdo jiný vytvoří vir, jenž jich bude využívat k vniknutí do systému. Vše co je dostupné v Oknech je děravé a děravé bude, protože je to součástí nejpoužívanějšího operačního systému a to se bohužel už nikdy nezmění.)

Tímto jsem chtěl jenom říci, že MĚ pro běžnou potřebu bohatě vystačí většina integrovaných součástí, protože stejně nemám celodenní net (nuceně), a ta hodina denně na Internetu, ke stáhnutí pošty a k okouknutí pár většinou herních nikterak nebezpečných stránek u mě nevzbuzuje nějakou závažnou hrozbu. S SP1 si bohatě vystačím i nyní. Jak jistě všichni víte nejbezpečnější počítač je ten, který je odpojen od sítě a to já skoro vždycky sem. A u média playeru jsem skončil jenom proto, že jsem si na něj již po těch letech zvykl a jsem línej přejít ke konkurenci.

Jistě vám také neunikla v médiích zpráva, že díky lidem jako jsem já byl Microsoft přinucen odstranit WMP z budoucích verzí systému Windows, protože kvůli své integraci vážně ohrožuje konkurenci. A aby z toho nevyvázl tak levně, musel ještě zaplatit několik desítek miliónu €.

Přehled on-line obchodů podporující WMP:

 • MSN Music
 • CinemaNow
 • MusicMatch
 • Napster
 • MusicNow
 • Wal-Mart
 • Virgin Mega (Francie)
 • MSN Music (Korea)
« Autor článku »

Pat

 

 Downlod zde