Umění klamu

Kevin Mitnick a William Simon

Vše se vyvíjí, vše se mění a co se nevyvíjí, je zralé na odpis. Proto jsme se rozhodli odklonit od zaběhnutých pravidel a zrecenzovat knihu, která se mezi předchozí tak nějak nehodí. V minulosti jsme recenzovali výhradně beletrii, ještě přesněji sci-fi. Nyní přecházíme do mnohem širších a plodnějších vod, které skýtají mnohem větší možnosti. Důkazem je i dnes recenzovaná kniha, která na svém krásně lesklém obalu nese hrdý nápis, že ji napsal nejslavnější hacker na světě - Kevin Mitnick. Tento titul není nijak neopodstatněný, přestože má Kevin už své "plodné období" za sebou, dnes již ho nahradili jiní - hovada, co kradou zdrojáky do Half-life 2.

Ale abychom se dostali konečně ke knize. Je to takový mix mezi beletrií a psychologickou příručkou jak se stát dobrým sociotechnikem a jak se jim bránit. Vy, kdo slyšíte slovo sociotechnik poprvé, vězte, že tento obor se nestuduje na stejné škole jako elektrotechnik, v podstatě se nestuduje nikde a všude. Být sociotechnikem znamená využívat slabin lidské psychiky k dosažení svých cílů, povětšinou k získání dat a citlivých údajů. Kniha popisuje, jak je v dnešní moderní době jednoduché obejít sebelepší zabezpečení, které závisí na lidech.

Je vám to podezřelé? Nejslavnější hacker světa a píše o takovýchto ptákovinách, vždyť ještě vůbec nezaznělo slovo počítač ... V knize ovšem zcela určitě zazní a ne jednou. Ale hlavně proto, že Mitnick své schopnosti sociotechnika využíval ke své práci a zálibě najednou - hackování. Příběhy ze svého života dokládá, že k tomu, aby se někdo mohl stát dobrým hackerem, nestačí být genius přes počítače (což všichni zcela jistě jsme), ale musí umět využívat mnohem slabších článků ochranných systémů, než jsou děravé a zabugované Windowsy - lidí.

Celá kniha je založená na příbězích různých sociotechniků, kteří se svými činy zapsali do historie tohoto vcelku mladého psychologického oboru. Z téměř každého příběhu čiší ryzí amerikanismus, nejsem jeden z kontraamíků, kotraglobalistů, kontraMcDonaldistů a kontraVšehoCoPocházíZUSAistů, ale dobrá polovina příběhů v této knize by se u nás, ve staré dobré zkorumpované České republice, kde se člověk nedostane ani k tomu na co má právo, nemoha stát.

A hodnocení? Pro mne byla tato kniha přínosem, protože psychologie je mým koníčkem, ale nechtěl bych být nablízku toho, kdo si ji koupí z ryzího zájmu o hackerství (vzhledem k již zmiňované první straně to bude asi většina) a záhy zjistí, že více o počítačích by se dozvěděl, kdyby si koupil ABC.

Mat