ČLÁNEK ČÍSLA

V Epilogu AAA Games se dočtete názory redaktorů na práci v časopise a jejich plány do budoucna (jestlipak některý z nich zůstane na magové scéně?). Kromě toho si budete s námi moci velice stručně proběhnout historii AAA. Největší práci mi však na tomto článku daly různé statistiky, grafy a čísla, která jsou však nadmíru zajímavá. Jak si třeba vede aktualizace AAA Games proti vydání Levelu? Která sekce je nejrozsáhlejší? Kolik slov jsme pro vás průměrně sepsali za hodinu? To a mnoho dalšího se dozvíte v našem epilogu.
Článek: Epilog AAA Games     

HRA MĚSÍCE

Posel Smrti, XIII, Rome: Total War, Half-Life 2, Vampire the Masquerade: Bloodlines, Silent Hill 4, Unreal Tournament 2004, Blade: The Cole, Dungeon Lords, Stronghold 2, Armed and Dangerous, Dungeon Siege 2, Age of Empires III, Call of Duty 2, F.E.A.R. a dnes Fable, to jsou hry, které si kdy vydobyly v AAA Games titul Hry měsíce. Dostaly od šesti do osmi Áček a každá z nich má co nabídnout. Své přednosti má i hra Fable, ale musím uznat, že s geniálním Blade: The Cole se tato gamesa nemůže ani zdaleka rovnat. 
Recenze: Fable: The Lost Chapters

NOVÉ KOMPILACE

Spellforce 2
The Godfather
Star Wars: Empire at War

Patův informační mix
Caesar IV
Telegraficky

Gene Roddenberry's Andromeda
Andrew - člen naší rodiny
Chyby ve Star Wars
Happy Three Friends
Chicago

Kompilace: GamesView No. 22

Kompilace: KulturaView No. 22

MEDAILONEK KNIHOVNIČKY AAA GAMES

Rozhodovali jsme se, jakému významnému jménu literatury protentokrát věnujeme medailonek a složíme mu tím poklonu. Do nejužšího výběru se dostali dva Poláci Andrzej Sapkowski a Stanisłav Lem. Hned několik důvodů nás vedlo k tomu, že jsme vybrali spisovatele sci-fi a nikoliv fantasy, ten nejpádnější je pravděpodobně fakt, že Andrzej narozdíl od Stanisłava nepotřebuje v českých zemích žádnou propagaci. Ne snad, že by naše medailonky byly nějaké reklamní bulletiny, ale vždycky vaší známosti prospěje spíše, když se o vás píše, než když vás všichni ignorují. A nějaká závěrečná bilance medailonků Knihovničky AAA Games? Osm jmen se dostalo mezi vyvolené, osm článků o nich bylo sepsáno a oba jejich autoři se shodují v tom, že to byla jedna z nejtěžších šicht, kterou si na sebe kdy ušili. Zato ale mají hřejivý pocit, že udělali něco pro propagaci knih, které stojí mít za to doma v knihovničce.
Medailonek: Stanisłav Lem

Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

FILMOVÝ ČLÁNEK MĚSÍCE

Anime je fenomén, kterého jsme se dotkli leda tak malíčkem a to opatrněji než žhavého uhlíku. Přestože si tento styl umění dozajista zaslouží více pozornosti, než kolik je mu věnováno v českým médiích, byli jsme v tomto ohledu bezmocní, poněvadž jsme o anime věděli úplné houby. Tento článek od našeho nového externího pracovníka Nihila vás provede světem animovaného filmu rychle, bezbolestně a zábavně. Zjistíte spoustu zajímavých faktů a dozvíte se, po kterých dílech se máte poohlédnout. V tom vám napomůže i několik dalších anime recenzí, na které narazíte v sekci kultura o něco níže. Zbývá jen dodat, že je to poprvé, co tak skvělou pozici jako "Filmový článek měsíce" přenecháváme redakčnímu nováčkovi, ale dozajista je to oprávněné, přesvědčte se sami.
Téma: Anime

SERIÁL HUMOR

Třetí a poslední díl našeho miniseriálu pojednává o velice kontroverzní a stejně tak legendární humoristické skupině Monty Python, která si nalezla horu fanoušků i tady u nás, v České republice. Mat sice svojí domněnku v článku neuvedl, ale na jedné redakční schůzi se vyjádřil v tom smyslu, že kdyby dostal takový časový úsek a rozpočet jako Létající cirkus, vytvořil by se svými vybranými kumpány (kromě jiného Augustus a Šotek) něco mnohem vtipnějšího. Nebylo by to tok legendární, slavné a úspěšné, ale bylo by to komičtější. Svědčí to o jeho nabubřelém egu? Těžko říci, je to člověk mnoha schopností a nadpoloviční většina mých známých nepovažuje díla Monty Pythonů za alespoň trošku vtipná. Kdo ví, jaká je budoucnost českého televizního humoru? :-)
Seriál Humor: Monty Pythonův Létající cirkus

SERIÁL MĚSÍCE

Ve 29. čísle byl uveřejněn velice obsáhlý článek, který pojednával obecně o fenoménu STAR TREK. Do jubilejního 33. čísla jsme pro vás připravili něco opravdu speciálního - pojednání, které rozebírá každou dotočenou sérii zvlášť a dokonce si bere na paškál všechny důležitější postavy tohoto fenoménu. Bohužel se to vulkánci nějak vymklo z rukou, takže stvořil stať, která svojí délkou překonala všechny předchozí a to s obrovským náskokem a všechno to je poctivá redaktorská práce zodpovědného recenzenta (piplačka). Celkově tedy tento článek překonává svým rozsahem (a možná i informativností) celou aktualizaci některých menších magů. Ale nebudu vás dále zdržovat, kapitáni Kirk, Picard, Siko i Janewayová čekají.
Seriál: STAR TREK

RETRO MĚSÍCE

Sekce Retro byla vždycky taková osina v zadku. Sice je krásné si sednout a zavzpomínat na skvělé časy strávené u historicky hodnotných herních kusů, ale psát o tom? Jednak máte pocit, že všechno, co chcete sdělit, už čtenář dávno ví, poněvadž danou hru dozajista pokořil, a to vás tlačí do ozvláštnění recenze a jednak ty legendy, o kterých píšete, přeci nemůžete strhat, poněvadž spoustě lidem přirostly k srdci. Řešení obou dvou problémů je nasnadě ... pište o hrách, které vás chytly a více než o příběhu, grafice a podobných proprietách propíraných v reviewech na nové pařby se rozepisujte o samotném hraní, protože čtenář retrorecenze si chce hlavně zavzpomínat na chvíle strávené u toho kterého kusu.
RetroRecenze: Syberia

PLUS ČLÁNEK MĚSÍCE

Největší infiltrační akce v dějinách magové scény ...
Vztah některých redaktorů Clicku (myšlen hlavně Speedy Daniel a CyberF@ce) ke dvěma našim pisálkům (myšlen Augustus a Šotek) je veřejně známý a ne zrovna přátelský. Vyvrcholilo to v okamžiku, kdy Clikařská klika začala chrlit nejasné a nepodložené výroky (např. AAA Games je v krizi a podobně). Rozhodli jsme se tedy podniknout akci, která by jednou pro vždy ukázala nesmyslnost naprosté většiny výtek (či spíše nadávek) směřovaných směrem od Clicku k nám. Stali jsme se redaktorkou Speedyho týmu a aktivně se zajímali o vnitřní život Clicku. Příprava a realizace tohoto projektu nám trvala více než pět měsíců, ale na oplátku za naší práci jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací nejen o Speedym, ale i o sobě samých (např. to, že jsme praví Clickaři:)) a občas jsme se i dobře pobavili. Vám nyní nabízíme kompletní report této akce s komentáři tvůrců, celou korespondencí (jen minimálně upravenou z důvodů ochrany osobních dat) a tvorbu naší milé Tok'ry, která by si jinak kvůli své nepříliš závratné kvalitě (eufemisticky řečeno) na naše stránky nacházela cestu jen velice ztuha.

Report: Operace Tok'ra
Korespondence: Tok'ra a Speedy Daniel (+bonus)
Kompilace: Tok'řina tvorba

SOUTĚŽ

PRÓZA MĚSÍCE

Opravdová a nafalfovaná próza měsíce ...
Augustus si velmi zakládá na tom, že se mu v našem posledním čísle povedlo dát pomocí čtenářské ankety pořádnou lekci šotkovi, který se toho, že by jej čtenáři vyloučili natolik zhrozil, že si na poslední chvíli začal hrát na slušňáka. Augustus se však nad těmihle jeho pokusy jen pohrdlivě pousmál, protože byly podle něj bez šotkových pubertálních vtípků nejenom o ničem, ale ještě k tomu suché. A aby šotka ještě více vytrestal na poslední chvíli sepsal krátkou povídku, která byla podle něj zcela v šotkově stylu ale lepší. Vytvořil jí jako důkaz toho, že psát šotkoviny není žádné umění a že co dokáže šotek, zvládne on, Augustus, levou zadní a ještě k tomu lépe. Se skromností sobě vlastní s ní pak na poslední chvíli přikvačil do redakce a předal mi jí se slovy: „Máme novou prózu měsíce.“ Posouzení toho, jestli se mu jeho záměr podařil je na vás.
Aktualizovaný sešit: Drobné prózy

 

Diskmagový vysloužilec snad naposledy ve svém živlu ...

Ze svého díla pro dnes již zesnulý Total Game vybral Camper_Cz jedno ze svých nejlepších a náhodou i jedno z těch, které bylo v naší redakci vcelku podrobně propíráno, protože jeho přečtení znamenalo objevní dalšího talentovaného a pracovitého člověka na magové scéně. Tato megarecenze, jak sám říká, je pro jeho působení v Total Gamu dost typická a my doufáme, že vás přečetní tohoto dílka přivede k zájmu o již zemřelý časopis, který se stal na magové scéně fenoménem, protože když si pročítáte TG, tak listujete v historii tohoto prazvláštního uskupení okolo amatérských elektronických magazínů a já vám zaručuji, že jste na jedné z nejlepších stránek knihy. V pravém sloupci naleznete Camperův komentář, kterým vysvětluje výběr své recenze a jeho názor na AAA Games, který nás jak jinak než potěšil. A abychom odpověděli na jeho otázku: "Už jsme provedli."
Recenze: Half Life 2

Kultura má zelnou nejen v Escapu

Každý z autorů článků uveřejňovaných v Diskamg Area má nějaký (silnější či slabší) vztah k AAA Games a každý jej vyjádřil odlišným způsobem. Racer nám dodal o stať o magové scéně, našich dikmagových úvahách a AAA Games, která rozsahem předčila jeho filmovou recenzi, a tudíž jsme ji nemohli zařadit do pravého sloupce stejně jako u ostatních a vytvořili z ní další článek. Neodpustím si vyjádření k jeho výroku: "Mezi Escape a AAA Games panují dlouhou dobu velmi dobré vztahy, tudíž mě osobně činí problém vnímat AAA jako konkurenci." Ano, je pravda, že stejně jako k s ostatními magy se i s Escapem snažíme pomocí zdvořilé ale upřímné kritiky udržovat co nejharmoničtější vztah, ale většině redakce nikdy nedělalo problém vnímat tento časopis jako konkurenční. Naopak část redakce (ta militaristicky zaměřená) prosazuje heslo: "Kdo není my, je náš nepřítel." Proto prosím nedávejte Lordu Abakovi svojí adresu za žádných okolností, zvlášť poslední dobou se chová podivně. Sehnal si z vyřazené armádní techniky jednu ještě obstojně funkční bazuku a často jej slyšíme citovat pořekadlo: "Kdo s čím zachází, s tím také schází."
Recenze: Nesvadbovi
Stať: K čemu kritika a k čemu úvahy?

Číslo jedna z legendy představuje svůj článek u nás. Výborně!

Martin Náhlovský je další z nedlouhé řady autorů, kteří dle našeho názoru patří do zlatého fondu magové scény, proto jsme rádi, že se i on uvolil zpestřit naše 33. číslo svým dílkem. Ve svém komentáři se, stejně jako ostatní, vyjadřuje ke svému vztahu k AAA a zmiňuje, že ne vždy souhlasil s naším názorem na mag, do kterého aktivně přispívá. Abych tedy definitivně osvětila názor většiny redakce k magu jménem Bazooka: Tento legendární (na poměry scény) elektronický magazín vyniká kvalitou některých článků, jinde (když si autoři zahrávají s moderním uměním) to pro naše uši skřípe. V každé případě se jedná o jasný nadprůměr a legendu k tomu. Naše první články mohou působit tak, že jsme Bazooku neúměrně (a tak trochu závistivě) kritizovali. Nebylo to naším záměrem, pouze jsme vyjádřili svůj názor o vzhledu tohoto magazínu (který se v poslední době zlepšil) a vyjádřili naší domněnku, že kvalita většiny textů nedosahuje velikosti jména Bazooka. A tehdy to byla pravda, za tím si stále stojíme, ale teď už je situace trošku jiná. Bazooka jde nahoru (snaží se o změny a inovace, které rozhodně nejsou krokem zpátky) a její jméno naopak trošku vyčpělo (dle zmínek v ostatních mazích), takže teď si tyto dvě velice těžko měřitelné veličiny snad přibližně odpovídají. A my jsme vyzískali jednu z těch nejsvětlejších stránek Bazooky, recenzi od Martina Náhlovského, kterého považujeme za nejschopnějšího redaktora tohoto magu. Užijte si ji.
Recenze: Obchodník se smrtí

Zástupce magu deroucího se do popředí recenzuje kulturu v AAA.

Honzaq je zajímavá persóna magové scény a i když jeho mag trpí několika neduhy, mnohé nabízí a slibuje. Zvláště posední dobou se čím dál tím víc prosazuje, nabírá spolupracovníky i zkušenosti, což zvyšuje jak kvalitu tak kvantitu článků. Navíc, ačkoliv byl svého času nařčen z kopírování Bazooky, má tento mag vlastní svébytný styl a výraz, který by mu mohli mnozí závidět. A abych co nejlépe a nejstručněji vyjádřila náš vztah ke Smashi, prozradím vám, že někteří redaktoři AAA se vyjádřili v tom smyslu, že kdyby chtěli ještě někdy někam psát, oslovili by buď Escape nebo právě Smash. Neodpustím si poznámku, že Honzaq je z "hostujících" přispivatelů jediný, kdo kdy vystupoval v šotkovinách (a to rovnou ve dvou). To si zaslouží potlesk, protože v této sortě článků není nikdo vykreslen v nejhezčích barvách (kromě Šotka samotného).
Recenze: Zlomené květiny

Poezie z Defektu, nikoliv s defektem
Časopis Defekt nikterak nevyčuhuje ani kvalitou ani ničím jiným, to si musíme říci hned na začátku. Je to projekt, který se rozjíždí, a my na to musíme brát ohled. Je sice pravda, že ne mnoho děl uveřejněných v tomto magu by se dalo označit za vynikající či výjimečné, ale to v žádném případě neznamená, že by byl Defekt špatný, je jen ještě trochu zelený. Naopak v něm naše redakce spatřuje neobvyklý potenciál, protože se jedná o něco vcelku unikátního a mladého. Jestli Defekt neukončí svojí činnost během tohoto roku, má šanci stát se na diskmagové scéně symbolem kulturního magu, přáli bychom mu to.
Báseň: Silvestr

Nedodali, odmítli ...
Ne vždy jsme se s naším projektem diskamg area setkali s kladnými ohlasy. Někteří se k naší žádosti postavili laxně, jiní vyloženě záporně. Kdo z oslovených se jak zachoval vám popsal Augustus, tvůrce tohoto projektu, ve svých statích. Dost možná, že se v nich dozvíte něco zajímavého a nového o magové scéně, možná taky ne, ale rozhodně to je docela pozoruhodné čtení.
Stať: Click
Stať: Galaxie
Stať: Splatmag

 

Akce táhnou...

Na našich stránkách naleznete téměř tolik akčních recenzí jako všech ostatních. Čím to je? To jsme takoví fandové ustřelených hlav? Ale kdepak, důvody jsou někde úplně jinde. Je sice pravda, že Pat je primárně hráč FPS, což z něj činí dodavatele článků o tomto žánru her, ale například takový Mat si oblíbil zcela jiné herní odvětví, ale přesto napsal rovnou dvacet kusů recenzí na akce. Je to způsobeno jednak tím, že stříleček je obecně více, a zadruhé tím, že průměrný člověk snažící se žít civilním životem za měsíc nezvládne dohrát více než jedno slušné R.P.G., ale akce klidně tři. Nabízíme vám tedy tuto jubilejní šedesátou, ať se vám čte příjemně a lehce a nechť vám poradí při výběru zábavy na příští víkend.
Recenze: Driv3r

Slunce života AAA zapdlo - přišlo noc ... třeba i havrana

Série her Gothic provázela celou naší existenci. V prvním čísle našeho časopisu vyšla recenze na první díl a necelý rok na to i na druhý. Poté jsme si dali menší půst, ale do třiatřicítky jsme pro vás připravili recenzi na dlouho očekávaný datadisk. Kdybych měla bilancovat nad R.P.G. subrubrikou sekce Games, nebylo by to shrnutí příliš radostné. Patnáct recenzí zdaleka nevystihuje rozložení oblíbenosti herních žánrů v našem časopise. Hry na hrdiny patří k oblíbeným kratochvílím Mata, Augusta i Lorda Abaka, bohužel dva z této trojice se sepisování článků o současných R.P.G. hitech vůbec nevěnovali z různých (povětšinou rozumných) důvodů. Vydejte se tedy spolu s námi na zatím poslední pouť bezejmenného hrdiny, který dokázal prorazit bariéru a osvobodit sebe i ostatní z vězeňské kolonie.
Recenze: Gothic II: Night of the Raven

První herní preview jako samostatný článek v hisotrii AAA Games ...

Že je Šotek zvláštní osůbka, to jsme probírali už několikrát. Na jednu stranu je to skvělý humorista, na druhou ohromný hajzlík. Ovšem když se začtete do některých jeho článků, tak máte pocit, že je to člověk vcelku zodpovědný, ohleduplný a uvědomělý. Tím mám na mysli konkrétně toto herní preview a rovněž jeho aktuální medailonek sama sebe. Odmítám věřit, že konečně dospěl, protože jeho nejnovějším článkem je poslední část STAAAR TREKu, která je plná přihlouplých vtípků jako obvykle. Na mysl se vkrádá jedna otázka: "Kdo na něj má tak dobrý vliv, že začíná psát jako svéprávný člověk?"
Preview: War of Mags

Vyhlášení ankety o hru roku 2005

Vyhlášení: Hra roku 2005 (a další)

Nahlédněme spolu ještě jednou do kalendáře pro pařany
Naposledy vám přinášíme seznam her, které vyjdou v blízké budoucnosti. Sám o sobě nemá valný význam, protože je celý stažený z Tisacli Games, ale my jsme jej obohatili o zdůraznění očekávaných hitů a odrazy na preview v našem časopise. Je zajímavé, že poprvé výrazně převážili zajímavé tituly, které jsme v AAA Games podchytili nad těmi, kterých jsem si příliš nevšímali. Pokud tedy kliknete na odkaz pod tímto textem, můžete si naplánovat nákupy her a do příštích Vánoc.
Seznam: Pařanský kalendář


Začíná poslední výrava do světa Star Treku ...

O Star Treku toho bylo napsáno až skoro příliš a mám pocit, že minimálně polovička z toho byla uveřejněna v našem časopise. Tento kult má v AAA Games své propagátory. Nedávno se se mnou chtěl Mat vsadit, že do padesáti recenzí za sebou vloží nějaký odkaz na tento seriál. Nesázela jsem se, protože jsem věděla, že by to skutečně udělal. Až donedávna jsem si ale myslela, že je to takový blázen jen v soukromí a na veřejnosti se chová normálně, jenomže jsem nedávno navštívila jeho maturitní ples, kde byl před celou halou výrostků a jejich rodičů charakterizován následujícími slovy: "Náruživý čtenář sci-fi, hlavně mu neříkejte, že by Star Trek jenom film." To si tedy naběhl, celý zbývající večer poslouchal od zástupů lidí: "Sorry, ale Star Trek byl jen film, nezranilo tě to moc?" Na což jim odpovídal zprvu trpělivě, později nedůtklivě: "Star Trek je i kniha, seriál, počítačová hra, divadelní hra, rozhlasová inscenace a stolní hra, kulturní barbare. Nezranilo tě to moc?"
Recenze: Star Trek: Nemesis  

První anime seriál recenzovaný na našich stránkách!

Ať tomu věříte, nebo ne (jelikož nás čtou z velké části diskmageři, takže spíše ano), sehnat člověka s kulturním přehledem, soudnou myslí a nabroušeným brkem, který je ochoten psát články do nikterak zvlášť slavného a čteného časopisu, není žádná sranda. Augustovi se však tento husarský kousek povedl a přivedl k nám Nihila, který sice není nikterak sběhlý v psaní recenzí, ale svým přirozeným talentem a znalostmi to nakrásno dohání, takže jsou jeho články čtivé, zajímavé a hlavně obsahují názor člověk, který se ve svém oboru vyzná. Co říci? Snad jen - proč tak pozdě?!
Recenze: Wolf's Rain  

Poslední anime seriál recenzovaný na našich stránkách!

Ano, historie anime článků na AAA Games není příliš dlouhá, ale ne všechny významné či skvělé věci se vyznačují zrovna svým trváním. Ráda bych vážené čtenářstvo, jak to většinou dělávám pokud uvádím článek spadající do nějakého fenoménu, seznámila s vztahem redakce k anime. Inu, není tak moc o čem povídat, tento kinematografický styl k nám zatáhl teprve Nihil, který nám poskytl k prohlédnutí svojí sbírku anime filmů a seriálů. Řekněme si to na rovinu, nejednalo se o originální DVD, ale pirátství v tomto žánru, když jsou v naší republice dostupní z anime téměř pouze pokémoni, je spíše služba umění než pohoršující jednání (právě z "pirátů" se budou rekrutovat první kupující a propagátoři). Bohužel jsme si ještě žádný vztah vytvořit nestihli, poněvadž k nám sbírka dorazila až v uzávěrkovém shonu, takže se většina z nás těší na své první rande, které probíhá možná právě v okamžiku, kdy tato řádky čtete. A nebo v době, kdy se ponoříte do další recenze od Nihila, která nekritizuje pouze seriál Cowboy Bebop, ale i stejnojmený film.
Recenze: Cowboy Bebop  

Taky způsob ...

Vždy klademe našim začínajícím spolupracovníkům na srdce, že hodně záleží na tom, jak se předvedou poprvé. Sice je to pro Nihila, který k nám přistoupil v posledním čísle trošku irelevantní tvrdit, ale možná právě proto je jeho první (a poslední) číslo zvlášť důležité. Vždy jsme se snažili o to (byť to byl jeden z vedlejších cílů), abychom sdružovali skupinu lidí, kteří mají různé zájmy (kvůli pestrosti) i vkus (kvůli konfrontaci a tříbení názorů). Nevím toho sice mnoho o Nihilových zájmech, ale dle jeho článků si mohu udělat obrázek o oblíbených žánrech tohoto autora a hrdě konstatovat, že jsem získali do redakce člověka s opravdu zajímavým vkusem, což vám pravděpodobně dokáže hned v této recenzi na jeden z méně známých (a rozhodně jeden z kultovních) filmů Petera Jacksona.  
Recenze: Braindead  

Film s velkými ambicemi vtrhnul do kin, máte tam zamířit i vy?

Tvůrci Letopisů Narnie prý byli do své činnosti výrazně pošťouchnuti úspěchem Pána prstenů a už obrázky z filmu dosvědčují, že ani rozpočet nezůstal tomuto trháku mnoho dlužen. Žijeme v době obrovských filmových projektů, které jsou ne vždy úspěšné, protože diváky si možná za peníze koupíte (dobrá propagace dělá svoje), ale kvalitu ne. Jestlipak patří Letopisy Narnie mezi vysokorozpočtové bláboly nebo naopak spadají do kategorie vypiplaných a důstojných inscenací? Na tuhle otázku bude odpovídat ve své recenzi Apofis, který sledoval tento snímek očima dítěte.
Recenze: Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň  

Město hříchu otevírá své brány, vstup pouze pro zvané a otrlé.

Hřích je jedno z magických slůvek, které v na sebe samy o sobě poutají pozornost. V řadě: kniha, letní, hřích, těsto, devět, ou. Bychom pravděpodobně nějakou psychiatrickou metodou odpozorovali největší citovou odezvu právě na pojem hřích, přestože v dnešním nekřesťanském světě pomalu ztrácí význam. V tomto slově je ukryta bolest, slast, špína i lesk, záleží jen na úhlu pohledu. Stejně jako internetová populace ještě stále reaguje na slova sleva a zdarma, tak i v tom nevirtuálním životním prostoru na nás působí některá slova přitažlivě a jiná odpudivě. Díky za to, že doby, kdy se lidé hnali za vším co bylo super, mega, giga a hyper už pomalu míjí.
Recenze: Sin City  

Ověření teze z Matovy recenze. Funguje to?

Chci si jen zkusit,
drahá čtenářka obci,
zda obyčejný text rozkuchaný do veršů působí
jinak.
A jestli to náhodou není základ
moderních básnických směrů.
Divnost a nesrozumitelnost v neobvyklých slovních
konjunkcích.

Recenze: Svěrací kazajka  

Mléčnou? Hořkou? Na vaření? Figurku z vánoční kolekce?

Ačkoliv Mat sám sebe považuje za vulkánce a potajmu si zastřihuje uši do špičata, mívá často různé nálady, které se s jeho vysněným stavem neztotožňují. Jeho nejčastější rozpoložení v uplynulém půl roku by se dalo označit za rozpolcenost. Na jednu stranu velice rád píše herní recenze, protože o tomto oboru lidské činnosti má rozsáhlé znalosti, na stranu druhou ho již delší dobu hraní naprosté většiny tohoto segmentu nikterak nebaví. Snad i proto přesedlal na kulturu a spolu s Augustem jsou hlavními (a jedinými) pilíři Knihovničky AAA Games i subskece Filmy. Bohužel si náš vulkánec až příliš zřetelně uvědomuje propastný rozdíl mezi jeho rozhledem na poli her a filmů (u knih je to něco jiného, ty byly jeho obrovskou zálibou ještě než uviděl počítač). Tato drobně depresivní nálada občas vykoukne na povrch v jeho článcích, snad nejvíce v dnešní recenzi. Ale ať už je Mat sebehorší kulturní recenzent dle obecných měřítek, mne se jeho vkus a styl psaní po "normální lidi" v naprosté většině případů zamlouvá.
Recenze: Karlík a továrna na čokoládu  

Červené oko? Jak to jen nadepsat?

Kromě jiného jsem byla přesvědčována i k tomu, abych sepsala kratší stať o mém zápolení s grafikou. Starám se totiž i o obrázky včetně obálek. Samotný nadpis článku se někdy může protáhnout na pěknou chvíli perné práce. Zvláště pak náročné jsou nadpisy Knihovničky AAA Games, kde musí být vecpán dostatek informací a vše by mělo navíc barevně ladit i s předchozími příspěvky. Naopak lehčí pořízení bývá s hrami, kde stačí vitípat ten správný obrázek (nebo jej jinak sehnat) a naaranžovat jej tak, aby vypadal k světu. Občas se to poštěstí i u jiných článků (například suto aktualizaci u Star Treku), ale to bývá výjimka. Celkem mi starání se o grafiku časopisu může zabrat kolem deseti hodin na aktualizaci. A proč že vám to říkám? Abyste mi konečně odpustili, že zrovna tenhle nadpis vypadá tak mizerně!
Recenze: Red Eye

Číslo seriálů
Jen si to představte žijete vcelku poklidným životem, tak jednou za tři čísla vydáte recenzi na seriál a jste spokojeni, že žijete. A pak to přijde 33. číslo, které má být extra nabušené. "Dobře," řeknete si "uveřejníme extrémně obsáhlá článek o nějakém obrovském fenoménu." Jenomže pak to přijde. Co takhle něco přidat jako bonus? Dobře, sepíšeme recenzi na Červeného trpaslíka. To už si začnete lebedit a říkat si, že to je vážně terno. A pak přijde nějaký, s prominutím, nihilista a dodá vám další tři seriálové články. Nezabili byste ho?? Správně, my taky ne. Jen se omlouváme, že v tomto a dalších dílech Nihilových nenajdete žádné obrázky, poněvadž jsme neměli odkud je natípat. V normálních podmínkách by taková recenze posečkala na příští číslo, ale to je teď tak troch obtížné, že?
Recenze: Samurai Champloo

Občas citace prozradí vše ...
¨Já nejsem blázen, Plisskene.¨
¨Jmenuju se Snake.¨

----

¨My dva jsme zatraceně dobrej tým, Snakeu!¨
¨Jmenuje se Plissken…¨

Recenze: Útěk z New Yorku

Řežba z Hong Kongu
Jsou filmy s příměsí akce, jsou filmy akční a jsou i filmy, které jsou přímo oslavou akce. Takovým se obvykle říká řežba. Dát tomuhle typu filmu v redakci AAA Games absolutní hodnocení (osm Áček) je přímo kontroverzní akt (zvláště od člověka, který považuje Matrix za mírně nadprůměrnou hollywoodskou střílečku). Přece jenom většina z nás zastává názor, že film za osm Áček by mohl být i mohl být i o něčem víc než jen o "pouhé" (třeba i hodně dobré) akci. Jsou ale filmy legendární, které výrazně ovlivnily svůj žánr nebo přinejmenším určily styl. Nihil si za absolutním hodnocením Hard Boiled právě kvůli těmto vlastnostem sveřepě stojí. Nikdo z nás v redakci není expert na šikmooké akční filmy, a proto jsme se nakonec rozhodli to toho Nihilovi nekecat.
Recenze: Hard Boiled

Skvělé místo pro prohlášení?
Když Nihil vyjádřil přání učinit na našich stránkách jakési prohlášení zaměřené ve prospěch kultury, nevěděli jsme zprvu, co si o tom máme myslet a báli se takové šílenosti jako výzvy: "Pojďte, natočíme film, který svojí nechutností překoná Braindead." Avšak to jsme Nihila podcenili a poté, co jsme se s jeho výzvou ztotožnili, jsme začali hledat vhodné místo pro tento článeček. Bohužel jej nebylo kam zařadit a v KulturaView by mohl dost dobře zapadnout, ale to si rozhodně nezaloží, proto jsme mu vyhradili místo hned pod filmovými recenzemi, což je asi 15. nejlukrativnější pozice na celé první straně. Snad to věci prospěje.
Prohlášení: Knihy pro vlastence, vlastenci pro knihy

Premiéra SuperStar na našich stránkách
Soutěž Česko hledá SuperStar jsme v AAA Games dokonale ignorovali. Není to snad kvůli tomu, že bychom tento počin televize Nova považovali za nebývlaou komerci, která si zaslouží pouze přehlížení. Většina redakce k soutěži nezaujala žádné stanovisku, jelikož ji ni jedinkrát neviděla a ten zbytek se o své názory netoužil podělit do té míry, že by se kvůli tomu musela zakládat nová sekce - Hudba. Jenomže s příchodem externisty Apofise, který se tímto odvětvím kultury zabývá především se situace změnila a mi novou subsekci skutečně otevíráme. Někteří  by mohli tvrdit, že je hloupé načínat rubriku v posledním čísle, ale mi na tom nic tak závadného nevidíme, když jsou články, bude rubrika. No řekněte, tři recenze na alba už jsou slušná záminka. Zvlášť když sekce Hardware, která je už 33 čísel stará obsahuje dva články. Ale teď už se začtěte do první Apofisovy hudební recenze v AAA, která jej představuje v jeho královské disciplíně.
Recenze: Šárka Vaňková - Věřím náhodám

Nikoliv poprvé ...
Málokdo z žijících občanů našeho státu ví, že svého času měl časopis AAA Games také sekci Music. Překvapivé? Ale kdeže! Tato sekce obsahovala jediný, avšak pravidelně aktualizovaný článek nazvaný Trocha Hip-Hopu a rapu, ve kterém nás Pat seznamoval s novými CD z jeho oblíbených hudebních žánrů. Tento článek byl kolem desátého čísla (během tzv. "velké čistky") odstraněn, protože již nebyl aktualizován, nebylo jej kam zařadit (kromě sekce Musik s jediným odkazem) a kvalitou neodpovídal zbytku časopisu. Nebylo to tak strašné, ale v kontrastu s v té době již docela profesionálními herními recenzemi působily ty hudební dosti nevěrohodně. Historie této sekce však neskončila a zvláště v poslední době se ji snažil Augustus oživit svými příspěvky a bylo by se mu to i povedlo, kdyby nějaké napsal, ale znáte to, povinností stále více a času pramálo, proto jsme museli se znovuotevřením posečkat až na Apofise, který je jediným autorem příspěvků v tomto koutě AAA.
Recenze: Katka Brzobohatá - CD Reality Show

Jaký autor, takový článek...
O VyVolených platí téměř to samé co o SuperStar, a proto   je čas na pár slov a našem staronovém externistovi Apofisovi, který se u nás představil již ve 28. čísle článkem To špatné naší magové kultury. Apofis zde vyjadřoval názory, se kterými jsme z části souhlasili, a proto jsme se uvolili článek uveřejnit. Nedávno se nám náš starý známý ozval znovu a k mailu přiložil i několik svých výtvorů, které sice nebyly bezchybné, ale přesto byla jejich kvalita na diskmagové poměry nadstandardní, a proto jsme se je rozhodli uveřejnit. Ne se všemi Apofisovými názory se ztotožňujeme, ale necháváme mu prostor je rozvést, poněvadž si je často umí dobře obhájit a v hudbě se, alespoň dle dojmu, který mám ze čtení jeho recenzí, docela vyzná. Rozhodně více než převážná část zbytku redakčního týmu. Apofis je další slzou nad hrobečkem AAA, s jeho příspěvky by se každé nové číslo skládalo mnohem lehčeji.
Recenze: CD VyVolení - Fičák? Tak to každopádně !

Be happy. Be Red!

A máme tu další ze série článků, ve kterých dokumentujeme náš pokrok, který jsme za tři roky v žurnalistickém řemesle udělali. Mat sepsání této recenze komentuje: "Vždy, když bylo někým vysloveno jméno Červený trpaslík, nevybavil jsem si v první řadě nějaké skvělé hlášky, ale ihned mi vytanula na mysli vzpomínka na děsivou a odfláknutou recenzi, kterou jsem sepsal do prvního čísla našeho časopisu. Snad tento článek uleví mému svědomí." Recenze na Red Dwarfa nepatří sice k Matovým nejlepším dílům, ale jako satisfakce čtenářům za jeho první pokus je, myslím, dostačující. I načasování je docela vhodné, protože právě někdy v těchto dnech by měly být vydány poslední série Červeného trpaslíka na DVD. Však jsme na to čekali pořádnou dobu. Ale dost bylo nářků, upoutávka na recenzi jednoho z nejlepších humoristických počinů by neměla být poznamenána bědy, proto nasaďte úsměv a vstupte... nebo nevstupujete, to je vcelku vaše věc, ale zvednout koutky úst byste rozhodně měli.
Recenze: Červený trpaslík  

Další mág se slovy?

Dlouho jsme na Šotka naléhali, aby sepsal článek ryze vážný o jeho činnosti v našem časopisu i na magové scéně. Souhlasil pod podmínkou, že bude zařazen mezi jména jako Isaac Asimov, A.C.Clarke či Robert Asprin v Knihovničce AAA Games. Váhavě jsme souhlasili. Pokud ale čekáte další revuální vtipy a přehnané vychloubání, budete možná zklamáni. Tento článek totiž psal "civilní" Šotek, nikoliv ten, kterého vídáváte na internetu. A ač se mi do toho nechce, musím (poněvadž jsem to Šotkovi slíbila) vám nasadit brouka do hlavy. Je Šotek skutečně rozumná osoba jak se jeví z tohoto článku, nebo je i tento medailonek další z řady šotkovin? My, redaktoři odpověď známe ... ačkoliv se člověk od člověka liší:-).
Medailonek: Šotek
Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

Druhá várka povídek, které stojí za pozornost!
A je to tady, nabízíme vám závěr našeho kratičkého seriálu, který vás měl nasměrovat k výjimečným povídkám, které jsou v naší malé zemičce dostupné. Tento projkt však není jediným, který končí 33 číslem, uveďme si malý seznam dalších článků a děl, jejichž konec byl oznámen právě na třiatřicítku: seriál Humor, Augustovy úvodníky, STAAAR TREK, medailonek Carla Gustava Junga, moje statě o tvorbě magu, seriál povídek o Šotkovi, Nenapsal jsem nic, Zrození, Od stolu v Lilii a Cirkusáci, drak a tak. To je akorát jedenáct článků s delší (rok) či kratší (jedno číslo) historií. A vás ani nenapadlo, že budeme končit? Tak to mělo být, my jsme pro vás chtěli připravit totiž co největší překvápko a doufáme, že se nám to povedlo. Představte si, kdyby to někomu došlo týden před 33. číslem. To by nás tedy pěkně namíchlo. Proto je lepší mít méně vnímavé čtenáře:-). Ale abyste si pořádně užili předváděné povídky, doporučujme vám, aby jste při jejich čtení měli přetaktovaný mozek, protože tyhle kusy většinou mají několik vrstev jako dort a vy přeci nechcete zůstat u šlehačky, že ne?
Díl první: Výjimečné povídky
Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games

Kniha všech knih, nejlegendárnější svazek všech dob ...
Zařazení Bible jako poslední Librí legendí je symbolické a zároveň je to gesto. Dost dobře nevím, jak jsou na tom ostatní magy, protože o takových věcech se na internetu zas tak často nemluví, ale AAA Games je z podstatné části křesťanské. Někteří z nás (redaktorů) jsou katolíci a ten zbytek protestanti, proto se také Mat částečně zabýval tímto problém ve vztahu k Bibli v aktuálním článku (tohle vyzní zvláštně, až to bude číst někdo ve 22. století). Nešířili jsme nějak vehementně křesťanské ideály, ale doufáme, že se naše církve za nás nemusí stydět a že jsme se proti nim také nijak neprohřešili (alespoň ne významně). Ono to totiž není lehké, zveřejňovat vedle recenze na Manhunta svoje teologické úvahy a kousek od Šotkových parodických škvárů plných vulgárního humoru začít seriál o životě a díle svatých. Přesto naše víra občas prosákla navenek a je tomu tak dobře, protože my se za ji rozhodně nestydíme. Proč bychom měli, když je ten všemohoucí, vševědoucí a všudypřítomný týpek v nebi náš Otec? Za to se snad ani stydět nejde.
Librí Legendí: Písmo svaté
Kulturní projekt:
Knihovnička AAA Games


Neslzíme, ale vysvětlujeme a představujeme
Poslední číslo by mohlo být důvodem k hořkosladkým výlevům v úvodníku. Ne tak v našem, Augustus vás seznámí s tím, že opravdu bylo naším plánem skončit právě 33. číslem a podloží to zřejmými fakty a náznaky, kterých si asi nikdo z našich čtenářů nevšiml (není třeba umět číst náznaky, my vám to ve dvacítce oznámili a onen článek stále ještě visí na našich stránkách). Provede vás také redakčními změnami, kterých jsme se na smrtelné posteli ještě dočkali a představí vám nové číslo. Rozhodně je co hypovat a vyzdvihovat, poněvadž jsem si na nejnovější aktualizaci dali zvlášť záležet a je rozhodně tím nejlepším, co jsme kdy vydali. Snažili jsme se i o víc a doufáme, že se nám to povedlo. A mimochodem, o slzy a nostalgické fňukání nepřijdete, když budete dobře hledat, najdete je na různých částech časopisu v článcích odlišných autorů.
Augustův: Úvodník #10

Carl Gustav Jung podruhé
Druhá část Augustova článku se zabývá Jungovým dílem a to znamená i lidskou typologií, kde se dozvíte nejednu zajímavou věc možná i o sobě. Já se zde neodpustím citovat charakteristiku Introvertního intuitivního typu lidí: Tito lidé mají ve zvyku používat intuici, ale vnější jevy mají sklony sledovat spíš ve vztahu k sobě. Významné jsou pro ně vnitřní možnosti věcí. Činí jim poměrně značné obtíže sdělit své myšlenky druhým jasně a přehledně, neboť postupují obraz od obrazu, myšlenku po myšlence, přičemž obvykle přehlížejí, jaké osobní důsledky tyto možnosti mohou mít. Někdy mívají úžasný vhled do věcí, a dokážou – li se přinutit, aby jej dostatečně srozumitelně vyjádřili, mohou na něm potom jiní stavět. Jejich inferiorní funkcí je extrovertní vnímání. Neustále jim hrozí nebezpečí, že ztratí kontakt s vnější skutečností. Nemají příliš ponětí o praktických detailech a špatně se orientují v prostoru a čase. Mají sklon zapomínat domluvené schůzky, málokdy jsou dochvilní a lehce se ztratí na neznámých místech. Slabý vztah ke skutečnosti spolu s hloubkou jejich vhledů některé z nich dovádí k pocitu, že patří k „zneuznaným géniům“. Příklady: Jung, Nietzsche, Schopenhauer a já (myšlen Augustus). A kdo má s takovým člověkem pracovat? Možná, že je zneuznaný génius, ale já mám hlavně na mysli tu nedochvilnost:-).
Medailonek: Carl Gustav Jung

Nemůžete něco najít?
Jelikož se počet našich čísel i článků naplnil, rozhodli jsme se ulehčit vám orientaci na našich stránkách a vydat co nejpřehlednější soupis téměř všech článků na našich stránkách. Téměř neříkám z toho důvodu, že bychom vám chtěli něco zatajit, ale kvůli tom, že jsme určitě na něco zapomněli. Přes 98% našich stránek byste tam však určitě měli najít tak přehledně, jak to jen šlo. Je sice pravda, že v sekci Plus máme docela nepořádek, ale je to kvůli tomu, že tam je ohromná všehochuť ... ohromě zajímavá, chtěla jsem říci. Vězte tedy, že tento soupis je ideálním nástrojem pro prozkoumávání bohatství, které vám náš časopis může nabídnout.
Soupis: Rozcestník

Šotkovy prostocviky pěkně na kupě.
Často od našeho redakčního škůdce slýcháváme, že dělat humor není jen tak. Něco jiného je napsat nějaký hloupý vtípek do recenze a psát dlouhosáhlou humoristickou stať (tohle je jeho oblíbené slovní spojení). "Takový humorista," říkává často "se musí udržovat ve formě a kropit sarkasmy na všechny, kdo jsou v doslechu, a ráno, když vstane, musí se pěkně rozhýbat a napsat si něco menšího, aby nevyšel ze cviku. Některé z těchto "ranních pokusů" se nám zdály natolik zajímavé, že jsme je zařadily do 33. čísla jako Šotkův bonus. Berte to jako dárek na rozloučenou, když už jste ho vyhodili ...
Kompilace: Šotkovy etudy

Amatérská novinařina ... má svoje mouchy.
Mat se nechal slyšet, že by z působená v AAA Games rád vyšel s čistým štítem, ale že za svojí redaktorskou kariéru natropil příliš mnoho chyb na to, aby to mohl tvrdit. Navrhla jsem mu tedy, aby svoje někdejší poklesky napravil a on se rozhodnul uvést je na správnou míru samostatným článkem, kde by shrnul všechny své objevené zásadní nedostatky v uveřejněných článcích. Možná že v něm najdete právě to, co se vám na některé z jeho recenzí nezdálo. A možná že ne. V tom případě to s největší pravděpodobností bude tvrzení, ze kterým si Mat stále ještě stojí.
Zpověď: Confiteor

Ani za tři roky člověk nestihne všechno
Další z Matových kajícných článků. Tentokrát nám představuje dva projekty, kterým za poslední tři roky pod hlavičkou AAA Games velel, ale které tak nějak nedopadly. Dle Matova názoru jeho vinou. Přesto by jen nerad viděl to, že by úsilí jeho a několika dalších vešlo vniveč, a proto se rozhodl sepsat článek, který by prezentoval alespoň zlomek výsledné práce, která by v jiné formě nikdy nemohla spatřit světlo světa. Mne tedy rozhodně mrzí, že alespoň jeden z těchto ambiciózních projektů neuspěl, a vás to možná po dočtení této stati bude mrzet taky.
Článek: Vraky, aneb projekty, které nedopadly

Šmytec!

Čtvrtá kapitola STAAAR TREKu pojednávala prakticky celá o sporu mezi lodí Aaagames a plavidlem Cvak, čili Speedyho lodí. Obrovskou inspirací k napsání této části byla pro Šotka proběhnuvší akce Tok'ra, takže některé události zde popisované a některé výroky pronesené se zakládají na skutečnosti. Šotek rovněž slíbil, že svému nevětšímu opusu vytvoří důstojný a tragický konec. Posuďte sami, nakolik je to pravda. A náhodným čtenářům doporučuji, aby tuto frašku začali číst od začátku, rozhodně se budou více chytat a bude je to více bavit. A ještě něco, Šotek tvrdí, že STAAAR TREK je ta nejlepší parodie na Star Trek, kterou kdy stvořil. Pro tentokrát mu jeho vychloubání nebudu napadat.
Šotkovina: STAAAR TREK

Seriál o mazích z mé vlastní produkce
Popularita na magové scéně? Existuje vůbec něco takového? Jací lidé mohou a budou váš mag kritizovat? Co je důležité pro vnímání ohlasů z vnějšku? Jakým způsobem komunikují redakce magů se svými čtenáři? Existuje více magů přeceněných, nebo nedoceněných? Tak na tyto a další otázky se vám pokusí odpovědět moje krátká stať, která se pro tentokrát zabývá popularitou, návštěvností a ohlasy. Říkejte si co chcete, ale mít kvalitní mag je sice důležité, ale mnohem příhodnější je mít kvalitní a populární mag, dostatek čtenářů, podporu kritiků a podobně. Nechť je pro vás tento článek dostatečně zajímavý a možná i poučný.
Seriál: Jak dělat kvalitní mag, aneb jedenáctero statí o tvorbě elektronického magazínu


Chudáci fejetonisté ...
Fejeton je žánr navýsost zajímavý, oblíbený a čtený, protože v sobě kombinuje lehkost, krátkost a humornost, což se v dnešní uspěchané a pro mnohé tragické době cení... Bohužel stejně tak jak fejeton kombinuje výhody publicistického a uměleckého žánru, tak schraňuje i jejich nevýhody. Jednak dá spoustu práce a při tom je to jen takový cancourek nevelký, za který vám nikdo nedá pořádnou bankovku, a pak je to žánr mnohdy pomíjivý, který proletí v novinách mezi nehodou letadla a poklesem ceny ropy a mnozí si jej ani nevšimnou. Avšak k psaní tohoto žánru je třeba mít pořádnou dávku talentu, všímat si informací, které ostatním unikají a pak je kombinovat tak, aby to čtenáři vyloudilo úsměv na tváři. To nezvládne jen tak někdo, náš přispěvatel Vaud ale ano a to s přehledem, jeho nově uveřejněný fejeton o pohádkách je jednoznačně skvělý, dozajista se bude líbit i vám.
Aktualizovaný sešit: Fejetony

Shaylen už zase něco vychází...
Tvůrci a stvůrci na internetu se dělí do několika skupin. Ti, co píší do tvůrčích serverů, kde jim to nikdo nekontroluje a v mnoha případech ani nečte. Ti, co píší do časopisů, kde síto sice není nijak zvlášť hustší, ale alespoň už nějaké je a nakonec ti nepočetní vyvolení, co píší rovnou pro nakladatele. Tyhle skupinky se téměř vůbec nekryjí. Ten dělá zkrátka to a ten zas tohle, jen Shaylen dělá všechno dohromady. Nechám radši stranou otázku, jak to zvládá, jestli používá obraceč času nebo nějaké takové ptákoviny:-). A raději vám sdělím mnohem důležitější informaci, že koncem února by jí měly vyjít další dvě knihy. Jaké jsou a možná i ukázky z nich najdete v následujícím článku.
Prezentace: Dvě knihy

Udělejte Šotkovi od Shaylen pá pá ...
Šotkovo trápení, tak je nazvaný poslední příběh, který Shaylen sepsala pro naše stránky inspirovaná osobou našeho redakčního škůdce. Byly to příběhy drobné, milé a poetické, na jejichž čtení musí mít člověk tu správnou náladu. Tak třeba dneska se můžete dozvědět o tom, jak Šotka bolel zub. Že si to ten sviňák zaslouží? Ale no tak ... vždyť jen občas provede nějakou tu šotkovinu, která nikomu neublíží, jen možná pocuchá ego dotyčného. Ať už máte na šotky názor jakýkoliv, jedno musíte uznat - na setkání s ním jen tak nezapomenete. Věřím, že to platí i pro toho našeho Šotka.
Sešit krátkých povídek: Šotek - Cyklus povídek z pera Shaylen

Máte rádi Hrabala?
Bohumil Hrbal, jeden z z našich nesvéráznějších a také nejvýraznějších spisovatelů známý především svým osobitým stylem. Ne každý jej dokáže snést, popravě řečeno, na první pohled je to dost hrůza. A jen opravdu málo lidí dokáže tak i psát. Musíte k tomu mít několik neobyčejných vlastností ve velmi neobvyklé kombinaci. Zvláštní druh cynismu, výborný pozorovací talent a měkké srdce. Herrietka tohle všechno má a ještě něco navíc, proto není Hrabal ani pábitel a styl tohoto slavného spisovatele nekopíruje, přesto se mu dokázala natolik přiblížit, že se její próza výborně umístila v celostátní literární soutěži Pábitelé kolem nás vyhlášené k nedožitému 90. výročí narození Bohumila Hrabala a vyšla ve stejnojmenném almanachu. Já myslím, že naprosto zaslouženě. K nejlepším vlastnostem této talentované prozaičky však patří to, že se nenechala od Augusta nijak přemlouvat a sovu úspěšnou povídku nám poslala.
Próza: Král železný - král zlatý

Shaylen jak ji (asi) neznáte.
Po celou dobu Shaylenina působení na našich stránkách jsme ji označovali za na internetové (tím více diskamgové) poměry velice unikátní autorku a to zcela oprávněně. Zatímco třetina internetových autorů nechává útočit obrovské armády skřetů na nové a nové poslední bašty lidského odporu, druhá třetina cestuje se svými hrdiny neprobádaným vesmírem a zbytek se pouští do formálně i obsahově tragické poezie (samozřejmě, že to není zas až tak černé, ale nemá to k tomu daleko), Shaylen píše příběhy "obyčejného dne", které potěší a pobaví. Tentokráte jsme pro vás však vybrali něco jiného, atypického a neméně zajímavého - tři fantasy příběhy: Vanna - město mrtvých lží, Soví Jerr a
Žebrákovy pantofle. Skřety ovšem nečekejte, možná je to fantasy, ale v první řadě musíme mít na paměti, že jejím autorem je Shaylen.
Sešit krátkých povídek: Shaylen

AAA umírá ...
Tak začínají všechny tři stoslovné statě, které dodal Mat k uveřejnění, a kterým jsem byla donucena dát ve finišovacím shonu grafickou podobu. Jsou to tři příspěvky úzce spjaté - Áčko radostné, Áčko bolestné a Áčko slavné. Znovu je to symbolické (ve 33 máme nějak přesymbolováno), ale jeho význam bezvěrcům (kteří ho bez nápovědy jen stěží pochopí) prozrazovat nebudu. I bez toho mají tyto texty literární hodnotu. A jelikož se pyšním tím, že jsem ve svých upoutávkách nikdy (dobře, tak málokdy) neklamala ani záměrně nepoužívala zavádějících formulací, musím vás upozornit, že i nula je hodnota. Projekt sto slov asi nezaútočí na nejvyšší kvalitativní příčky prózy, ale bylo to příjemné zpestření a experiment, který je hodnotný i přes nepříznivý výsledek. Ale abych zase nebyla přehnaně kritická, například prózy Shaylen mají něco do sebe i přes svojí krátkost ... a ostatní jsou úměrné kvalitou své délce.
Literární experiment: 100 slov

Čichám, čichám rybinu!
Poslední (ze tří) Pikeův prozaický výstup na našich stránkách je nejobsáhlejší a nejlepší. Přesně tak jsme si vždy působení v našem časopise představovali, člověk, který se alespoň trošku aktivně zapojí do života v redakci, by měl po tvůrčí stránce vyrůst, poněvadž dostává dostatečnou zpětnou vazbu. Například Pike si vyslechnul vyjádření čtyř členů redakce ke každému jeho dílu, což je dostatečný vklad pro přemýšlení o svých kvalitách a nedostatcích. Pike na sobě opravdu zapracoval a oproti jeho prvnímu dílu je vidět značný pokrok a kdyby na ničem, tak na tomhle máme menší zásluhu a to je/byl jeden z důvodů existence AAA Games.
Druhá (a závěrečná) část povídky: Nenapsal jsem nic

Třetí A se loučí ...
Angelika je třetím členem redakce, jejíž nick začíná na A. První je samozřejmě Augustus, druhý v pořadí je další zakládající člen Abak (titulován jako lord) a třetí je Angelika, která nás zásobovala prózami plnými citu. Třeba se najdou někteří, kteří je budou považovat za kýčovité, ale jak řekl Oscar Wilde: "Z nejhlubších citů vznikají největší kýče." A dovolím si ještě citovat samotnou autorku z jedné z jejich krátkých úvah, které si na naše stránky cestu nenašli: "Taky nevím, jestli mám psát o svém soukromí. Stačí dát někam trošku autobiografie a už si všichni myslí, že je to celé podle skutečnosti. Nebo mi někdy nevěří, že se něco takového skutečně stalo. Jak mám odlišit to vymyšlené od toho skutečného, pokud chci, aby čtenář věděl, že něco takového se může stát i v životě? A jak to naopak zamaskovat, když chci napsat něco ze svého života, ale nechci, aby někdo věděl, že se mi to skutečně stalo?" Neví jestli na tyto otázky Angelika už nalezla odpovědi, ale leccos jde vyvodit z dnes uveřejňovaného dílka, které svým tématem, formou i délkou tvoří ideální tečku za Angeličiným působením v našem časopise, protože je pro její tvorbu charakteristické.
Aktualizovaný sešit: Angelika

Restaurace Lilie, podruhé po týdnu a naposled
"Tovaryšská léta" - tak nazývá Mat své působení v AAA Games a často dodává: "Už se těším, až na stará kolena otevřu archaický webový prohlížeč přestárlých internetových stránek a pokochám se těma koninama, co jsem tu tropil." Vzpomínky a nostalgie však nejsou to jediné, co si odnesl - zkušenosti jsou komoditou nanejvýš žádanou. Za jedno ze svých vrcholných učednických děl považuje Mat právě načatý cyklus dvojpovídek Od stolu v Lilii pro jeho lehkou výpravnost, pestrost a naprostou nenáročnost na levou hemisféru každého jedince. Naposledy se tedy začtěte do příběhů, které vám vypráví dva lidé rozdílní věkem, povoláním i náboženským vyznáním. Mají jen dva společné jmenovatele - občas si zajdou na oběd do restaurace Lilie a oba jsou stejní sedmilháři.
Cyklus povídek: Od stolu v Lilii

Zrození je tu.
Hodně strádání stála Mata tato povídka na pokračování. Desetkrát ji promýšlel a nikdy s ní nebyl spokojen. Snad budete alespoň vy. Poslední kapitola je hodně netradiční a přes svojí krátkost v určitém smyslu uzavírá příběh celého kontinentu Andor. Jednak popisuje příslovečný začátek konce, ale hlavně se jedná o mnohem osobnější rovinu, protože v ní naleznete ukončení osudu Matovy hlavní postavy Karima (tenhle týpek byl jeho alter-ego i v DrD) a vcelku podrobnou sondu do jeho osobnosti. Rozhodně to není typický hrdina, jen co je pravda, a jestli čekáte klasického antihrdinu, budete asi rovněž překvapeni. Ráda bych ještě Matovi popřála, aby jej ten jeho avizovaný sen, připravovaný román, bavil více než psaní této povídky, u které údajně hnil zaživa. 
Povídka na pokračování: Zrození

Drak a tak ... pouze pro děti a jejich odrostlé verze
Občas se to autorům stává. Zamilují se do svého díla. Mat má většinou ke své tvorbě střízlivý odstup a hodnotí ji jako střídavě zdařilou, avšak snad poprvé se mu stalo, že stvořil něco, o čem moc dobře věděl, že na tom není nic o obdivování, a přesto si to dílo oblíbil. Ano, mluvíme o táborovém příběhu Cirkusáci, drak a tak, který nevyniká v žádném jiném ohledu kromě dětinskosti a hodně uvolněné pohádkové formy, i přesto se jej Mat snažil prosazovat všemi svými silami i na úkor jeho ostatních a vážněji míněných próz (především Zrození) P5esto přese všechno si můžete vychutnat závěrečné dvě kapitoly, které vám konečně vynahradí celkově ponurou atmosféru ... vše dospěje ke konci a dost možná i šťastnému. Zbývá jediná otázka: Šťastnému pro koho?
Povídka na pokračování: Cirkusáci, drak a tak

Poezie od Shaylen
Bilance včetně dnes zveřejněných děl: 34 skladeb a jedna sada miniatur. Jedná se o básně většinou obtížnější pro pochopení a vhodné hlavně pro čtenáře, kteří už se několikrát s poezií střetli. Nezoufejte však, pokud vám Shaylenina poezie "nesedne", její tvorba je velice specifická a není určena pro každého, neznamená to automaticky, že jste kulturními barbary. Její básně jsme uveřejňovali v rámci snahy přinést "od všeho trochu a pokud možno toho lepšího". Vězte, že Shayleniny dílka patří mezi vůbec nejkvalitnější ve svém oboru. Tentokrát jsme pro vás připravili vedle klasických třech básní i "derniérový" bonus v podobě stejného počtu písňových textů.
Aktualizovaný sešit básní: Básně by Shaylen

Poezie od Supizma
Básně Supizmovi psané zpravidla ve volném verši patří k těm, které vás chytnou za srdce a vy ani netušíte proč a jak se tak stalo. Některý verš, souzvuk slov - jednoduše to pocítíte jste ztraceni. To však není jedinou devizou těchto skladeb, jsou to cenné podněty pro přemýšlení, přestože jsou mnohdy velice intimní. Nebo možná právě proto - některé pocity, které sdílíme s autorem bychom nedovedli vyjádřit lépe, a proto se nám Supizmova poezie líbí. Vy si můžete přečíst rovných čtvrt sta kousků, tak se do toho pusťte.
Aktualizovaný sešit básní: Básně by Supizmus

Surrealismus, co prošel redakční cenzurou
Někdy je lepší, když o své tvorbě vypoví autorka sama. Někdy ne, ale tohle není ten případ: "Tyto básně spadají do mého proslulého surrealistického období. Je jich víc, ale tyto jsou celkem dostačující pro ukázku. Kromě tématu lásky a smrti je tu také motiv mého vyrovnávání se s vírou a vůbec s projevy náboženskosti (jsem věřící, ale samozřejmě vše, co dělají lidi, má chyby). Jinak co se týče formy a vůbec jazykových prostředků, někdy je vyjadřování v nich drsnější. Vůbec je drsnější než v básních z pozdějšího období." Pravidelní čtenáři budou nejspíš vědět, že se v redakci nestavíme k surrealismu nijak zvlášť kladně - respektive vůbec. Navzdory tomuto názoru jsme neměli žádné problémy s uveřejněním těchto básní, jelikož asi mají něco do sebe, když svého času sklízely úspěchy v literárních soutěžích a dost na nich ujížděl i Augustus, který jinak jakýkoliv surrealismus a jiné modernistické asociativní bláboly nemůže ani cítit.
Ukázka poezie: Bratr podzim

Poezie od Cesty
S autory poezie je to jako s diskmagy. Ano, čeká vás další otřesné přirovnání. Oba dva subjekty se vyvíjejí. Zatímco většina magů časem opouští herní témata a začíná se věnovat kultuře a vlastní tvorbě, vývoj poety samozřejmě směřuje odjinud jinam. Není po pravidlem, ale v dnešní době se to stává velice často, že čím déle a více básník píše, tím méně lidí mu rozumí. Proto si vážíme především čisté poezie s jasným významem a čitelnými metaforami. Proto si vážíme básní od Cesty. Má to rytmus, má to rým, má to krásu a pohladí to po duši - přesně to, co od poezie žádám. I když jsme stihli zveřejnit pouze deset básní této autorky, i tak si můžete udělat obrázek o její tvorbě a její další díla si najít třeba na serveru Písmák.
Aktualizovaný sešit básní: Básně by Cesta

Racerova poezie podruhé
Přinášíme vám druhé "pásmo" tří krátkých skladeb z pera či klávesnice Racera. Jeho poezie se u nás moc dlouho neohřála a lze ji jen s těží charakterizovat z těchto drobných fragmentů. U charakteristiky Cesty píšu, že mám ráda čiré a průhledné básně ... tak ty Racerovy takové nejsou, což ovšem neznamená, že by byly špatné (to by jejich uveřejnění rada poetů AAA zatrhla). I přes moji prostomilnost mne některé verše dokázali zaujmout zvláště svojí obrazotvorností a důrazem na vykreslení atmosféry, která se však v dnešní poezii snad až příliš přeceňuje ...
Aktualizovaný sešit básní: Básně by Racer

Poezie od Augusta
Další dvě básnické skladby pro vás protentokrát Augustus připravil. Celkový počet jeho poetických pokusů na našich stránkách se pohybuje okolo sedmdesátky, což už je pěkné číslo. Tyto skladby naleznete rozčleněny do pěti sešitů, z nichž dva se tentokrát dočkali přírůstku. Epigramskou střelou nikoliv poprvé počastoval svojí oblíbenou politickou persónu v dílku Žalozpěv a naopak pohlazení se dočkáte ve Žlutém sešitě v podobě básně Trnitá, kterou autor věnoval jedné růži.     
Aktualizované sešity básní: Epigramy, Žlutý sešit

Příště ...
Není žádné příště. Snad vám budeme alespoň trochu chybět ...

Příští číslo nevychází jako vždy první pátek v měsíci!

 

« Úvodník »
Augustův Závěrečný úvodník
« Zbytečné výlevy »
Farewell
Je to tady, různými způsoby avizovaný konec našeho časopisu nadešel. Opravdu je to tak, končíme. Přesto doufáme, že si aktuální číslo užijete a že na nás budete vzpomínat v dobrém.

33!
Hodně jsme se snažili, aby poslední aktualizace AAA Games byla tím nejlepším diskmagovým číslem všech dob. Konkrétně jsme chtěli překonat patnáctý Toal Game, který tuto příčku dle našeho názoru zatím okupoval. Rozsahem se nám to povedlo (více než dvojnásobně) a pestrostí obsahu rovněž, ostatní aspekty hodnocení budeme chtě nechtě muset nechat na vás.

Diskmag area
Tento menší projekt spočíval v tom, že jsem obeslali několik žádostí o článek, který by byl u nás uveřejněn a reprezentoval tak domácí mag obsílaného redaktora. Šlo magy, o nichž  jsme v AAA Games často psali, čímž jsme jim dali možnost projednou se prezentovat před našimi čtenáři přímo svou prací a taktéž vyjádřit svůj vztah k AAA Games a našim magy hodnotícím esejím. Články, které jsme dostali možnost uveřejnit najdete hned pod headliny ohraničené nápisy Diskmag area. Proč jsem zvolila jako symbol tohoto projektu právě Stonehange? Protože tyto články budou viset na internetu ještě tisíce let až do konce světa nebo dokud nezruší WebZdarma naší doménu.

Nové tváře
I v posledním čísle jsme přivítali novou krev. V první řadě je to kulturní recenzent Nihil, který se postaral o několik článků nejen ze světa anime, za které jsme mu velice vděčni. Další dva přírůstky, tentokrát již tradičně do sekce Story se jmenují: Heriettka a Jana Bařinková. Což znamená, že se Augustovi znovu podařilo svést dvě dívčiny ... do osidel našeho časopisu. Naší novou redaktorku Tok'ru už znáte od konkurence, není-liž pravda?

« Download »

Aktuální (33) číslo časopisu (5,1 MB)

 Kompletní sekce Story (2,6 MB)

>>> starší čísla <<<

« Slovníček AAA Games »
výraz užívaný V AAA - výklad
surrealismus - blbost
vydukovat - vydedukovat
fusakle - přítelkyně
instantní moudrost - rychlomoudro
nakuzdit - nadávka

Etymologie těchto slov.
« Nejspřátelenější web »
Jednoznačně vám doporučujeme navštívit stránky naší pilné a úspěšné externistky Shaylen, na kterých naleznete její díla v rozsahu větším než u nás.
www.shaylen.epika.cz 
« SeralBurn »
Náš časopis vám nabízí několik seriálů na CD/DVD. Podmínky a seznam naleznete právě zde.
« Pařanský kalendář »
Výhled vydání her v měsících budoucích aktuální k datu vydání 28. čísla najdete zde.
« Často kladené dotazy »
Odpověď na dost možná i vaše otázky (z návštěvní knihy a mailů) naleznete zde.
« Rozcestník»
Pokud se v našich stránkách nemůžete vyznat a navigace vám přijde příliš složitá a těžkopádná, tak to zkuste tady, snad vám to v orientaci pomůže.
« Nábor »
Snad každý časopis shání schopné přispěvatele, i my. Možnosti, jak se u nás realizovat najdete zde.
« Minulé ankety »
98 čtenářů nám za minulý měsíc odpovědělo na všetečný dotaz, jakému fenoménu dávají přednost. Největší fanouškovskou základnu má Pán Prstenů s 64 přívrženci, ale Harry Potter s 30 mu dýchá nap paty. A v závěsu o další čtyři méně Star Wars. Pak byla ohromná propast a po čtyřech respondentech hlasovalo pro Matrix a pro možnost žádný z nich.

66 čtenářů chtělo Šotka vyhodit, 42 nikoliv. Je to tedy jasné: Šotku padej a víckrát se u nás neukazuj!   

« Oficiální ankety »

« Šotkova anketa »

« Spřátelené weby »

Dle naše názoru jeden z nejkvalitnějších magů na našem internetu a náš největší konkurent.

Na tomhle magu jde nejvíce vidět široká redaktorská základna a léta zkušeností.

Honzaq a spol. tvoří svým způsoben unikum magové scény. Fandíme jim.

Splatmag, toť velký příslib do budoucna i koncentrace originality, která se jen tak nevidí. 

   GameParadise.cz - 24hodin denně nejen o hrách...

Herní zpravodajský server

Jedny z mnoha stránek o Gothicu, pročetli jsme je a musíme uznat, že jsou opravdu kvalitní.

Zajímavý herní projekt.

Kvalitní češtiny do her!

Jasná volba pro slovenské čtenáře.

Fan stránky jedné z nejočekávanějších českých her.

Chcete vědět, jak určitou hru hodnotili profesionálové? Tady to máte všechno pěkně na kupě.

Ehm... Jeden z kvalitnějších diskmagů ... stojí za přečtení.