Worms: Armagedon

 

Proč jsme zařadili Worms: Armagedon do 2D her? Protože se nikam jinam nehodí a do skupiny GOG určitě patří, protože se na srdcích mnoha hráčů podepsala více, než třeba Diablo. Koncept Wormsů je vůbec dost atypický a těžko zařaditelný. Je to taková týmová, arkádo, taktická strategie řádně říznutá akcí. Cože? Kdo jste předchozí větě vůbec nerozuměl a nikdy jste nikdy neviděl žádný díl Wormsů, tak vězte, že jde o hru, kde se dvě nebo více skupiny červů navzájem zabíjí. Možná se ptáte jak. Je to jednoduché, zabíjí se způsobem pro červi nejpřirozenějším, zbraněmi.

Je to tak. A dokonce je arzenál červů tak veliký, že by mu ho mohla závidět kdejaká akční hra. Jenom namátkou, základní zbraní je bazuka, ale granátů je taky dost, zastřílet si můžete z revolveru nebo uziny. Jde vidět, že zbraně jsou inspirovány opravdovou technikou, ale najdete zde i takové specialitky jako třeba skákající výbušná ovce nebo třeba Holy bolt, či banánky - opravdu vtipná, ale ještě více účinná zbraň. Ale mojí oblíbeno zbraní je určitě basebalová pálka, protože s ní jdou dělat opravdu dobré věci (ne, opravdu jsem nemyslel na výlohu McDonalda) . Když totiž červa bouchnete pálkou, tak se jeho střeva sice nerozstříknou po okolí jak by se slušelo, ale za to worms popoletí o pěkný kus dál a to taky stojí zato, protože když červ stojí na útesu a pod ním je voda nebo je blízko kraje hrací plochy, tak je dost pravděpodobné (a pokud místo rukou nemáte napařovací žehličky tak prakticky jasné), že náš milý hrdina odletí do míst, odkud ho dokáže vytáhnout pouze nekromacer (sorry, já z toho Diabla II už vážně blbnu).

Grafika vás nijak neokouzlí (pokud jste nebyly sto let v amazonských pralesích). Efekty zbraní by také mohly vypadat o kousek lépe, ale to musíme hře odpustit, protože má už nějaký ten pátek, takže na to má právo.

Co je ale opravdu důležité je hratelnost a tu mají Worms ... .jak pro koho. Já osobně jsem hrál W:A asi 70 hodin, ale většinu času (80%) připadlo na multiplayer s mým bratrem, svého času to byly naše šachy, akorát trochu rozmanitější. Kdyby jsem byl na to sám, tak bych pravděpodobně Wormsy zapařil v kampani, potom trochu Deathmach a konec, celkem 20 hodin hraní, na které bych dost možná brzy zapomněl, ale takto zapomenout prostě nemůžu (možná i proto, že je stále ještě hrajeme) .

K zvukům bych mohl pouze poznamenat, že vzbuzují rozporuplné pocity, jednak to jsou hrozné skřeky, ale když se to vezme kolem a kolem, tak kdyby se červi nějak zvukově projevovali, tak by to bylo asi takto.

A pak jsou tu taky... předchozí dva díly, které sice toho tolik nenabízeli, ale pokud jste vlastníky druhého dílu, tak prakticky nemáte důvod o Worms: Armagedon uvažovat (mimochodem se oba jmenované díly momentálně prodávají v češtině za skvělou cenu 199 Kč).

A shrnutí? Jednoduše, Worms: Armagedon je jediná hra, kterou instaluji hned po instalaci Windows a to je vyznamenání. Je to oddechovka, ale nečekejte něco víc!

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat