Den draka

 

Z hlubin starých zaprášených kronik v zapadlých archívech můžeme číst o události, jež před věky ovlivnila všechny. Lidi, elfy, trpaslíky a konec konců i celou hordu. V legendách a myslích všech dětí, který tento příběh slýchávají pře spaním, žije tato legenda pod názvem Den draka.

 

Richard A. Knaak se vryl do myslí spustě pařanů/čtenářů svým počinem Diablo: Království stínů. Ovšem Producenti z Blizzardu moc dobře vědí, že osvědčení autoři by se neměli nechávat ladem, a tak se záhy dostala na pulty obchodů kniha WarCraft: Den draka, což je první svazek WarCraftovské série, ne které by se měli podílet různí autoři. Popravdě řečeno, WarCraft, to je jiné kafe, než Diablo a klade na autora trošku odlišné nároky. Zatímco Diablo je akční R.P.G. s minimem odkazů na celistvý fantasy svět, WarCraft si naopak žije vlastním životem a jakkoliv malé přešlápnutí autora za pravidla vymezená počítačovými a deskovými hrami bude od skalních fanoušků tvrdě potrestáno. Jak si tedy vedl Richard A. Knaak tentokrát?

 

Příběh knihy se odehrává několik desítek let před třetím dílem počítačového WarCraftu. Hlavím hrdinou je mladý kouzelník Rhoin, kterého nalézáme v dosti depresivní situaci. Na minulé misi, na kterou ho vyslala rada Kirin Tor a jejíž cílem bylo zlikvidovat skupinu skřetích šamanů, se zmíněnými cíly poslal na onen svět také několik svých parťáků. Ale nebyla to jeho vina, neměli se tam plést. Nicméně i přes těžké pokání, které za "odměnu" dostane, mu bude dána druhá šance, možnost napravit svou neomluvitelnou chybu, protože kdyby uspěl ... zachránil by životy stovek a možná i tisíců vojáků i bezbranných lidí. To by bylo krásné ... Jenže radost v srdci mu zůstane jen do té doby, kdy zjistí, o jaký úkol se vlastně jedná. Už fakt, že jeho cíl se nachází v Khaz Modanu, jedné z posledních bašt orků ustupujících před drtivou silou Aliance, mluví sám o sobě, ale navíc. Má osvobodit samotnou dračí královnou, kterou orkové drží a nutí jim snášet nová a nová vejce, ze kterých se vyklubou skvěli bojovníci - kam se hrabou koně, teď jsou in draci.

 

Druhá dějové linie, které s tou hlavní úzce souvisí se odehrává v Lordaeronu, kde se během velice krátké doby dostal na politickou a diplomatickou špičku jeden vcelku neznámý šlechtic ze severních zemí - lord Prestor, který se významně zasloužil o uchování přátelských vztahů uvnitř Aliance, ale taktéž téměř vyšachoval Kirin Tor z politického dění, což se čarodějům samozřejmě nelíbí. Jenže to ještě netuší, že ne každý, kdo se prohlašuje za šlechtice ze severu, je skutečně šlechtic ze severu ...

 

Děj je vyprávěn velice jednoduše a je rozvinut na čtyřech stovkách stránek, takže budete mít alespoň na dvě odpoledne o zábavu postaráno. Popravdě řečeno se jedná o klasickou heroickou fantasy okořeněnou známých fantasy světem, který je ukazován z trochu jiného pohledu. V knize se potkáte s několika postavami z WarCraftu III, které se zde povětšinou jen mihnou, ať již je to král Terenas, jeho nezbedný synek Arthas (vyhlásil už někdo soutěž o největší gumu herní historie? U mne je Arthas na druhém místě hned po Romerovi:-), nebo Medvih, který v příběhu nevystupuje, ale je v něm zmiňován jako legenda.

 

Autor se snažil vykreslit psychologii postav a rozvíjející se vztah mezi čarodějem a elfí hraničářkou, ale je vidět, že tohle není jeho parketa, takže všechno působí příliš strojeně a teatrálně, nehledě na to, že citové vztahy jsou plné klišé (ne, láska není klišé, ale to, jak ji popisují někteří autoři určitě ano). Zato autorovou silnou stránkou jsou dozajista akční scény. Já osobně nemám souboje rád, ale v Knaakově podání jsem některé přečetl i dvakrát, v tom je zkrátka mistr. Například souboj třech gryfonů s dvěma draky (samozřejmě se vše odehrává ve vzduchu) považuji za jednu z nejpoutavějších akčních scén fantasy vůbec.

 

Nadešel čas závěrečného hodnocení. Den Draka v žádném případě nepatří do kategorie "vznešené" fantasy a ani nepřináší vůbec nic nového, ale čte se skvěle, což je důležité. Knihy, které jsem za poslední rok přečetl, mne přesvědčili, že když je brak opravdu dobrý, tak si šest Áček zaslouží.

« Autor článku »

Mat
 
 


Žánr:

Fantasy

Autor:

Richard A. Knaak

Překlad:

Jan Netolička

Nakladatelství:

Fantom, 2003