Neuvěřitelně rychlá, adrenalinem nabitá akce.

Jistě si všichni pamatujete na stařičkého Vipeouta 2097 od společnosti Psygnosis. Jednalo se o velmi adrenalin zvedající hru, kde jediným požadavkem byli velice rychlé reflexy, neboť vznášedla dosahovali neuvěřitelných rychlostí. V tomto samém duchu se nesou i Rollcage. Zde místo vznášedel ovládáte autíčka, které jak zjistíte dosahují taktéž astronomických rychlostí.

Vizuální stránka se zde může pochlubit spoustou grafických efektů. Hořícího horizontu či mohutných explozí si zde užijete velice hodně. Použitý engine je velice svižný, takže se vám při té obrovské spoustě explozí nebude niky zadrhávat. Celá vizuální stránka ač se to nezdá je velice detailně zpracována, za což patří autorům velký dík.  

Autíčka, která zde ovládáte mají jednu velkou zvláštnost. Nikdy je totiž nemůžete přetočit na střechu a to toho důvodu, že žádnou nemají, obě dvě strany jsou si rovnocenné. Na výběr zde máte ze šesti druhů aut, které se od sebe liší různými jízdními vlastnosti – rychlost, akcelerace, grip…

Jelikož je Rollcage spíše arkádová záležitost (což je velice dobře), rozjíždí se autíčka do astronomických rychlostí. Pětiset kilometrů za hodinu pro ně není žádný větší problém. Pokud použijete jeden ze speciálních powerupů nebo urychlovačů, které jsou na silnici, jsou schopna i tuto magickou hranici překročit.

Krajina se kolem vás jakoby protáhne a vaše auto se bude hnát šílenou rychlostí do předu. Má to ovšem i své mouchy. Auto se v této rychlosti stane velice špatně ovladatelný a jakýkoliv špatně načasovaný pohyb způsobí havárii a vy se rázem posouváte na spodní přičky. Nemusíte se bát, že by to auto neustálo, oni jsou totiž nerozbitný. To se ovšem nedá říci o okolním prostředí. Vše zde jde zničit, buď již zmíněným naražením a nebo použitím speciálních zbraní.

Jsou to:

Naváděná raketa – po aktivaci se vystřelí tři rakety, které mají za úkol jediné zničit na co přijdou. Jelikož zde jde vše zničit, různých kamenů na silnici se  nevyhnete.

Časový skok – po aktivaci se vám bude zdát, že se nic nestalo, ale není tomu tak. Vaši protivníci oproti vám pojedou značně pomalu.

Turbo rychlost – Pokud jste značně pozadu a chtěli by jste pomýšlet na nějaké pěkné umístnění, není nic snazšího než aktivovat tuto zbraň.

Raketa určena pro prvního – takhle by se dala nazvat raketa, která má jediný úkol odstranit lídra závodu. Nenarazí do vás ze zadu, ale pěkně vás předhoní, zápětí se otočí a tragédie je na cestě, ovšem pokud nemáte šít. Pokud ho stačíte v čas aktivovat nic se vám nestane a můžete frčet dál jako o závod.

Červí díra – je velmi nevídaný jev. Před vámi se z ničeho nic objeví malé okénko s kterého vyjede auto a vy se náhle propadnete o jedno místo. Zvláště doporučuji použít při posledním okruhu před cílem závodu, sami uvidíte jaké to zbudí nelibé reakce u soupeřů.

Štít – neutralizuje negativní výlevy protihráčů.

Ledová pokrývka – pokud jste měli tu čest zjistit, jak se auto začne chovat na ledem pokryté vozovce, tak tato zbraň má ten samý účinek. Zasažené auto se stane neovladatelným a vy jste zase o kousek blíže tomu vysněnému prvnímu místu.  

Rollcage je zvláštní v tom, že nemusíte jezdit jenom po silnicích. Můžete také zabrousit na stěnu či strop, kde vás ještě zrychli speciální destičky. Zde je názorně ukázáno co velká rychlost a extrémně přiléhavé gumy dokážou..

Najdete zde 4 skupiny tratí (Neoto, Harpoon, Saphire, Outworld), v nichž je obsaženo 15 tratí. Každá z nich je situována do jiného prostředí. V jedné se podíváte do města, v druhé do sněhem pokryté oblasti…. takhle by se daly vyjmenovat všechny tratě, jenže od toho nejsou recenze, ale návody, tak to ukončíme klasickým atd.

Počítačem řízení protivníci by se nedali označit za začátečníky, nýbrž za šílence, kteří aby urvali lepší pozici neváhají do vás sprostě narazit čím vás většinou posunou na poslední šesté místo. Neustále používají nějaké zbraně, či nekalé praktiky, takže o akční scény zde není nouze. Můžete si v menu také aktivovat funkci (Cinematic Camera [C]) díky níž vám žádná akčně laděná scéna neuteče. Jelikož se ve hře jezdí velice rychle a o neočekávané situace zde není nouze, moc by vám tuto funkci nedoporučoval.

Hra nabízí i multiplayer. Máte zde na výběr ze dvou variant. Dnes již přežitý splitscreen na jednom počítači a nebo se ponořit do LAN či WAN bojů s živými protihráči. Pro ucelení jen dodám, že lze použít i boty, což se v dnešní době moc často nevidí.

Pokud máte dost všech automobilových simulací typu nekončící série Need For Speed…Zkuste Rollcage. Jedná se o starší kousek, ve kterém sice neplatí žádné fyzikální zákony, ale o to více je zábavnější.  Doporučit jí mohu i těm, kteří zrovna moc benzínem zapáchající simulace nehrají. Je to učiněná adrenalinová boooooomba. 

« Autor článku »

Pat


Tématické články:

Retrosporty příliš nevedeme, ale pokud byste měli zájem u nějakou pořádnou závodní hru, mrkněte na recenzi na NFS: HP2
 
 
 

Mezník?

No, ani moc ne, na dnešní hry příliš vliv nemá.

Dá se to hrát dnes?

Samozřejmě a to velice lehce, neurazí svojí grafikou a nabízí neopakovatelnou hratelnost, jasná volba!