Víte, která hra měla tu poctu spočinout jako první ve 3D? Jestli ne, tak by jste se měli stydět, ale já vám to prozradím, byl to Wolfenstein 3D.

Za jejím zrodem stáli dosti zvučná jména jako John Carmack (série Doom) z id Software a John Romero (Daikatana). Po uvedení na trh v roce1992  se Wolfenstein 3D stal učiněnou bombou. Převratné grafické zpracování, vynikající atmosféra, kterou doplňovala přímo dokonalá hratelnost, v herním světě se zrodila další legenda, která si našla své místo i v pomyslné síni slávy.

Příběh celé hry se odehrává za druhé světové války, kdy vy alias agent Wiliam J. “BJ“ Blazkowitz a máte za úkol získat tajné materiály od nacistů neboť se prosáklo, že provádějí pokusy, které by měli za následek kompletní podmanění lidské rasy.

Nacisté vás bohužel odhalili a uvrhli do nejtemnějšího a zároveň nejhoršího vězení, které kdy mohlo existovat, do C. Wolfensteinu. I když tohoto vězení utéct není žádná sranda, vám se to čirou náhodou podaří, zabijete stráž, seberete jí nůž, pistoli a pár nábojů. Vydáváte se znova splnit úkol a že to nebude až tak jednoduché se postarají nacisté a jejich věrní čtyřnozí pomocníci, kteří budou také usilovat o váš holý život.

Jak jsem se již zmínil, máte za úkol utéci z vězení a ukrást tajné materiály. Jenže ono to nebude až tak jednoduché(samozřejmě podle vybrané obtížnosti). Celé vězení je učiněné bludiště, kde kromě zabíjení stráží a psů, sbíráte i cenný nacistický poklad jako např. šperky, různé zlaté nádoby, zlato a podobně. Kromě zlata se zde vyskytují i tajné místnosti, které většinou najdete za obrazy na kterém visí sám vůdce Adolf Hitler nebo je zde zobrazen hákový kříž. Pokud se ptáte co za to všechno je, tak vězte, že získáváte body, které se vám promítnou do celkového skóre. A o to tady jde pobít co nejvíce nacistů, ukradnou hodně zlata, splnit misi, mít co největší skóre a přitom se královsky bavit. Věřte nebo ne, Wolfenstein toto všechno umožňuje.   

 Na výběr máte ze čtyř obtížností. Od batolete po největšího drsňáka, který se ničeho nezalekne. Epizod na výběr máte šest, což je velice slušné, protože zaručují dlouhou trvanlivost. Hra podporuje kromě PC Speakeru i některé zvukové karty jako SoundBlaster a Adlib, což samo osobě zaručuje slušnou audiovizuální stránku. Možnosti jak si doplnit zdraví je více, buď sebráním klasické lékárničky a nebo snědením chutného jídla, přichystaného pro stráže.

Autoři doporučují konfiguraci 386, 4 MB RAM, při menší konfiguraci se vám hra prý bude znatelně sekat, tak BACHA NA TO!!!

Po poměrně krátké době se na trhu objevil další pokračování s názvem Spear of Destiny. Byla to jen bohužel jen další epizoda s 18 levely. U hráčů se moc nechytla, protože kromě trochu vylepšené grafiky  nic moc nového nepřinesla, hromada hráčů proto zůstala u starého dobrého Wolfenstaina 3D.

Wolfenstain je typ hry na které se nezapomíná. Oplívá velice dobrou hratelností a po celou dobu hraní se budete bavit, což o nějakých dnešních titulech nelze říct. Díky němu jsme se mohli dočkat dalších božích her jako DOOM, Quake (u kterého byli mimochodem poprvé použity polygony) a to vše v bombastickém 3D zobrazení.

 

 

Pat