Asi nejznámější strategie, která kdy byla vydána na trhu, nese název Duna 2. Tato hra byla průkopníkem tohoto žánru a díky tomu se rozšířil a stál se populárním u všech hráčů. Ale každá hra se stane ohranou a časem i zastaralou a je potřeba inovovat. Toho se ujaly společnosti Westwood Studios a Virgin a svoji hru Dunu 2 vylepšily a o trochu zdokonalily. Velice jim děkuji, že se do tohoto úkolu pustili a vyrobili hru, která má již v dnešní době kolosální název. Tento název již s sebou nese úctu a respekt. Překlad v českém jazyce vyzní asi takto : „ovládnout a přemoct“. Ano je to cool hra kterou máme všichni na mysli : „Command and Conquer“.

Ani nevím proč je hra tak dobrá. Možná je to zapříčiněno tím, že je z vojenského prostředí a trochu tak akční. Chodíte ( jezdíte ) a zabíjíte civilisty nebo přejíždíte vojáky kteří se na Vás hrnou ve velkém počtu. To je teprve opravdová hra, ve které zůstávají krvavé fleky. Ale necháme skvrny skvrnami a pustíme se do popisu ve které se pokusím vystihnout podstatné a napsat všechny typické rysy dokonalé hry.

 

Grafika

 

Proto abych udělal toto retro jsem se musel přinutit a tuto hru si zahrát. Ani nevíte jakou oběť jsem při tom musel udělat. Nemohl jsem šokem jíst! Pokud se podíváte blíže, můžete krásně a s přehledem vidět jednotlivé pixely a pokud si obrázek zvětšíte tak na 150 % nebudete věřit vlastním očím. Věřte mi, dnes se to už hrát nedá. V minulosti to byla slušná hra a myslím si, že navždy zůstane v dobrém světle našich vzpomínek. V tom roce kdy byla vydána, spíše kdy se k nám do malé zakrslé vesničky dostala, jsem měl počítač rozbitý a na nový jsem neměl peníze. Proto jsem chodil za kamarádem a pozoroval jsem jak to hraje, Ten kluk byl plný vzrušení a občas i nadávek které se dostali ven. Mě se celkově hra líbila a neměl jsem na ni nikdy žádné námitky a dokonce jsem i obdivoval jaké krásné detaily to má. Tenkrát jsem dokázal na ni koukat nepřetržitě 8 hodin a stačilo mi pouze pozorovat to hraní ( představte si, že mi stačilo jen tak málo ke spokojenosti ). Dříve jsem si to neuvědomoval, ale až nyní jsem si uvědomil, že graficky to tak nebylo vychytané. Například budovy byly stejné na obou stranách a jediný rozdíl mezi nimi byl v barvě, jeden měl žluté a druhý červené stavby. Zajisté bylo tam více problematických míst, ale ty se daly přežít.

 

Děj

 

Podle názvu se dá hodně odvodit a podle titulu Command and Conquer se dá zjistit, že to bude dobyvačná hra s dobrodružným námětem. Můj typ se od pravdy moc nelišil. Vyskytl se pouze jediný problém se kterým jsem nepočítal a to, že to bude tak dobrá hra.

Na začátku máte na výběr hrát za dva druhy vojáků, spíše hrát za dvě organizace. Global defense initiative (GDI), globální obranu, nebo za Brotherhood of NOD (NOD), bratrstvo NODu. Pokud si zvolíte NOD, tak budete dobývat Afriku. Tato scenérie má 13 levelů a vítězství zaručuje úplnou nadvládu nad Africkými státy. Jen pro představu Vám můžu napsat některé názvy států, které budete dobývat. Jsou to : Libya, Egypt, Sudan, Nigeria, Angola, Botswana, South Africa (JAR), ... .

Můj cíl je však zaměřit se na GDI, jelikož mapu, kterou budete dobývat je všem úplně známá, je to Evropa včetně České republiky. Toto dobyvačné tažení je rozloženo do 15 velice krásných misí, ve kterých se projeví jak schopnost vedení nekonvečního boje, tak i velitelské a dobyvačné znalosti. Na začátku máte za cíl pouze eliminovat NOD z Estonska a na konci všeho zničit chrám NODu v Jugoslávii. Během toho se zdokonalíte ve vedení boje a to se využije ve hře, protože postupně dostáváte těžší úkoly s chytřejším protivníkem. Na vybavení se také nezapomíná a postupně dostáváte lepší techniku pro nutný provoz Vaší bojeschopnosti.

Dějově je to vychytaný, protože tu můžeme nalézt i úkol plněný jednočlenným komandem. Tato mise byla v pořadí šestá a byla spjata s dobýváním České Republiky. Nebo zase bránit civilisti, spíše dr. Moebia, který ve vesnici zřídil laboratoř ( byla to mise 8 a na území Slovenska ).

 

Provedení

 

V této části se budu zabývat celkovým dojmem, který na mě tato hra udělala a její propracovaností. V prvé řadě bych chtěl říci, že v provedení obstála dobře, jelikož NOD a GDI dobývají odlišné mapy, což se často nestává. Většinou takovéto hry mají stejnou mapu a odlišují se pouze barvou a nějakou speciální zbraní či jednotkou. Command má ještě jednu výhodu a to ve velkém výběru techniky a pěchoty.

Pro Vaši představu jsem „natípal“ obrázky budov, techniky, pěchoty a jiných věcí co se ve hře vyskytují. Tyto obrázky mi poskytla organizace Global defense initiative ( GDI ) a jsou přísně tajné!

 

Budova, číslo 1 – Její název je construction yard a je to konstrukční dvůr. Mimoto je to nejdůležitější součástí hry, je to takové „srdce“ budov. Pomocí construction yard stavíte další potřebné stavby. 

Budova, číslo 2 –  Tiberium refinery. Tentokráte to již není „srdce“, ale je to naopak „peněženka“. Kdyby byly v této hře zlaté doly, tak plní stejnou funkci jako refinery. Přibližná cena 2000.

Budova, číslo 3 – Weapons factory. To snad nemusím komentovat! Je hlavní výrobní linka pro ničivé obludy, jenž si říkají tanci. Odhadovaná cena  2000.

Budova, číslo 4 – Repair bay. Tato stavba slouží k opravám jakékoliv techniky. Vždy se to vyplatí mít, protože šetří peněženku. Cena činí  1200.  

Budova, číslo 5 – Advanced com. center. Poprvé se s ní setkáte až ve 14 levelu, ale má jeden důležitý úkol. Pomocí ní lze vyrobit nejlepší věž. Cena na trhu 2800.

Budova, číslo 6 – Communications center. Jedinou věcí co dokáže je z mapování objevené části. Stručnější název by byl radar. Cena je okolo 1000.

Budova, číslo 7 – Helicopter pad. Ve velkém počtu je to nejsilnější jednotka. Tato stavba slouží jako přistávací plocha pro vrtulníky a hlavně jako základna pro doplnění munice. Odhadovaná cena je 1500.

Budova, číslo 8 – Barracks. No comment. Cena 300.

Budova, číslo 9 – Power plant. Potřebujete elektriku? Tak chybí tato stavba. Přibližná cena 300.

Budova, číslo 10 – Guard tower. Jedna z obranných budov, která skvěle ničí pěchotu. Cena na trhu je 500.

Vozidlo, číslo 11 – Pokud jste to hráli víte, že toto vozidlo bývá na začátku a na velice dobrým místě, které si určíte, se dá rozložit. Ano, víte to přesně, je to pojízdná základna. Cena je 5000.

Neznámý objekt, číslo 12 – Zkuste hádat co to je.  Cena nevyčíslitelná.             

Budova, číslo 13 – Advanced guard tower. Nejsilnější a nejdražší obranná věž ve hře. Stojí přesně 1000.

Hradba pod číslem 14 – Chain link fence. Druhá nejlepší nebo druhá nejhorší zeď ve hře. Cena 75.  

Zeď pod číslem 15 – Sandbag wall. Nejlevnější a nejhorší stěna ve hře. Cena 50.

Hradba, číslo 16 – Concrete wall. Nejlepší a nejdražší zeď ve hře. Přibližná cena 100.

Voják, číslo 17 – Enginer. Díky tomuto civilně oblečenému člověku, můžete zabírat a tím si i přivlastňovat nepřátelské stavby. Porodné 500.

Voják, číslo 18 – Grenadier. Granátníci jsou skvělí na ničení budov, mají téměř nejlepší destrukční účinky. Živné 160.

Voják, číslo 19 – Minigunner. Nejlevnější jednotka. Ve velkém počtu dokáží divy. Spotřebné 100.

Voják, číslo 20 – Bazooka. Tito vojáčci jsou elitní pěchotou GDI a NODu. Se svou zbraní dokáží nemožné. Jsou skvělí na ničení pěchoty, techniky a i budov. Nemocenské 300.

Technika, číslo 21( z leva do prava ) – Hum-vee. Rychlé a účinné vozítko na pěchotu. Cena 400.

 - Med. tank. První vozítko, které může přejíždět vojáky. Cena 800.

                                                            - Orca. Cena 1200.                                                                      

                                                                  - Air strike. Tento nálet je zadarmo. Dokonale ničí pěchotu, ale i budovy.

Technika, číslo 22 ( z leva do prava ) – APC. Toto vozítko slouží pro přepravu pěchoty. Cena 700.

- Mammoth tank. Nejsilnější vozítko ve hře. Cena 1500.

- Harvester. Je to kombajn na tiberium. Cena 1400.

-  Ion cannon. Tento „blesk“ je opět zadarmo. Zničí kteroukoliv věc na         kterou namíříte. Ale nejúčinnější je na pěchotu.

obrázek číslo 23 – horní – Tento obrázek znázorňuje znak GDI.

- dolní – Že by to byl znak NODu? Ano, Vaše intuice je správná.

 

Tento výběr naleznete od 1 do 15 mise. Ale musím Vás upozornit, že v tomto popisu  jsem zapomněl na dvě věci! Víte na jaké? Tak mi napište na mail, takového fanatika do C&C bych opravdu rád poznal.

 

Ukázka ze hry :

Rozkaz zní : zničte SAM Sities a ... , vysílačka přestala vysílat. No problem, pomyslel jsem si a vyšel po mostě. Náhle jsem uslyšel křik, zastavil jsem se a pohlédl se po okolí a pak jsem ho uviděl. NOD-ský voják ke mě běží a svým jazykem na mě křičí. Hahaha, zasmál jsem se a vytáhl moji „odstřelovaku“. Bum, zaznělo mi v uších a já viděl, jak běžícímu vojáku moje kulka „rozkašila“ hlavu. Ozvěna se nesla po údolí a já pochopil, že jsem udělal chybu. Pak jsem se zamyslel a jediné co mě v tu chvíli napadlo bylo, že oni udělali chybu a né já! Dlouho jsem  neotálel a vyšel hlouběji do nepřátelského území. Cestou jsem míjel nějakou českou vesnici, ani obecní značku to nemělo, ale poznal jsem na jejich očích, že jsou rádi. Konečně jsou tady, zakřičel jeden civilista a vyběhl s náručí otevřenou ke mě. Kde jsou ostatní? Tak trochu překvapivě se zeptal. Nevěděl jsem co mu mám říct, ale jediné co ze mě vylezlo bylo : „Jsem tu sám, ale nemějte strach“ 

( ukázka z mise 6 – osvobozování ČR )     

 

Shrnutí

 

Jak asi sami vidíte není to primitivní hra se dvěmi budovami a jedním tankem. Je to trochu těžší a to dodává tu pravou „šťávu“. Velký výběr souvisí i s hratelností a hratelnost je fakt dobrá. Všem „pařanům“, kteří chtějí hrát něco staršího, mile rád doporučuji. Nudit se zaručeně nebudete.

 

Hodnocení:AAAAAAAA

Lord Abak