Mezi mé nejoblíbenější a nejlepší hry, které jsem kdy hrál patří i tato hra – Jagged Alliance 2. Je to polotahová strategie a to znamená, že když nastane boj, tak se to automaticky přepne do bojového módu, jinak normálně chodíte, běháte, lezete, léčíte, cvičíte , … . Možností je mnoho co můžete udělat a v tom tkví jádro dobré hry. Bojovým módem se Jagged Alliance 2 nejvíce podobá Falloutu 2, jelikož máte na výběr téměř stejné možnosti : nohy, hruď, hlava, zaměřování, střelba, dávka a nabít. Mimo to si můžete vyměnit zbraně nebo „nadopovat“ nějakým tím „sajrajtem“. Ale tímhle se budu zabývat až o kousek dál. Chtěl bych však ještě podotknout, že JA2 už patří mezi staré hry z dob Diabla, tak na to pamatujte, protože je to zlatá doba.

Grafika

Po grafické stránce JA2 uspěl na výtečnou. Nenapadají mě žádné výtky ani nějaké chybky, které by se tam ocitly. S klidným srdcem můžu konstatovat, že tato hra se dostala do první desítky mé hitparády a zatím mi tam nedělá ostudu. A proč by ji taky měla dělat? Když se na ni podíváte po designové stránce zjistíte teprve její kvalitu. Detailově vychytané a graficky dobře ztvárněné. Mimochodem detaily stojí za kratičký rozbor, kterému bych se chvilku věnoval.

Před mnoha lety, než se ke mně JA2 dostala, jsem byl nezkušený player PC her co neměl ani svůj žebříček, ani  herní žánr a ani vybraný vkus. To se však změnilo a po zahrání JA2 jsem konečně usoudil, že strategie - to je život a láska v jednom. Můj intelektuální a vnitřní úsudek se dal do pohybu po vzhlédnutí a dohrání této hry a já začal zjišťovat, že jsem prošel jakousi branou blaženosti. A co to zapříčinilo? Tohle a takhle začal můj život. Podle těchto záběrů můžete krásně vidět ten překrásný detail a ten nádech krvavých nekonečných řezeb a zabijaček. Možná si řeknete, že takový pohled se najde i v jiných hrách, s tím bych bezpochyby souhlasil, ale moje soucítění k armádě se tu viditelně projevuje, protože ten arzenál je velice podobný s naší současností a ty vlastnosti zbraní, zbroje a munic se shodují s autentickými reálnými věcmi našeho zkorumpovaného světa, který nás obklopuje.

Samotní „pinduláčci“ jsou ztvárněny tak, jak to profesionálové zvládnou nejlíp, jejich známka by byla : na velmi výbornou (1*). I hlavní hrdina nevypadá jako flek od jídla a vyznívá opravdu realisticky (až na neustálé souměrné otáčení celého těla po ose).

Kdyby ve hře byli jenom lidi nebylo by to tak odvázané, proto tu objevíme i zvířata ( tygry, vrány, …) a mutanty, kteří doplňují a zkrášlují už pře-nádhernou hru.

Děj

Co k tomu napsat? Děj je lineární,  musíte se ho stále držet a snažit se ho splnit (nebo on si spíše udrží vás). Na začátku se objevíte v Omertě. Sem jste byl poslán s cílem osvobodit území okupované diktátorky Deidranny. Ano, je to emancipovaná žena, která si myslí, že Vás udrží na uzdě nebo popřípadě zničí a vykastruje. Zdárný příklad bych uvedl na jejím sluhovy Elliotovy, což je chudák sám o sobě.

Na cestě pro její skalp Vás mine spoustu lidí a měst (10), mezi nimi si můžete vybírat dalšího člena do party. Ale přesto nejdůležitější součástí hry jsou doly a protiraketové základny. Bez nich se opravdu nehnete. Doly Vám vydělávají peníze pro další nákup žoldnérů, zbraní a munic, naopak SAM základny Vám brání v pohybu ve vzduchu – nejrychlejší a nejbezpečnější pohyb po mapě. Po dokončení všech questů (skalpy vrahů, zabití mutantů, osvobození lidí, …) na Vás čeká město Meduna s královským palácem a v něm vytoužená diktátorka. Doteď to bylo lehké a proto se nenechte překvapit silnou a důkladnou obranou. Její město je dobře střeženo a nechybí v něm ani tanky a ty nejelitnější jednotky s nejlepšími zbraněmi.

 

Provedení

V této kategorii JA2 snad nemá žádného konkurenta. Zbraní je tu mnoho a nesmí tu chybět jak staré ruské zbraně, tak i nové americké : RPG 74, AK 74, AKM, M14, M16, M24, MP5, SKS, … .De facto v každém slušném obchodě koupíte tu nejlepší výbavu : osobní zbraň Desert s příslušnou AP / HP municí + FA-MAS nebo M16, taktéž s municí obou druhů navíc plně technicky vybavenou ( laser, nožičky, dalekohled, … ). Jako zbroj spektra vesta s keramickými destičkami a se spektra kalhoty a přilbou (vždy napatlané směsí 18). Jako podpůrné zbraně LAW nebo M79 s explozivním 40 mm granátem. Tak a vražebné komando je přichystané a vyzbrojené k útoku. Zajisté na výběr jsou i jiné možnosti, například si vzít odstřelovací zbraň dragunov s AP municí a boj je jednodušší a bezpečnější. Další varianta by byla : ochromující nebo jedovaté granáty s plynovou maskou nebo vrhač granátu M79 s tentýž účinkem jako mají granáty.

Sestavit dobře prosperující skupinku žoldnérů zabere spoustu času a vše závisí na Vaší strategii jakou chcete bojovat. Jestli chcete zabíjet potichu, tak zapomeňte na palebnou sílu samopalů, kulometů, granátometů, minometů a bazuk, protože většina takto rychlých a dobrých zbraní není stavěná na tlumič. Naopak, jestli Vám nesedí tichá hra, tak zkuste tento arzenál a uvidíte palebnou sílu v plné kráse.

Navíc si můžete poskládat nějakou tu technickou výbavičku z věcí, které naleznete. Jedna věc je opravdu výtečná – detektor pohybu. Zachytí pohyb ve vašem okolí, a hle nepřátelé jsou objeveni, jak prosté a tak jednoduché. Nebo z pružiny a hliníkového táhla vytvoříte pružinové táhlo, které zrychluje střelbu. Těchto vychytávek je moc, ale prostě některé přídavné zařízení zbraní jsou nekompatibilní a nemůžou být spolu v jedné zbrani, což mě občas mrzělo. Neměl bych jenom psát o zbraní, určitě Vás zajímá i tvorba postavy a ostatní vybavení se kterým se ve hře setkáte.

Výbavy tu naleznete tolik, že to žoldnéři ani neunesou, nebo se jim to nevejde do inventáře. Z řad granátů, výbušnin a detonátorů stojí za snímku yperitový granát, který protivníka pomaloučku zabíjí. Použití se vyplatí na uzavřená místa, kdy to stačí jen hodit, zavřít dveře a čekat. Mezi výbušninami je nejlepší C4, která je nejsilnější trhavinou ve hře. Její ctnost je ve 100% stabilitě a účinností 65 bodů životů ( TNT – 80% stabilita a účinnost 50 bodů životů ). Přidáním ji k rádiovému detonátoru vznikne mega-silná třaskavá petarda.

Přesto jsem měl ale největší radost z technických vymožeností, které se nejvíce hodí do tmy a posléze se použijí pro noční souboj a útok. Mezi mé oblíbené hračičky patřil : ultravizor a dálkový odposlech. Společně s dovedností plížení a noční boj, podporované maskovací soupravou z vás udělá predátora a nepřítel, který byl donedávna lovcem se stane obětí své kořisti.

Hned na začátku si můžete za 3 000$  vytvořit vlastní postavu. Ta je přínosem pro Vaší hru. Nejen, že jí neplatíte měsíční žold, ale můžete ji poté použít a invertovat do dalších her ( do datadisků, pokračování ). Při založení osoby nejprve vyplníte nějaké ty osobní údaje a pak se konečně pustíte do skutečné tvorby. Po složení testu zjistíte jaké máte povahové rysy a podle nich se určí Vaše osobnost. Můžete být agresivní, normální, zbabělý, psycho, atd. Jsou v tom jak výhody tak i nevýhody. Díky odpovědím v testu můžete získat i dvě specializace ( např. : bojová umění, plížení, automatické zbraně, noční boj, vrhání, … ). Po vyhlášení testových výsledků se potom budou upravovat jednotlivé vlastnosti a dovednosti. Každá tato dovednost se hodí a záleží už pouze na Vás jak se rozhodnete.      

Ukázka ze hry

Najednou mě někdo probudil. Otevřel jsem oči a uviděl svého šéfa, jak na mě křičí. Vstávej a připrav se! Za chvíli tam budem! Mě to však bylo jedno, jelikož jsem si právě vychutnával zvuk motoru od vrtulníku. Jak krásně šlape, ten zvuk pořádně silného motoru mě odjakživa fascinoval. Za minutu přistání, hlásil tlumok na palubě přepravného vrtulníku. Jen jsem se pousmál a dodal si kuráž k mé první akci. „Už nebudu zoban na výcviku, ale profesionální žoldnéř! To co jsem se naučil bude moje jistota a musím si v tom důvěřovat“ : toto jsem si neustále opakoval. Čas seskoku nadešel. Naposledy jsem se podíval po svém veliteli a pak jsem slezl po laně na zem. Ihned jsem si otevřel Laptop a podíval se na moje další kroky ke splnění úkolu. Náhle na mě během vytyčování cesty někdo zakřičel : „Stůj, vzdej se královně Deidranně!“ Vraživě jsem se na něho podíval a během mrknutí oka jsem na něho vytáhl svůj lehký samopal MP5, který byl položen vedle mé nohy. TaTaTaTaTa. Ozvala se dávka a nepřítel se sklápěl k zemi s vyvalenými střevy. Pousmál jsem se, klekl  si a zavřel Laptop.

Shrnutí

JA2 je výtečnou hrou. Doporučuji ji všem, kteří mají zájem o trochu akčnější strategii než co to byly donedávna vydány (!platí to pouze pro tu dobu!). Jako každá hra, má i tato své zápory. Místy mi to přišlo neohrabané a pro hráče JA1 i podobné. Naopak kladů měla hodně : Je to obrovská hra na týdny a týdny, perfektní detaily a vlastnosti válečných zbraní a na závěr bych mohl říci, že to byla kompletní malá válka v jednom balení, od plánování, přes zajišťování zásob, spojenců a financí až po realizaci. Na nic nečekejte a zahrajte si ji.          

Chtěl bych ještě zmínit o dobrém návodu, který najdete na stránkách P@voukovy Rukověťi. Z těchto stránek jsem čerpal informace pro tvorbu této recenze.

 

 

Volné ač navazující pokračování další série Jagged Allienců. Tentokráte jste havaroval v oblasti hor a musíte čekat než se opraví vrtulník. Každá hra však musí mít zápletku a tak Vás to ani tentokráte nemine. Ač možná neradi přesto musíte jít do místní vesnice ( města ) pro nějaké ty věcičky. Cestou Vás ale přepadnou agresivní nepřátelé, kteří po Vás hned střílejí. Nic se nedá dělat a musíte zabít Vy je, než oni zabijí Vás. Je to až neuvěřitelné, že na každém dalším políčku jsou další vojáci. Váš smysl pro dobrodružství ožívá a Vy jako zvědavá osoba se snažíte zjistit co tady dělají, popřípadě co tady hlídají! A hurá, vyrážíte za vlastním nosem.

JA2 - Unfinished Business je velice dobrým pokračováním slavných JA. Jak je to už běžné i v této hře máte spoustu dalších věciček, zbraní, munic a úkolů. Tato část Vám opět zabere spoustu času hraní a proto se připravte na to, že se od PC neodtrhnete. K této části se dají sehnat i nějaké datadisky. Domnívám se, že jsem jeden viděl na CD ve SCORE. Tento datadisk obsahuje další nepřátele a vesnici.

Pokud, jste omrzený od všech těch nudných nezáživných pokračování a datadisků, tak si vytvořte vlastní mapu v editoru, který jsem našel na tomto CD. Velice pěkná věc, ale tvorba zabere mnohem více času, než jeho hraní.

« Autor článku »

Lord Abak


Tématické články:

Leda tak Abakova recenze na Silent Storm.