Disney rulezz!!

Po ne moc podařeném titulu Aladin: Nastřina pomsta, zde opět máme hru určenou speciálně pro nejmenší věkovou kategorii. Tyto hry jsou většinou nízkorozpočtové, čehož plyne několik nepěkných chyb. Ve většině případu je hlavním problémem ne moc pěkné grafické zpracování, které na dnešní dobu bývá velice zaostalé. Ale i tyto hry se musí držet nějakých zásad, jednou z nich je velice dobrá hratelnost a neutuchající zábava. Uspěje tato hra u nejmenšího publika? To samozřejmě nevíme, ale můžeme vám případně ulehčit rozhodování při koupi dárku pro vaše ratolesti.

Medvídek Pů má veliký problém, chce pořádat oslavu a nemá dostatek medu. Požádá proto tygra, (vás) jestli byste mu nepomohli při sběru této velice chutné tekutiny. Vy samozřejmě souhlasíte a vydáváte se na dlouhou a strastiplnou cestu, při které vám průvodce dělá moudrá sova. Během hry dostáváte další přídavné úkoly, ale na ně se nemusíte nějak zvlášť soustředit, neboť mise jsou zde tak nadesingované, že je splníte, ať se vám to líbí nebo ne. Postupně se zde setkáte se všemi známými postavami jako je prasátko, Ijáček, klokánci, Medvídek Pů, Kryštůfek Robin, sova, králík a mnohokrát uslyšíte nesmrtelnou hlášku „huhuhuhůůů I am Tygrrr“.

Celkově zde projdete 9. levelů, které jsou rozděleny do čtyř ročních období. V každém z nich máte určeno, kolik lahviček medu musíte nasbírat, aby vás sova mohla pustit dále. Pokud neposbíráte požadovaný počet, budete muset celé kolo znovu opakovat. Což se vám také někdy stane, neboť je zde hromada tajných skrýší, ve kterých se povětšinou nachází spousty těchto lahviček, které vám potom budou chybět při konečném hodnocení.

Ukládání je v průběhu mise řešeno nejjednodušším možným způsobem, čili bez jakéhokoliv zásahu hráče, formou tzv. checkpointů. V každém levelu se nachází něco kolem třech kusů, které rozhodně nikdy nepřehlédnete, neboť mají formu netradičního ukazatele. Jenom na přechodu mezi levely si v menu můžete klávesou F5 hru uložit, ale není to potřeba, neboť pokud umřete, vrátíte se na poslední uložený checkpoint a z toho už nikam neklesnete. Problém by nastal kdyby vypnuli náhodou elektřinu, nebo byste si zapomněli svoji pozici na přechodu mezi levely uložit a ukončili hru, potom byste museli hru začít hrát znovu od začátku.

Na rozdíl od Aladina jsou Tygrova dobrodružství pouze 2D, takže jste ušetřeny většiny chyb vznikající s použitím třetího rozměru, jako je neposlušná kamera či zdlouhavé bloudění v levelu. Zde to máte ještě ulehčeno spoustou informačních tabulí, které vizuální formou informují hráče o dalším postupu hrou. Nemáte tak kde zabloudit.

Největší vadou je i zde grafické zpracování. Napevno je nastavené velice malé rozlišení 640 x 480, což není zrovna pěkné, následek toho jsou nejspíše velice pixelovité animace, které pochází z animovaného seriálu Medvídek Pů, mající za úkol ještě více pomoci dítěti vžít se do problémů hlavního hrdiny a společně tak čelit spoustě překážek při sbírání lahviček plných medu. Ze začátku vám to přijde dosti nezvyklé, dá se na to také brzo zvyknout, takže postupem doby vám to ani už nepřijde na mysl. Dizajn misí závisí na právě probíhajícím ročním období. Pokud je zima, procházíte územím, které přímo evokuje pocit chladu, podobně jsou na tom i ostatní roční období.

Velikým zpestřením jsou zde mezihry, kde máte za úkol porazit protihráče, který vám za to na oplátku prozradí nějaký lepší způsob pohybu. Pokud nevyhrajete, nic se neděje vše si budete projíždět tak dlouho, dokud nevyhrajete, nějak vás hra nepustí dál. O nic těžkého se zde nejedná, jednou si zahrajete velice známou hru kámen, nůžky, papír podruhé si zazávodíte na řece a po …. vám už neprozradím, nechte se překvapit. Hratelnost je zde na velice vysoké úrovni. Bavit se budete od začátku až do konce.

Ovládání zde není nějak složitě provedeno. Tygra ovládáte kurzorovými klávesami a skáčete mezerníkem. Postupem doby zjistíte, že se vám zpřístupňují i další důležité pohyby, ale o jaké se jedná vám také neřeknu, co by jsem to byl za recenzenta, kdybych vám všechno důležité prozradil. U filmu by se vám také zajisté nelíbilo, kdyby vám napsali do recenze jak to všechno dopadne a připravili vás tak o napínavou podívanou. Zde to tak nějak i trochu souvisí s příběhem, nechte se překvapit.

Hra se dočkala i české lokalizace formou titulku, což zde není plus, ale nezbytná nutnost, protože málokteré malé dítě zvládá na takové úrovni anglický jazyk, aby hře bez větších potíží porozumělo. Pochválit se ale musí kvalitní překlad a pečlivý betatesting, protože se zde nevyskytuje ani jeden překlep či jiný patvar, kterého se občas lokalizátoři, který nejsou znalý daného problému občas dopouštějí.

Ozvučení zde také není špatné. Po celou dobu hry jsou slyšet veselé dětské melodie, které se vám pozoruhodně nikdy neoposlouchají. Zvuky které zde uslyšíte, jsou taky dobře zpracovány, vždy byl brán ohled na věk budoucího hráče. Hru nadabovali stejní herci jako seriál, takže skoro každé dítě si jistě okamžitě přijde na své. Dabing je zde velice profesionálně odveden, nemám, co bych zde hře vytknul.

Co říci na závěr, stejně jako u hry Aladin: Nastřina pomsta hra opět zaostává ve vizuálním zpracování, z kterého si zde nikdo nic nedělá. Vše je zde opět podřízeno věkové hranici hráčů, které moc nezajímá, že hra běží na nejnovějším Source enginu a podporuje Pixel Shadery 3.0. Oni se chtějí u hry především slušně bavit a to Tygrova výprava bez větších obav může nabídnout. Hra je to kvalitní, mohu ji bez větších obav doporučit každému malému hráči.

« Autor článku »

Pat


Tématické články:

2D hry, hopsačky, či hry pro děti? To je naše! Z tohoto specifického žánru vám doporučujeme hlavně Aladina, Prince of Persia jedničku, dvojku, Sands of Time i Warrior Within, na který se recenze teprve připravuje. Ale největší klasikou v oboru pro nás zůstane asi Golden Axe!
 
 
 

Mezník?

Ne, to v žádném případě. Další Disneyovka v řadě, která nepřinesla vůbec nic nového.

Dá se to hrát dnes?

Zajisté, pokud vaše ratolesti, či mladší sourozenci nejsou zvyklí na Half-Life 2, tak se jim tato hra určitě bude zamlouvat. A vám taky, pokud jste trošku hraví a máte plné zuby OON - opravdu oblých nepřátel.