Rubín v koruně královské a rubín v zaprášené truhlici se možná neblyští stejně, ale docela určitě mají stejnou hodnotu.

A právě takovým drahokamem, opracovaným, ale zapomenutým je jedna z vůbec nejlepších českých her, adventura Dream Land. Nevíte, o co se jedná? Myslíte si, že si z vás dělám legraci? Jste machři v herní historii, ale o této hře jste snad nikdy neslyšeli? Nedivte se, kromě několika recenzí (vcelku kladných) na sebe tato hra nijak neupozornila, což přivedlo do hrobu nejen ji, ale dost možná celé nadějné vývojářské studio Top Galaxy. Jestli mi nevěříte, že se jedná o opravdu dobrou hru, která patří mezi adventuristické klenoty, tak vás budu muset přesvědčit o opaku.    

Hned na začátku možná zůstanete čučet jako jelita, poněvadž vaše představivost nebude jednoduše stačit na smysl animace. Fotřík s pěkným panděrem vkráčí do místnosti a postřílí celou svojí rodinu. STOP. Znovu. Animace se převine. Fotřík s pěkným panděrem vkráčí do místnosti a zamává jakýmisi papíry. V ten okamžik se začnou členům rodiny honit hlavou jejich největší fantazie: Bezmála balkónová scéna jako vystřižená ze Shakespeara pro mamku, pochod městem v podobě Godzily pro syna a nějaká pořádná bitva pro otce. Všichni jsou šťastní a usmívají se. "To je ale blbost," řeknete si možná "to je skoro tak blbý jako ...". Ano, skutečně se jedná o reklamu. Reklamu na centrum virtuální reality Dream Land. Splňte si vaše sny! 

Následný dialog vysvětluje vše, vžijete se do role novináře Jimma Dixe a na vlastní pěst budete pátrat, proč se někteří zákazníci tohoto interaktivního zábavního centra vrací domů s kaší místo mozku. Abych ještě dovysvětlil prostředí celého příběhu, Dream Land je vesmírná orbitální stanice a kdo si chce zařádit, musí nejdříve nasednout do raketoplánu, poněvadž na Zemi byla virtuální realita zakázána. Šalamounské řešení jak ochcat právo, že? Vy se tedy vydáváte na Dream Land s jediným cílem, vyšťourat co největší senzaci pro pochybný článek, jehož jste redaktorem (ach, ta novinařina ... náš denní chleba, nasazovat krk abychom napsali co nejkvalitnější recenzi na hru ...).  Nemusím snad dodávat, že to se vám beze zbytku podaří, cesta k Pulizerovce je však dosti nesnadná.

Celkově bych příběh hodnotil jako jedno obrovské plus,p poněvadž je dostatečně složitý, spletitý, dlouhý a nepostrádá dostatek sci-fistických rekvizit a skutečných dějových zvratů a překvapení. Co víc si přát? Jen jediné, aby takových herních scénářů bylo více, bohužel jsem o autorské dvojici Krumpl, Sábo již neslyšel, škoda.  

»»»Je vidět, že autoři si leckde něco vypůjčili (například transportér), ale  zato přinesli do žánru leccos nového«««

Hra vyšla v roce 1998 a v té době patřila mezi technologickou špičku a v některých ohledech ji i překonávala (kam se hrabe Broken Sword!). Celkově hra nabízela přes 100 lokací, což je úctyhodné číslo. Přesto hra není utahaná a stále si drží slušné tempo. Jak to? Poněvadž je hlavní příběh zpestřován příběhy z virtuální reality, kterými budete také muset projít. Podíváte se například do Gangsterského Chicaga, budete oživovat stvůru místo doktora Frankensteina, budete se dostávat z vězení v Macau a mnoho dalších zábavných činností na vás čeká. "Virtuální" lokace se odlišují od těch "skutečných" hlavně tím, že jsou modelovány ve 3D. Vše je poctivě vykresleno a dle mého názoru byla na tomto poli tato hra překonána až o dva roky později The Longest Jurney.

Naproti tomu s krásně vykresleným pozadím ostře kontrastují tak trochu odfláknuté postavy, které (zvláště když jsou dosti veliké) vypadají hranatě a pixelovitě. Ale to je jen menší moucha, která nebude žádnému Retro hráči vadit.

Na druhou stranu by mírně mohla vadit menší nelogičnost v některých dílčích postupech ve hře. Přestože celkový příběh štimuje, jednoduše nevíte, co máte dělat právě teď a poté krutě následuje všechno na všechno. Nicméně to je pouze malá daň za opravdu značnou délku hry. Dal bych krk na to, že poctivé dohrání této gamesy budete potřebovat asi třikrát více času, než kolik jste ho potřebovali u kterékoli adventury české provenience.

Cesta je tedy dlouhá, přiměřeně spletitá a obtížná, ještě více ji ztěžuje možnost smrti. Ne že byste na vytuhávací místa naráželi často, ale po první smrti budete až paranoicky za každou provedenou akcí savovat. 

Naprostou samozřejmostí je i velice kvalitně odvedený dabing, který netrpí téměř žádným klasickým neduhem, což musíme ocenit i jelikož je ve hře dialogů opravdu přehršle. Systém rozhovorů je jinak velice komfortní, prokecáváte všechno podle zadaných témat, nic nemůžete zkazit, ale ...

»»»Tak trochu jsem se zděsil, když jsem zjistil, že Dream Land nejde na Windiws XP, neklesejte na mysli, dost možná poprvé můžete úspěšně použít režim kompatibility!«««

Naopak, občas v konverzaci narazíte na jasnou rozdvojku. Chcete lhát, nebo mluvit pravdu? Možná si řeknete, že se jedná o jednoduchý trik, ať zvolíte jakoukoliv možnost, vždycky se konverzační kličkou dostanete zpátky do jednotných kolejí. Chyba. V Top Galaxy si skutečně vyhráli s tím, že mnohdy je jejich hra opravdu nelineární a to v ne nepodstatných detailech.

Dosud jsem vás nepřesvědčil? Stále se ještě zdráháte uvěřit, že tak dobrá hra mohla uniknout vaší pozornosti? Ale je tomu tak a právě teď je ten správný čas to napravit. Na pultech některých obchodů tuto gamesu ještě stále seženete za 199 Kč, v bazarech ještě levněji. No tak utíkejte!

« Autor článku »

Mat


Tématické články:

Jak jsem se zmínil již minule, adventury příliš nevedeme, snad vám postačí recenze na Drákulu z minulého čísla, v příštích číslech se však můžete těšit na pokračování seriálu HRY věnované adventurám.