Stopařův průvodce po Galaxii

Co je to to stopařův průvodce po Galaxii?

Patří k nejúspěšnějším knihám, co kdy vydalo mamutí nakladatelství Malé medvědice. V mnoha civilizacích nahradil i zdroj všeho vědění- Galaktickou encyklopedii, a to je již co říct. Má oproti ní dvě nesporné výhody, jednak je o něco levnější, ale hlavně má na obálce krásný, velký nápis- Nepropadejte panice.

Tak toto je Stopařův průvodce po galaxii, kniha, okolo které se točí děj knihy Stopařův průvodce po Galaxii. Zmatené? Ale vůbec ne, pouze trochu složitě podané, v tom jsem expert. Raději rovnou přikročíme k ději. Ten začíná jednoho krásného rána, kdy se hlavní hrdina Arthur Dent probouzí a zjišťuje, že jeho dům má být srovnán se zemí, a to jen proto, že se na jeho místě má stavět dálnice. Ten den se však stane ještě něco mnohem mohem horšího. To samé co se mělo stát s Arthurovým domem se totiž stane se zemí, tedy vlastně se Zemí (až na to, že samozřejmě nebude srovnána se zemí, ale bude srovnána s ... no nechme to být). Pěkná představa, že. Ale i vesmírných dálnic je potřeba, a tak se s tím prostě nedá nic dělat... A takto by děj knihy mohl skončit, kdyby samozřejmě zrovna nezačal. Kdyby pár (neboli dva) pozemšťanů nebylo zachráněno, neobjevila se loď zvaná Srdce ze zlata, nebyla zde otázka života, vesmíru a vůbec a odpověď na tuto otázku, tak by byl Stopařův průvodce po Galaxii asi obyčejná nezáživná kniha, ale takhle... Takhle to je kniha, která Vás zaujme svou absurditou a pobaví svým absurdním humorem, ne nepodobným humoru Stanisłava Lema (pokud jste od něj nic nečetli, vřele doporučuji Hvězdé deníky, které vám velmi přiblíží jeho styl humoru). Třeba se při této knize nebudete válet smíchy po zemi, ale úsměv na tváři Vám vykouzlí téměř každá stránka, kterou přečtete.

Co se týče velikosti a čtivosti, jsou asi v takovém poměru, že tuto knížku budete mít dočtenou za jeden den a je úplně jedno, co jste ten den měli v plánu (svatba, maturita, návštěva babičky....). Tato kniha Vás k sobě přiková a nepustí minimálně do té doby, než ji budete mít přečtenou, ovšem pouze v tom případě, že Vám není cizí slovo Sci-fi. V podstatě to měla být původně asi parodie na vědeckofantastické romány, ale někde se to zvrtlo.

Verdikt je jasný. Pokud umíte číst (což předpokládám:-)) a chcete si tento um procvičit také jinak, než čtením recenzí na hry či knihy od trhlých autorů, je to pro Vás jasná volba.

Hodnocení:AAAAAAAA

Mat

Stopařův průvodce po galaxii je první díl pentalogie, jejíž další díly jsou:

Restaurant na konci vesmíru

Život, vesmír a vůbec

Sbohem a díky za ryby

Převážně neškodná

Tyto knihy rozhodně nejsou nějakou omáčkou, která pouze vykrádá nápady z prvního dílu, ale jsou velmi důstojnou nadstavbou a každá přináší něco, za co se vyplatí ji přečíst.

 

Pokud se Vám tento humor zalíbí, doporučuji vám knihy od Stanisłava Lema. Např.:

Hvězdné deníky

Hvězdné deníky II

Bajky robotů

Pěkné počtení...