STALKER

Arkodij a Boris Strugačtí

Tato kniha (a vůbec tato autorská dvojice) je podle mého názoru až okatě opomíjena ve všech dvoranách slávy sci-fi literatury. Možná je to tím, že je to dílko docela skrovné, na malém formátu nezabírá ani 200 stran, možná také tím, že autoři si nepotrpí na nějaké krásné věty, či zvukomalbu, je to kniha o životě, o těžkém životě.

Děj této hry se odehrává v nedaleké budoucnosti, po Návštěvě, což je blíže neobjasněná událost (pravděpodobně přistání mimozemské civilizace), která po sobě zanechala Pásmo. Pásmo je neveliká oblast, která se vyznačuje hlavně tím, že se v něm válí předměty, jejichž vlastnosti jsou pro lidskou vědu nepochopitelné, proto se k této oblasti slézají vědci z celého světa. Je tu však malý problém, v Pásmu číhá mnoho nebezpečí, které děsí většinu lidí jenom při pomyšlení na ně. Ne tak Stalkery. Stalkeři jsou lidé, kteří se do pásma vydávají pro předměty, které mohou na černém trhu docela dobře prodat, ale na druhou stranu je velká pravděpodobnost, že v Pásmu zařvou a pak taky... je to nezákonné, takže když se vysmátej Stalker vypotácí z pásma s plným pytlem úlovku, tak může dostat kulkou mezi oči. A v tomto prostředí se odehrává příběh Rodericka Shoehardta, který je (jak jinak) Stalker. Jeho život by byl docela nudný, kdyby si občas nezaskočil přivydělat do Pásma.

Příběh Vám dále prozrazovat nebudu, ale věřte, že stojí zato. Kniha mne však nezaujala ani tak svým příběhem, jako spíše prostředím a atmosférou. Není to žádný horor, ale věřte, že pomyšlení, že byste měli kráčet v Pásmu Vám bude způsobovat nevolnost. Výborné jsou také pasáže, které popisují různé úrazy, které se v pásmu mohou přihodit, ani nechtějte vědět, co se stane, když stoupnete rosolu. Stalkerům se také rodí tak trochu ... nenormální děti, to víte, když se zaplétáte s mimozemšťany...

Celkově bych tuto knihu doporučil všem, kdo mají zájem o vážnou sci-fi. Není to nic pro milovníky Supermana. A ještě jedna věc, podle této knihy by mohla být úžasná hra ve stylu Deus ex, která by přinesla nový vítr do zmírajícího žánru 3D akcí (rozuměj zmírající originalitou, ne počtem). Rozbušilo se mi srdce, když jsem se dozvěděl o projektu S.T.A.L.K.E.R., ale zanedlouho jsem zjistil, že hra je sice sci-fi, bude se zakládat na stejných principech jako kniha, ale pravděpodobně to bude jen další doomovka.

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat