ČERVENÝ TRPASLÍK: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče

Rob Grant a Doug Naylor

Pokud se podíváte do zákulisí našeho časopisu , zjistíte, že nenajdete nikoho, kdo by neznal Červeného trpaslíka. Já s Patem se s klidem můžeme označit za fandy, umíme totiž citovat dlouhé pasáže z každého dílu a z několikasekundové ukázky určíme s devadesátiprocentní přesností jméno dílu a sérii. Augustus není zdaleka takový fanatik, ale viděl většinu dílů a seriál se mu velice líbí. Lord Abak to je jiné kafe, ne že by se mu seriál přímo nelíbil, ale moc dílů neviděl a těch několik málo epizod co zhlédl, uzřel u mne doma a to pod pohrůžkou vyhození z časopisu.

Považuji proto za štěstí, že se knížka Červený trpaslík: Nekonečno vítá ohleduplné řidiče dostala do rukou právě mně. přečetl jsem jí a je tedy mým úkolem informovat vás, zda  je tato kniha zajímavá i pro vás.

Kniha obsahuje střípky příběhu z prvních osmi dílů seriálu. Byl jsem velice potěšen, že se televizní předlohy nedrží zcela, pro mne by to byla ztráta času, když vím, co si přečtu na dalším řádku/další stránce/konci knihy... Je sice pravda, že některé dialogy jsou téměř doslova totožné s rozhovory v televizní podobě kultovního seriálu, ale většinou kniha sleduje vlastní linii příběhu.

Co vám tedy kniha může nabídnout, pokud jste fanda Červeného trpaslíka? V tomto případě je toho dost. Setkáte se s novými postavami, konečně zjistíte souvislosti událostí, které jste v seriálu nepochopili, na mnoho faktů je v knize nahlíženo z jiného úhlu a o jiných věcech se zase kniha více rozepisuje. V důsledku zjistíte mnoho zajímavých poznatků, které vám seriál nezprostředkoval, jen pro názornost: Zjistíte proč havarovala Nova 5 (loď s Krytonem) a na jaké misi byla, dozvíte se kdy a za jakých okolností se poprvé setkal A.J.Rimmer s D. Listerem a v neposlední řadě zjistíte, že K. Kočanská se nepíše K. Kočanská, ale K. Kotchancská...

A pokud jste výraz Red Dwarf nikdy neslyšeli? V tomto případě vám kniha pravděpodobně (já to nezkoušel) nabídne samostatný příběh, který vám nebude připadat nijak výjimečný, ani nijak extrémně originální, ale stejně si ho možná oblíbíte pro jeho vtip.

Jak tedy budu hodnotit? Nebýt fanda do RD, tak se asi rozhoduji mezi 6 a 7 Áčka, takhle však řeším dilema, zda dát této knize 7, či 8 Áček, rozhodnutí je tedy docela jednoduché....

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat