Třetí milénium: 2999

 

Napínavý thriller z daleké budoucnosti

--podtitul knihy

Kecy!

-čtenáři knihy

 

Předem chci podotknout (a to na obranu tohoto svazku), že nikde v knize jsem nenašel jediné slovo o žánrovém zařazení tohoto příběhu, kromě již zmiňovaného podtitulu. Vzhledem k názvu a zasazení děje do "daleké budoucnosti" jsem se rozhodl, že ji budu hodnotit jako sci-fi, poněvadž ji nebude číst s největší pravděpodobností nikdo, kdo by neměl vědecko fantastickou literaturu v lásce.

Celý příběh se odehrává roku 2999, kdy v Unii (sjednocená Evropa) vládne extrémistický ekologický matriarchát, jehož zájmem dozajista není ochrana životního prostřední. Ano, tipujete správně (tedy pokud tipujete, pokud netipujete, tak se asi nedá říci, že byste tipovali správně, ale díky této závorce asi tipovat budete, takže asi správně tipujete - to je ale kauzalita!) lidstvo v budoucích stoletích vyčerpá všechny zdroje na Zemi, což zdevastuje ekosystém a ekonomiku zemí třetího světa, což v podstatě způsobí, že se všechny rozvojové země transformují do jedné veliké teroristické organizace útočící na Unii a Spojenou Ameriku pod heslem: Když nemáme my, vy budete mrtví.

Dalším problémem této doby je nemožnost tajné komunikace, poněvadž jeden hacker prolomil všechny známé typy kódování jedním vrzem, takže dvě světové velmoci nemohou koordinovat své zákroky proti teroristům, poněvadž transoceánští poštovní holubi již před nějakým tím pátkem pochcípali. Kvůli tomu byl vyvinut zcela nový druh šifrování - EPOS-X. A kurýr jménem Gerald Dupin má za úkol převézt ho mezi kontinenty. A na jeho lapení je najat náš hlavní hrdina Ammer se svojí sličnou společnicí Ritou. Jenže vše se tak trochu zvrtne a dvojice se dostává do soukolí vysoké politiky, které by je mělo s největší pravděpodobností semlít, ale nebyl by to béčkový sci-fi román, kdyby z toho nakonec nevyvázli.

Když jsem to teď po sobě četl, tak to nezní tak strašně, což mne vede k jedinému závěru, asi jsem lepší spisovatel než autor této knihy. V jeho podání to totiž vyznívá jako přímočarý, nelogicky se vyvíjející román, který postrádá slušnou zápletku, napětí (v kontrastu s podtitulem), zajímavé postavy, morální, či jakýkoliv jiný rozměr, nápad a také nějakou pointu. A ono tomu tak skutečně je! Ať jsem hledal, jak jsem hledal, žádnou ze jmenovaných věcí jsem v knize nenašel.

Co se týče sci-fi atributů, tak většinu z nich si vypůjčil z amerických sci-fi filmů druhé a nižší kategorie, které se však odehrávají ve 21., či 22. století a naprosto nezapadají do tak vzdálené budoucnosti. Jen pro příklad (a pro pobavení) uvedu nějakou tu botu, kterou autor v knize vytvořil: Lidé na prahu 4. tisíciletí stále ještě používají takové vykopávky jako klíče, či hotovostní platbu! Každý v Unii po tisíciletí společné měny a vlády, šesti stoletích společného jazyka a odbourání jakýchkoliv národních zbytečností, jako třeba uzemní samospráva, přesně ví jaké je národnosti a striktně se odlišuje od ostatních bez zřejmého důvodu. Mnohé dva tisíce let staré budovy již přes milénium opuštěné a chátrající zabírají místo uprostřed velkoměst bez zřejmého důvodu. Požívání masa je již přes pět set let přísně zakázáno, přesto najdete na každém rohu propagační ceduli: Nejezte maso!

To jsou samozřejmě pouze fragmenty, takových bugů jsem v knize našel spousty a některé z nich mne opravdu rozesmály, ale já jsem odjakživa blahosklonný člověk a byl bych ochoten nad tím vším přimhouřit oko, kdyby mne čtení knihy alespoň trochu bavilo, nicméně já ji dočetl jen kvůli tomu, abych věděl co vyplnit do kolonky Nejhorší kniha, co jsem kdy přečetl.  

Ale abych jen nehanil, kniha je zasazena ve velice kvalitní vazbě, která si zaslouží pochvalu (narozdíl od obálky, jež je pravděpodobně vytvořena za pět minut v malování). Nevím, jestli mám rozsah knihy blížící se delším výtvorům na našich stránkách brát jako plus, či mínus, ale pravděpodobně jsem spokojenější, než kdybych knize obětoval delší čas, takže to budu hodnotit kladně.

Když vše sečteme, dojdeme k názoru, že nemáte jediný důvod ke čtení této knihy. Pokud chcete ztrácet čas hledáním nových talentů na literárním poli, mrkněte se od naší sekce Story, nevím, zda budete spokojeni, ale zcela jistě spokojenější, než s touto knihou.    

 

« Autor článku »

Mat
 
 


Žánr:

Asi sci-fi

Autor:

Petr Schmidt

Překlad:

Lucie Hessová

Nakladatelství:

Slovanský dům, 2003